"Zaposleni rade i po 60 sati sedmično, a računa im se 40. To je robovski rad"

"Zaposleni rade i po 60 sati sedmično, a računa im se 40. To je robovski rad"

Kragujevac -- Socijalno-ekonomski savet Kragujevca odlučan da zaštiti prava zaposlenih u maloprodajnim lancima.

Želimo da sprečimo besplatan rad u mnogim, posebno manjim trgovinama u Srbiji, gde veliki broj zaposlenih radi i po 60 sati nedeljno a evidentira im se 40 radnih sati. Uz to, najčešće rade za minimalne zarade. To je robovski rad.
Ovako, za "Novosti", inicijativu da se u trgovinskoj delatnosti zabrani rad nedeljom komentariše Jugoslav Ristić, predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta Grada Kragujevca. Ristić objašnjava da je kragujevački Socijalno-ekonomski savet uputio zvaničan predlog Vladi Srbije, odnosno resornim ministarstvima, i da su odluku o pokretanju ove inicijative jednoglasno podržali svi članovi. Dodaje da inicijativa ima i humani karakter, jer takav rad dugoročno ugrožava zdravlje radnika, a negativno utiče i na njihove porodice.

Većina ljudi koji rade u trgovinama ima samo dva slobodna dana tokom meseca. U manjim trgovinama to je već odavno postalo pravilo. Da ne govorimo o drugim vrstama zloupotreba, gde radnici i ne smeju da prijave kako i zašto dobijaju otkaze. Uobičajeno je da im poslodavac kaže: Ako nećeš, ima ko hoće", pojašnjava Ristić.
Ristić, koji je i predsednik ovdašnje organizacije Saveza samostalnih sindikata, pojašnjava da je želja da se ovim predlogom radnici zaštite od zloupotreba poslodavaca, te da je cilj pronalaženje sistemskog rešenja kako bi se poštovala radnička prava:
"Mislim da se, prema trenutnoj situaciji, štite poslodavci koji zarađuju na nevoljama zaposlenih. Treba zaštititi radnike koji stvaraju prihod u ovoj, ali i bilo kojoj drugoj privrednoj grani", navodi Ristić.


Da nije samo Kragujevac za to da se nedelja proglasi neradnim danom za trgovce, ili da se drugačije, to jest znatno više plaća rad na taj dan, stav je i predstavnika Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS). Nakon nedavnog razgovora sa ministrom trgovine i telekomunikacija Rasimom Ljajićem, odlučeno je da se formira radna grupa koja će do kraja godine izneti razloge "za" i "protiv". Biće izneta detaljna analiza posle razgovora sa predstavnicima većih trgovinskih lanaca, malim trgovcima, nevladinim sektorom, sindikatima i poslodavcima i posle toga će dati predloge. Sindikat ASNS će tražiti da se rad nedeljom plaća više, sa uvećanjem od 120 odsto, odnosno da se izjednači sa radom za vreme verskih i državnih praznika.
Upućeni napominju da su trajanje radne nedelje, prekovremeni rad i ostalo već uređeni zakonom, i ukoliko ima zloupotreba, to treba da rešavaju nadležne inspekcije.


Potrošači
Navike potrošača su promenljive. Treba imati u vidu da kupovinu mogu da obave i petkom ili subotom, a mnogi su zaboravili da do pre 15 godina nijedna veća prodavnica nije radila nedeljom. Bilo je dežurnih radnji, kao i apoteka, ukoliko nekome nešto zatreba da kupi.
U EU se vikendom odmaraju
U obrazloženju inicijative, Socijalno-ekonomski savet, između ostalog, navodi da je rad trgovina nedeljom zabranjen u devet zemalja EU, među kojima su Francuska, Nemačka, Austrija i Poljska.
Kako navode, posebno značajnim za ovu inicijativu Savet je cenio podatak da od 200.000 zaposlenih u trgovini, oko 70 odsto čine žene.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2019&mm=12&dd=09&nav_id=1628351

@franak dodji da radis ima posla.
neverovatno...
 
"Zaposleni rade i po 60 sati sedmično, a računa im se 40. To je robovski rad"

Kragujevac -- Socijalno-ekonomski savet Kragujevca odlučan da zaštiti prava zaposlenih u maloprodajnim lancima.

