Zabrana sece badnjaka

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Igrom slucaja sam upoznat, kad nas u Backoj i uglavnom celoj Vojvodini pored svih puteva je bio zasaden drvored ukljucujuci i puteve u polju koji su bili siroki 6 i 8 metara, sada je svo drvece poseceno putevi u pojlu su sirine tockova traktorske prikolice. Ljudska pohlepa je izazvala suprotan efekat, naime drvece nije bilo nasumice sadeno, vec u zavisnosti po potrebi recimo na mestima gde se zeli zastititi zemlja od vetra saden je jablan itd. prihodi su se smanjili.U svakom naselju je takode izmedu puta i trotoara postojao drvored. Dokazano je da su oni leti smanjivali temperaturu za 5, zimi podizali za 5 stepeni, regulisali vlaznost zemlje, jednom recju bilo je prijatnije.
Za Australiju sam cuo od strica davno da su stvorili velike parcele koje nisu mogli zastiti od najezde insekata, konkretno najvise skakavaca, struka im je savetovala posumljavanje kako bi se povretile izmedu ostalog i ptice jednom recju regulisao biodiverzitet.
Imali su problem jer su na mnogim mestima nasadili samo jednu vrstu drvera. Smreku. Nije skakavci vec drvena buba. Napada posebno snreku. Resili su problem mesanom sumom i redivnim unistavanjem bube . Mislim da imaju veci deo zemlje sume nego neposumljeno.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top