Zasto crkva ne priznaje apokrifna jevanđelja?

Na sistemu doktorata (bilo koje vrste) ako nije nešto učio da bi završio doktorat, i naknadno se pojavi, automatski se odbacuje.
Tu nema duhovnosti ili tome slično, čisto sistematski. Čuvar istine je samo izgovor, a zaista je čuvar usvojene dogme, koju je doktorirao.
Ako je nešto u medjuvremenu izbačeno (a kažu da jeste) to bilo u vreme, malo upućenih, i malo načitanih, ako se neko čak i bunio, bilo ih malo, jer eto mali je broj, tad se i stvarale frakcije u veri, fazon "ja sam ovo učio, ti sad menjaš" pa ni ubistva nisu strana čoveku, pod izgovorom "ide protiv vere, boga našeg, bog te nagradjuje uz kesu srebrenjaka ili čega već".
 
"Jesi li siguran u ovo? Ili bolje pitanje zasto si siguran da je ovo tacno?"
Samo sam ovo pito. Po ocekivanju odgovor nisam dobio.
Као што ни ја нисам добио одговор, питао сам те да ли мислиш да је у питању нека завјера и да се није десило тако, да Исус није проповиједао пред хиљадама људи. Мислиш ли да је у питању завјера која траје 2000 година и у којој на овај или онај начин учествује више од милијарду људи?
 
Као што ни ја нисам добио одговор, питао сам те да ли мислиш да је у питању нека завјера и да се није десило тако, да Исус није проповиједао пред хиљадама људи. Мислиш ли да је у питању завјера која траје 2000 година и у којој на овај или онај начин учествује више од милијарду људи?
Ne verujem da je zavera u pitanju. Može biti mnogo toga drugog. Ljudski faktor..
Ne mogu da zamislim koliki je u to doba mogao biti strah da ce te neko proglasiti jeretikom.
 
Окултна није, али јесте секта, ранохришћанска. Е сад, ако су гностици били аутори неких јеванђеља које је црква прогласила за апокрифе, је ли о њима дозвољено дискутовати или то спада под садржај који је у вези са секташтвом? Ако спада - тема је недозвољена, ако не спада - оптужбе су неосноване.
Tada nije bila okultna, ali danas su, pozivajuci se na nekadasnje gnostike, proistekle mnoge okultisticke sekte, npr:

http://www.pravoslavni-odgovor.com/okultizam/kabala_gnosticizam.htm

https://www.glassrpske.com/cir/drus...nisti-se-poslije-mise-pricescuju-krvlju/34574
Па, ево колегиница @Kerkyra их је повезала са гностицима и оптужила аутора теме да промовише гностицизам.
https://forum.krstarica.com/threads...je-apokrifna-jevandjelja.968293/post-46537179
Ima mnogo dokaza i misljenja, ne samo pravoslavnih, da su sva ova 'jevandjelja" zapravo gnosticka, tako da posredno, a i ja sam to shvatila tek sada tj. od pocetka 1000-te verijacije na ovu temu, ispada da se prica o, i promovise sektastvo:

https://www.vreme.com/kultura/gnosticko-uskrsnuce/

http://kursevi.svedokverni.org/o-jevandjelju-po-judi-jeromonah-jov-gumerov/

https://nationalgeographic.rs/magazin/a13501/jevandjelje-po-judi.html

https://www.gotquestions.org/Srpski/gnosticka-jevandelja.html
 
Ne mogu da zamislim koliki je u to doba mogao biti strah da ce te neko proglasiti jeretikom.
ja mislim obrnuto:
u zamahu hriscanstva u 1. veku na 2. bilo je mnostvo laznih jevandjelja i dr. spisa, a danas se retko ko usudjuje da objavljuje tzv. verzije
Ima mnogo dokaza i misljenja, ne samo pravoslavnih, da su sva ova 'jevandjelja" zapravo gnosticka
nazvali smo ih sva gnosticka, a zapravo su fals verzije. krivljenje istine
 
Као што ни ја нисам добио одговор, питао сам те да ли мислиш да је у питању нека завјера и да се није десило тако, да Исус није проповиједао пред хиљадама људи. Мислиш ли да је у питању завјера која траје 2000 година и у којој на овај или онај начин учествује више од милијарду људи?
Po tem pitanju nemam nikakvo misljenje. Nemam dovoljno podataka da bi bilo sta mislio. Zato pitam tebe odakle ti podaci da bi bio siguran da je to tako ii bilo.
Inace, mnogo vise od 2000 tisuce godina ljudi traze sudbinu u zvezdam, dlanu, pasulju........ Jel to daje bilo kome za pravo da kazu kako je to u redu i tacno.
 
