Zabranjeni abortusi u SAD, protesti na ulicama; šta je "pro-life" i "pro-choice"? Anketa

gost 422686

Buduća legenda
Poruka
27.626

Zabranjeni abortusi u SAD, protesti na ulicama; Šta je "pro-life" i "pro-choice"?​

Milioni žena u SAD izgubiće pravo na legalan abortus, to je posledica odluke američkog Vrhovnog suda, kojom je opozvano pravo na prekid trudnoće, uvedeno presudom starom 50 godina. Ovakav epilog sa najvišom sudskom instancom u SAD, podelio je javnost širom sveta na "pro-life" i "pro-choice".

IZVOR: B92 NEDELJA, 26.06.2022. | 11:30 -> 12:37.

Da li pripadate izboru "pro-life" ili "pro-choice"? Obzirom da su trenutno ova dva termina veoma zastupljena u SAD, trebalo bi da za početak budete upućeni u njihovo značenje.

Poznati osudili odluku Vrhovnog suda SAD: "Oružje svima, ali ne i pravo na abortus" FOTO

Generalno, ljudi koji se identifikuju kao "pro-choice" veruju da svako ima osnovno ljudsko pravo da odluči kada i da li će imati decu. Kada kažete da ste za "pro-choice"( za izbor), govorite ljudima da verujete da je u redu da imaju mogućnost da izaberu abortus kao opciju za neplaniranu trudnoću - čak i ako sami ne biste izabrali abortus.

Ćerka Pola Vokera iskreno o abortusu: "Danas sam srećna i zdrava osoba" FOTO

Ljudi koji se protive abortusu često sebe nazivaju "pro-life" (za život). Međutim, jedini život kojim se mnogi od njih bave je život oplođenog jajeta, embriona ili fetusa. Oni su mnogo manje zabrinuti za život žena koje imaju neželjenu trudnoću ili dobrobit dece nakon njihovog rođenja.

U stvari, mnogi ljudi koji sebe nazivaju "za život" na celu ovu situaciju gledaju suprotno. Međutim, većina Amerikanaca veruje da abortus treba da bude legalan i podržavaju pravo na pristup abortusu, zato su širom SAD-a organizovani protesti građana.

Oni koji se identifikuju kao "pro-choice" generalno odbacuju uokvirivanje termina "pro-life" i obrnuto.

Termini se obično tumače kao opozivanje druge strane debate implicirajući da su ili "protiv izbora" ili "protiv života" (ili "za smrt"). Odluka da se pokreti brendiraju u pozitivnim, a ne negativnim terminima upoređena je sa ranijom upotrebom izraza "pravo na rad" umesto "protiv sindikata".

Vučić o abortusu: Pravo je žene da odlučuje o tome

Planned Parenthood objavila je 2013. da više neće koristiti oznaku "pro-choice". Organizacija je sugerisala da bi reč "pro-choice" mogla da ima nepoželjnu "neozbiljnu" konotaciju, i da su ankete sugerisale da binarne oznake "pro-choice" i "pro-life" nisu uspele da obuhvate nijansirane poglede Amerikanaca na abortus.

A šta Vi mislite, odgovorite nam u anketi i pišite nam u komentarima.

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2022&mm=06&dd=26&nav_id=2176052

Ja sam za Pro-Choice. Mislim da svaka žena ima prava da olduči o tome da li će da rodi ili neće. To je naravno samo moje mišljanje.
 
Zabraniti abortuse osim ako nije rizično po ženu ili ako nije silovana. Sve ostalo ostaviti tako kako jeste. Pa neka misle mozgom pre nego što se napijaju i onda prave decu.
Same sebi prave? Muškarci nemaju tu nikakvu odgovornost ali imaju pravo da traže zabranu?
 
Nažalost, abortusi se tako ne sprečavaju. Biće ih krivenih, neke će ponovo plaćati glavom za to što će rešavati ''problem'' same kako znaju i tako što veruju ''stručnjacima'' sa one strane zakona.
Problem abortusa je ono kako do problema uopšte dođe, a ne to kako prisiliti žene širom Amerike i sveta da rode i kad neće.
Ovo je korak unazad.

Nisam pobornik abortusa, nikad ga ne bih počinila, to jedino znam, ali, zabrana akta ne rešava ništa.
Osećam da ovo nije pitanje ni žena, ni muškaraca. Osećam da je nešto sasvim drugo.
Ovo je potencijalno početak revolucije koja se na prvi pogled ljudima kao što sam ja može svideti, ali...
Meni se uopšte ne sviđa.

Kontrola mase se samo pojačava iako je prešla sve granice. Osećati se svojim... slobodnim... to sve pada u vodu, naizgled zbog nekog višeg cilja, tako da budeš srećan da se prihvatiš u kolo, ali ne...
Mislim da je nešto drugo po sredi.
 
Mislim da abortus ne treba da bude zabranjen, ali sam ja za to da u odluci o abortusu mora da ucestvuje i muskarac...Bez obzira sto se ne radi o njegovom telu, radi se o embrijonu koji je i deo njega... Dakle ne moze zena da rodi, ako se muskarac ne slaze, kao sto muskarac ne moze da ima odnos sa zenom ako se ona ne slaze...Buduce dete je podjednako ocevo i majcino... Zato mislim da bi o sudbini ploda trebalo oboje da odlucuju...
 
Mislim da abortus ne treba da bude zabranjen, ali sam ja za to da u odluci o abortusu mora da ucestvuje i muskarac...Bez obzira sto se ne radi o njegovom telu, radi se o embrijonu koji je i deo njega... Dakle ne moze zena da rodi, ako se muskarac ne slaze, kao sto muskarac ne moze da ima odnos sa zenom ako se ona ne slaze...Buduce dete je podjednako ocevo i majcino... Zato mislim da bi o sudbini ploda trebalo oboje da odlucuju...
Kad su odnosi normalni ta odluka i jeste zajednička. Kad nisu onda odluka može da bude stvar inata što je loše.
 
Ljudi se zaljubljuju, iz te ljubavi stvaraju nov zivot, a taj zivot moze promeniti druge zivote. To je vazno. Sad, da li ce devojka biti Azijatkinja ili crnkinja, nema veze.
I te kako ima veze. Ljudi moraju da razmišljaju o potomstvu, a ne o svojim bolesnim hirovima.
 
Voleti nije bolestan hir, a o potomstvu dakako i razmisljaju posto prave decu.
Ne razmišljaju nego je samo važno ono JA. Ja sam se zaljubio ili ja sam se zaljubila, a što se posle rodi kilavo i neproduktivno dete nema veze. To se nas ne tiče Bitno je da smo mi zadovoljili svoj bolesni hir.
 
Ne razmišljaju nego je samo važno ono JA. Ja sam se zaljubio ili ja sam se zaljubila, a što se posle rodi kilavo i neproduktivno dete nema veze. To se nas ne tiče Bitno je da smo mi zadovoljili svoj bolesni hir.
Zasto mislis da ce dete biti kilavo? Ogroman broj dece u svetu je izmedju dveju razlicitih rasa i deca nisu bolesljiva. Amerika je prva multirasna zemlja po tom pitanju. Istina, obrazovno su degradirani, ali to je druga prica. Niko nije nezdrav.
 
Zasto mislis da ce dete biti kilavo? Ogroman broj dece u svetu je izmedju dveju razlicitih rasa i deca nisu bolesljiva. Amerika je prva multirasna zemlja po tom pitanju. Istina, obrazovno su degradirani, ali to je druga prica. Niko nije nezdrav.
Zato i propada i propašće kao sve imperije u prošlosti zbog rasnog mešanja. Ta društva su neproduktivna.

OVO JE MOJE PRAVO NA SLOBODU GOVORA! NE POZIVAM NIKOGA NA NASILJE NITI NA UBISTVO!
 
Zato i propada i propašće kao sve imperije u prošlosti zbog rasnog mešanja. Ta društva su neproduktivna.

OVO JE MOJE PRAVO NA SLOBODU GOVORA! NE POZIVAM NIKOGA NA NASILJE NITI NA UBISTVO!
Ne osporavam ja tvoje pravo da govoris.
Nisu imperije pade zbog toga, imale su one svoje razloge. Turska imperija zasigurno nije propala zbog tako neceg.
 
Ne osporavam ja tvoje pravo da govoris.
Nisu imperije pade zbog toga, imale su one svoje razloge. Turska imperija zasigurno nije propala zbog tako neceg.
Ti ne, ali mi moderatori skaču zbog toga.
Jeste, Postali su slabi na ljudskom materijalu Energija prvobitne rase koja se nije održavala je nestala.
Kina je i dalje jaka zato što se ne mešaju sa drugim rasama. Jevreji su najači baš zato što su ekstrmni protivnici rasnog mešanja. Jašanci takođe.
 
Ti ne, ali mi moderatori skaču zbog toga.
Jeste, Postali su slabi na ljudskom materijalu Energija prvobitne rase koja se nije održavala je nestala.
Kina je i dalje jaka zato što se ne mešaju sa drugim rasama. Jevreji su najači baš zato što su ekstrmni protivnici rasnog mešanja. Jašanci takođe.
Svaka imperija koja zauzme previse prosora propasce. Kad tad ce se opustiti, izbice buna i osloodice neko soju zemlju. Nijedan narod nece se pokoriti druom narodu, makar bili osojeni i porazeni.

Zao pucaju carstva.

Rim je puko zbog sopstvene politike. Korupcija i zelja za moci.
 
Nije mi jasna pozadina ovakve jedne odluke i zato mislim da je vise politicki motivisana nego socioloski...
Velike drzave cesto grese po nacinu na koji vode unutrasnju politiku jer se zbog svoje velicine smatraju samodostatnima...
Nisu u stanju da porede sebe s drugim razvijenim drustvima... Ameriku nista nije kostalo da uradi uporednu analizu sa razvijenim zemljama Evrope,
recimo sa Svedskom, Norveskom, Francuskom, Nemackom... pa da otkrije da li njihovo iskustvo moze da primeni kod sebe. Umesto toga, skloni su tim
anglo-saksonskim, drakonskim ispadima...
 
Nisam to baš pratila, ali nije li zakon u SAD takav da je na saveznom nivou abortus legalan, ali da svaka država može taj zakon naknadno usvojiti ili odbaciti? Dok sam još nešto čitala o tome - izgledalo je kao da se ništa u osnovi ne menja, tj. zakon ostaje kao i pre, ali se o tome sada više piše iz političkih razloga: priprema za izbore, obezbeđivanje političkih poena... Ili su u međuvremenu zabranili abortus i na saveznom nivou?
 
Vidite kad je neko ekstra glup

Screenshot_20220627-141150_Instagram.jpg
 
Priroda pravne drzave je da zabranjuje i sprecava kriminal.
Abortus nije kriminal već pravo žene na njen slobodan izbor. Hajde da je ženi ponuđena neka alternativa. Šta ako nikako ne želi da ima dete? Dobre alternative bi bile sledeće:

1. Pravo da da to dete na usvajanje.
2. Pravo na totalnu diskreciju ili da niko nikada ništa ne sazna o njenoj trudnoći čak ni njeni roditelji.

Ovako ti imaš samo narađenje od države rađaj. To nije nikako dobro. Zato i jesu protesti koje ja podržavam.
Ovo je možda čak i početak novog građanskog rata u Americi.
 

Back
Top