Zastava LK m85 u kalibru 22-250

sTAXx

Početnik
Poruka
43
Kolege lovci evo ovako...pokrenuo sam par tema po pitanju izbora kalibra da mi predlozite jer kupujem prvi karabin u mojoj lovackoj karijeri.Napomenuo sam da cu da lovim iskljucivo predatore(sakala i lisicu) i nekad ako mi se cefne srndaca.Sad ovako,ja malo patim od sledeceg...hocu brz,precizan i mocan kalibar,naravno u klasi 22...i cvrsto sam resio da to bude 22-250!...E sad jos nesto me kopka pa rekoh da pokrenem jos jednu temu.Kolege ja hocu da uzmem zastavin lovacki karabin M85 u pomenutom kalibru jer mi se mnogo dopala ta puskica,bas zato sto je kratka i lako se njome barata a i oduvek sam voleo krace puske pa sam hteo da mi kazete,gresim li ili ne...UNAPRED HVALA!!!
 
Odlichna pushka, odlichan izbor!
Imam je u kalibru .223 Rem i postavio sam sliku na jednoj od tema.
Meni se takodje svidja shto je mala i lagana a samim tim i laka za baratanje.
Izuzetno su precizne i moram da dodam da do sad nisam chuo da se bilo ko zalio na bilo koju Zastavinu pushku u bilo kojem kalibru.
Cev duzine 20" nikako nije hendikep vec veliki plus jer je manje izlozena vibracijama prilikom ispaljivanja metka shto poboljshava preciznost. Svi .22 kalibri inache ne proizvode velike vibracije.
Proshle subote sam ubio kojota na 400 i kusur metara koristeci Remington AccuTip 55gr. Dobio sam ga u vrat a gadjao sam ga stojeci. Sreca ili ne, znam samo da je rana bila prostrelna i da sam chuo rikoshet jer je zrno proletelo kroz njega i udarilo u neku ogradu (moram da kazem da nije blizu farme jer ce neki vec da me spopadnu kako pucam blizu kuce itd. U pitanju su ogromni ranchevi).
Da ne bude da foliram, mogu da ti poshaljem sliku na mail jer iz nekog razloga nisam mogao da je postavim ovde.
 
Poslednja izmena:
Nebi bilo lose da mi posaljes sliku na E-mail bas da vidim sta radi 223 jer me je drug bas danas nagovarao da uzmem taj kalibar i ako ja hocu 22-250.
Aaa da te pitam nesto rodjace...citao sam ovde po netu da kalibar 22-250 kod kracih cevi pravi znatno vecu buku,veci plamen i samim tim veci trzaj,pa sam hteo da mi ti pojasnis koliko je to drasticna razlika,posto vidim da imas iskustva.Mozda sam ti malo dosadan ali nemoj mi zameriti,ipak kupujem prvi karabin pa nebih da se "prevarim"!:)
I da umalo da zaboravim e-mail adresu cu ti poslati na pp
 
Mislim da sam pisao o tome na jednoj od tema ali nije mi problem da ponovim.
Tachno je da .22-250 ima veci trzaj, plamen i da se chuje vishe, posebno u kracoj cevi, u ovom slushaju 20" ali barutni gasovi ipak imaju dovoljno prostora da kompletno sagore tako da i nije neki hendikep. Sve zavisi od osobe. Kalibar .223 se prilichno manje chuje od .22-250 i bash zbog toga mi je i privukao paznju. Samim tim shto skoro da nema trzaj i ne pravi veliku buku vishe cesh se koncentrisati na nishanjenje a manje na "pripremanje na udarac" u rame.
Veruj mi i preko 300m mozesh da ubijash shakale i lisice bez problema. Dobar pogodak je ono shto rushi zivotinju...
Ne mislim da cesh da se zeznesh koji god kalibar da uzmesh.
Ako se odluchish na .223 savetovao bih ti da koristish zrna ne teza od 62gr i ne laksha od 40gr jer je korak uvijanja 1:12". Mozesh ti da koristish i laksha od 40gr ali uticaj vetra je znatno veci a s druge strane, shta ce ti tako lagano zrno?
Ja koristim 55gr i zadovoljan sam. Kupi kvalitetnu municiju i nema shta da brinesh.
Predlazem .223 Remington.
 
Slazem se sa tobom Mauser,jer sam gledao neke klipove sto se ticu kalibra 22-250,prosto je nemoguce da srndac ode ako je pogodak idealan.Sad mene drugo kopka,ako mozes da mi kazes rodjo,koliko metra u sekundi postize kalibar 22-250 a koliko 223,naravno i koji ima bolju putanju i koliko to utice na lov na predatora...?
 
