Quantcast

Zabranjen ulaz u raj...

Nikita

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.258

Zemlja koja od svakog turista traži da položi ekološku zakletvu

Zakletva glasi: „Deco Palaua, zaklinjem se ovom zakletvom kao vaš gost, da ću čuvati i štititi vaš lep i jedinstven dom na ostrvu. Kunem se da ću se prema njemu ponašati nežno i istraživati svesno. Neću uzeti ništa što mi ne treba. Neću nauditi što meni ne škodi. Jedini otisci koje ću ostaviti su oni koji će biti isprani."

Zakletva se zasniva na dugogodišnjem nastojanju da se zaustavi prekomerno uništavanje i korišćenje prirodnih resursa.
iStock-626815916-1200x630.jpg

Nikita

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.258
Turizam cveta širom sveta, a koliko god da je isplativ, postoji zabrinutost u mnogim, posebno manjim zemljama, koliko ovoliki broj posetilaca šteti ekološkoj ravnoteži. Jedna mala zemlja, zapravo 13. najmanja na svetu, Palau, smislila je kako da reši ovaj problem.

Kako imaju svega 20 hiljada stanovnika, a godišnje ih poseti više od 160 hiljada turista, ovaj broj se već osetio u okruženju, pa je lokalna vlast odlučila da u svoje zakonodavstvo unese nešto što bi tome stalo na kraj.

Svaki putnik koji dođe u Palau u svom pasošu dobiće pečatiranu zakletvu koju će morati da potpiše pre nego što mu bude dozvoljeno da uđe u zemlju.

Zakletva glasi: „Deco Palaua, zaklinjem se ovom zakletvom kao vaš gost, da ću čuvati i štititi vašu prelepu i jedinstvenu ostrvsku kuću. Kunem se da ću se prema njemu ponašati nežno i istraživati svesno. Neću uzeti ništa što mi ne treba. Neću nauditi što meni ne škodi. Jedini otisci koje ću ostaviti su oni koji će biti isprani."

Nikita

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.258
Palau je tako postao prva država na svetu koja je uvela ovu vrstu zakletve u svoj zakon. Zakletva je zasnovana na dugogodišnjem nastojanju da se zaustavi prekomerno uništavanje i eksploatacija prirodnih resursa.

Stanovnici se nadaju da će ova zakletva olakšati putnicima na ostrvu da shvate da oni igraju ključnu ulogu u očuvanju arhipelaga za buduće generacije, jer većina njih nije ni svjesna traga koji ostavljaju.

Iako je inicijativa prvenstveno pokrenuta da se smanji šteta po životnu sredinu zbog prevelikog broja turista, zakletvu su položili i stanovnici. Deca će u školi početi da uče o ekologiji i očuvanju životne sredine, a odraslima će biti obezbeđeni i posebni programi za učenje ekološki odgovornog ponašanja.

Nikita

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.258
Da se nadležni nimalo ne šale sa ovom zakletvom dokazuje i kazna koju turisti plaćaju zbog kršenja. A iznos je do milion dolara.

Palau je zapravo arhipelag od oko 200 prirodnih vulkanskih i krečnjačkih ostrva, koji se nalazi u Tihom okeanu, između Japana i Australije. Ova ostrva su bogata prelepim čistim plažama i šumama koje privlače turiste. Takođe imaju sklonište za ajkule veličine Kalifornije, zabranili su bušenje podmornice zbog nafte i komercijalnog ribolova.

izvor - pun kofer

jolemisa

Elita
Poruka
17.199

Zakletva glasi: „Deco Palaua, zaklinjem se ovom zakletvom kao vaš gost, da ću čuvati i štititi vaš lep i jedinstven dom na ostrvu. Kunem se da ću se prema njemu ponašati nežno i istraživati svesno. Neću uzeti ništa što mi ne treba. Neću nauditi što meni ne škodi. Jedini otisci koje ću ostaviti su oni koji će biti isprani."

Zakletva se zasniva na dugogodišnjem nastojanju da se zaustavi prekomerno uništavanje i korišćenje prirodnih resursa.
Ja bih za ovakvo mesto zabranio pristup ljudima.

Nifont

Ističe se
Poruka
2.469

Ne vidi se slika.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.