Zamjena motornog ulja

mario80

Buduća legenda
Poruka
37.282
Volio bih da znam kako stvari stoje sa zamjenom ulja u EU ili Srbiji, mislim na vremenske intervale. Ovdje u Kanadi servisi preporucuju od 5 - 8 hiljada km za sinteticko ulje, a mnogi mjenjaju i nakon 3 hiljade.

Kada sam bio u CH, tamo tjeraju i preko 20 000 km ili jednom godisnje? Gdje je prava mjera?
Čim krene malo da ti troši (fali) na šipki menjaj. Meni je to na 13.000 km
To ti zavisi od pohabanosti motora, kvaliteta ulja i goriva.

U eu (ovlašćeni) za moj auto je bilo propisano 15-16.000 km ili godinu dana

Ps: jesu u kanadi milje pa si permutovao? :mrgreen:

Poslednja izmena:

botr

Iskusan
Poruka
5.540
Menjam na 15k km. U Nemackoj i CH se menja na 30k km, kod novijih automobila.

Kvalitetan filter je vrlo bitan. Kad se filter zapuni otvara se by pass ventil, ulje tece, ali se vise ne filtrira. Kvalitetni - skuplji filteri osim sto imaju papir koji odvaja sitnije cestice, imaju i vise papira, tj.vecu povrsinu, a samim tim i duzi radni vek.

Dule 021

Veoma poznat
Poruka
11.838
Nekad davno sam imao kupca koji je uzeo od mene Twingo RS a vozio je Lagunu kojoj je na 160k km remontovao turbinu kod nekog majstora u Mitrovici ako se ne varam.
I onda je na 430k km isao da je pregleda kod tog istog majstora i ovaj je rekao da je u istom stanju kao kad je on remontovao.
Kako?
Pa menjao covek ulje na 8k km.
Dalje sami zakljucite kad ga treba menjati a ovo sto se preko menja na 30k km to je smrt za neke motore pa tako jedan od najgorih koji dolaze sa greskama je 1,6 HDI koji mnogo trpi zbog toliko velikog intervala i redovno mu crkavaju turbine,zacepljava se sito u karteru. Da se menja na 10k do toga ne bi doslo.

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
21.807
Dalje sami zakljucite kad ga treba menjati a ovo sto se preko menja na 30k km to je smrt za neke motore pa tako jedan od najgorih koji dolaze sa greskama je 1,6 HDI koji mnogo trpi zbog toliko velikog intervala i redovno mu crkavaju turbine,zacepljava se sito u karteru. Da se menja na 10k do toga ne bi doslo.
Ja imam taj 1.6 HDI u Fordu, menjam obavezno jednom godisnje, ne prelazim nikad vise od 5-6000, i to vise otvorenog puta nego po gradu. Kako sam ga uzeo, tako i sad, odem na more i nazad i nema potreba za dolivanjem, videcemo dokle ce se drzati tako... Zasad necu da ga menjam, malo vozim auto i ne bih da ulazem pare bez razloga.
Tad je već kasno malo veći put i ode svo ulje. Čim padne malo ispod maksimuma ulje je izgubilo svoja svojstva i treba da se menja.
Ko sipa ulje do maksimuma u motor?
Meni kad naspu na maksimum, ja ih nateram da slivaju bar cetvrtinu, do trecine izmadju max-min crta.

mario80

Buduća legenda
Poruka
37.282
Uvek se ulje prilikom zamene sipa do maksimuma na šipki. Tako barem rade u ovlašćenom servisu. Sve dok je na maksimumu ulje je dobrog kvaliteta. Kada krene da pada znači da je izgubilo svoje radne karakteristike što usled pređene kilometraže što zbog pohabanosti motora. Malo doliješ i planiraš zamenu.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.