Zanima me da li je matematika toliko povezana sa programiranjem.

DimitrijeDr

Početnik
Poruka
8
Ovako, prva godina sam srednje IT škole, imam 3 stručna predmeta, iz svakog stručnog predmeta imam trenutnu zaključnu 5. U programiranju sam jedan od najboljih u odeljenju, radim u C++ programu i svaki test završim za pola sata sa maksimalnom ocenom. Što se tiče matematike pred svaki test učim 2 nedelje pre, svakog dana bar po 2-3 sata i uvek dobijem lošu ocenu (3,3,1,2) čak idem i na privatne časove. Pa sam hteo da pitam da li neko može da mi pomogne da shvatim zašto imam ovoliko problema sa matematikom i zašto mi ona u opšte treba u programiranju. Iskreno najviše bih voleo da saznam da li će mi sutradan ta stvar uticati na budućnost (ta stvar je mržnja prema matematici)
 
Matematika je dobra jer omogoućava pristup problemima na jedan logički pogled. U programiranju imaš slučaj kad sortiraš nizove. Ali šta ako nikada pre tebe to nije učinio, kako ćeš ti znati da postoji bubble sort?

Onda te matematika podstakne da misliš. Jer to su brojevi. Prvi član, drugi član, menjanje pozicija ako je zadovoljen taj uslov, rotacija vrednosti, ponovno pokretanje petlje.

Taj deo je dobar sa matematičkog aspekta. Kao što reče bmaxa, ako bi programirao igre, onda ti treba matematika. Ako se baviš nečim drugim, onda može elementarno poznavanje matematike.
 
Matematika je dobra jer omogoućava pristup problemima na jedan logički pogled. U programiranju imaš slučaj kad sortiraš nizove. Ali šta ako nikada pre tebe to nije učinio, kako ćeš ti znati da postoji bubble sort?

Onda te matematika podstakne da misliš. Jer to su brojevi. Prvi član, drugi član, menjanje pozicija ako je zadovoljen taj uslov, rotacija vrednosti, ponovno pokretanje petlje.

Taj deo je dobar sa matematičkog aspekta. Kao što reče bmaxa, ako bi programirao igre, onda ti treba matematika. Ako se baviš nečim drugim, onda može elementarno poznavanje matematike.
Još nismo radili nizove u matematici, u programiranju jesmo, bubble sort je prva stvar koju smo učili čim smo započeli nizove, lično ne vidim potrebu matematike(bar za sad) u vezi nizova.
 
Još nismo radili nizove u matematici, u programiranju jesmo, bubble sort je prva stvar koju smo učili čim smo započeli nizove, lično ne vidim potrebu matematike(bar za sad) u vezi nizova.
Ako bi zadatak glasio: Pronađi u nizu elemente koji sadrže neparne cifre obraćajući pažnju da element nije negativan broj? :D

P.S. Mogu i dvocifreni i trocifreni brojevi.
 
Ako bi zadatak glasio: Pronađi u nizu elemente koji sadrže neparne cifre obraćajući pažnju da element nije negativan broj? :D

P.S. Mogu i dvocifreni i trocifreni brojevi.
Lagan zadatak. U prvom foru bih upisao elemente u drugom foru bih ispitao da li je broj manji od 0 i da li je neka cifra(dali stotina desetica ili jedinica) neparan broj. Ako jeste prinf ako nije ništa.
 
Ako kidaš programiranje, ne brini se za matematiku. Inače šta je zapelo kod matematike?
Iskreno ne znam, na časovima ništa ne shvatam jer profesor jako loše objašnjava, domaći daje prelak, pripremu za pismeni daje takodje jako lak, a pismene daje neke zadatke koji nisu ni slični u zbirkama. Privatni časovi mi jako pomažu i koliko god radio ne mogu da dobijem veću ocenu od 3.
 
Ovako, prva godina sam srednje IT škole, imam 3 stručna predmeta, iz svakog stručnog predmeta imam trenutnu zaključnu 5. U programiranju sam jedan od najboljih u odeljenju, radim u C++ programu i svaki test završim za pola sata sa maksimalnom ocenom. Što se tiče matematike pred svaki test učim 2 nedelje pre, svakog dana bar po 2-3 sata i uvek dobijem lošu ocenu (3,3,1,2) čak idem i na privatne časove. Pa sam hteo da pitam da li neko može da mi pomogne da shvatim zašto imam ovoliko problema sa matematikom i zašto mi ona u opšte treba u programiranju. Iskreno najviše bih voleo da saznam da li će mi sutradan ta stvar uticati na budućnost (ta stvar je mržnja prema matematici)
Nije neophodno i kao sto ti rekose vec, zavisi sta zelis da programiras.
Ipak imaj ovo u vidu i to ti govori neko ko je imao averziju prema matematici kao dete. Imao sam strogu nastavnicu. Terala me je da radim sklekove dok ne naucim tablicu mnozenja. Horor.
Matematika je jedna fantasticna nauka. Prelepa. Onog momenta kada shvatis primenu matematike u svakodnevnici, shvatis koje je to ludilo o kojem ne mozes d ane razmisljas. Samo nemoj da bude kasno.
 
Matematika je važan temelj za programiranje, naročito diskretna matematika. Npr trebaće ti da razumeš algoritme i strukture podataka.
Nema razloga da je mrziš. Ako je loš profesor, to je vrlo opasno jer može da izazove odbojnost. Valjalo bi da ti neko pomogne da razumeš temeljne principe, ne samo kako se rešavaju konkretni zadaci što je čest slučaj sa privatnim instruktorima.
 
Treba matematika, evo koda na kome trenutno radim:
Kod:
/* racunanje srednje vrednosti i perzistencije */
         for (gr = 0; gr < grCnt; gr++)
         {
            sumSin = 0.;
            sumCos = 0.;
            lastIdx = min(upLimAr[gr],elCount); 
            for (idx = startIds[gr]; idx < lastIdx; idx++)
            {
               sumSin += lcpArray[k*3 + 1][i][idx];
               sumCos += lcpArray[k*3 + 2][i][idx];
            }
            if (idx > startIds[gr])
            {
               sumSin /= (lastIdx-startIds[gr]);
               sumCos /= (lastIdx-startIds[gr]);

               afValue[k][2*gr+i] = atan2(sumSin,sumCos);
               if (k == 0) {
                   float tmp = (afValue[k][2 * gr + i] / M_PI) * 180;
                   if (tmp < 0)tmp += 360;
                   pomeraj(&tmp);
                   afValue[k][2 * gr + i] = tmp / 180 * M_PI;
               }
            }
            else
            {
               afValue[k][2*gr+i] = 0.;
            }
         }
Dakle ako pravis web strane ne treba, ali ako se bavis tehnickom strukom treba.
 

Back
Top