• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Zaštita starih lica

UltraVioletna

Domaćin
Moderator
Poruka
4.440
IMG_20220928_180313.jpg

Preuzeto sa https://www.infocentarzastarije.org.rs/socijalna_zastita.htm

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
12.097
Postali smo društvo koje jedva čeka da se stari pomere, da im se izgube sa vidika, makar to bio roditelj...
Generacija koja sada tabana nema poštovanja, niti osećanja, kamoli empatije prema starijima... Oni su
najpametniji, brzi, svi im smetaju, brišu svoj prostor od svih, počevši od porodice...

Smisao i uloga porodice je sada dovedena u pitanje...
Naravno da će biti sve više tih staračkih domova, na koje se ljudi veoma teško navikavaju...
Poznat mi je primer starca, udovca iz jednog banatskog sela... Živeo je sam, bio živahan i pri zdravoj
pameti... ali, sin jedinac i snaja su odlučili da ga smeste u starački dom u susednoj varošici, iako ih
je na kolenima molio da to ne rade...smestili su ga, preminuo je u ogromnoj tuzi posle par meseci...
Kuću je sin odmah prodao i završio priču svog porekla... Bez pardona, bez sažaljenja, bez ikakve savesti,
poštovanja želje ostarelog oca...

To je sada model ponašanja generacije koja sada odlučuje o starima...
Ne znam kako će biti kasnije, ali sigurna sam da starački domovi nikada nisu, niti mogu da zamene
porodicu...
I još nešto: meni je veoma važna činjenica da o starom roditelju može da vodi računa isključivo
samo neki naslednik mlađe dobi... da se roditelj ne pita za želje, već da drugi o njemu odlučuje...
tu nešto nije u redu... Bar nije bilo u redu u slučaju koji je meni poznat...

UltraVioletna

Domaćin
Moderator
Poruka
4.440
Postali smo društvo koje jedva čeka da se stari pomere, da im se izgube sa vidika, makar to bio roditelj...
Generacija koja sada tabana nema poštovanja, niti osećanja, kamoli empatije prema starijima... Oni su
najpametniji, brzi, svi im smetaju, brišu svoj prostor od svih, počevši od porodice...

Smisao i uloga porodice je sada dovedena u pitanje...
Naravno da će biti sve više tih staračkih domova, na koje se ljudi veoma teško navikavaju...
Poznat mi je primer starca, udovca iz jednog banatskog sela... Živeo je sam, bio živahan i pri zdravoj
pameti... ali, sin jedinac i snaja su odlučili da ga smeste u starački dom u susednoj varošici, iako ih
je na kolenima molio da to ne rade...smestili su ga, preminuo je u ogromnoj tuzi posle par meseci...
Kuću je sin odmah prodao i završio priču svog porekla... Bez pardona, bez sažaljenja, bez ikakve savesti,
poštovanja želje ostarelog oca...

To je sada model ponašanja generacije koja sada odlučuje o starima...
Ne znam kako će biti kasnije, ali sigurna sam da starački domovi nikada nisu, niti mogu da zamene
porodicu...
I još nešto: meni je veoma važna činjenica da o starom roditelju može da vodi računa isključivo
samo neki naslednik mlađe dobi... da se roditelj ne pita za želje, već da drugi o njemu odlučuje...
tu nešto nije u redu... Bar nije bilo u redu u slučaju koji je meni poznat...
Slažem se sa svim što si napisala. Jedino što ne možemo da ignorišemo je činjenica da su se i uslovi života promenili,da ljudi nemaju kad da žive od posla, nemaju kome da povere čuvanje starog lica dok su oni na poslu. Mada,ima i bogate dece,pa opet smeštaju roditelje u domove za stare.

UltraVioletna

Domaćin
Moderator
Poruka
4.440
Nekad je zaista taj smeštaj neophodan - roditelj je star,dementan,može da izađe iz stana i da se izgubi,može da zaboravi da isključi šporet i da se zapali, ne može sam do toaleta,ili je nepokretan,a deca mu odsutna od kuće preko osam sati. Da ne govorimo o tome da mnogi stari zahtevaju ozbiljnu negu - imaju stomu,kateter,dekubit- to mogu samo medicinari da tretiraju. Ne mogu da osudim nikoga,nekada je taj smeštaj u dom jedino rešenje da ti ljudi budu bezbedni,pod nadzorom, nahranjeni na vreme,napojeni,da imaju negu.

UltraVioletna

Domaćin
Moderator
Poruka
4.440
Molim te mi reci šta tačno znači rečenica

Pogledajte prilog 1229166

Da li si zaposlena u takvoj ustanovi, ili su tvoji rođaci na slikama, ili ... šta?
Da,zaposlena.
A rečenica znači da nije ni u domu baš čemer i jad. Niko njima ne može da zameni dom ni porodicu,ali nije ni tako crno biti tamo.

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.160
Jao...
Ne znam, delim mišljenje Soradze jer su mi moji stariji članovi porodice neodvojiv deo mene i pri čistoj pameti ne bih nikad dozvolila da provode vreme negde gde nisam i ja.
Znam ljude kojima je u takvim stacionarima dobro, imaju bogat društveni život i brojne aktivnosti, raznovrsne oblike razonode, i neke pogodnosti koje nisam u stanju da priredim i priuštim mojoj baki, npr., ali... njoj to i ne treba, a to što smo zajedno nema cenu, tim pre što mi je bila više nego rođena majka sticajem okolnosti kroz život.