Slazem se sa tobom Mauser,jer sam gledao neke klipove sto se ticu kalibra 22-250,prosto je nemoguce da srndac ode ako je pogodak idealan.Sad mene drugo kopka,ako mozes da mi kazes rodjo,koliko metra u sekundi postize kalibar 22-250 a koliko 223,naravno i koji ima bolju putanju i koliko to utice na lov na predatora...?

Imas na sajtu Prvog partizana iz Uzica tabele za sve kalibre koje PPU proizvodi pa i za ova dva koja tebe interesuju.
 
moguce je da ode srndac i od mnogo veceg kalibra!!!22-250 je jaci za nekih 10% i ima nesto polozeniju putanju od 223,razlika na 300m je nekih par cm.223 je udobniji za pucanje i za njega ima vise municije koja je i jeftinija od 22-250. 223 nije za srndaca pogotovu za pocetnika dok je za predatore savrsen.sa 223 sam imao losa iskustva i prilicno je anemican za neke vece daljine.sa 22-250 sam dosta pucao ali ga nisam nosio u lovu.
 
Slazem se sa tobom Mauser,jer sam gledao neke klipove sto se ticu kalibra 22-250,prosto je nemoguce da srndac ode ako je pogodak idealan.Sad mene drugo kopka,ako mozes da mi kazes rodjo,koliko metra u sekundi postize kalibar 22-250 a koliko 223,naravno i koji ima bolju putanju i koliko to utice na lov na predatora...?

Ako se sav tvoj lov svodi na predatore i srndaca u krugu od 350m, ne treba ti nishta jache od .223 definitivno.
Manji trzaj, manje se chuje a dovoljno je precizan i ubojit na ovoj daljini. Smatram da je i na vecim daljinama ali drzimo se "shkolskih pravila"...
Ako mi treba neshto jache od .223 onda cu da uzmem .25-06 pa kad je bal nek' je maskembal!
Do dushe...ortak i ja planiramo da se ponovimo u skorije vreme sa pushkama ovog kalibra. Njega interesuje Weatherby a mene Winchester M70 Extreme Weather SS.
M70-Extreme-Weather.jpg
 
Neka kaze svaki prosecni Srpski lovac sa m85 kolika mu je grupa pogodaka na 400m pa onda nek kaze da li bi na toj daljini srndaca gadjao u vrat.90% ce ga promasiti a kolika je tek sansa da ce ga samo raniti.kakav je naslon potreban i koji uslovi.streliste i lov su dva pojma!223 nije za preko 200 m za sndaca,ne za prosecnog strelca pocetnika.
 
Poslednja izmena:
Neka kaze svaki prosecni Srpski lovac sa m85 kolika mu je grupa pogodaka na 400m pa onda nek kaze da li bi na toj daljini srndaca gadjao u vrat.90% ce ga promasiti a kolika je tek sansa da ce ga samo raniti.kakav je naslon potreban i koji uslovi.streliste i lov su dva pojma!223 nije za preko 200 m za sndaca,ne za prosecnog strelca pocetnika.

Mislish bolje ce ga pogoditi sa 8x57, .30-06, .308, .300Win Mag, .270 itd? Pa tek sa ovim kalibrima ce ga promashiti, shto zbog trzaja a chinjenica je da smo svi daleko precizniji sa kalibrima koji imaju manji trzaj, shto zbog putanje zrna. Tachno je da gore navedeni kalibri mnogo vishe oprashtaju u koliko je pogodak bio loshiji ali tachno je i to da je ovim kalibrima bar dva puta teze pogoditi metu velichine predatora ili nasheg srndaca.
Naravouchenije, ako je .223 dobar do 200m za srndaca kako ti kazesh, onda je .22-250 u prednosti mozda 50-60m i to je sve. Veci trzaj, buchniji a malo bolja performansa? Vredi li?
Pogotovu ako govorimo o pushci koja ima malo kracu cev. Ako se sav njegov lov svodi na daljinama ne vecim od 300-350m a interesuju ga predatori pre svega, onda smatram da je .223 bolji izbor. Zao mi je samo shto u Srbiji nema Remington AccuTip-V 55gr ili Hornady V Max 55gr chisto da vidish shta radi ova municija tako da ne bude da se.rem neshto i hvalim .223.
Ne zelim da ispadne da kudim nashe proizvodjache municije ali zaista su sra.nje u odnosu na ove koje sam naveo. Da ih nisam isprobao u streljani ne bih ovako govorio ali...
 
