Zakon o zabrani sveštenim licima da naplaćuju svoje usluge

Pera zdera

Buduća legenda
Poruka
37.179
Nezvanično sam cuo da na snagu treba da stupi novi zakon koji svim sveštenim licima zabranjuje da uzimaju novac za svoje usluge.
Nezvanično, samovoljno davanje je okej, ači odgovor na pitanje "koliko?" - "Koliko daš" smatraće se iznudom.
(Venčanja, sahrane, krštenja, svećenje vodice)

Kakav je vaš stav o tome?

Moj lično stav o tome je da bih ja crkve kao provajdere sa Bogom, ukinula. Crkvu su stvorili ljudi, a ako treba da imam kontakt i dodir sa višom silom bio to Bog ili ko već, provajder mi nije potreban.

Prvenstveno, crkva ne plaća porez, pa bi ih kaznila zatvorskom kaznom, jer bi svi otišli u zatvor da ne plaćamo porez, zar ne? Zakon je isti za sve.

Pravno gledano, crkva je firma koja ti proda nešto (za mene maglu) za nekog drugog ke to nešto drugo, a za to što vam je "prodala" dobije i novac. Ako firma plaća, neka plati i crkva. Popravili bi stanje državne kase
 
Onda ne treba ni da im daje pare iz budzeta, pogotovo ne penzije
Држава наравно не треба да исплаћује пензије никоме из буџета, пензије треба да се исплаћују из пензионог фонда у који запослени уплаћују део зараде да би касније добијали пензију.

Naplata nije unutrašnja stvar Crkve, a porez bi trebali da plaćaju svi. Naravno da sveštenici moraju naplaćivati usluge jer od nečega mora da se živi.
Наплата наравно да јесте унутрашња ствар Цркве, и не тиче се никог другог. Порез на рад или годишњу ренту на приватну имовину држави не треба да плаћа нико.
 
Nezvanično sam cuo da na snagu treba da stupi novi zakon koji svim sveštenim licima zabranjuje da uzimaju novac za svoje usluge.
Nezvanično, samovoljno davanje je okej, ači odgovor na pitanje "koliko?" - "Koliko daš" smatraće se iznudom.
(Venčanja, sahrane, krštenja, svećenje vodice)

Kakav je vaš stav o tome?

Moj lično stav o tome je da bih ja crkve kao provajdere sa Bogom, ukinula. Crkvu su stvorili ljudi, a ako treba da imam kontakt i dodir sa višom silom bio to Bog ili ko već, provajder mi nije potreban.

Prvenstveno, crkva ne plaća porez, pa bi ih kaznila zatvorskom kaznom, jer bi svi otišli u zatvor da ne plaćamo porez, zar ne? Zakon je isti za sve.

Pravno gledano, crkva je firma koja ti proda nešto (za mene maglu) za nekog drugog ke to nešto drugo, a za to što vam je "prodala" dobije i novac. Ako firma plaća, neka plati i crkva. Popravili bi stanje državne kase

Ako je to tačno, onda je taj zakon uvod u plaćanje poreza koji će se odnositi na SPC, a to je opet stvaranje nekakve džamahirije slične Grčkoj.
 
Nezvanično sam cuo da na snagu treba da stupi novi zakon koji svim sveštenim licima zabranjuje da uzimaju novac za svoje usluge.
Nezvanično, samovoljno davanje je okej, ači odgovor na pitanje "koliko?" - "Koliko daš" smatraće se iznudom.
(Venčanja, sahrane, krštenja, svećenje vodice)

Kakav je vaš stav o tome?

Dobar vic, ali nije bas mnogo smesan. Kad bi drzava naplacivala za svoje usluge koliko naplacuju crkveni "oci", digla bi se i kuka i motika. Doduse, ni danasnja drzava nije mnogo jeftinija. Pogotovu ne sa AV na celu, koji ljubaka ruke popovima bez stida i srama. I deli im pare bez stida i srama.
 
