Zar tako u Vojvodini?!

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
213.461
Stalno je u opticaju priča kako su ljudi u Vojvodini mirniji i odgovorniji nego u drugim delovima Srbije. To jest, tako mi koji živimo ovde volimo da mislimo o sebi i regionu u kom živimo. Da li je to baš tako? Izgleda da nije:

Od devet ubijenih žena sedam iz Vojvodine: Mnoge nemaju poverenje da će ih institucije zaštititi​

zena_nasilje_marija_erdelji.jpg

Centar za podršku ženama upozorio je danas, povodom nacionalnog Dana sećanja na žene žrtve nasilja, da je od početka godine u porodičnom nasilju stradalo devet žena, od kojih je sedam iz Vojvodine.

Dodaju da je ono što treba da zabrine društvo to da ne postoji poverenje žena koje trpe nasilje da će ih institucije zaštititi.

Porazna statistika pokazuje da je u toku 2023. godine bilo je 28 femicida, a od 2010. godine do danas, od strane člana porodice ili partnera, ubijeno je najmanje 350 žena, navodi se u saopštenju.

"Nemoguće je utvrditi koliko je tačno žena stradalo u porodičnom nasilju, jer ne postoji zvanično javno dostupna evidencije i utvrđen broj žena koje su umrle od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja", ističe aktivistkinja tog Centra Danica Todorov.

Dodaje da sve treba duboko da zabrine činjenica da veliki broj ubijenih žena nisu ranije prijavile nasilje, jer nisu imale poverenje da će ih institucije zaštititi.

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/V...poverenje-da-ce-ih-institucije-zastititi.html

Zašto mi u 21. veku još uvek moramo da razmišljamo i o ovakvim stvarima?

Poslednja izmena:
Mirniji i odgovorniji jesu ali je takodje odavno poznato da je tu uglavnom i najveca stopa depresije, samoubitstva (barem je bilo dugo godina), ubitstva.
Cak i ja znam neke porodice sa samoubicama i ubicama svojih najblizih ili dragih osoba.
Valjda to potiskivanje, suvise odgovornosti nosi sa sobom i da covek "pukne". Meni se cini da su tu ljudi vise skloniji tome da trpe bilo lose radne uslove, bilo nasilje u porodici

Stalno je u opticaju priča kako su ljudi u Vojvodini mirniji i odgovorniji nego u drugim delovima Srbije. To jest, tako mi koji živimo ovde volimo da mislimo o sebi i regionu u kom živimo. Da li je to baš tako? Izgleda da nije:
ta priča o Vojvođanima je možda imala smisla pre 60-70 godina. u međuvremenu se tu naselila gomila srbijanaca, boančerosa, krajiška, kosovara, raznih ..... a u isto vreme se od '90-ih pa na ovamo mnogo pravih Vojvodina odselilo u inostranstvo, neki odapeli, neki se ukrstili sa ovim pridošlima... daleko je demografska slika Vojvodine od one kakva je nekad bila. što kaže Čvarkov

Ali čekaj, od 9 ubijenih žena u Srbiji 7 su iz Vojvodine. Nemojte onda da kukate na nas koji smo došli s juga.
Pa, možda su ih ubili ti sa juga, ili doseljeni iz drugih krajeva? Mislim, ne znamo ko su ubice...odakle su? Htela sam da stavim smajli, da ne misliš da osuđujem, ali ne ide na ovu temu. Samo nemamo sve informacije da bi mogli okrivljavati ljude po geografskoj pripadnosti.

Back