Evo slichice koje sam obecao.
Dakle, pogodak u vrat, neshto preko 400m koristeci Remington AccuTip-V 55 gr.
Pushka je Remington 799 (Zastava M85) u kalibru .223 Remington.
Juche sam postavio na nju nozice Caldwell XLA Pivot Model 9"-13". Koja stabilnost...:per:
 

Prilozi

  • kojot78.jpg
    kojot78.jpg
    27,5 KB · Pregleda: 188
  • kojot77.jpg
    kojot77.jpg
    62,7 KB · Pregleda: 185
Mauser svaka čast za pogodak na 400m,to može u USA gde kupiš sanduk municije vežbaš na strelištu,za lov nađeš kvalitetno zrno koje odgovara tvojoj cevi....
U Srbiji imaš 60kom godišnje i to ti je,ako nađeš nekod da ti donese od preko koju kutiju i da slaviš! 223 i 22-250 su 60dinara PPU
To što si ti pogodio ovde može manje od 1% lovaca,dakle misaona imenica.
Tri godine pucam 22-250 trzaj,buka,to je svejedno puška opali pa opali,ništa naročito.Za predatore su idealni svi kalibri iz grupe 22 ne zbog toga što nećeš pogoditi sa 8x57,7x64 već što imaš manju i laganu puškicu. Svaki 22 može da obori srnu nije to DS ali opet treba pogodak u vitalnu zonu.
pretpostavljam da ćeš pucati predatore 99% izlazaka i možda ali možda 1 srndaća godišnje onda 22-250. Naravno pogodak je najvažniji a za to treba pucati i pucati pa kvalitetna i pravilno montirana montaža,solidna optika......
 
Bicu iskren, ovo je bila vishe sreca nego precizan pogodak na toj daljini. Tachno je da mogu vishe da vezbam nego prosechan lovac u Srbiji i da imam pristup kvalitetnijoj municiji i da je montaza, optika i sve ostalo tip top ali bio bih smrad kada bih rekao da sam tog kojota gadjao u vrat i pogodio ga bash u vrat. Da li je moguce i u praksi i u teoriji? Jeste, i u to sam 100% siguran ali moja namera nije bila da se hvalim "preciznim pogotkom", vec da dokazem da je kalibar .223 efikasan i preko 300m.
 
Za pogodke na 400 i vise metara osim treninga treba da imate i adekvatnu pusku i opremu a zastava m85 sigurno to nije.na takvim daljinama i najmanja greska rezultirace promasajem ili teskim ranjavanjem i mogucnost da ce jadna zivotinja umirati danima.cak i sa municijom sa kojom na 100m imamo solidnu grupu na 400m mozemo imati promasaj jer je 3-4cm na 100 m 12-16cm na 400m.na slici se jasno vidi da je je samo 5cm falilo za promasaj,tu je strelac nemocan cak i ako sve ostalo uradi kako treba.treba imati u vidu i temperaturu na koju je puska upucana jer nije isto ako upucavanje vrsimo na -5 a u lov idemo na -15 i onda pucamo na 400m,naravno to nema veze na malim daljinama ali na 400m ima,pogotovu na malim "metama".vecina lovaca ni ne upucava posebno zimi karabin ponovo,ni ne znaju da to treba da rade ako hoce da pucaju na 200,300 i vise metara.mnogi se loze na pucanje preko 200m a na 100 m ne mogu da pogode ni slona.223 ispod 200 metara pravi strasne rane,njegov najveci adut je brzina ali sve preko 200m je posao za minimum 6mm.znaci,debela cevka koja ide ispod 1MOA,optika sa otvorenim turetima,daljinomer,sveska za beleske i pravac streliste pa tek onda u lov.daljina mete je izuzetno bitna jer nije isto da li je 385m ili428m a to slobodnim okom ne mozemo tacno da procenimo.sa m85 223 sa nekom obicnom optikom na 400m mozete da gadjate ali nikako zivotinje,vezbajte na nekom panju :)
 
