Zašto 1918. nije izabrana Kraljevina SHS po federalnim principima

30 godišnji rat bio je mnogo davno.

Zato sam ga i spomenuo. Njihova mržnja i podeljenost seže vekovima i mnogo je ozbiljnija od onog koji su imali Jugosloveni. Veliki deo populacije tada je, u verskim ratovima, bio dosta istrebljen.

To što se desilo tada bilo je dosta utkano u društveno pamćenje ljudi, ali daleko od toga da je nešto što se davno desilo. Pogledaj malo šta je bilo sa Nemcima u Napeolonovim ratovima, primera radi.

Nemačka je zemlja reka krvi. U komparaciji sa nama šta su oni radili jedni drugima kroz celu istoriju, Balkanci izgledaju kao ljudi koji su se golicali percem. Da nije bilo svega toga, danas bi Nemačka imala 300-400 miliona stanovnika.

Zato i kažem da ti komparacija ne valja. Projektuješ današnju perspektivu, posle dva svetska rata. A u stvarnosti ako govorimo o razdoblju pre 1871. odnosno 1918. godine, stanovništvo nekadašnje Jugoslavije bilo je značajno međusobno bliže nego različite nemačke etničke skupine.
 
Ne znam za to. Voleo bih da vidim neke dokaze.
Probaću da nađem o tome.

Za federalizaciju Jugoslaviju su kasnije bile i neke struje unutar Narodne radikalne stranke i Jugoslovenske Demokratske stranke. Određene grupacije unutar tih stranaka su bili borci protiv centralizma, na primjer Ljubomir Bakić 1923. i 1925.
Zašto se nužno išlo na centralizam i unitarnu organizaciju vlasti. Federalizam se vrlo lako mogao primijeniti, time bi se uslišile želje Narodnog vijeća SHS, Hrvata, zelenaša,...
Takođe, da se sproveo federalizam 1918., kada Državno vijeće SHS nije moglo mnogo da se pita, zbog već pomenutih problema, pa je moralo da se povinuje Beogradu, Hrvatima bi se mogla dati manja teritorija nego kasnije i eto.
Pašić je i sam htio da se razgraniči šta je srpsko, a šta Hrvatsko u novoj državi.
Još bi recimo bolji bio i model konfederalne Jugoslavije. Mogle su se recimo napraviti 3 banovine, Srpska, Hrvatska i Slovenačka. U Srpskoj bi mogle da postoje banovina Srbija (predratna Kraljevina Srbija, Vojvodina, Rezovi u Bosni) Crna Gora (predratna Crna Gora i Hercegovina), kao dvije zasebne federalne jedinice. Protiv toga se ne bi bunili ni bjelaši, a zelenaši bi bili zadovoljeni.

Od centralističke Jugoslavije su najviše propatili Srbi, ona je služila Hrvatima kao izgovor za kukanje i sredstvo preko kojeg su ostvarivali nacionalne programe, a koju su pametno iskoristili 1939. dobili veće teritorije od onih koje bi dobili da smo se odmah razgraničili 1918.
 
Zato sam ga i spomenuo. Njihova mržnja i podeljenost seže vekovima i mnogo je ozbiljnija od onog koji su imali Jugosloveni. Veliki deo populacije tada je, u verskim ratovima, bio dosta istrebljen.

To što se desilo tada bilo je dosta utkano u društveno pamćenje ljudi, ali daleko od toga da je nešto što se davno desilo. Pogledaj malo šta je bilo sa Nemcima u Napeolonovim ratovima, primera radi.

Nemačka je zemlja reka krvi. U komparaciji sa nama šta su oni radili jedni drugima kroz celu istoriju, Balkanci izgledaju kao ljudi koji su se golicali percem. Da nije bilo svega toga, danas bi Nemačka imala 300-400 miliona stanovnika.

Zato i kažem da ti komparacija ne valja. Projektuješ današnju perspektivu, posle dva svetska rata. A u stvarnosti ako govorimo o razdoblju pre 1871. odnosno 1918. godine, stanovništvo nekadašnje Jugoslavije bilo je značajno međusobno bliže nego različite nemačke etničke skupine.
Ne uzimaš u obzir činjenicu da su u momentu kad je stvorena KSHS najmanje tri nacije već bile oformljene sa svim bitnim obeležjima.Od toga su dve odbijale integraciju i stvaranje jedinstvene nacije.Za taj proces bila je zainteresovana samo srpska strana.U slučaju Nemačke ničega sličnog nije bilo.
 
Probaću da nađem o tome.

