Quantcast

Zakoni koji su iznad boga.

hm337

Aktivan član
Poruka
1.093
Da znaš i da jeste. Ja sam izveo ritual u kome sam mu prodao dušu za milijardu evra i odem ja tako u banku da vidim svoj račun kada ono ništa. Tada sam se uverio da je i Satana izmišljen lik iz bajke.
jesi pretražio džepove? Možda ti je tutnuo u džep papirić na kome piše milijardu evra.
nije on deda Mraz nego prevarant. Naravno da te je prevario. Pare nije dao, al dušu će da uzme. Osim ako te Bog ne zaštiti.

Poslednja izmena:

stnco

Elita
Poruka
16.704
Добро то је твоје гледиште, али можеш ли ти са сигурношћу тврдити да вечни живот не постоји? Човјек има неку животну енергију(вјерници је зову душа) или не? Ако је има шта се дешава са њом послије смрти, тијело остаје јер је видљиво , али енергија(душа) "нестаје"? Не бих рекао, то је противно законима физике, енергија не нестаје, она само прелази из једног облика у други као и материја. Само закони физике су довољни да се запитамо.
Da, ja tvrdim da većni život ne postoji. Na osnovu čega? Pa čovek je, to je tebi teško da poveruješ, deo celovitog životinjskog sveta, ali se, normalno, svojom svešću izdigao iznad ostalih životninja. I u tom celovitom životinjskom svetu, opšta je zakonitost: rađanje (nastajanje), razvoj, obezbeđanje potomstva i na kraju smrt. Sada ćeš verovatno da se uhvatiš za ovo pa da mi "pridikuješ", ali ne zaboravi, da za razliku od ostalih životinja mi imamo i svest, pa se svrha života proširuje u odnosu na ovo bazično-životinjsko što sam naveo. Zašto pas nema večni život-pa nema svest? Čovek ima svest, pa je u strahu od prolaznosti života, izmislio večni život. I da parafraziram jednog pisca, ne sećam se kojeg::" večni život je šarena laža hrišćanstva."
Duša je energija samo za vas vernike. Fizika poprilično poznaje vrste energije, ali nigde nema te što je zoveš duša. To ne mora da znači da ne postoji, možda još nije otkrivena, ali tvoja konstatacija da je duša energija je prilično proizvoljna. Ali biohemija nas uči da se u ćelijama odigravaju čudesni procesi od kojih zavisi naš život. Pa zašto bi nervne ćelije bile nešto drugačije. I u njima se dešavaju hemijsko-fizički procesi pa otud svest, razum, pamćenje. (Nemoj mene da pitaš kakvi su to procesi pa nastaje razum. Ja to ne znam, a nije mi poznato da i savremena neurobiologija zna). Eto, nema nigde nekog entiteta zvanog duša, i kada nastupa smrt, zaustavljaju se procesi u ćelijama i nema ničega posle toga.
Pošto si pomenuo zakone fizike, direktan odgovor je: duša nije nikakva energija, osim za vas vernike, pa otuda zakon održanja nije narušen.
I nadam se da su ti zakoni fizike poznati na osnovu kojih si ovo izjavio: "Само закони физике су довољни да се запитамо. ", i voleo bih da mi ih navedeš, jer ovakva paušalna konstatacija ničemu ne vodi.

Poslednja izmena:

stnco

Elita
Poruka
16.704
Не тврдим ништа, можда се може пронаћи прилог што је радио Драго Плечко о Саи Баби, можда буде занимљиво
Ne moraš da se trudiš jer vidi ovo:
Jednom kada predamo naš um Bogu, on će brinuti o nama u svakom pogledu
i
Vera je kao dah života. Nemoguće je živeti i minut na ovom svetu bez vere
Ovo su izjave Sai Babe. Očigledno da je bio vernik, pa otuda i tvoje interesovanje za njega.

Koslav75

Primećen član
Poruka
655
Ne moraš da se trudiš jer vidi ovo:
Jednom kada predamo naš um Bogu, on će brinuti o nama u svakom pogledu
i
Vera je kao dah života. Nemoguće je živeti i minut na ovom svetu bez vere
Ovo su izjave Sai Babe. Očigledno da je bio vernik, pa otuda i tvoje interesovanje za njega.
Његова вјера је за мене тотално неприхватљива, а тад кад сам се "интересовао" за њега, нисам био вјерник.
Мислио сам на нешто друго, мноштво разних људи је покушавало да раскринка његове "трикове", али нису могли. Један од примјера је кад би га детаљно претресли и утврдили да код себе нема ништа, а он би изашао на ону бину и бацио по неколико килограма бомбона из празних руку. Илузија, магија, наука, нико не зна и не може ништа доказати, али је лик то радио, све су снимали камером, пуштали успорен снимак, нема ништа и одједном лете бомбончићи.
Наука нема одговор.

Lossana

Primećen član
Poruka
598
Nesto sam razmisljao o samom pocetku svega. I ima jedna stvar koja mi nije jasna.
Da li se moze zakljuciti da postoje neka pravila/zakoni koje Bog mora da postuje i pridrzava ih se.
Posao sam od sledecih pretpostavki:
- Bog je stvorio sve iz ljubavi.
- Dao je slobodnu volju i ljudima i andjelima
- Zbog slobodne volje dolazi do "pobune"
- Sve sto se desava od momenta pobune do danas sluzi tome da se pokaze da nismo u stanju da zivimo bez boga (ovo je bar tumacenje koje su mene naucili, ne znam za neko drugo)

Zasto je neophodno dokazivanje? Je li to po pravilima nekog viseg zakona?
Sta bi bilo, teorijski, kad bi se pokazalo da mozemo da zivimo bez boga? Mislim on ako je svemoguc moze samo da uradi restart. Ili mozda ne sme da unisti sve i krene ispocetka, zbog nekog pravila/zakona kojeg i on sam mora da se pridrzava?

Voleo bih da se diskusija povede od strane vernika, vec znam sta ce ateisti odgovoriti. A vidim da ovde ima i vernika koji nisu fanatici i vole da razmisljaju.

To sto je bilo i kako je sve nastalo su teorije, pitanje je sta je zaista onako kako jeste, da ne upotreim termin istina.
Ko zna ko je Bog i da li je ono sto je zapisano u svetim dokumentima prica da bi ljudski um mogao da poima taj zapis u vidu Svetog pisma i da li sve u njemu jedna velika metafora koja ima potpuno drugacije znacenje od navedenog. Ne osporavam postojanje nit ga potvrdjujem u obliku koji je nama plasiran putem religije.
Slobodna volja ako nam je data, data je sa razlogom

Koslav75

Primećen član
Poruka
655
Da, ja tvrdim da većni život ne postoji. Na osnovu čega? Pa čovek je, to je tebi teško da poveruješ, deo celovitog životinjskog sveta, ali se, normalno, svojom svešću izdigao iznad ostalih životninja. I u tom celovitom životinjskom svetu, opšta je zakonitost: rađanje (nastajanje), razvoj, obezbeđanje potomstva i na kraju smrt. Sada ćeš verovatno da se uhvatiš za ovo pa da mi "pridikuješ", ali ne zaboravi, da za razliku od ostalih životinja mi imamo i svest, pa se svrha života proširuje u odnosu na ovo bazično-životinjsko što sam naveo. Zašto pas nema večni život-pa nema svest? Čovek ima svest, pa je u strahu od prolaznosti života, izmislio večni život. I da parafraziram jednog pisca, ne sećam se kojeg::" večni život je šarena laža hrišćanstva."
Duša je energija samo za vas vernike. Fizika poprilično poznaje vrste energije, ali nigde nema te što je zoveš duša. To ne mora da znači da ne postoji, možda još nije otkrivena, ali tvoja konstatacija da je duša energija je prilično proizvoljna. Ali biohemija nas uči da se u ćelijama odigravaju čudesni procesi od kojih zavisi naš život. Pa zašto bi nervne ćelije bile nešto drugačije. I u njima se dešavaju hemijsko-fizički procesi pa otud svest, razum, pamćenje. (Nemoj mene da pitaš kakvi su to procesi pa nastaje razum. Ja to ne znam, a nije mi poznato da i savremena neurobiologija zna). Eto, nema nigde nekog entiteta zvanog duša, i kada nastupa smrt, zaustavljaju se procesi u ćelijama i nema ničega posle toga.
Pošto si pomenuo zakone fizike, direktan odgovor je: duša nije nikakva energija, osim za vas vernike, pa otuda zakon održanja nije narušen.
I nadam se da su ti zakoni fizike poznati na osnovu kojih si ovo izjavio: "Само закони физике су довољни да се запитамо. ", i voleo bih da mi ih navedeš, jer ovakva paušalna konstatacija ničemu ne vodi.

