Пројекат Марс-500 "је спровео Институт за биомедицинске проблеме, РАС под покровитељством Савезне свемирске агенције и Русија академије наука са учешћем индустрије и иностраних партнера.
За спровођење пројекта у ИБМП оснивања медицинско-техничких експериментални комплекс, који дозвољава да симулирају услове живота и рада посаде до шест људи, што ближе реалним условима свемирских летова.
Комплекс се састоји од пет експерименталних јединица (ЕС):
• ЕК-150 (стану, обим - 150 кубних метара);
• ЕК-100 (медицински јединица, количина - 100 кубних метара);
• ЕК-250 (складиштење јединица са плантажа поморанџи, количина - 250 кубних метара);
• ЕК-50 (симулатору марсовац Ландер, количина - 50 кубних метара);
• ује (симулатор површине Марса, количина - 1200 кубних метара).
Этот модуль имитирует поверхность Марса
Слика Медицинско-техничких Комплекс "МАРС-500":
1. Из истог овог модула астронаутима до површине Марса. Намењен је за 2-3-мјесеца боравка у 3 особе.
2. Сви експерименти ће се обавити овде.
3. "Стан" модул се састоји од приватних кабина чланова посаде, неред-соба, кухиња и главни контролни панел.
4. То ће кућа стакленика, чување залиха хране, складиштење прибор, одећу, итд
5. Овај модул симулира површине Марса. То могу да раде ван начин да Црвену планету.
Основу пројекта су експерименти на дугорочну изолацију на терену посада пилот објекта.
Пројекат се врши у три фазе:
• прва фаза у трајању од 14 дана (завршен у новембру 2007);
• Друга фаза трајању од 105 дана (почео Март 31, 2009, завршено 14. јула 2009.)
• Трећа и последња фаза у трајању од 520 дана (крај 2009 - почетак 2010).
Фаза 14-дан изолацију посаде од шест људи је обављено у два модула медицинско-техничког система: Ет-150 и ЕЦ-100. Овај експеримент је потврдио ефикасности експерименталног модула, служе живот подршке система, Гроунд Цонтрол Центер, навели су у складу са техничким условима и прихватљивим условима за живот и рад посаде.
Циљати Друга фаза - Пријем и анализу научне и техничке информације за оптималне обуке и ефикасно спровођење главних симулирање експеримента у свим фазама лета посадом на Марс.
Сврха Трећи, Финале, фаза је да студирају у интеракцији "човек - окружење, добијање експерименталних података на здравље и перформансе права за дуго у изолацији у херметички затворен простор ограничен за моделовање главне карактеристике Марса мисије (сверхдлителност, аутономија, промени услова комуникације са Земље -- одлагања комуникације, оскудице потрошних ресурса).
Међу циљеве овог пројекта - дефинише могућност таквог лета са становишта психологије и физиологије (са прихватљивом нивоу моделовања) и развој на одредени услови за прави Марса Експедиционе комплекс (ИЕЦ).
До коначног одређивања конструктивне слика ИЕЦ за решавање бројних питања везаних за биомедицинских аспеката и техничким питањима, што омогућава максималну сигурност посаде у свим фазама лета.
Међу њима:
- Заштита посаде од излагања, а прелазе појасеве радијације око Земље, и продужена изложеност космичком зрачењу током лета;
- Утицај на људско тело дуго остане ван магнетног поља Земље;
- Психолошки проблеми повезани са дуготрајном излагању на услове социјалне изолованости, ограничену количину Међупланетарни летелице;
- Избор програма за опоравак порекла у атмосфери Земље возило са посаду и слетање;
- Одаберите типове електрана за експедициони комплекса, итд
Циљеви МЦК за експеримент са 105-дан
изолација посаде
• Прикупљање и евидентирање сат у архиви МЦК добили од ИБМП телеметрија и телевизија информације о напретку експеримента, моделирање лет мисију на Марс.
• Приказ на самосталним и колективним средствима ГЗУ ПОЈ напредак експеримента и стања животне средине у здравствено-технички комплекс, ИБМП, одржавање и репортаже коментатор МЦК (на захтев).
• Учешће у покривености експеримент у медијима.
• Информације подршку ИБМП током експеримента: пренос договореног износа података из сложених рачунарских модела пословања и управљања информацијама (на захтев).
• Континуирана интеракција МЦК главу замена преносивом главе ИБМП (руководилац тима на дужности) за брзо решавање питања појављују у току експеримента (укључујући пружање резултата специјалисте ИБМП телеметрија обраду података у случају квара рачунара у ИБМП, пружање техничке савете, итд.)
• стално даљинску контролу ИП-М и система канала комуникације између ИБМП и ПЦО. МЦК је дизајниран, инсталирана и пуштена у рад ИБМП информације о систему, ЈЕ-П да обезбеде:
- Учесници у експерименту података о системима здравствене информације и технологије комплекса;
- Посада медиаинформатсиеы (филмове, музику, писање, најновије вести, часописа, књига, итд.)
Izvor:
http://www.mcc.rsa.ru/mars.htm