Za federalizaciju Jugoslaviju su kasnije bile i neke struje unutar Narodne radikalne stranke i Jugoslovenske Demokratske stranke. Određene grupacije unutar tih stranaka su bili borci protiv centralizma, na primjer Ljubomir Bakić 1923. i 1925.
Zašto se nužno išlo na centralizam i unitarnu organizaciju vlasti. Federalizam se vrlo lako mogao primijeniti, time bi se uslišile želje Narodnog vijeća SHS, Hrvata, zelenaša,...
Takođe, da se sproveo federalizam 1918., kada Državno vijeće SHS nije moglo mnogo da se pita, zbog već pomenutih problema, pa je moralo da se povinuje Beogradu, Hrvatima bi se mogla dati manja teritorija nego kasnije i eto.
Pašić je i sam htio da se razgraniči šta je srpsko, a šta Hrvatsko u novoj državi.
Još bi recimo bolji bio i model konfederalne Jugoslavije. Mogle su se recimo napraviti 3 banovine, Srpska, Hrvatska i Slovenačka. U Srpskoj bi mogle da postoje banovina Srbija (predratna Kraljevina Srbija, Vojvodina, Rezovi u Bosni) Crna Gora (predratna Crna Gora i Hercegovina), kao dvije zasebne federalne jedinice. Protiv toga se ne bi bunili ni bjelaši, a zelenaši bi bili zadovoljeni.

Od centralističke Jugoslavije su najviše propatili Srbi, ona je služila Hrvatima kao izgovor za kukanje i sredstvo preko kojeg su ostvarivali nacionalne programe, a koju su pametno iskoristili 1939. dobili veće teritorije od onih koje bi dobili da smo se odmah razgraničili 1918.
Treba razlikovati značenje pojmova unitarizam i centralizam.Pod unitarnom državom podrazumeva se država u kojoj postoji samo jedna instanca političke vlasti s izuzetkom lokalne samouprave.Suprotnost unitarne države jeste složena država koja ima savezni ili federarivni karakter.Sa federalnim jedinicama koje imaju određni obim suvereniteta.
Pod centralizovanom državom podrazumeva se država u kojoj je lokalna samouprava nepostojeća ili slaba u smislu da građani ne biraju lokalnu vlast u opštinama ili gradovima ili biraju a ta vlast ima skromna ovlašćenja.
Država može biti istovremeno i unitarna a da je istovremneo i centralizovana i decentralizovana a može biti i složena ili federativna a da je istovremno i centralizovana i decentralizovana.
 
Treba razlikovati značenje pojmova unitarizam i centralizam.Pod unitarnom državom podrazumeva se država u kojoj postoji samo jedna instanca političke vlasti s izuzetkom lokalne samouprave.Suprotnost unitarne države jeste složena država koja ima savezni ili federarivni karakter.Sa federalnim jedinicama koje imaju određni obim suvereniteta.
Pod centralizovanom državom podrazumeva se država u kojoj je lokalna samouprava nepostojeća ili slaba u smislu da građani ne biraju lokalnu vlast u opštinama ili gradovima ili biraju a ta vlast ima skromna ovlašćenja.
Država može biti istovremeno i unitarna a da je istovremneo i centralizovana i decentralizovana a može biti i složena ili federativna a da je istovremno i centralizovana i decentralizovana.
Svakako, to nije od suštinske važnosti u ovome o čemu sam pričao.
 
od suštinske važnosti za temu jeste to što fra a posebno vb kao sile pobednice velikog rata nisu blagonaklono gledale na srpske težnje da se bosna i hercegovina pripoje srbiji
и због тога су баш тражили да Срби не једу гов.... него да прелазе Дрину, Саву и Дунав? Савезничка команда за Балкан је муку мучила са Србима да се не играју Југе јер противник још увијек није био поражен

имаш све то у документима код ВК српске војске, војска сама тражи смјернице шта да раде једно је наредио Александар а Савезничка команда тражи да се иде даље и изађе на границу са Италијом
 
зато што се ишло на масонско целовито југославенство, у преводу анти-србство.
Pitajte ko nije hteo Iliju Garasanina, a ne od kraja Aleksandra da neko postavlja pitanje?
Pitanje za anti-srpstvo u drzavi sa toliko narodnosti?? Ostali narodi.
I Vuk Karadzic je bio mason
Ilija Kolarac
Djordje Vajfert,
Za te sam znala.
Meni jugoslovenstvo danas( SFRJ, za pre ne znam) uopste nije antisrpsko, nije, koliko Srba sa obe strane Drine je volelo Jugoslaviju?
Moji su iz Sumadije, Pomoravlja I sa Kosmeta.
Kada sam kao zaposlenja na Hapy-odgovorila u emisiji Srce na dlanu da je najlepsi kraj Srbije Sumadija.
Rekla bih ja Kosmet, bila sam, Raska je meni po lepoti najlepsi, Kosovo najjace, Ali Sumadija radja.
Protivgradna zastita za voce I u malim selima, zdrava zita, zdrave vode, svaka kuca ima svoje izvore, potoke, ... Odakle cete kupiti sir I meso?
Sumadija radja, za prirastaj proverite,
Za to nam je Jugoslavija dobra bila.
A, ja ne znam cemu je biti Srbin danas, oduzecu Samo SEBI to poreklo, identitet jesam,


L. ako bude imao dete nece to, kako ista moze da se proda od onoga sto ne sme ako nisi Srbin?


Zakon je jasan, da se zaokruzi nacija, NECU ovu u kojoj sam odrastala.
 