Soradze

Veoma poznat
Moderator
Poruka
12.097
Jao...
Ne znam, delim mišljenje Soradze jer su mi moji stariji članovi porodice neodvojiv deo mene i pri čistoj pameti ne bih nikad dozvolila da provode vreme negde gde nisam i ja.
Znam ljude kojima je u takvim stacionarima dobro, imaju bogat društveni život i brojne aktivnosti, raznovrsne oblike razonode, i neke pogodnosti koje nisam u stanju da priredim i priuštim mojoj baki, npr., ali... njoj to i ne treba, a to što smo zajedno nema cenu, tim pre što mi je bila više nego rođena majka sticajem okolnosti kroz život.
Divno si ovo napisala! Grlim te, sunce moje!
Srećna je tvoja baka što baš tebe ima za unuku...
:vzagrljaj:

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.160
Srećna je tvoja baka što baš tebe ima za unuku...
Pa... nadam se da jeste, jer sam i ja srećna da imam nju čitave tri decenije, otkako znam za sebe. Neko ko mi je pleo sa ljubavlju džemperiće, rukavice, kape sve do skoro... To je samo za sebe priča, a da ne pričam koliko se odricala da bih ja učila, studirala, došla do diplome na koju je ona najponosnija jer je prepametna, najmudrija od svih mogla samo 4 razreda da završi i posveti se porodici...
To što mi je dala i prenela je moje veliko bogatstvo na svaki način.
Večeras trči za mnom da ne podižem džakove kupusa od 15kg sama... Pa, čooooveče, da joj dozvolim da mi pomaže???
Ali to... koliko osećaja je imala uvek za sve je dirljivo.
Sebe zaboravi, ali misli koliko je nekom drugom teško i želi da pomogne. :rida:
Pola te žene da sam, ja sam već blizu savršenstvu, ali nisam.

ps. Izvinite na ovom malom tribjutu mojoj baki, ali... zasluženo je, pa neka ode u etar!

Prekognisticar

Zainteresovan član
Poruka
285
Pa... nadam se da jeste, jer sam i ja srećna da imam nju čitave tri decenije, otkako znam za sebe. Neko ko mi je pleo sa ljubavlju džemperiće, rukavice, kape sve do skoro... To je samo za sebe priča, a da ne pričam koliko se odricala da bih ja učila, studirala, došla do diplome na koju je ona najponosnija jer je prepametna, najmudrija od svih mogla samo 4 razreda da završi i posveti se porodici...
To što mi je dala i prenela je moje veliko bogatstvo na svaki način.
Večeras trči za mnom da ne podižem džakove kupusa od 15kg sama... Pa, čooooveče, da joj dozvolim da mi pomaže???
Ali to... koliko osećaja je imala uvek za sve je dirljivo.
Sebe zaboravi, ali misli koliko je nekom drugom teško i želi da pomogne. :rida:
Pola te žene da sam, ja sam već blizu savršenstvu, ali nisam.

ps. Izvinite na ovom malom tribjutu mojoj baki, ali... zasluženo je, pa neka ode u etar!
Prelepe su ovo price svaka cast i tebi i baki

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
11.160
Hvala ti, draga, jer posvećuješ svoju energiju i vreme našim bakama i dekama!
Divno je to što radiš, plemenito, treba srca za to!
Ja nekako starost ne otpisujem i svojih starijih se držim čvrsto,
ali šta kad nema ko?
Tu uskačete vi.
Hvala vam jer radite naš posao... često i mnogo bolje nego što bismo mi! :cvet:

krompir 2.1.

Buduća legenda
Poruka
41.589
E zato su deca duzna i po zakonu da izdrzavaju roditelje,a treba da se ustanovi koliko su ulozili u obrazovanje dece i sve propratne troskove dok nisu sami poceli da zaradjuju pa da im vrate kad odu u penziju

koliko gluposti u ovom tvom postu.

sta su deca duzna ? kome su trazili da se rode da bi im taj isti roditelj naplatio svaki topli kakao i svaku svesku za zivota.
aj kad nemas sta pametno da napises cuti.

Raznih prica ima, naravno, ali tamo gde je PORODICA na zdravim temeljima , gde se postuju sistemi vrednosti
koji su u poslednje vreme pomalo zaboravljeni, naravno da niko nece slati svoju baku ili deku u neki tamo dom.
jer ti isti baka i deka su nekada bilu u punoj snazi i vozikali nas na sankama i kuvali i sta sve ne.
kako se ko priseti svog detinjstva.

deca nikome nista nisu duzna ! nase je da pokusamo da ih odgajimo kao prave odgovorne ljude koji
ce uciti i nasim primerom i kroz pricu.

Markoni11

Poznat
Poruka
7.770
Postoje neke situacije kada Drzava zahteva da se roditelji potpisu da zakonskim putem njihova deca nemaju nikakva prava da u starosti brinu o njima.

Ako ste mislili da je to u Evropskoj Uniji e pa nije vec nasa Drzava Srbija ima takav zakon gde roditelji mora da se potpisu da njihova rodjena deca ako napuste Srbiju onda nemaju vise nikakve obaveze prema njima. Sa ovakvim zakonom dotakli smo dno.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.