Po tem pitanju nemam nikakvo misljenje. Nemam dovoljno podataka da bi bilo sta mislio. Zato pitam tebe odakle ti podaci da bi bio siguran da je to tako ii bilo.
Inace, mnogo vise od 2000 tisuce godina ljudi traze sudbinu u zvezdam, dlanu, pasulju........ Jel to daje bilo kome za pravo da kazu kako je to u redu i tacno.
Смијешно је то што наводиш као примјер, ако сам добро разумио, твоје питање је било да ли вјерујем да је Исус проповиједао пред хиљадама људи? Мој одговор је, да вјерујем, зашто не бих вјеровао, ако је било толико свједока, зар не би било глупо тврдити тако нешто ако није истина, било би лако "утјерати у лаж" оне који то тврде ако није тако,самим тиме не би било ни ове полемике данас између тебе и мене.
 
Смијешно је то што наводиш као примјер, ако сам добро разумио, твоје питање је било да ли вјерујем да је Исус проповиједао пред хиљадама људи?
Nisi dobro razumeo. Ti nisi napisao da verujes. Ako samo verujes u to onda je to tvoja stvar, veruj u sta hoces. A ako si siguran u to onda te pitam po treci put, odakle ta sigurnost, koje dokaze imas za to. Jel sad jasnije.
ој одговор је, да вјерујем, зашто не бих вјеровао, ако је било толико свједока, зар не би било глупо тврдити тако нешто ако није истина, било би лако "утјерати у лаж" оне који то тврде ако није тако,самим тиме не би било ни ове полемике данас између тебе и мене.
E ovde si napisao da verujes u to. Naveo si i razloge zasto u to verujes. I kao sto rekoh veruj u sta hoces, tvoja stvar.
Ali ako se iz nekog razloga predomislis i tvrdis da je to istina moraces to i da dokazes.
A sto se tice uterivanja u laz. Nista ja ne trebam da uterujem u laz. Dvoljno je da onaj koji nesto tvrdi nema dokaza za to i tvrdnja otpada (barem dok se ne dokaze).
Licno mislim da je Pavle kada je stvarao ovo hriscanstvi imao neki model ispred sebe, tako da je neka licnost verovatno zaista postojala a mozda zaista i propovedala. Za sada nema pouzdanih dokaza za to.
 
E ovde si napisao da verujes u to. Naveo si i razloge zasto u to verujes. I kao sto rekoh veruj u sta hoces, tvoja stvar.
Ali ako se iz nekog razloga predomislis i tvrdis da je to istina moraces to i da dokazes.
ali koje je tvoje stanoviste?
Nemam dovoljno podataka da bi bilo sta mislio
ti nemas, i trazis od njega dokaze posle 2 milenijuma, a zanemarujes da je Hristos rekao:
’Niko ne može doći k meni, ako mu to Otac ne omogući.’“
66Tada su ga mnogi učenici napustili i nisu više išli za njim.
na bazi cega ti mislis da mozes danas dobiti veci dokaz od ondasnjih ucenika? to je nerealno ocekivati, traziti.
znaci da nije stvar u dokazu, jer su oni imali sve dokaze, svojim ocima su ih videli - nije im dato od nebeskog Oca, kao ni tebi, i nista tu ni Hristos nije mogao, a kamoli ja ili Koslav75:

Ateista5 budi realan bar, dokaze neces dobiti, pa ih ni ne trazi uludo od nas, ljudi, vernika, a ja licno ti ih ne bi ni dao, da su mi na dlanu, sasvim vam je dovoljno sto se vec zna o istorijskom Isusu​

A ako si siguran u to onda te pitam po treci put, odakle ta sigurnost, koje dokaze imas za to.
sigurnost od nebeskog Oca dolazi, ne zadrzavamo dokaze kod sebe, nama ne trebaju vise da nam ne zauzimaju mesto i ne smetaju nam.
mi sami ako nismo dokaz, onda nema drugih, ti bice trazis cudotvorca nekog, tesko na forumu....nisi realan uopste
 
