Zadužena Srbija

Poruka
22.606
Srbija se zadužuje 3.300 evra u minuti

Od septembra 2008. do kraja prošle godine zaduženje poraslo za četiri milijarde. Najveći dug MMF-u
1
Spoljni dug Srbije na kraju 2010. godine dostigao je 23,8 milijardi evra, a samo od septembra 2008. godine porastao je za čak četiri milijarde. Najviše novog zaduženja je kod MMF-a, čak dve milijarde evra.

Prostom računicom dolazi se do šokantnog podatka da se Srbija u poslednje dve godine zadužuje čak 4,86 miliona evra dnevno! Naime, od septembra 2008. godine do 31. decembra 2010. ima tačno 822 dana, a zadužili smo se četiri milijarde evra. To znači da smo se svakog sata zaduživali po 202.000 evra, odnosno 3.300 evra po minutu.

Ekonomisti kažu da je najveći razlog za ubrzano zaduživanje u poslednje dve godine nužnost države da spoljnim izvorima finansira otplatu dospelih glavnica i kamata na prethodne kredite, ali i budžetski deficit.

- Dobar deo povećanja duga je posledica aranžmana sa MMF-om, dok je povećanje duga banaka i preduzeća 1,3 milijarde evra - objašnjava ekonomista Goran Nikolić.

Ekonomista Milan Kovačević ističe da ovakvo ubrzano zaduživanje mora da nas zabrine.
2
SPOLJNI DUG SRBIJE
septembar 2008. 19,8
kraj 2008. 20,1
kraj 2009. 22,5
kraj 2010. 23,8
* u milijardama evra
- Mada je donet propis o tome koliko smemo da se zadužujemo i postoji institucija koja to kontroliše, ako nastavimo olako da uzimamo zajmove, biće opasno - upozorava Kovačević, i podseća da su već najavljeni i novi krediti.

Prema podacima koje je prenela Privredna komora Srbije (PKS), kratkoročni dug prema inostranstvu iznosi oko 1,31 milijardu evra, a dugoročni i srednjoročni 21,91.

Javni dug Srbije na kraju 2010. godine bio je 12,17 milijardi evra, što je 41,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok je na kraju 2009. godine iznosio 9,85 milijardi evra, odnosno 32,9 odsto BDP-a. Prema Zakonu o fiskalnoj odgovornosti, granica zaduženosti je 45 odsto BDP-a.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/150418/Srbija+se+zadužuje+3.300+evra+u+minuti.html

A mene samo interesuje ko će to da vrati s obzirom na našu ekonomsku situaciju koja nije ni malo na zavidnom nivou?! :aha:

Poruka
22.606
Naša deca, unuci, praunuci,... Ima da vraćamo decenijama, i decenijama.
A možda izbije i neka sveopšta svetska kataklizma, pa se svi dugovi izbrišu!?:veseljaci:

Upravo je ovo naša tragedija jer umesto pokoljenjima da pravimo teren za neku bolju budućnost, mi mrtvi 'ladni ostavljamo da se vuku po blatu... po sistemu ‚‚posle mene potop‚‚...žalosno je to.:aha:

ladowina

Zainteresovan član
Poruka
373
Pa recimo da prestanemo da budemo autsajderi sopstvenog života- za početak...:aha:

Apsolutno. Ima velike mudrosti u recima Majke Terezije - "I will never attend an anti-war rally; if you have a peace rally, invite me".
Ja ne pricam o politici. Prestao sam i da pratim desavanja uopste. Jer pricanjem o krizi nista ne menja, cak stvari postaju gore.
Kada ljudi pocnu aktivno da pricaju o konrektim promenama & ste je moguce uraditi, realno i bez kuknjave, aktivno cu se ukljuciti.
U medjuvremenu, mislim da imam pametnija posla.

gost 133940

Elita
Poruka
23.648
Baš tako!
Ponekad je teško prevazići negativan stav drugih ljudi. Kad vidiš da je 95% ljudi sumnjičavo prema tvojoj poslovnoj ideji, prilično lako se obeshrabriš.
No, činjenica je da 95% ljudi nije ekonomski uspešno. :)

Ima priča o bumbaru. Prema klasičnim radovima aerodinamike, bumbar, insekt težak i nezgrapan za svoj malecka krila uopšte ne bi mogao da poleti. Tek nedavno otkriveno je brzim kamerama da bumbar koristi specifično "eksplozivno" pokretanje krila.
E, sreća za bumbara da nije pohađao stare kurseve aerodinamike. :D

Uraghan

Domaćin
Poruka
3.618
Baš tako!
Ponekad je teško prevazići negativan stav drugih ljudi. Kad vidiš da je 95% ljudi sumnjičavo prema tvojoj poslovnoj ideji, prilično lako se obeshrabriš.
No, činjenica je da 95% ljudi nije ekonomski uspešno. :)

Mislim da nije tesko prevazici ako se ideja obrazlozi ali ako se ideja ne obrazlozi onda je sasvim normalno da ucesnici posumnjaju da je u pitanju neka prevara.

gost 133940

Elita
Poruka
23.648
Mislim da nije tesko prevazici ako se ideja obrazlozi ali ako se ideja ne obrazlozi onda je sasvim normalno da ucesnici posumnjaju da je u pitanju neka prevara.
Nisam mislio na pokušaj da zanteresuješ nekoga da ti postane ortak. Nego, Ladowina primeti da nema smisla učestvovati u ovakvim raspravama. Na to sam se odnosio. I moram da se složim.

Na priliku, dođe neko ovde i kaže da oće da otvori praonicu veša. I sad, čovek bi očekivao da će se javiti neko ko će da preporuči najekonomičniji deterdžent, neko da ponudi prostor u kiriju... šta znam.
Umesto takvih, garantovano će se javiti neki lik koji će samouvereno da tvrdi da se taj poso ne isplati jer jedino što se u toj oblasti isplati je čišćenje cipela. A on to zna zato što ima neuspešnu perionicu veša. :lol:
Naravno, njegova verzija nije da mu se posao ne isplati zato što je zakupio prostor iza topovskih šupa na periferiji gde zalaze samo narkosi. On sasvim pouzdano zna da su ljudi nepoverljivi prema praonicama veša jer vlasnici imaju običaj da francuske gatje menjaju za kineske, a ko tvrdi drugačije - laže. :mrgreen: