Zabraniti sve rusko: Talijanski premijer Draghi “objavljuje rat Rusiji”.
U intervjuu za Rete 4 Mediaset, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov pokrenuo je niz pitanja od najveće važnosti za Italiju i Europu. No, nitko ih u talijanskom i europskom političkom svijetu nije uzeo u obzir. Premijer Draghi odbacio je intervju ovim riječima:
“Govorimo o zemlji, Italiji, u kojoj postoji sloboda izražavanja. Ministar Lavrov pripada zemlji u kojoj nema slobode izražavanja. Ova zemlja, Italija, dopušta ljudima da slobodno izraze svoje mišljenje, čak i kada su očito lažna, izokrenuta. Ono što je ministar Lavrov rekao je nenormalno.”
Talijanska vlada time potvrđuje ne samo da je Italiju pretvorila u ratobornu zemlju, koja je na četvrtom mjestu među dobavljačima oružja kijevskim snagama, već i da traži sveopći sukob s Rusijom.
To je u skladu s onim što se događa u Europi i Sjedinjenim Državama, gdje je u tijeku napad na sve što je rusko: dok su ruskim ženskim nogometnim reprezentacijama zabranjen pristup europskim prvenstvima, Metropolitan Opera u New Yorku izbacuje rusku sopranisticu Annu Netrebko, jer ona odbija da osudi njezinu vladu.
Istovremeno, Rai poziva na Porta a Porta “žene boraca bojne Azov”, što je predstavljeno kao šačica herojskog otpora ruskim osvajačima. U kampanji recikliranja neonacista Azova također sudjeluju 7 i glavne talijanske novine.
Kako bi demonstrirao pravu prirodu bojne Azov, sada nadograđenog na razinu pukovnije specijalnih snaga, izvješće je časopisa Time od prije samo godinu dana, prije nego što je isti časopis okrenuo stranicu pridruživši se međunarodnoj kampanji podrške kijevskom režimu. Izvještaj Vittoria Rangelonija iz Mariupolja ruši, kroz svjedočanstva samih stanovnika Mariupolja, sliku Azova koju su predstavili talijanski i zapadni mainstream.
NAŠI ŽIVOTI SU NA KOCKI
Rat napreduje, ali to nije ono što nam ga čini političko-medijskim mainstreamom. Da bi se to razumjelo, ne može se ostati na mirnoj slici onoga što se događa u Ukrajini. Mora se pogledati dokumentarni film o događajima koji su od kraja Drugoga svjetskog rata do danas doveli do današnjeg stanja.
Presudan je trenutak u kojem, nakon završetka Hladnog rata raspadom SSSR-a, Sjedinjene Države i druge zapadne sile nameću svoj unipolarni poredak, svoju ekonomsku hegemoniju s globalizacijom, svoju jedinstvenu misao s raširenim multimedijskim aparatom, dok SAD i NATO ratom ruše države koje su prepreka njihovim planovima dominacije.
Na toj pozadini odvija se ruska vojna operacija u Ukrajini. To nije samo odgovor na eskalaciju SAD-NATO-a, uključujući nuklearnu eskalaciju, koja ugrožava sigurnost Rusije. To je odgovor na tvrdnju Zapada da održava unipolarni svijet pod vlastitom dominacijom. To otvara izazov novog povijesnog razdoblja, izgradnje multipolarnog svijeta.
Nije slučajno da, nakon svakodnevnog terorističkog udaranja čekićem na smrtonosnu prijetnju virusa, mainstream sada svakodnevno provodi terorističko udaranje čekićem na smrtonosnu prijetnju Rusije, demonizirajući predsjednika Putina.
Dok Europska unija samoubilački prekida gospodarske veze i ruši stoljetne kulturne mostove s Rusijom, na narodima Europe je da donesu više odgađane izbore o kojima ovise naša budućnost i naši životi.
.......
“Govorimo o zemlji, Italiji, u kojoj postoji sloboda izražavanja. Ministar Lavrov pripada zemlji u kojoj nema slobode izražavanja. Ova zemlja, Italija, dopušta ljudima da slobodno izraze svoje mišljenje, čak i kada su očito lažna, izokrenuta. Ono što je ministar Lavrov rekao je nenormalno.”
......Govorimo o zemlji, Italiji, u kojoj postoji sloboda izražavanja. Ministar Lavrov pripada zemlji u kojoj nema slobode izražavanja. Ova zemlja, Italija, dopušta ljudima da slobodno izraze svoje mišljenje, čak i kada su očito lažna, izokrenuta. Ono što je ministar Lavrov rekao je nenormalno.”
Vrhunski zapadni mediji brišu video koji kritikuje Ukrajinu
Pozivajući se na “nepodudarnosti u sadržaju” , njemački časopis Der Spiegel uklonio je video koji prikazuje svjedočenje evakuiranog iz mariupoljske fabrike “Azovstal”, uporišta neonacističkih militanata Azov i drugih ukrajinskih boraca.
Žena na snimku otkrila je da su njenu porodicu u suštini lagali, držali kao taoce i koristili ih kao živi štit od strane ukrajinskih militanata.
Još jedan njemački medij, Junge Welt, primijetio je brisanje u četvrtak uveče. Prema JW, Der Spiegel je u ponedjeljak
objavio trominutni video. U njemu je bila Natalija Usmanova, koja je prije sukoba radila u Azovstalu i tamo se sklonila sa suprugom i djecom.
Na snimku Usmanova kaže novinarima da su nas militanti iz Azova “držali u bunkeru” dva mjeseca i nisu dozvolili njenoj porodici da ode koristeći humanitarne koridore koje su uspostavile ruske trupe.
“Krili su se iza činjenice da su navodno zabrinuti za našu sigurnost”, rekla je Usmanova, prema njemačkom prijevodu, dodajući da su njenu porodicu više puta vikali: “Vrati se u bunker!”
“Ukrajina je umrla za mene kao država”, rekla je Usmanova na kraju svog svjedočenja.
Der Spiegel je saopštio da je video snimak dobio od Reutersa i da je privremeno uklonjen “zbog odstupanja u sadržaju koja su naknadno otkrivena”. Upitan da precizira navodna neslaganja od strane RIA Novosti, Der Spiegel je rekao da su „još uvek u procesu razjašnjavanja ovog pitanja“.
Video koji je objavio Reuters, međutim, traje samo minut, a Usmanova govori o intenzitetu artiljerijske vatre i teškom životu u bunkeru. Oba video snimka potiču iz istog intervjua sa više medijskih kuća – uključujući RIA Novosti, koja je potvrdila autentičnost Usmanovinih opaski iz sada izbrisanog Spiegelovog klipa.
Umjesto snimka, njemački magazin sada prikazuje fotografiju Usmanove u autobusu sa drugim civilima, koju je snimio fotograf RIA Novosti 1. maja.
Svjedočenje Usmanove direktno je u suprotnosti s tvrdnjama militanata iz Azova i vlade u Kijevu da Rusija sprječava evakuaciju civila iz kompleksa Azovstal. Moskva je više puta otvarala humanitarne koridore iz tog područja. UN su saopštile da je još 500 civila evakuisano iz fabrike u noći između četvrtka i petka.
Rusija je napala susjednu državu krajem februara, nakon neuspjeha Ukrajine da implementira uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014. godine, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz njemačko i francusko posredovanje osmišljeni su kako bi otcijepljenim regijama dali poseban status unutar ukrajinske države.
Kremlj je od tada tražio da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dvije republike.