Poslednja izmena:
Donekle si u pravu ali za gadjanje preko 300m nije potrebna teshka pa chak ni poluteshka cev. Pre bih investirao u dobar kundak, nozice i sistem okidanja (to je sledece shto cu da montiram na M85LK , "Timney" Trigger).
Za predatore se koristi jacha optika od 3-9x40mm i to je tachno ali ako se svaj tvoj lov svodi u krugu od 300m onda ti i nije preko potreban. Govorim iz lichnog iskustva a sem toga smanjujesh tezinu.
Nisam sluchajno izabrao bash M85 LK. Dimenzije, tezina i taktichki kratka cev duzine 20" je ono shto je meni bilo potrebno. Sa njom lako upadam u volizo i izlazim iz njega, na ramenu nemam osecaj kao da vuchem mitraljez M53 i bez problema se provlachim kroz gustish ako je i to potrebno... Cev od 20" sa korakom uvijanja 1:12" je odlichna kombinacija. Ako koristish zrna tezine 50-55gr necesh mnogo izgubiti shto se brzine i preciznosti tiche u odnosu na cev od 24".
Gledao sam Remington 700 VTR koji takodje ima cev duzine 20" u istom kalibru ali cena je preovladala a mogu ti reci da je M85 ipak malo manja i laksha.
Teshka cev, jaka optika sa otvorenim turetima za podeshavanje i sveska sa beleshkama je kombinacija za neku drugu namenu...
 
Sveska se nosi na streliste jer onaj ko hoce da puca preko 200m treba da vodi evidenciju o svakom centimetru i sa svakoj laboraciji sa kojom puca.nije problem gadjati svinju ili jelena na 300m ali za sitnije ciljeve to nije slucaj.zna se jako dobro kako danas izgledaju varmit puske i kakve cevi imaju tako da necemo o tome a i optike sa otvorenim turetima danas vise nisu bauk kao sto su bile pre 20 godina i za svako daleko pucanje one su danas "standardna" oprema.
 
Nisu ni nozice bauk pa ih kod nas niko ne koristi...mislim...mozemo tako u nedogled.
Postoje i optike sa "mil dot" podeocima. Verujem da znash o chemu pricham. Takvu jednu optiku (Burris Balistic Plex 3-9x40mm) imam postavlljenu na drugom karabinu u kalibru .300WSM. Mnogo jednostavnije nego da se zaebavash sa turetima. Realno, nemash ti vremena da podeshavash optiku u momentu kad ti neshto izadje.
Shto se varmint/target cevi tiche...shta sad da ti kazem...smatram za da za lov nisu potrebne ali ukusi su razlichiti. Lov preko 300m vishe i nije lov...drugo, ja kad se postavim i pre nego shto pochnem da zovem, daljinometrom prosharam teren na brzaka i tachno znam na kojoj daljini je kad izadje iz shume, kanala...
Nemoj pogreshno da me shvatish, nisam ja protiv pushaka sa teshkim cevima i taktichke opreme ali smatram da ti to sve nije neophodno za lov. Sledeca pushka ce biti Winchester M70 Extreme Weather SS ali se troumim oko kalibara...
 
Ja sam prvi koji ne lovi na taj nacin i na tim distancama ali ako neko vec hoce tako da lovi bolje da to radi kako treba i sa adekvatnim oruzjem nego da puca nasumice i na srecu.mil dot je dobar za vece distance i za merenje daljine do cilja ali nije za sitne ciljeve jer nije za to ni napravljen kao sto nije ni napravljen za lov ali onome ko zna sta radi moze dobro da posluzi.buris,busnel,nikon,leupold....imaju lovacke koncanice sa podeocima za odredjene daljine,znam da kod leupolda moze za male pare da se naruci koncanica za svoj kalibar i laboraciju i da to posle moze opet lako da se promeni,steta sto to kod nas nema.meni licno ne bi smetalo da nosim tesku cev u lovu,pogotovo neku tiku ili sako:)
 
Moj ortak ima dva Tikka karabina, jedan u .223 T3 Light a drugi .243 Stainless Laminate i Sako 75 Stainless .300WSM.
Tikka mi se ne svidja uopshte ali ruku na srce zatvarach je super lagan i precizna je pushka. Sako je malo bolji ali dizajn mi takodje nije neshto posebno...iskreno.
Jako su osetljive kad dodje do reloading-a zbog jako malih tolerancija.
Ipak mi se vishe dopadaju Winchester, Remington i Weatherby.

Baci oko na ovo.

Remington Model 700 Sendero SF II i to u 7mm Remington Ultra Magnum ili .300 RUM :per:

Remington Model 700 Sendero SF Varmint

Remington Model 700 Target Tactical

Remington VTR

Remington XCR Target Long Range

Remington Model 700 CDL SF u .257 Weatherby Magnum :per::per: i da te glava ne boli...
 

Back
Top