Quantcast

Zakoni koji su iznad boga.

InternetExplorer

Primećen član
Poruka
679
Nesto sam razmisljao o samom pocetku svega. I ima jedna stvar koja mi nije jasna.
Da li se moze zakljuciti da postoje neka pravila/zakoni koje Bog mora da postuje i pridrzava ih se.
Posao sam od sledecih pretpostavki:
- Bog je stvorio sve iz ljubavi.
- Dao je slobodnu volju i ljudima i andjelima
- Zbog slobodne volje dolazi do "pobune"
- Sve sto se desava od momenta pobune do danas sluzi tome da se pokaze da nismo u stanju da zivimo bez boga (ovo je bar tumacenje koje su mene naucili, ne znam za neko drugo)

Zasto je neophodno dokazivanje? Je li to po pravilima nekog viseg zakona?
Sta bi bilo, teorijski, kad bi se pokazalo da mozemo da zivimo bez boga? Mislim on ako je svemoguc moze samo da uradi restart. Ili mozda ne sme da unisti sve i krene ispocetka, zbog nekog pravila/zakona kojeg i on sam mora da se pridrzava?

Voleo bih da se diskusija povede od strane vernika, vec znam sta ce ateisti odgovoriti. A vidim da ovde ima i vernika koji nisu fanatici i vole da razmisljaju.

Poslednja izmena:

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
37.224
Do pobune nije doslo zbog slobodne volje ,nego zbog pohlepe.

Bez Boga se ne moze jer on daje zivot.
Bog nista ne mora.Bog je ljubav.Postupa po svojoj bozanskoj prirodi.Savrseno je precizan.Uvek cini najbolje.
Bogu nisu potrebni dokazi. On sve zna.Dokazi su potrebni onima koji ne znaju.

Arianna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
46.635
Nesto sam razmisljao o samom pocetku svega. I ima jedna stvar koja mi nije jasna.
Da li se moze zakljuciti da postoje neka pravila/zakoni koje Bog mora da postuje i pridrzava ih se.
Posao sam od sledecih pretpostavki:
- Bog je stvorio sve iz ljubavi.
- Dao je slobodnu volju i ljudima i andjelima
- Zbog slobodne volje dolazi do "pobune"
- Sve sto se desava od momenta pobune do danas sluzi tome da se pokaze da nismo u stanju da zivimo bez boga (ovo je bar tumacenje koje su mene naucili, ne znam za neko drugo)

Zasto je neophodno dokazivanje? Je li to po pravilima nekog viseg zakona?
Sta bi bilo, teorijski, kad bi se pokazalo da mozemo da zivimo bez boga? Mislim on ako je svemoguc moze samo da uradi restart. Ili mozda ne sme da unisti sve i krene ispocetka, zbog nekog pravila/zakona kojeg i on sam mora da se pridrzava?

Voleo bih da se diskusija povede od strane vernika, vec znam sta ce ateisti odgovoriti. A vidim da ovde ima i vernika koji nisu fanatici i vole da razmisljaju.
Nisu zakoni iznad Boga nego je Bog iznad zakona.
Bog postavlja zakone znaci iznad njih je.
A on deluje u skladu sa svojom prirodom.
Ne dokazuje se nista.
Zna se da je covek stvoren da moze da zivi samo u skladu sa zakonima koje je Bog postavio
kako fizickim tako i moralnim.
Ko zna imalo o Bogu Bibliji zna kako je covek stvoren i koja je njegova svrha
Da zivi na Bozjem putu vecno kao savrseno bice.
ne postoj id ane sto ne sme.
Zasto bi krenuo iz pocetka to je glupo.
Bog je u Bibliji objasnio nameru zacovecanstvo i nasoa je nacin
preko Hrista da coveka ponovo dovede do savrsenstva da moze da zivi vecno na Zemlji.
Bozja namera se ne menja, Bog ce je ostvariti.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Ali da li je ostao iznad zakona? Ili nakon sto je postavio zakone i on sam mora da ih postuje?
Sve zavisi kako ga doživljavamo. Ako je uspostavio prirodne zakone recimo za našu planetu, jedno njegovo nepoštovanje sopstvenog zakona urušio bi se ceo univerzum i morao bi sve ispočetka. On ne mora da ga poštuje ali onda bi bio protivrečan samom sebi. Ja lično ne verujem da je Bog neko dete koje se igra.

Zamisli samo da čovek može da se vrati u prošlost i promeni samo jedan beznačajan događaj šta bi se desilo.