Želimo da sprečimo besplatan rad u mnogim, posebno manjim trgovinama u Srbiji, gde veliki broj zaposlenih radi i po 60 sati nedeljno a evidentira im se 40 radnih sati. Uz to, najčešće rade za minimalne zarade. To je robovski rad.
Ovako, za "Novosti", inicijativu da se u trgovinskoj delatnosti zabrani rad nedeljom komentariše Jugoslav Ristić, predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta Grada Kragujevca. Ristić objašnjava da je kragujevački Socijalno-ekonomski savet uputio zvaničan predlog Vladi Srbije, odnosno resornim ministarstvima, i da su odluku o pokretanju ove inicijative jednoglasno podržali svi članovi. Dodaje da inicijativa ima i humani karakter, jer takav rad dugoročno ugrožava zdravlje radnika, a negativno utiče i na njihove porodice.

Većina ljudi koji rade u trgovinama ima samo dva slobodna dana tokom meseca. U manjim trgovinama to je već odavno postalo pravilo. Da ne govorimo o drugim vrstama zloupotreba, gde radnici i ne smeju da prijave kako i zašto dobijaju otkaze. Uobičajeno je da im poslodavac kaže: Ako nećeš, ima ko hoće", pojašnjava Ristić.
Ristić, koji je i predsednik ovdašnje organizacije Saveza samostalnih sindikata, pojašnjava da je želja da se ovim predlogom radnici zaštite od zloupotreba poslodavaca, te da je cilj pronalaženje sistemskog rešenja kako bi se poštovala radnička prava:
"Mislim da se, prema trenutnoj situaciji, štite poslodavci koji zarađuju na nevoljama zaposlenih. Treba zaštititi radnike koji stvaraju prihod u ovoj, ali i bilo kojoj drugoj privrednoj grani", navodi Ristić.


Da nije samo Kragujevac za to da se nedelja proglasi neradnim danom za trgovce, ili da se drugačije, to jest znatno više plaća rad na taj dan, stav je i predstavnika Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS). Nakon nedavnog razgovora sa ministrom trgovine i telekomunikacija Rasimom Ljajićem, odlučeno je da se formira radna grupa koja će do kraja godine izneti razloge "za" i "protiv". Biće izneta detaljna analiza posle razgovora sa predstavnicima većih trgovinskih lanaca, malim trgovcima, nevladinim sektorom, sindikatima i poslodavcima i posle toga će dati predloge. Sindikat ASNS će tražiti da se rad nedeljom plaća više, sa uvećanjem od 120 odsto, odnosno da se izjednači sa radom za vreme verskih i državnih praznika.
Upućeni napominju da su trajanje radne nedelje, prekovremeni rad i ostalo već uređeni zakonom, i ukoliko ima zloupotreba, to treba da rešavaju nadležne inspekcije.


Potrošači
Navike potrošača su promenljive. Treba imati u vidu da kupovinu mogu da obave i petkom ili subotom, a mnogi su zaboravili da do pre 15 godina nijedna veća prodavnica nije radila nedeljom. Bilo je dežurnih radnji, kao i apoteka, ukoliko nekome nešto zatreba da kupi.
U EU se vikendom odmaraju
U obrazloženju inicijative, Socijalno-ekonomski savet, između ostalog, navodi da je rad trgovina nedeljom zabranjen u devet zemalja EU, među kojima su Francuska, Nemačka, Austrija i Poljska.
Kako navode, posebno značajnim za ovu inicijativu Savet je cenio podatak da od 200.000 zaposlenih u trgovini, oko 70 odsto čine žene.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2019&mm=12&dd=09&nav_id=1628351

@franak dodji da radis ima posla.
:tick:
 
Ja stojim 1 sat i 20 minuta dok te retardirane budale shvate kako da rade svoj posao.

IT MAKES ME ANGRHRHRHRY

Одеш код манагера од ретардираних па кажеш

'ЗА ПЕТ МИНУТА МОГУ ДА УРАДИМ ШТО ОВЕ БУДАЛЕ РАДЕ ЗА 80 '

МАНАГЕР ТЕ ПОГЛЕДА ЗАДИВЉЕНО И ОДМХ ТЕ ЗАПОСЛИ И ДА ТИ ПЛАТУ .....
 
Polako ali sigurno dolazi vreme kada će rezervoar skoro pa besplatne radne snage, srećna okolnost koju su srpski poslodavci obilato koristili i na njoj gradili svoje velike i male imperije, konačno da presuši. Vidim ovde kod mene su u mnogim fast food-ovima već mesecima raspisani oglasi za radnike, nude se plate od po 50 000,00 ali kažu mi da se slabo javljaju ljudi.

Poslodavci će poželjet radnika, al' radnika nigde biti neće.
 
Šta je po tom pitanju sinoć rekao Aleksandar Vučić?
Inače, malo mi je bilo i neugodno jer mora da čeka neko drugi nešto da kaže, bilo mu je neprijatno i na licu mu se čitalo dosađivanje u slušanju drugog...
:
Da mu je poznato da radnici u privatnom sektoru trpe i ovo i ono, ali da su privatni preduzetnici oni koji državu hrane pa tako njima pre nego ubogom radniku treba pomoći (dopustiti im više da se okoriste o ubogog radnika).
Ubogi radniče, ti ne hraniš zemlju Srbiju jer si tupav, jer misliš da će neko odozgo da ti pomogne... ali neće.
Da svi ubogi radnici sutra odu na štrajk, privatni preduzetnici bi bili u problemu... ali valjda bi se i za to našlo rešenje-nekolicini ubogih dati šansu da budu preduzetnici! Svašta! Hraniti majku zemlju Srbiju je prioritet, vi ubogi ste nebitni. I svi su nebitni, kad se bolje pogleda jer će se uvek naći zamena za svakoga, a ubogi mogu samo da... budu malo više ''u Boga'' nego ''u države''.
 
To se vec desava,fabrike zovu stare radnike i odamah daju ugovor na stalno,a u SIZ-u mi rekli nece ljudi da rade ni za 60k din.

Neće, jer sve beži od rada kod srpskog poslodavca, poučeno prethodnim iskustvom. I nije samo visina plate u pitanju. Goveda ne kapiraju da ljudi vole da ih tretiraš kao ljude a ne kao gomna.
 
Da ali neprofesionalizam samih smradnika je astronomski i endemski.

Da vidiš šta je tek neprofesionalizam poslodavaca i menadžera.
Pre par godina:

- Otpusti onog Nikolu, vidi ga kakav je indijanac. I Žiku isto, ne smeje se mojim forama. I Kostu, taj glasa za Dveri. E a Mici smanji platu. Ko je šiša, ionako nema gde drugde da ode.

Danas:

- Ebem mu mater, dal mi veruješ da ne mogu da nađem radnike? Nudim i ekstra platu od 60 000,00 i topli obrok, i godišnji odmor i sve... i opet neće. Ovako ako se nastavi ja samo mogu katanac na firmu da stavim. Država duradi nešto!
 
Сву ту шикану радника би могао да разумем да то има неке резултате.Ето кинески радници ринтају ко коњи за мале плате, али Кинези постадоше индустријска и економска велесила.
Ови наши урнисаше раднике, народ им побеже из земље, а шта је крајњи резултат?Шупаљ нос до очију, мало мотања каблова и још нека транге-франге индустрија, коју уз сву ту шикану радника и држава мора дебело субвенционисати.

Некада давно, наше друштвене фирме су производиле ствари које данас изгледају као СФ за данашњу српску индустрију.Све то уз поштовање права радника, и без државних субвенција од 10 000 евра по радном месту.ОК, држава је покривала губитке неких фирми, али шта је дебело субвенционисање страних инвеститора него покривање њихових губитака, и пре него што они настану.
 
Najgore sto mi srpski poslodavci smo diskriminisani od sopstvene drzave i nemamo prava na subvencije koje daju strancima.


To je cist kriminal.

Mi placamo poreze punimo budzet a onda oni uzmu te pare i daju strancima.

Nelojalna konkurencija.

Mi smo okupirani od strane zapada ovo sto se radi je cist fasizam.
Нису Амер и Швабо ратовали против наше државе, дебело плаћали противнике режима 90-тих, формирали НВО-мрежу, да би ти сада добијао субвенције и правио свој бизнис.
 

Back
Top