Наплата наравно да јесте унутрашња ствар Цркве, и не тиче се никог другог. Порез на рад или годишњу ренту на приватну имовину држави не треба да плаћа нико.
Ali plaćaju svi, pa bi onda trebali i sveštenici. Sem toga, Crkva nije država za sebe nego i za nju važe zakoni kao i za ostale, pa dakle i za plaćanje.
 
Dobar vic, ali nije bas mnogo smesan. Kad bi drzava naplacivala za svoje usluge koliko naplacuju crkveni "oci", digla bi se i kuka i motika. Doduse, ni danasnja drzava nije mnogo jeftinija. Pogotovu ne sa AV na celu, koji ljubaka ruke popovima bez stida i srama. I deli im pare bez stida i srama.
A šta to crkveni oci naplaćuju na silu. De baš da čujemo.
 
Држава наравно не треба да исплаћује пензије никоме из буџета, пензије треба да се исплаћују из пензионог фонда у који запослени уплаћују део зараде да би касније добијали пензију.
A, da li je drzava trebala da prodaje drustvena preduzeca koja, uzgred, nisu drzavna, iz kojih su otpusteni silni radnci. Novac od, tzv. privatizacije je isao u drzavni budzet.


Наплата наравно да јесте унутрашња ствар Цркве, и не тиче се никог другог. Порез на рад или годишњу ренту на приватну имовину држави не треба да плаћа нико.
Ako je drzava sekularna onda je naplata, naravno, opsta stvar, jer popovi ne placaju poreze/namete na zarade i druge delatnosti, a posteni, radni ljudi redovno uplacuju sve moguce dazbine koje drzavna organizacija smislja. Da li si se ikada zapitao, zasto crnomantijasi ne zavrnu rukave i pocnu da deluju produktivno kao i ostali posteni svet?
 
I na kraju uvijek dođemo do suštine. Smeta bogatstvo. Ne to što crkva naplaćuje svoje usluge.
Ne, ekstravagancija našeg sveštenstva i naplata cifara od sto evra za bajanje stvarno nisu ni u kakvoj vezi :lol:
Okej bi bilo kad bi taj novac otišo u dobrotvorne svrhe a ne u zivot na visokoj nozi
Oni veruju u boga jer kroz njegove zapovesti koje inače flagrantno krše ulivaju veru siromašnom svetu da će posle njihove intervencije sa kandilom i bosiljkom biti još siromašniji za sto evra
Zivi bili vernici bog pomaže samo popovima a vama se odozgore pokvareno smeje
 
A šta to crkveni oci naplaćuju na silu. De baš da čujemo.
Cuces ako mi kazes gde sam to napisao?
I na kraju uvijek dođemo do suštine. Smeta bogatstvo. Ne to što crkva naplaćuje svoje usluge.
Ko je rekao da smeta bogatstvo koje je steceno na nacin kako to cine poslovni svet, a ne na prodaji necega sto ne postoji. Crkva je lukretivna organizacija i morala bi da sledi demokratska, zakonska i ustavna nacela - jednakost pred zakonom i ustavom.
 
Cuces ako mi kazes gde sam to napisao?
Ko je rekao da smeta bogatstvo koje je steceno na nacin kako to cine poslovni svet, a ne na prodaji necega sto ne postoji. Crkva je lukretivna organizacija i morala bi da sledi demokratska, zakonska i ustavna nacela - jednakost pred zakonom i ustavom.
Za tebe Bog ne postoji. U redu tvoja stvar i pravo. Ali oni koji idu u crkvu misle drugačije. I to je njihovo pravo. Prisustvo liturgiji je slobodno i besplatno. Svećenje vodice, opelo, krštenje, slavljenje slave su dobrovoljna stvar. Kako neko troši svoje pare i da li ih daje crkvi je samo njegova stvar. Gdje si rekao da naplaćuje na silu? Možda i nisi direktno. Ali jesi indirektno. Jer si uporedio državu i crkvu. A porezi, takse i slično su sve samo ne dobrovoljna stvar.
Ne, ekstravagancija našeg sveštenstva i naplata cifara od sto evra za bajanje stvarno nisu ni u kakvoj vezi :lol:
Okej bi bilo kad bi taj novac otišo u dobrotvorne svrhe a ne u zivot na visokoj nozi
Oni veruju u boga jer kroz njegove zapovesti koje inače flagrantno krše ulivaju veru siromašnom svetu da će posle njihove intervencije sa kandilom i bosiljkom biti još siromašniji za sto evra
Zivi bili vernici bog pomaže samo popovima a vama se odozgore pokvareno smeje
Ne znam gdje ti živiš. Ali ovde gdje ja živim crkva sigurno ne naplaćuje 100 evra za bilo šta. Čak i ne postoji cjenovnik. Tako da...
 
