Zamjena motornog ulja

cickos

Zainteresovan član
Poruka
280
Volio bih da znam kako stvari stoje sa zamjenom ulja u EU ili Srbiji, mislim na vremenske intervale. Ovdje u Kanadi servisi preporucuju od 5 - 8 hiljada km za sinteticko ulje, a mnogi mjenjaju i nakon 3 hiljade.

Kada sam bio u CH, tamo tjeraju i preko 20 000 km ili jednom godisnje? Gdje je prava mjera?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
174.860
Zavisi i od uslova eksploatacije. Oni koji mnogo prelaze po gradu treba da češće menjaju ulje. Po meni 10.000 za auto koji se većinom vozi po gradu, a 15 ako se većinom vozi van grada ili jednom godišnje. Ulje ono koje preporučuje proizvođač ili bolje. Uglavnom sad svi noviji koriste sintetiku.

cickos

Zainteresovan član
Poruka
280
Ja, mjenjam (kod dilera) na RAV 4 svakih 8 -10 000km ili dvaput godisnje. Naravno sintetika mora sa 0w20.
Toyota preporucuje na 18 000km u standarnim uslovima.
Moji prijatelji mahom iz EU, jednom godisnje i do 25000 km (Audi, Fiat dizel), sto je za kanadska mjerila pretjeranooooo.
Vjerujem da i sa takvim rezimom motor moze da predje 250 000km, a poslije korozija i ostali problemi cine auto neisplativim za popravke.

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
174.860
Ја мењам на 5000 уље а на 10000 уље и филтер. Увек сам користио минерална уља и никада нисам имао проблема са мотором.
Tako sam i ja nekad na Ladi, ali noviji motori traže bolja ulja. Pogotovo ovi što kaže Dule s turbinom jer se kod njih i ona tim uljem podmazuje. Kod dizelaša i igračke za ubrizgavanje.

zx16

Veoma poznat
Poruka
11.667
Tako sam i ja nekad na Ladi, ali noviji motori traže bolja ulja. Pogotovo ovi što kaže Dule s turbinom jer se kod njih i ona tim uljem podmazuje. Kod dizelaša i igračke za ubrizgavanje.
Увек сам возио добре аутомобиле и пишем моје искуство. Нема тог уља које ће бити квалитетније после 5000 километра од новог!

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
32.806
Увек сам возио добре аутомобиле и пишем моје искуство. Нема тог уља које ће бити квалитетније после 5000 километра од новог!
Dok ti je auto najbolji drug nista ne znaci dva puta godisnje dati 50 do 100e...ali u racun koriscenja vozila ide i zamana i potrosnja ulja, da ne govorimo o ekoloskim stetama...

Dule 021

Veoma poznat
Poruka
11.841
Iz prakse u Srbiji svako menjanje ulja nov filter.
Sta sam se usukanih filtera nagledao jer ih nisu menjali tako da malo je to para da bih ja skenjao motor.
Po toj logici ako neko menja na 20k km ulje onda filter treba da se menja na 40k km?
Mnogo je Kume...

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.