Quantcast

Zakon o zabrani sveštenim licima da naplaćuju svoje usluge

Kerkyra

Buduća legenda
Poruka
32.385
:think:

Mozda nisi obratila paznju na neke delove Padreove poruke :

https://forum.krstarica.com/threads/zakon-o-zabrani-svestenim-licima-da-naplacuju-svoje-usluge.829371/post-37818712
"
Ja ću uvek reći da sam najlepše bio primljen i najlepše se osećao kada sam u gostima kod onih koji nemaju. Najlepše sam ugošćen u romskoj mahali u Leskovcu gde sam dobio čašu vode ali znam da je bila od srca a ne da se pokažem - ako razumeš šta želim da kažem.
A desetak je princip. Svako ga daje od onoga što ima. Ko nema ne daje ga... Za mene je desetak stvar bibljskog principa. Ne smatram da važi samo Novi zavet već celo Sveto pismo. Hrišćanstvo je način života. Ne živim od darova vernika kojima služim, moja lokalna crkva u Srbiji me ne plaća, nemaju nikakve finansijske obaveze prema meni, ne koristim zakonsko pravo da mi država plaća zdravstveno i penzijsko i pošto sam i deo lokalne zajednice / crkve dajem desetak od svojih primanja u crkvenu kasu i potpomažem troje siromašne dece... Kao samac sam podigao dva klinca iz Zvečanske koji su sada svoji ljudi i po jednom od njih sam i deda. E sada, to što ne primam sredstva od lokalne crkve ne znači da me ne plača crkva iz inostranstva. U Sv. pismu piše - Ko Evanđelje propoveda od Evanđelja treba i da živi.
Inače koliko sam ja upoznat pričest ili evharistija su besplatne u svim crkvama na svetu. ".

O Svetoj tajni svestenstva :

https://svetosavlje.org/dogmatika-pravoslavne-crkve-tom3-2/48/

DAP 20.28:
"
28 Pazite dakle na sebe i na sve stado u kome vas Duh Sveti postavi vladikama da pasete crkvu Gospoda i Boga koju steče krvlju svojom;

29 Jer ja ovo znam da će po odlasku mom ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada;

30 I između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom..."...

http://www.pravoslavna-srbija.com/Pravoslavlje/Sveto Pismo - Biblija/46_1KO/461KO004.HTM

https://www.pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=lujo&lang2=&book=56&search=

Ovde se pominje "desetak" :

"„А цар содомски изађе му на сусрет кад се врати разбивши Ходологомора и цареве што беху с њим, у долину Савину, које је сада долина царева.
А Мелхиседек цар салимски изнесе хлеб и вино; а он беше свештеник Бога Вишњег.
И благослови га говорећи:
- Благословен да је Аврам Богу Вишњем, Чије је небо и земља. И благословен да је Бог Вишњи, Који предаде непријатеље твоје у руке твоје!
И даде му Аврам десетак од свега“ (1 Мојс. 14, 17-20) ".
Bakonja ovo sto si naveo je iz Starog Zaveta.

Istini za volju, desetak se pominje i u Novom zavetu na par mesta, ali vise kroz uporedjivanje sa starim i pouke kako treba da bude u novom (navela sam vec gore pasus kako je neki mladic placao desetak od svega i ostalog se pridrzavao, a Hristos mu je rekao da ostavi sve siromasima i da krene za njim i da ce tako naslediti Carstvo Nebesko, da parafraziram, na sta je ovaj otisao rastuzen).

Uostalom kad se pogleda na Petrove i Pavlove poslanice koji su "osnivaci" Crkve, neces videti da se trazi nikakav desetak, naprotiv, vera, dobra dela i cinjenje, naprimer evo iz prve Petrove, ali sve je u tom duhu pisano:

Jer je pisano: budite sveti, jer sam ja svet.
I ako zovete ocem onoga, koji ne gledajući ko je ko, sudi svakome po djelu, provodite vrijeme svojega življenja sa strahom,
Znajući da se propadljivijem srebrom ili zlatom ne iskupiste iz sujetnoga svojeg življenja, koje ste vidjeli od otaca;
Nego skupocjenom krvlju Hrista, kao bezazlena i prečista jagnjeta;
jer u hriscanstvu je preteznija ljubav od Zakona, ljubav prema bliznjem svom i Gospodu, tacnije obrnutim redosledom, Gospodu i bliznjem.

znaci da sam kerkiru dobro razumeo
u novom zavetu se samo spominje "koliko mozes"
Ne decidno, ni na to nisam naisla.

Ali ako je pravoslavna crkva ukinula desetak jos davno, ne vidim da ima razloga da ga opet uvodi na ovaj ili onaj nacin.

Dalje u istoj poslanici, 5. glava (ono je bilo iz 1. glave 1. poslanice) :

Starješine koje su među vama molim koji sam i sam starješina i svjedok Hristova stradanja, i imam dijel u slavi koja će se javiti:
Pasite stado Božije, koje vam je predato, i nadgledajte ga, ne silom, nego dragovoljno, i po Bogu, niti za nepravedne dobitke, nego iz dobra srca;
Niti kao da vladate narodom; nego bivajte ugledi stadu;

I kad se javi poglavar pastirski, primićete vijenac slave koji neće uvenuti
https://www.hacbg.org/biblija/biblija.php?K=60&G=5

Poslednja izmena:

Padre

Poznat
Moderator
Poruka
9.046
Ама десетак никога неће спасити. Као ни добра дела. Ми се спасавамо вером, спасавамо се благодаћу због Христове смрти на крсту. Спасавамо се јер је Он - Сн Божији, друго лице тројединог Бога умро за наше грехе и васкрсао трећег дана, по Писму. Ми спасење нећемо добити због својих дела нити га можемо купити.
Али апостол Јаков, Брат Господњи каже - Покажи ми веру своју без дела својих, а ја ћу теби показати веру своју из дела својих (Јаков 2,18).
Данас постоје многи добри људи који чине добра дела, могу чак давати и десетак али се неће спасити због тога. Спасење је само по вери, а дела требају да буду резултат те вере. Јаков нам каже и да је вера без дела мртва (Јаков 2,20). Уосталом и ђаво верује, и дрхће - каже Свето писмо.
Поента је да ниједна црква не може да укине Свето писмо. Једна од највећих сотонских лажи је када цркве уче да треба читати само Нови завет а не и Стари завет. На Западу се сада брани и да се проповеда против греха јер то узнемирава људе. Па ни у нашим црквама у Србији нећемо често чути да свештенк каже народу да се покају за своје грехе или ће завршити у аду (паклу)... У 21. веку се стално говори да је Бог љубав, а заборављамо да је Бог и праведни Судија. Ако Стари завет више не важи, ако није битан, зашто онда црква има и свеце из Старог завета?
Али да се вратимо назад. Десетак није само новац. Десетак је и дати 10% свог времена Богу. Јер десетак припада Богу. То не значи да се требамо молити и читати Писмо 2.5 сата дневно, већ и помагати онима који су у потреби. У Малахији Бог каже да га искушамо а Он ће отворити уставе небеске и ништа нам неће недостајати. Десетак припада Богу а моје давање почиње тек након тога, када дам преко тога.

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.209
U novom zavetu ne postoji desetak i pise ovako:

„BADAVA ste dobili, badava i dajte“ (Matej 10:8).

"
„Рече Господ причу ову:
Два човјека уђоше у храм да се моле Богу, један фарисеј а други цариник. 1
1. Фарисеј стаде и мољаше се у себи овако: Боже, хвала ти што нисам као остали људи: грабљивци, неправедници, прељубници или као овај цариник. 12. Постим двапут у седмици; дајем десетак од свега што стекнем.
13. А цариник издалека стајаше, и не хтједе ни очију уздигнути небу, него се бијаше у прса своја говорећи: Боже, милостив буди мени грјешноме!
14. Кажем вам, овај отиде оправдан дому своме, а не онај. Јер сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се.“

Лк. 89 (18:10-14)".

Arianna

Buduća legenda
Poruka
44.373
"
„Рече Господ причу ову:
1. Фарисеј стаде и мољаше се у себи овако: Боже, хвала ти што нисам као остали људи: грабљивци, неправедници, прељубници или као овај цариник. 12. Постим двапут у седмици; дајем десетак од свега што стекнем.
13. А цариник издалека стајаше, и не хтједе ни очију уздигнути небу, него се бијаше у прса своја говорећи: Боже, милостив буди мени грјешноме!
14. Кажем вам, овај отиде оправдан дому своме, а не онај. Јер сваки који себе узвисује понизиће се, а који себе понизује узвисиће се.“

Da, lepo pise farisej.
Isus je sam rekao da ne prihvata njihove zrtve.
Hristov zakon ne trazi nigde desetak
vec

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.209
Da, lepo pise farisej.
Isus je sam rekao da ne prihvata njihove zrtve.
Hristov zakon ne trazi nigde desetak
vec

:)

https://forum.krstarica.com/threads/zakon-o-zabrani-svestenim-licima-da-naplacuju-svoje-usluge.829371/post-37826823

@Arianna:

"

:whistling:

Medjutim , ako pogledamo ovde , procitacemo ovako :

"
"
„Рече Господ причу ову:

A Apostol Luka je jedan od Apostola iz , ako se ne varam , "Novog zaveta" ...

Arianna

Buduća legenda
Poruka
44.373
:)

https://forum.krstarica.com/threads/zakon-o-zabrani-svestenim-licima-da-naplacuju-svoje-usluge.829371/post-37826823

@Arianna:

"

:whistling:

Medjutim , ako pogledamo ovde , procitacemo ovako :

"
"
„Рече Господ причу ову:

A Apostol Luka je jedan od Apostola iz , ako se ne varam , "Novog zaveta" ...
da Luka je zapisao izvestaj tak o fariseju koji daje desetak i misli da mu je to dovoljno.
Fariseji su osudjeni od Hrista.

Nigde nema da je Isus rekao hriscanima da se daje desetak.

Poslednja izmena:

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.209
Spominje se u kontekstu priče, ali nigde nije rekao da je to obaveza
Nije ni receno "da je obaveza" , ali je pomenuto u Bibliji i taj deo sam citirao samo kao info o tome , kao i da mi se cini da bi to moglo da bude "osnovica price o desetku u nekim religijskim zajednicama " i na ovom pdf - u u nekoliko navrata ..

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.475
Nije ni receno "da je obaveza" , ali je pomenuto u Bibliji i taj deo sam citirao samo kao info o tome , kao i da mi se cini da bi to moglo da bude "osnovica price o desetku u nekim religijskim zajednicama " i na ovom pdf - u u nekoliko navrata ..
imas u nz dve obaveze
da volis boga i svog bliznjeg i to jasno kao dan
sve ostalo je stvar tumacenja
subotari se recimo drze starozavetnog zakona koji u hristu nije obavezan

i razumeo sam te