Mogao bi biti. Samo Hrvati su htjeli to, tada nisu oni mogli puno da se pitaju, već su morali brže/bolje da se povinuju srpskom kralju, da im Mađari i Italijani ne bi državu srozali. Srbi su mogli da iskoriste to, ustanove federalne jedinice takve da bi Hrvatima dali manju teritoriju od 1939. i mogli su da naprave Crnu Goru kao federalnu jedinicu i time zadovolje veoma snažan zelenaški pokret koji je bio u državi. Međutim, oni su do kraja insistirali na centralizmu, čak su i kupovali glasove za uspostavljanje ustava koji im ništa nije dobro donio osim što je prestavljao izgovor Hrvatima da kukaju i razbesnio crnogorske zelenaše.

Velikim silama bi bilo svejedno kakvo je državno uređenje unutar države dok god ona postoji.
Ja bih da dobijem krunu za Teritoriji Prevlake, MN bi odje gdje sam ❤️, nek dodju, a CRO je u EU, dacemo im L. - a, dobar je za posao, radili smo na RTL-u,
 
и таква је била током цијелог свог постојања.
једино могуће како је и било, Југославија је увијек била синоним за диктатуру, срљање и траљавштину и лаж
Ne, znam, Ali posle svakog raspada te Jugoslavije, sta je drugo doslo?
SRJ? Tajkuni na inflacijama
Sr-Mne? Kobra I po 20€ da se proda Nase,
RS? da se proda vojska do novog ustava, dobio I L. imala sam posao, hvala,

L. bi na more( pa, sad I na Panonsko, a dje mu BU2?) smeo je samo na grcka, a cujem da ga je moja sestra vodila u Dubai, L. bese izgubio orijentaciju, lici da jeste, lici, al ovde kod koga je, kako nije cuo?
 
Pa da se 1918. odredilo šta je srpsko, a šta hrvatsko u SHS, ne bi morala nužno da bude neuspjeli projekat. Tako je nešto kasnije Pašić htio i pregovarao, oko toga, ali mi je nejasno zašto je to prekinuto.
@Q. in perpetuum hibernum Da li ti znaš?
Kasnije se Stevan Moljević u svom radu ,,Homogena Srbija" upravi pozivao na te Pašićeve pregovore kada je federalizovao državu.
Nista ne bi pomoglo Srbima od toga da budu osudjeni na samounistenje, ne treba im razlog, niko nije postedjen sa koje god da si strane? Ako si protivnom srpstvu onda ce jedni, ako si bas protiv srpstva onda ce isti. Da, ti masoni jesu nama nedefesini sta bi hteli od nas ostalih.
 
Ne, znam, Ali posle svakog raspada te Jugoslavije, sta je drugo doslo?
SRJ? Tajkuni na inflacijama
Sr-Mne? Kobra I po 20€ da se proda Nase,
RS? da se proda vojska do novog ustava, dobio I L. imala sam posao, hvala,

L. bi na more( pa, sad I na Panonsko, a dje mu BU2?) smeo je samo na grcka, a cujem da ga je moja sestra vodila u Dubai, L. bese izgubio orijentaciju, lici da jeste, lici, al ovde kod koga je, kako nije cuo?
алтернатива је била здрав развој здравог друштва. то ми нијесмо имали, генерације су осакаћене и бачене низ вјетар
све послије распад исл. су посљедице првобитних обмана и глупости и промашаја
 
od suštinske važnosti za temu jeste to što fra a posebno vb kao sile pobednice velikog rata nisu blagonaklono gledale na srpske težnje da se bosna i hercegovina pripoje srbiji
не баш, ВБ и ФР су дигле из мртвих српску војску буквално
да су били непријатељи Срба сумњам да би Србе дадиљали
и Французи и Енглези су мислили да су Срби ретардирани с тиме што су довели непријатеље за побједнички сто (за разлику од Срба знали су да од старога непријатеља никад нема новога пријатеља).
 
зато што се ишло на масонско целовито југославенство, у преводу анти-србство.