Za tebe Bog ne postoji. U redu tvoja stvar i pravo. Ali oni koji idu u crkvu misle drugačije. I to je njihovo pravo. Prisustvo liturgiji je slobodno i besplatno. Svećenje vodice, opelo, krštenje, slavljenje slave su dobrovoljna stvar. Kako neko troši svoje pare i da li ih daje crkvi je samo njegova stvar. Gdje si rekao da naplaćuje na silu? Možda i nisi direktno. Ali jesi indirektno. Jer si uporedio državu i crkvu. A porezi, takse i slično su sve samo ne dobrovoljna stvar.

Ne znam gdje ti živiš. Ali ovde gdje ja živim crkva sigurno ne naplaćuje 100 evra za bilo šta. Čak i ne postoji cjenovnik. Tako da...
 
Ako ga zoveš da ti dodje kući za slavu
da osvešta kolač i pričesti goste.
on je potrošio:
- benzin,
- litar vina
- sveće
- tamjan

Moj sveštenik uvek kaže da ne treba ništa.
Častim ga ponekad 10€.

PS:
Pod Ostrogom, slava mu i milost
sve je besplatno.
Ako hoćeš krštenje ili venčanje samo za tebe
to se nešto plaća.

PPS:
Gornji cenovnik je nedopustivo skup
 
Ne, ekstravagancija našeg sveštenstva i naplata cifara od sto evra za bajanje stvarno nisu ni u kakvoj vezi :lol:
Okej bi bilo kad bi taj novac otišo u dobrotvorne svrhe a ne u zivot na visokoj nozi
Oni veruju u boga jer kroz njegove zapovesti koje inače flagrantno krše ulivaju veru siromašnom svetu da će posle njihove intervencije sa kandilom i bosiljkom biti još siromašniji za sto evra
Zivi bili vernici bog pomaže samo popovima a vama se odozgore pokvareno smeje

Ti nemoj da plaćaš bajalice i stvar rešena.
Ja eto smatram glupošću davati pare na alkohol i cigarete ali mnogi to rade.
Da ne pričam i sijaset drugih gluposti na šta ljudi daju pare.
Niko nikoga ne vuče za rukav ..... ko voli nek izvoli
Ne volim ni doktor što očekuje mito ali ko me pita, čak im do odredjene cifre zakonski i dozvoljeno
Interesantno da o plaćanju najviše pričaju ateisti a valjda vi ne koristite nikakve usluge crkve, tako bi trebalo da bude.
Ja krstila decu i niko mi nije tražio ništa.
 
Прво, црква и свештеници од нечега треба да живе. То да ли ће наплаћивати услуге, имати годишњи парохијал или живети од милодара / прилога је унутрашња ставр сваке цркве. Друго, држава не даје свештеницима пензије већ се оне исплаћују из пензијског фонда и/или средстава самих цркава / верских заједница. Треће, држава свештеним лицима регистрованих цркава и верских заједница уплаћује порезе и доприносе на износ минималца јер јој је то јефтиније него да црквама и верским заједницама врати имовину која је одузета а коју држава користи и која се због тога не враћа цркваа и верским заједницама. Четврто, сваки појединац по својој слободној вољи може а не мора да припада одређеној цркви или верској заједници јер је Република Србија секуларна држава.
 

Back
Top