Zaštita djece u Srbiji

.-.. .--- ..- -... ---

Elita
Banovan
Poruka
22.671
Gledam na RTSSAT emisiju "Jutarnji program" i govori se o zaštiti djece od fizičkog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja.

2008. je u Srbiji oduzeto od roditelja 500 djece, a 2009. čak 811, dok za 2010. podaci još nisu obrađeni.

Zlostavljanje djece zastupljeno je u svim društvenim slojevima, i među bogatima i među siromašnima.

Porast oduzimanja djece od roditelja od čak 60% me zgrozio, pa sam zato odlučio otvoriti ovu temu.

Djelimičan razlog ovog porasta je i povećana osjetljivost stručnih službi na nasilje nad djecom.

Što mislite, da li je takav trend rasta posljedica uznapredovalog zlostavljanja djece, ili je tome kriv kriterij da se danas već i običan šamar tretira kao zlostavljanje?
 
Dobro jutro, srecna ti srpska nova godina Srbinez:mrgreen:

tema- pa ovde na zapadu je bukvalno vec zabranjeno dete udariti po gozuci, a kamo li samar ili prut il ne daj boze kais. Ja malog nikad ne smem negde u javnosti da udarim ako mi prelece preko puta ili pravi slicno sranje, ali zato kuci dobije zasluzene porcije. I to u Srbiji su samo demokratski trendovi zapada i nista drugo
 
Što mislite, da li je takav trend rasta posljedica uznapredovalog zlostavljanja djece, ili je tome kriv kriterij da se danas već i običan šamar tretira kao zlostavljanje?

Ne verujem da su kriterijumi nešto preterano porasli, već da se postojeći bolje kontrolišu. Postoji razlika između disciplinskog šamara, koji pominje jevropa, i brutalnog iživljavanja na deci iz drugih razloga.

Iako smatram da je svaki slučaj zlostavljanja dece previše, brojevi koje pominješ me ne zabrinjavaju.

Druga stvar je više zabrinjavajuća, a to je da su roditelji u borbi za puko preživljavanje svoje porodice stavili zadatak vaspitanja dece u drugi plan, a to se oseća u društvu.
 
Gledam na RTSSAT emisiju "Jutarnji program" i govori se o zaštiti djece od fizičkog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja.

2008. je u Srbiji oduzeto od roditelja 500 djece, a 2009. čak 811, dok za 2010. podaci još nisu obrađeni.

Zlostavljanje djece zastupljeno je u svim društvenim slojevima, i među bogatima i među siromašnima.

Porast oduzimanja djece od roditelja od čak 60% me zgrozio, pa sam zato odlučio otvoriti ovu temu.

Djelimičan razlog ovog porasta je i povećana osjetljivost stručnih službi na nasilje nad djecom.

Što mislite, da li je takav trend rasta posljedica uznapredovalog zlostavljanja djece, ili je tome kriv kriterij da se danas već i običan šamar tretira kao zlostavljanje?

Kriterijumi, što se tiče kažnjavanja dece, jesu podignuti na neki civilizovaniji nivo. Međutim, iako bi ti hteo Srbe predstaviti kao neke manijake koji rađaju decu da bi sprovodili nasilje nad njima, razlozi porasta broja oduzete dece, odnosno oduzimanja starateljstva, u većini slučajeva nije zlostavljanje, nego zanemarivanje.
To, naravno, ne abolira te roditelje, ali tu država i društvo snose ogroman deo krivice, jer uglavnom je zanemarivanje rezultat trke za poslom i parama da bi se preživelo, što je direktna posledica loše ekonomske i socijalne politike vlasti u Srbiji.

Elem, Ljubo, nismo manijaci, nego smo beda i sirotinja.
 
Gledam na RTSSAT emisiju "Jutarnji program" i govori se o zaštiti djece od fizičkog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja.

2008. je u Srbiji oduzeto od roditelja 500 djece, a 2009. čak 811, dok za 2010. podaci još nisu obrađeni.

Zlostavljanje djece zastupljeno je u svim društvenim slojevima, i među bogatima i među siromašnima.

Porast oduzimanja djece od roditelja od čak 60% me zgrozio, pa sam zato odlučio otvoriti ovu temu.

Djelimičan razlog ovog porasta je i povećana osjetljivost stručnih službi na nasilje nad djecom.

Što mislite, da li je takav trend rasta posljedica uznapredovalog zlostavljanja djece, ili je tome kriv kriterij da se danas već i običan šamar tretira kao zlostavljanje?

ljubo pripadnice malog roda na balkanu , ne trudi se da pokazes brigu tipa '' ..........me zgrozio,pa sam zato odlucio otvoriti temu'', jer si i ovako sa latentnim pokusajem da kroz ovakvu temu prikazes srbe kao problematicne,vrlo primitivan ...naprotiv
u LIJepoj hebenoj tvojoj imas pregrst takvih violentnih nastupa roditelja nad malim rvaticima, koje od malih nogu ucite destruktivnoj mrznji ,zato sa takvom edukacijom imate vise problema u vasem okruzenju nego sto prikazujete 2ge.
zato zenu za ruku i odgoji decu kako bog zapoveda ,jer ce te klinici kad izrastu
oheftati :andjeo:
 
Dakle, Tereza Kesovija odnjela 38+ stranica diskusije, a problem zaštite djece u Srbiji 4 posta. :roll:

I to 2 iz dijaspore - suvisla i konstruktivna i 2 od domaćih Srbendi koji na ukazivanje na problem odmah optužuju da neko Srbe želi prikazati manijacima. :bljak:

Što reći, a ne zaplakati?

Ajmo opet.

Trend rasta oduzimanja djece od "neodgovornih" roditelja.

Da li je posljedica stvarni porast neodgovornosti zbog borbe za preživljavanje i trke za novcem ili socijalne službe primjenjuju "europske norme" koje nisu u skladu sa tradicijom i običajima odgoja djece u Srbiji?

Za zlostavljače dileme nema, ali ja ne vjerujem da je broj zlostavljača porastao za 60%, kao broj oduzete djece roditeljima.

Usput, broj usvojene djece za 2009. je samo 150.
 
Dakle, Tereza Kesovija odnjela 38+ stranica diskusije, a problem zaštite djece u Srbiji 4 posta. :roll:

I to 2 iz dijaspore - suvisla i konstruktivna i 2 od domaćih Srbendi koji na ukazivanje na problem odmah optužuju da neko Srbe želi prikazati manijacima. :bljak:

Što reći, a ne zaplakati?

Ajmo opet.

Trend rasta oduzimanja djece od "neodgovornih" roditelja.

Da li je posljedica stvarni porast neodgovornosti zbog borbe za preživljavanje i trke za novcem ili socijalne službe primjenjuju "europske norme" koje nisu u skladu sa tradicijom i običajima odgoja djece u Srbiji?

Za zlostavljače dileme nema, ali ja ne vjerujem da je broj zlostavljača porastao za 60%, kao broj oduzete djece roditeljima.

Usput, broj usvojene djece za 2009. je samo 150.

Mesavine oba. Ovde je na snazi puko prezivljavanje i snalazenje kako ko god zna i ume. To na zalost vodi i do raznih drushtvenih devijantnih ponasanja. Mislim na depresiju i beznadje shto se onda reflektuje i na covekov odnos prema detetu. A drugi razlog je novi usvojen zakon po kome dete moze da te tuzi i za najmanju cusku koju dobije. Kad ovako stvari pogledash, rast od 60% i nije tako cudan.
 
Druga stvar je više zabrinjavajuća, a to je da su roditelji u borbi za puko preživljavanje svoje porodice stavili zadatak vaspitanja dece u drugi plan, a to se oseća u društvu.

da, na zalost kriza na ovim prostorima uzima danak ...
o porastu nekih obolenja se ne prica, neuhranjenu decu niko ne primecuje, zlostavljanja se ne vide ... ( setih se neke price o ubistvu u USA, koje je moglo biti lako spreceno da je iko od komsiluka reagovao ... ali, niko nije)

sokirala sam se kada se pocelo pricati o sugi- to se ranije vidjalo u partizanskim filmovima ( ali, eto, i u Austriji nije retka pojava )
 
Poslednja izmena:
da je nasilje nad decom toliko veliko ne bi za svaki praznik gomila mamlaza bacala teshku artiljeriju ko da je opsadno stanje
od petardi do ruchnih bombi
nego bi bili modri,plavi,zlostavljani i mirni ko bubice
 
Gledam na RTSSAT emisiju "Jutarnji program" i govori se o zaštiti djece od fizičkog, emocionalnog i seksualnog zlostavljanja.

2008. je u Srbiji oduzeto od roditelja 500 djece, a 2009. čak 811, dok za 2010. podaci još nisu obrađeni.

Zlostavljanje djece zastupljeno je u svim društvenim slojevima, i među bogatima i među siromašnima.

Porast oduzimanja djece od roditelja od čak 60% me zgrozio, pa sam zato odlučio otvoriti ovu temu.

Djelimičan razlog ovog porasta je i povećana osjetljivost stručnih službi na nasilje nad djecom.

Što mislite, da li je takav trend rasta posljedica uznapredovalog zlostavljanja djece, ili je tome kriv kriterij da se danas već i običan šamar tretira kao zlostavljanje?

Mislim da je ovo drugo, ali to jos i nije u potpunosti zazivelo (da se bas jedan samar uzima za kriterijum za oduzimanje dece), vec da je to posledica roditelja koji samo "jure" novac ili karijeru, a na decu ne obracaju paznju.

Kako li je u ostalim zemljama u tranziciji, bilo bi interesantno uporediti.

Kladim se da nista nije bolje.
 
Da li je posljedica stvarni porast neodgovornosti zbog borbe za preživljavanje i trke za novcem ili socijalne službe primjenjuju "europske norme" koje nisu u skladu sa tradicijom i običajima odgoja djece u Srbiji?

Moguće oba razloga, mada ne verujem da je još uvek nekome oduzeto dete zbog onih famoznih tradicionalnih pet po turu i par vaspitnih šamara.
Što ne znači da neće jer smo već uveliko zakoračili u svet u kome je način na koji smo mi vaspitani i odgajani proglašen zastarelim poput inicijacije u plemenima Gvineje Bisao:roll:
 
Moguće oba razloga, mada ne verujem da je još uvek nekome oduzeto dete zbog onih famoznih tradicionalnih pet po turu i par vaspitnih šamara.
Što ne znači da neće jer smo već uveliko zakoračili u svet u kome je način na koji smo mi vaspitani i odgajani proglašen zastarelim poput inicijacije u plemenima Gvineje Bisao:roll:

Pa evo,posledica toga je da deca isteruju roditelje iz kuce da bi im ovi kaobajagi "pomogli" prodajuci nekretninu, a bez njihove volje.

Ali star i nemocan covek sta moze, nego da se povinuje detetu,jer to dete treba da ga 'docuva", a dete je ustvari nevaspitano, bezobrazno i koristi nemoc roditelja a sve to samo zato sto nece smeti da ga vaspitava kako hoce.
 

Back
Top