Poslednja izmena:
buda postojao, muhamed postojao.
e kad je u pitanju isus tu je već dilema. :D
jevreji ga izmislili, rimljani ga izmislili, crkva ga izmislila...
Baš ti je poređenje.
Za Budu ne znam, a za Muhameda se zna da je istorijska ličnost. Ni za jednog ni za drugog se ne traži da veruješ da je božji sin ili čak i sam bog ili da je dizao sebe i druge iz mrtvih.
Nije problem ni da je Isus postojao nego je problem što vernici na osnovu "rekla-kazala" argumenata poveruju u sve što im se po njihovim religijama servira. A u isto vreme, ako im pokažeš snimak nekog neverovatnog događaja, svedočanstvo o čudu u nekoj drugoj religiji ili nešto tome slično, svaki bi izrazio opravdano nepoverenje.
Ukratko, vernik je skeptik za sve osim za svoju religiju u kojoj, kada jednom u nju poveruje, sve prima zdravo za gotovo. A kada bi mogao samo na kratko da se isključi i pogleda sa strane čudio bi se u koliko neverovatne stvari veruje.
 
Baš ti je poređenje.
Za Budu ne znam, a za Muhameda se zna da je istorijska ličnost. Ni za jednog ni za drugog se ne traži da veruješ da je božji sin ili čak i sam bog ili da je dizao sebe i druge iz mrtvih.
Nije problem ni da je Isus postojao nego je problem što vernici na osnovu "rekla-kazala" argumenata poveruju u sve što im se po njihovim religijama servira. A u isto vreme, ako im pokažeš snimak nekog neverovatnog događaja, svedočanstvo o čudu u nekoj drugoj religiji ili nešto tome slično, svaki bi izrazio opravdano nepoverenje.
Ukratko, vernik je skeptik za sve osim za svoju religiju u kojoj, kada jednom u nju poveruje, sve prima zdravo za gotovo. A kada bi mogao samo na kratko da se isključi i pogleda sa strane čudio bi se u koliko neverovatne stvari veruje.
Sam Novi zavjet raspravlja o istinitosti Isusovih tvrdnji . A nama ostaje da verujemo
farisejima da nije isys bog ili apostolima da jeste .Dokazi se sastoje od cuda, ispunjenog prorocanstva i uskrsnuca Isusa Hrista iz mrtvih. Kada se razmotre dokazi postaje jasna da je Isus onaj za koga je tvrdio da jeste.
 
Baš ti je poređenje.
Za Budu ne znam, a za Muhameda se zna da je istorijska ličnost. Ni za jednog ni za drugog se ne traži da veruješ da je božji sin ili čak i sam bog ili da je dizao sebe i druge iz mrtvih.
Nije problem ni da je Isus postojao nego je problem što vernici na osnovu "rekla-kazala" argumenata poveruju u sve što im se po njihovim religijama servira. A u isto vreme, ako im pokažeš snimak nekog neverovatnog događaja, svedočanstvo o čudu u nekoj drugoj religiji ili nešto tome slično, svaki bi izrazio opravdano nepoverenje.
Ukratko, vernik je skeptik za sve osim za svoju religiju u kojoj, kada jednom u nju poveruje, sve prima zdravo za gotovo. A kada bi mogao samo na kratko da se isključi i pogleda sa strane čudio bi se u koliko neverovatne stvari veruje.
brate hvala, otvori mi oči.
 
Sam Novi zavjet raspravlja o istinitosti Isusovih tvrdnji . A nama ostaje da verujemo
farisejima da nije isys bog ili apostolima da jeste .Dokazi se sastoje od cuda, ispunjenog prorocanstva i uskrsnuca Isusa Hrista iz mrtvih. Kada se razmotre dokazi postaje jasna da je Isus onaj za koga je tvrdio da jeste.
Slažem se, ostaje vam da verujete. Isto kao i vernici u ostale svete knjige.
 
Ukratko, vernik je skeptik za sve osim za svoju religiju u kojoj, kada jednom u nju poveruje, sve prima zdravo za gotovo. A kada bi mogao samo na kratko da se isključi i pogleda sa strane čudio bi se u koliko neverovatne stvari veruje.
То само тако атеистима изгледа. Вера није слепо веровање.
Свако од нас има неку веру. Само питање какву и у шта.
 

Back
Top