Quantcast

zashto je ziva techna?

Poruka
18.231
..ajde hemichari..
..samo ziva i brom su techni na sobnoj temperaturi..
..zashto?
..ja googlala..kazu, takva je i to ti je to..
..ako na tvrdocu metala utiche radijus atoma
i broj valentnih elektrona koji grade metalnu vezu,
kako je to kod zive toliko izrazeno da se topi na -38C,
a prvi sledeci na +38C?
..shta ne vidim?

Konstantin

Obećava
Poruka
76
Конфигурација валентних електрона живе је 6s^2. 6s електрони продиру у близину језгра, а језгро је у живи је за 14 позитивније него што би се очекивало у односу на елеменат који је изнад ње у ПСЕ због присуства серије лантанида. Овако ојачано језгро јако привуче електроне који му се приближе (који продиру) јер остали елетрони тада више не штите 6s електроне, па они осећају много већу привлачну силу и постају тзв. инертни пар, то јест теже се дају у везу. Први следећи елеменат има један р електрон који већ мање продире и гради јачу везу.

DkJm

Primećen član
Poruka
885
Zbog slabe izrazenosti 6s elektrona(razlog je vec naveden) ostvarenje metalne veze je nemoguca, pa je zato ziva u nizem agregatnom stanju na sobnoj temperaturi-tecnom!
Ta pojava se naziva lantanoidna kontrakcija, koja ima uticaj da ziva bude takva kakva je!

Autobus 88

Primećen član
Banovan
Poruka
635
Evo zasto je samo ziva ( i brom ) tecna na sobnoj temperaturi. Nemoj lupati glavu s tim valencama, radijusima i slicno... Ona je tecna na sobnoj temperaturi zbog temperature u sobi. Digni sobnu temperaturu na +30000 pa ce ti i gomila drugih metala biti tecna ili mozda gasovita. Ili spusti sobnu na -276 i svi ce biti u cvrstom stanju.

Nije problem u zivi vec u sobnoj temperaturi.

DkJm

Primećen član
Poruka
885
Pa kod njega temperatura sve objasnjava, pa je mozda pun nekih informacija i zato je spusti apsolutnu nlu :) !

Uzgred, autobusu, nije bilo pitanje zasto je ziva tecna na +30000 ili na "-276", vec zasto je tecna na +25C dok su ostali metali cvrsti...

Pozz

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.219
e ljudi el videste chachanina kako shije u hemiji...chudo 1no ja sam u srednjoj imo 5 razlichitih hemija...kad sam bio klinac tripovo sam se na hemiju i imo gomilu epruveta erlenmajera i ostalih sr.anja...setjam se kad sam prvi pu rastvorio kmno4...upisho se od sretje...pokazivo drugarima...a onda sam dobio nastavnicu hemije...i mrzim tu nauq...nishta iz hemije ne znam...nishta nisam zapamtio i nishta me nije zanimalo...heh...bedack

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.