Зато што се ишло на Монахоунитаризам

Краљ је Србе искористио као топовскео месо за своје личне и породичне интересе
 
и таква је била током цијелог свог постојања.
једино могуће како је и било, Југославија је увијек била синоним за диктатуру, срљање и траљавштину и лаж

Алави Монарх Карађорђевић није прихватио 'Срби у границама једне монархије' ... већ је Србима натоварио на Грбачу Словенце и Хрвате

main-qimg-5f019c8ef1bf6f4419e3bf296fc8d921-pjlq
 
Takva ponuda nikad nije stajala pred Aleksandrom pa nije ni mogao da je odbije.Cilj Londonskog ugovora bio je izbegavanje nesporazuma ili sukoba između zapadnih sila i Rusije.Njime su se zapadne sile nastojale da obezbede za slučaj ruskog prodora na Balkan.Srbija nije bila strana u tom ugovoru.Nije čak ni obaveštena o njegovom postojanju.
Posle ispadanja Rusije iz rata zapadne sile Eng i Fra ignorisale su postojanje tog ugovora jer im je tako odgovaralo a sam ugovor je prestao da postoji jer je druga ugovorna strana usled istupanje iz rata i saveza istupila i iz tog ugovora.
Eng i Fra nisu bile naklonjene širenju Srbije preko Drine.Maksimum koji je bio prihvatljiv tim silama bilo je pripajanje teritorija Baranje,Bačke i Banata.Sa Crnom Gorom stvari nisu bile tako jasne.Eng i Fra su se kolebale po pitanju CG .Srpski parlament prihvatio je odluku Velike narodne skupštine Srba,Bunjevaca i ostalih slovena o pripajanju Srbiji.Prihvatio je i odluku Podgoričke skupštine ali brojne odluke oblasnih skupština u BiH nije prihvatio.
KSHS projekat je Eng i Fra koji su podržale i SAD.
 
Алави Монарх Карађорђевић није прихватио 'Срби у границама једне монархије' ... већ је Србима натоварио на Грбачу Словенце и Хрвате

main-qimg-5f019c8ef1bf6f4419e3bf296fc8d921-pjlq
Bez Banata, južne Baranje, dela Beograda itd. A svakako bi natovario na grbaču gomilu Hrvata i Muslimana koji ne bi hteli srpsku državu (Jugoslavija kao neutralna im je bila prihvatljiva tada).

Na kraju krajeva sve i da je prihvaćeno ovo ne bi važilo jer je već počeo Prvi svetski rat.
 
Bez Banata, južne Baranje, dela Beograda itd. A svakako bi natovario na grbaču gomilu Hrvata i Muslimana koji ne bi hteli srpsku državu (Jugoslavija kao neutralna im je bila prihvatljiva tada).

Na kraju krajeva sve i da je prihvaćeno ovo ne bi važilo jer je već počeo Prvi svetski rat.
Londonski ugovor jeste zaključen 1915.Ako je PSR početo 1914 onda to znači da je zaključen u vreme dok je taj rat trajao,
Verovatno bi bio poštovan od svih ugovornh strana da su ugovorne strane ostvarile ciljeve na bojnom polju na način na koji su verovale da je to moguće odnsono izgledno.Ispadanjem Rusije iz rata izostao je prodor ruske vojske sa istoka na područja koja su predmet ugovora pa je ugovor postao deplasiran.
 
Londonski ugovor jeste zaključen 1915.Ako je PSR početo 1914 onda to znači da je zaključen u vreme dok je taj rat trajao,
Verovatno bi bio poštovan od svih ugovornh strana da su ugovorne strane ostvarile ciljeve na bojnom polju na način na koji su verovale da je to moguće odnsono izgledno.Ispadanjem Rusije iz rata izostao je prodor ruske vojske sa istoka na područja koja su predmet ugovora pa je ugovor postao deplasiran.
Svakako bi Karađorđevići opet tražili Jugoslaviju a ne samostalnu Srbiju, pitanje da li bi dobili zapadni Banat u tom slučaju.
 
Svakako bi Karađorđevići opet tražili Jugoslaviju a ne samostalnu Srbiju, pitanje da li bi dobili zapadni Banat u tom slučaju.
Da je "Karađorđevićima" nuđena tzv Velika Srbija i da su oni taj predlog odbili i tražili Jugoslaviju do Karavanki jeste samo jedan popularni politički mit a ne nešto što potvrđuju istorijski izvori.
Političku mapu odnosno granice u Evropi poslednjih nekoliko stotina godina krojile su velike sile.Srbija ni 1918 nije bila velika sila.Bila je na pobedničkoj strani ali to je nešto drugo u odnosu na status velike sile.
 
Da je "Karađorđevićima" nuđena tzv Velika Srbija i da su oni taj predlog odbili i tražili Jugoslaviju do Karavanki jeste samo jedan popularni politički mit a ne nešto što potvrđuju istorijski izvori.
Političku mapu odnosno granice u Evropi poslednjih nekoliko stotina godina krojile su velike sile.Srbija ni 1918 nije bila velika sila.Bila je na pobedničkoj strani ali to je nešto drugo u odnosu na status velike sile.
Karađorđevići su bili projugosloveni.
 

Back
Top