Slažem se sa desistijem kada kaže da je Bog u svojoj sadašnjosti a našoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Kao što vidimo ništa ne menja.
Znači da mora poštovati svoje zakone iako je iznad njih.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Ne mora. On cini dobro zato sto je dobar.On tako hoce.
Ako je Bog iznad zakona onda je i iznad svakog našeg osećaja.
Primer potopa, vi hrišćanski božiji advokati branite boga tako što tumačite da je to radio iz dobrote, potamanio iz dobrote prema čemu?
Zar to nije malo šuplje, da recimo ti imaš petoro dece i četvoro potamaniš iz dobrote.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
37.224
Primer potopa, vi hrišćanski božiji advokati branite boga tako što tumačite da je to radio iz dobrote, potamanio iz dobrote prema čemu?
Zar to nije malo šuplje, da recimo ti imaš petoro dece i četvoro potamaniš iz dobrote.
Krivo si shvatio potop.
Ljudi kazu - Bog ga ubio...ali nije ga Bog ubio ,nego se sam ubio ...

Arianna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
46.635
Osnovno sto ne razumes sta je dobro a sta zlo.
Zlo je unistiti dobro a dobro je unistiti zlo.
Bog unistava zlo a ne dobro.
A zlo unistava jer je pravedan i zbog ljubavi prema dobru.
Bog nema nikakve veze sa zlom niti ga je stovrio.
Zlo nema pravo da postoji i Bog ce ga zauvek unistiti.
Tako je u Bibliji.
A u Potopu je Bog unistio tadasnji zao svet.

InternetExplorer

Primećen član
Poruka
679
Dakle, ne mozes kriviti slobodnu volju zbog pohlepe.
Dakle, da nema slobodne volje ne bi covek mogao da odabere da bude zao. Prema tome cinjenica je da ne postoji slobodna volja, ne bi neko mogao da odabere da bude pohlepan. Slobodna volja nije osoba da bih je nesto krivio, nego je ovo sto sam izjavio cinjenicno stanje. Ako ovo treba da objasnjavam onda ne znam sta ima dalje da diskutujemo.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Osnovno sto ne razumes sta je dobro a sta zlo.
Zlo je unistiti dobro a dobro je unistiti zlo.
Bog unistava zlo a ne dobro.
A zlo unistava jer je pravedan i zbog ljubavi prema dobru.
Bog nema nikakve veze sa zlom niti ga je stovrio.
Zlo nema pravo da postoji i Bog ce ga zauvek unistiti.
Tako je u Bibliji.
A u Potopu je Bog unistio tadasnji zao svet.
Pa šta je zlo?

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
37.224
Dakle, da nema slobodne volje ne bi covek mogao da odabere da bude zao. Prema tome cinjenica je da ne postoji slobodna volja, ne bi neko mogao da odabere da bude pohlepan. Slobodna volja nije osoba da bih je nesto krivio, nego je ovo sto sam izjavio cinjenicno stanje. Ako ovo treba da objasnjavam onda ne znam sta ima dalje da diskutujemo.
Pogresno si se izrazio. Rekao si: - ZBOG slobodne volje doslo je do pobune.
Odgovorio sam ti da nije ZBOG slobodne volje nego ZBOG pohlepe.
Ne pises ti gluposti ZBOG SLOBODNE VOLJE nego zbog nedostatka logicnog razmisljanja.

InternetExplorer

Primećen član
Poruka
679
Sve zavisi kako ga doživljavamo. Ako je uspostavio prirodne zakone recimo za našu planetu, jedno njegovo nepoštovanje sopstvenog zakona urušio bi se ceo univerzum i morao bi sve ispočetka. On ne mora da ga poštuje ali onda bi bio protivrečan samom sebi. Ja lično ne verujem da je Bog neko dete koje se igra.

Zamisli samo da čovek može da se vrati u prošlost i promeni samo jedan beznačajan događaj šta bi se desilo.

Slažem se sa desistijem kada kaže da je Bog u svojoj sadašnjosti a našoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Kao što vidimo ništa ne menja.
Znači da mora poštovati svoje zakone iako je iznad njih.
E u tom smeru bih voleo da diskutujemo. Kao sto smo malo pomerili razumevanje problematike "slobodna volja -> bozije sveznanje -> sudbina" isto tako da vidimo kakva je situacija po pitanju ove problematike.

Ono sto bih voleo da rascistimo jeste koja je poenta celog ovog "pozorista" koje se odvija vec 6000 godina. Nekako imam osecaj kao da biblija zeli da kaze da je sve to tako moralo da se desi. A ako je bas moralo to meni zvuci kao da je boga neko naterao da to bas bude tako.

Malo banalizujem, ali tesko mi je da opisem sustinu ovoga sto me zanima.

InternetExplorer

Primećen član
Poruka
679
Pogresno si se izrazio. Rekao si: - ZBOG slobodne volje doslo je do pobune.
Odgovorio sam ti da nije ZBOG slobodne volje nego ZBOG pohlepe.
Ne pises ti gluposti ZBOG SLOBODNE VOLJE nego zbog nedostatka logicnog razmisljanja.
Jesi li i ti deo nekog kulta ili "manje verske organizacije"? Hvatanje za sintaksu i nesposobnost sagledavanja sustine izjave je odlika kultova. To nam se non stop demonstrira ovde na forumu.
I da sam pogresio u inicijalnoj izjavi(a nisam) objasnio sam kasnije sta sam hteo da kazem.

Poslednja izmena od moderatora: