Заштита деце од вршњачког насиља у школи

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.276
Ових дана је целокупна јавност имала прилике да види како насилници нападају професорку у једној средњој школи у Србији.

Јавност с правом тражи да насилници буду санкционисани а професорка и све њене колеге и колегнице буду заштићене од школских насилника.

Можда ће, под притиском јавности, управитељство (лепши израз од израза "власт") у Србији решити да предузме мере у циљу заштите просветних радника и радника у просвети. Нпр. предлози су да наставници добију статус службених лица, затим појачане санкције за насилнике итд...

Међутим,

када је реч о школским насилницима, увек или скоро увек се занемарују друге, далеко веће жртве од просветних радника.

Деца, односно школски другови и другарице насилника, су далеко више изложена малтретирању од стране насилника у школи, школском дворишту и на путу од куће до школе и од школе до куће.

Деца су у далеко лошијем статусу од наставног кадра, јер, за разлику од наставног кадра који има институционалну заштиту, касније и одлазак на боловање након трауматичног догађаја, деца немају механизме одбране од насилника. Деца, углавном, могу само да ћуте и да трпе насилнике. Уколико пријаве школи, обично наиђу на неразумевање и зид, а малтретирања постану још гора. Често их је срамота да приајве насилнике, или због страха или...једноставно, не знају како да се боре са насилницима, јер су то деца и немају довољно ни менталне ни физичке снаге да се изборе са проблемима, укључујући и велике проблеме са школским силеџијама.

Ок, заштитимо просветне раднике, али како да заштитимо децу, која су 1000 пута угроженија од школских насилника у односу на наставнике који имају механизме заштите, а као одрасли људи, умеју да користе механизме заштите, док деца то не умеју из гореописаних разлога.
 
Такође, поред заштите деце од школских насилника, вршњака,

поставља се питање механизама заштите деце од просветних радника који малтретирају децу (не мислим на размажену децу коју мрзе професори, већ на озбиљно малтретирање од стране учитеља или наставника).
 
Такође, поред заштите деце од школских насилника, вршњака,

поставља се питање механизама заштите деце од просветних радника који малтретирају децу (не мислим на размажену децу коју мрзе професори, већ на озбиљно малтретирање од стране учитеља или наставника).

"Treba mi učiteljica koja ne govori da sam lažov, lopov i da sam nevaspitan": Naježićete se kada pročitate šta je ovaj trećak napisao u školskom sastavu (FOTO)​

“Ono što meni treba je da mi moja učiteljica ne govori da sam lažov, lopov i da sam nevaspitan”.

Piše: Branko Janačković
20.10.2022. 17:44
75
Slušaj vesti

0:00/1:09



FOTO: RINGIER
.
Ovim rečima jedan učenik trećeg razreda osnovne škole počeo je domaći rad na zadatu temu “Šta meni treba da rastem do neba?”.

Učenik koji prema saznanjima “Blica” još uvek nema punih devet godina, otvorio je dušu pišući sastav pa iako je napisao samo četiri rečenice, rekao je mnogo.
.
FOTO: RINGIER
.
Rad učenika koji će vas rastužiti do suza, ekskluzivno prenosimo u celosti:
“Šta meni treba da rastem do neba?”
“Ono što meni treba je da mi moja učiteljica ne govori da sam lažov, lopov i da sam nevaspitan. Ne želim više umesto na času vreme u školi da provodim ispred učionice. Ne želim da mi drugari govore da im učiteljica stalno skreće pažnju da se ne druže sa mnom jer loše utičem na njih. Veruje svima osim meni i uvek sam ja kriv. Skoro svi psujemo kada smo sami a ona misli da sam to uvek samo ja”.

Da stvar bude još tužnija, pomenuta tema bila je zadata deci kao domaći zadatak u sklopu “Dečje nedelje”, početkom oktobra ove godine.
Nakon ove skandalozne situacije očekuje se da reaguju i nadležne institucije i ispitaju slučaj.


Komentara (75)

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/t...-lopov-i-da-sam-nevaspitan-najezicete/nmm3rd1
 
Kamere,da kazne budu ozbiljne a ne u cosak

Школе вероватно и сада имају камере и делимичну покривеност.

Камере свуда. Свака просторија, сваки ходник (осим тоалета и свлачионица, и можда још неког приватног места, нпр. канц. школског психолога).

Затим, поред камера, и звук да се снима, не само видео надзор.

Да се снимци чувају до краја наредне школске године, а не само месец дана.
 

"Treba mi učiteljica koja ne govori da sam lažov, lopov i da sam nevaspitan": Naježićete se kada pročitate šta je ovaj trećak napisao u školskom sastavu (FOTO)​

“Ono što meni treba je da mi moja učiteljica ne govori da sam lažov, lopov i da sam nevaspitan”.

Piše: Branko Janačković
20.10.2022. 17:44
75
Slušaj vesti

0:00/1:09



FOTO: RINGIER
.
Ovim rečima jedan učenik trećeg razreda osnovne škole počeo je domaći rad na zadatu temu “Šta meni treba da rastem do neba?”.

Učenik koji prema saznanjima “Blica” još uvek nema punih devet godina, otvorio je dušu pišući sastav pa iako je napisao samo četiri rečenice, rekao je mnogo.
.
FOTO: RINGIER
.
Rad učenika koji će vas rastužiti do suza, ekskluzivno prenosimo u celosti:
“Šta meni treba da rastem do neba?”
“Ono što meni treba je da mi moja učiteljica ne govori da sam lažov, lopov i da sam nevaspitan. Ne želim više umesto na času vreme u školi da provodim ispred učionice. Ne želim da mi drugari govore da im učiteljica stalno skreće pažnju da se ne druže sa mnom jer loše utičem na njih. Veruje svima osim meni i uvek sam ja kriv. Skoro svi psujemo kada smo sami a ona misli da sam to uvek samo ja”.

Da stvar bude još tužnija, pomenuta tema bila je zadata deci kao domaći zadatak u sklopu “Dečje nedelje”, početkom oktobra ove godine.
Nakon ove skandalozne situacije očekuje se da reaguju i nadležne institucije i ispitaju slučaj.


Komentara (75)

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/t...-lopov-i-da-sam-nevaspitan-najezicete/nmm3rd1

Omalovažavanje učenika od strane nastavnika je nedopustivo, i ako je to način da se pokaže kako svet odraslih funkcioniše, da sam dete, ne bih uopšte poželela da odrastem.Nadolaze mi sećanja na to kako su pojedini nastavnici starog kova umeli dobro da s*ebu učenika u pojam kad im nije po volji.
Plaćeni individualni časovi u tom smislu su najbolji.
Učenik dobije priliku da uživa u transferu znanja, plus je poštovan u svakom smislu. Privatni nastavnici (oni koje su odbili kao redovne iz zilion razloga od kojih je većina mračna) i dalje vole svoj poziv, i što je najvažnije, vole decu, a ona to osete i budu produktivni shodno tome.
Žao mi je, ali dečak iz pisma je opisao nešto što sam i sama kao dete gledala, tako da ne mogu reći da to ne postoji.
 
Skola je najveca debilhana, u pravu je onaj Miroljub. Odes tamo da bi te zlostavljali, sve zrtve nasilja treba da dobijaju debelu odstetu i tacka, sta je neko krpa za besplatno maltretiranje. Skola je zlo, obavezno osnovno obrazovanje treba da se ukine, nikakve vajde od nje, samo traume. Sistem je kriv i sistem je duzan da svim zrtvama plati odstetu.
Šta još kaže Miroljub Petrović, je li to jedina mudrost koju si zapamtio?
 
Poslednja izmena:
Uvek ima izuzetaka, ali u ovoj generaciji ubedljivo su najgori roditelji, pa đaci, pa tek onda nastavnici.
Bice obrnuto da nastavnici koji nisu roditelji imaju "svoje principe" ali ne podrzane naukom, a nastavnici roditelji podvojenu licnost....dok su nastavnici roditelji su im neprijatelji jer podrzavaju svoju decu, kad su roditelji onda su im nastavnici neprijatelji.
Stavise, njihovom intelektu smeta svaka vlast, ali vole da dele vlast s nekim. Zar budalastina zahteva da "postanu" sluzbena lica ne govori dovoljno o celoj bransi i ko je zastupa?
 
Bice obrnuto da nastavnici koji nisu roditelji imaju "svoje principe" ali ne podrzane naukom, a nastavnici roditelji podvojenu licnost....dok su nastavnici roditelji su im neprijatelji jer podrzavaju svoju decu, kad su roditelji onda su im nastavnici neprijatelji.
Stavise, njihovom intelektu smeta svaka vlast, ali vole da dele vlast s nekim. Zar budalastina zahteva da "postanu" sluzbena lica ne govori dovoljno o celoj bransi i ko je zastupa?
Ovde samo ti znaš šta si napisao.

Kad je dete loše, roditelj ima mnogo veća ovlašćenja nego nastavnik. Roditelj može da ga kazni.

Nastavnicima danas je oduzeta svaka mogućnost da budu neki autoritet, a rezultat vidimo oko nas.
 
Ovde samo ti znaš šta si napisao.

Kad je dete loše, roditelj ima mnogo veća ovlašćenja nego nastavnik. Roditelj može da ga kazni.

Nastavnicima danas je oduzeta svaka mogućnost da budu neki autoritet, a rezultat vidimo oko nas.
ima ko razume....roditelju je oduzeta mogucnost da kaznjava dete, ali roditelj nije vise ni zaduzen za svoju decu, vec drzava....a drzavu cine i nastavnici (kao strucnjaci za pedagogiju, za razliku od roditelja koji je nestrucan)
 
Sta nije jasno u tome da je ovo tehnokratska drzava strucnjaka, pri tome neuspesna kao sto su i ti strucnjaci, koji su strucnjaci samo da uzmu pare narodu, a nisu odgovorni za svoj rad jer su deo mafijaskog organizma.
Zar nije jasno da pola tih prosvetnih radnika ne bi smeo da pridje skoli ni na kilometar samo ima propusnicu koju je kupio na buvljoj pijaci u vidu diplome, a eto voli da radi sa decom "jer je sa decom lakse".....pa nije lakse.
 
Ja mislim da sam lično i u osnovnoj i u srednjoj školi bio žrtva djačkog matretiranja. Moj problem je bio što me niko nije ozbiljno shvatao. Od drugarica, pa do razrednih starešina i čak roditelja. Sećam se banalnog primera: Drugovi u Srednjoj me sateraju u ćošak, okruže stolovima i onda me tu udaraju, gadjaju papirnim loptama(obavijenim selotejpom). Požalim se razrednom "Bez brige, niko ne sme da te dira" I oni opet isto to već sutradan i tako godinama Srednje škole. Požalim se roditeljima "Ma udari i ti njih, napravi loptu pa gadjaj i ti njih. Mani me tih dečijih posla"
 

Back
Top