Zasto crkva ne stane uz narod?

Kakvo je poverenje mladih u institucije i kome više veruju – Porfiriju, Aleksandru Vučiču ili Ani Brnabić?​

V. A.danas 19:55
Kakvo je poverenje mladih u institucije i kome više veruju – Porfiriju, Aleksandru Vučiču ili Ani Brnabić? 1
foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

Mladi u Srbiji najveće poverenje imaju u naučnike i nauku, a najmanje u političke partije i predsednika Republike, pokazuje najnoviji Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Srbiji za 2024, koji je pripremila Krovna organizacija mladih (KOMS).

U istraživanju je učestvovalo 1.200 ispitanika, uzrasta od 15 do 30 godina sa teritorije naše države koji su popunjavali onlajn upitnik, a poverenje u institucije su ocenjivali na skali od 1 do 5 (1 – Uopšte nemam poverenje, 5 – Imam veliko poverenje).
„Osnovni zaključak je da mladi imaju umereno poverenje jedino u naučnike i nauku, dok sve ostale institucije imaju prosečno poverenje niže od 3,00. Nijedna institucija nema prosečnu ocenu iznad 3, što govori da su mladi u potpunosti nepoverljivi i da se osećaju zapostavljeno“, konstatuje se u izveštaju.
Kakvo je poverenje mladih u institucije i kome više veruju – Porfiriju, Aleksandru Vučiču ili Ani Brnabić? 2
KOMS

Sa najmanjim poverenjem (prosečna ocena ispod 1,5) ističu se političke institucije (predsednik Republike, Vlada, Narodna skupština,), dok prosečnu ocenu ispod 1,6 imaju i gradonačelnik/predsednik opštine, Ministarstvo prosvete i mediji.

Resorna ministarstva za mlade i Kancelarija za mlade imaju nešto više prosečne ocene. U odnosu na lane, ocena Ministarstva turizma i omladine snizila sa 1,91 na 1,86.
Primetno je da je samo Crkva u odnosu na isto istraživanje pre pet godina (2,4) popravila svoju sliku i stekla veće poverenje mladih (2,6).
U odnosu na 2019. godinu, opalo je poverenje u sve političke institucije, konstatuje se u izveštaju.
Rezultati prema grupama ispitanika pokazuju da postoje statistički značajne razlike u odnosu na godine – mladi od 15 do 19 godina imaju veće poverenje za sve institucije koje su ispitivane u odnosu na druge dve grupe, osim kada je reč o naučnicima i nauci, za koju mladi od 20 do 24 godine iskazuju najveće poverenje.

Pokazalo se i da muškarci imaju veće poverenje u vojsku i crkvu, a žene u medije, kancelarije za mlade i nevladine organizacije.
S druge strane, mladi iz Vojvodine iskazuju najmanje poverenje u crkvu, dok oni iz Centralne i Zapadne Srbije više veruju Ministarstvu zdravlja i gradonačelniku, u odnosu na ispitanike iz ostalih regiona.
Kada je reč o poverenje mladih u ličnosti koje vode neke od ključnih institucija, na prvom mestu je patrijarh Porfirije (prosečna ocena 2,39), sledi ministar turizma i omladine Husein Memić (1,42), Aleksandar Vučić (1,36), Miloš Vučević (1,33) i Ana Brnabić (1,24).
Kakvo je poverenje mladih u institucije i kome više veruju – Porfiriju, Aleksandru Vučiču ili Ani Brnabić? 3
Foto: KOMS
„Sve posmatrane ličnosti u odnosu na prethodnu godinu zabeležile su pad poverenja kod mladih, ne računajući premijera Miloša Vučevića, koji se prošle godine nije našao na listi posmatranih ličnosti. Kada uporedimo prosečne ocene institucija i ličnosti koje su na čelu tih institucija, videćemo da su razlike između poverenja u ličnosti vrlo male u gotovo svim slučajevima, osim u odnosu na Ministarstvo turizma i omladine i ministra Huseina Memića koji njim rukovodi (MTO – 1,86; ministar turizma i omladine 1,42), što je bio slučaj i prošle godine“, ističe se u izveštaju.

Poverenje u ove ličnosti najviše iskazuje najmlađa kategorija anketiranih (15–19).
Mladi iz beogradskog regiona daju nižu ocenu poverenja patrijarhu, dok ispitanici iz Centralne i Zapadne Srbije iskazuju blago veće poverenje u Aleksandra Vučića.
Dodatno, žene imaju manje poverenja u patrijarha od mladih muškaraca.
 
POJEDINE INTERESNE GRUPE NASTOJE DA UNESU SMUTNJU U NAROD..." Episkop šabački Jerotej povodom plana da u Jadru bude otvoren rudnik


Već nedeljama pojedine interesne grupe nastoje da unesu smutnju u narod, iznoseći potpuno lažni i tendenciozni stav da Crkva nije uz svoj verni narod, čak i da je protiv interesa naroda. Taj stav je koliko lažan, toliko i nemoguć, apsurdan zato što između Crkve i naroda ne postoji nikakva razlika. To nisu dve odvojene celine, pa da Crkva saopštenjima, dekretima i kominikeima obaveštava narod i nameće mu stavove po nekom pitanju ili problemu
 
POJEDINE INTERESNE GRUPE NASTOJE DA UNESU SMUTNJU U NAROD..." Episkop šabački Jerotej povodom plana da u Jadru bude otvoren rudnik


Već nedeljama pojedine interesne grupe nastoje da unesu smutnju u narod, iznoseći potpuno lažni i tendenciozni stav da Crkva nije uz svoj verni narod, čak i da je protiv interesa naroda. Taj stav je koliko lažan, toliko i nemoguć, apsurdan zato što između Crkve i naroda ne postoji nikakva razlika. To nisu dve odvojene celine, pa da Crkva saopštenjima, dekretima i kominikeima obaveštava narod i nameće mu stavove po nekom pitanju ili problemu
A gde je to javno obavestenje ?
 
Бог нам је природу поверио да је поштујемо, чувамо и негујемо као највреднији дар Божји, али и да живимо од ње. Између ова два принципа неопходан је баланс. Стога се молимо Богу да нас умудри да дамо прилику да о питању рудника у Јадру, пре свега, одговорно и савесно, без идеолошких предзнака и циљева, реч дају стручњаци: рударске и геолошке, шумарске, агрономске и еколошке струке, хемичари и биолози, стручњаци за пословну, макро економију и војну географију, демографи и правници, како би ово питање било решавано као егзистенцијално, а не да наше куће, њиве и поља, наше светиње, цркве и манастири, буду претворени у политичка и свака друга попришта.



Тек када буду утврђени објективни и поуздани научни ставови по свим наведеним парамeтрима, уз примену мудрог принципа “десет пута мери, једном сеци”, треба опрезно и без журбе приступати доношењу одлука по оваквим питањима.



Епископ шабачки Јеротеј
 

Back
Top