Nemoj mene da pitaš kakvi su to procesi pa nastaje razum. Ja to ne znam, a nije mi poznato da i savremena neurobiologija zna

То управо и говорим цијело вријеме, наука како напредује само примјећује више појава и процеса (захваљујући технологији, која се једина реално развија) који се одвијају у нама и око нас, пратећи неке узрочне посљедичне везе, али ни један одговор о почетним узроцима те појаве не може дати, нити може објаснити како функционише.
Кажеш ми смо дио животињског свијета, ок, па кажеш али ми имамо свијест.
А шта је то свијест, како смо је развили, има ли наука објашњење, осим што је дошла до "епохалног открића" да ми имамо свијест за разлику од животиња, па тога су људи били свјесни у каменом добу. Зашто и животиње немају свијест, како само људи.
Шта да наведем закон о очувању енергије, питам је тебе шта нас покреће, да ли мозак преко нервног система управља тијелом помоћу неке врсте електричних импулса, откуд то долази. Енергија не може настати из ничега, не може бити уништена, само прелази из једног у други облик, има ли наука одговор одакле долази тај почетни импулс и шта се дешава са том енергијом кад наступи смрт.
Може ли ми наука дати иједно објашњење за ова питања. Не, све што може дати је отприлике на нивоу старогрчких филозофа или чак мање, а толико се бусамо напретком.

stnco

Elita
Poruka
16.704
Nemoj mene da pitaš kakvi su to procesi pa nastaje razum. Ja to ne znam, a nije mi poznato da i savremena neurobiologija zna

То управо и говорим цијело вријеме, наука како напредује само примјећује више појава и процеса (захваљујући технологији, која се једина реално развија) који се одвијају у нама и око нас, пратећи неке узрочне посљедичне везе, али ни један одговор о почетним узроцима те појаве не може дати, нити може објаснити како функционише.
Da nisi ti ovde malo "pobrkao lončiće". Tehnologija može da se razvija samo zahvaljujući naučnim otkrićima.
Кажеш ми смо дио животињског свијета, ок, па кажеш али ми имамо свијест.
А шта је то свијест, како смо је развили, има ли наука објашњење, осим што је дошла до "епохалног открића" да ми имамо свијест за разлику од животиња, па тога су људи били свјесни у каменом добу. Зашто и животиње немају свијест, како само људи.
Možeš sada da nastaviš da postavljaš pitanja na koja nauka nema odgovor i onda opet da ospeš "paljbu" na nauku. Razmisli koliko li su pitanja, tebi slični, mogli da postave pe 200 godina, a danas su ta pitanja rešena.
Procesi u mozgu se intenzivno proučavaju. Jesi li siguran da neće naći odgovore o svesti i pamćenju. Nikad ne reci nikad.
Шта да наведем закон о очувању енергије, питам је тебе шта нас покреће, да ли мозак преко нервног система управља тијелом помоћу неке врсте електричних импулса, откуд то долази. Енергија не може настати из ничега, не може бити уништена, само прелази из једног у други облик, има ли наука одговор одакле долази тај почетни импулс и шта се дешава са том енергијом кад наступи смрт.
Може ли ми наука дати иједно објашњење за ова питања. Не, све што може дати је отприлике на нивоу старогрчких филозофа или чак мање, а толико се бусамо напретком.
Ne znam. Pokušaj da izguglaš . Za početak pogledaj ovo:https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Нервни_систем
Ako se potrudiš naći ćeš mnogo toga, ili se uključi sam u istraživanja pa dođi do odgovora koji te interesuju.
I svakako da zakon održanja energije važi. U nervnim ćelijama se stvaraju impulsi, koji se prenose do odredišta, tu se odvijaju hemijske reakcije pri čemu se utroši energija dolazećeg elektroimpulsa, i time je zakon održanja zadovoljen. Posle smrti nema generisanja elektroimpulsa i nema potrebe ni za kakvim zakonom održanja.

stnco

Elita
Poruka
16.704
Његова вјера је за мене тотално неприхватљива, а тад кад сам се "интересовао" за њега, нисам био вјерник.
Мислио сам на нешто друго, мноштво разних људи је покушавало да раскринка његове "трикове", али нису могли. Један од примјера је кад би га детаљно претресли и утврдили да код себе нема ништа, а он би изашао на ону бину и бацио по неколико килограма бомбона из празних руку. Илузија, магија, наука, нико не зна и не може ништа доказати, али је лик то радио, све су снимали камером, пуштали успорен снимак, нема ништа и одједном лете бомбончићи.
Наука нема одговор.
Kada su u pitanju procesi u organizmu, a u kontekstu dokaza postojanja duše, ti na sva zvona prizivaš zakon održanja energije, a u ovom slučaju zaboravljaš da postoji i zakon održanja mase. Te bonbone ne mogu da nastanu ni iz čega, dakle jedino pitanje je kako je izveo trik. I tu je kraj priče.