Zabrana korišćenja svinjskog mesa u monoteističkim-avramovskim religijama

Svinje su se jele i u Rimu i u Grčkoj. Jele su se retko, ali svinjska mast je bila uobičajena pored drugih masnoća u rimskoj kuhinji.
Čarobnica Kirka pretvarala je goste u svinje, a Mesalina je obožavala vulve i sise mladih krmača. :lol:


Islam nikada nije imao misionare, već se širio na drugi način. I ondak se nije moralo potezati za sitnim prevarama. :eek:

Svinja je mnogo više bilo na severu Evrope, no na jugu, gde je ishrana mahom bila bazirana na ribi i jagnjetini......Arapi jesu širili državu mačem, ali, iza vojnika išli su hodže i derviši....
 
A Pavle je video da ne može da pokrsti evropske narode ako im uskrati svinjetinu. vinja je zbog načina gajenja i plodnosti smatrana sinonimom za obilje. :)
(Il beše sanjao nešto :eek:)

хахахахаха Зази, идаље шириш незнање по форуму :)
пре ће бити да је Петар, прочитај Дап.11,1-11,10

Павле је укинуо обрезање :)
 
Poslednja izmena:
Jevrejima je nedvosmisleno zabranjeno konzumiranje svinjskog mesa, što je podržavao i Apostol Petar. Međutim, ta odluka delovanjem Sv. Apostola Pavla biva promenjena i hrišćani počinju sa konzumiranjem svinjskog mesa :sad2:
Islam, ponovo, u još rigoroznijoj meri od Židova uvodi zabranu korišćenja svinjskog mesa.:ok:
Nije mi jasno KOJI SU, zapravo razlozi zabrane korišćenja svinjskog mesa kod Židova i muslimana i zašto su hrišćani odstupili od ove Mojsijeve zabrane? :sad2:
Da li je u judaizmu i islamu zabranjeno korišćenje i mesa divljih svinja ili se radi samo o ovim domaćim? :think:

није им било забрањено само свињско, има цела листа шта су све смели, а шта не да једу.. пише тамо у 11. поглављу Левитске књиге.

хришћани нису одступили само од те Мојсијеве забране.. одступили су од целог Мојсијевог закона. то је био Стари Завет који се доласком Христовим испунио- његова намена и сврха се тиме остварила.. књига се затворила.

укратко- Јеврејима се Бог открио у Закону, нама се открио у Телу :)
 
Muslimani ne smeju da konzumiraju sve one životinje koje se hrane drugim životinjama. Malo je poznato da tu spadaju i zmije, gušteri. U izuzetnim prilikama, kada je život ugrožen, Kuran dozvoljava korišćenje svinjskog mesa. Islam iz istog razloga i psa smatra za nečistu životinju....
A što se Židova tiče, tu ne znam zbog čega postoji zabrana i zašto je kod hrišćana (nepravedno i jednostrano) ukinuta

Pa kokosi jedu i crve i male miseve i tako redom pa nisu zabranjene ..
 
A Petar počevši kazivaše im redom govoreći:
Lk. 1:3

5 Ja bejah u gradu Jopi na molitvi, i došavši izvan sebe videh utvaru, gde silazi sud nekakav kao veliko platno na četiri roglja i spušta se s neba, i dođe do preda me.
Dela 10:9


6 Pogledavši u nj opazih i videh četvoronožna zemaljska, i zverinje i bubine i ptice nebeske.

7 A čuh glas koji mi govori: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.

8 A ja rekoh: Nipošto Gospode! Jer ništa pogano i nečisto nikad ne uđe u usta moja.
Jezek. 4:14

9 A glas mi odgovori drugom s neba govoreći: Šta je Bog očistio ti ne pogani.

10 A ovo bi triput; i uze se opet sve na nebo.
 
9. А сутрадан док они путоваху и приближаваху се граду, изиђе Петар на равни кров дома да се помоли Богу око шестога часа.

10. И огладње, и хтједе да једе; а кад му они готовљаху, наиђе на њега занос,

11. И видје небо отворено и сасуд некакав гдје силази на њега, као велико платно завезано на четири краја и спушта се на земљу;

12. У коме бијаху све четвороножне животиње на земљи и звјериње и гмизавци и птице небеске.

13. И дође му глас: Устани, Петре, закољи и једи.

14. А Петар рече: Нипошто, Господе, јер никад не једох било шта погано или нечисто.

15. И опет глас њему по други пут: Што је Бог очистио, ти не погани!

16. И ово би трипут, и сасуд се опет узнесе на небо.
Dap.10
 
Ja sam postao vegetarijanac jel mi bilo zao zivotinja ,a kasnije sam shvatio da to sto ne zelim da povredim zivotinje kako bi sebi obezbedio hranu nije nista toliko strasno,cak i nemam posledica a osecam se bolje nego pre..Ne gladujem ,ne fali mi nista, jednostavno nije mi moranje da jedem meso.Svi moji u porodici jedu meso ,u pocetku mi bilo malo nezgodno , no kako je vreme prolazilo sad mi sve jedno .Meso jedem samo na mojoj slavi i tri dana Boozica...
Svako ko kaze da je to bolest i da nije normalno nema veze sa zivotom.U indiji ima jedno pleme zovu se Tamili ne jedu nista ,cak ni jaja , generacijama pa im nista ne fali .
Nepada mi napamet nikog da osudujem ,ali samo trebalo bi da se zna ,da bez toga moze da se zivi sasvim normalno..
I dok sam jeo meso nisam jeo nista od ovcetine ,jaretine na to mi se gadilo .Pa mi deluje malko glupo da neko ne jede svinjetinu a jede to..
 
хахахахаха Зази, идаље шириш незнање по форуму :)
пре ће бити да је Петар, прочитај Дап.11,1-11,10

Павле је укинуо обрезање :)

pa kad smo vec kod poznavanja nije Pavle ukinuo obrezanje vec prvi crkveni sabor u Jerusalimu citaj takodje u delima apostolskim :)
 
Ja sam postao vegetarijanac jel mi bilo zao zivotinja ,a kasnije sam shvatio da to sto ne zelim da povredim zivotinje kako bi sebi obezbedio hranu nije nista toliko strasno,cak i nemam posledica a osecam se bolje nego pre..Ne gladujem ,ne fali mi nista, jednostavno nije mi moranje da jedem meso.Svi moji u porodici jedu meso ,u pocetku mi bilo malo nezgodno , no kako je vreme prolazilo sad mi sve jedno .Meso jedem samo na mojoj slavi i tri dana Boozica...
Svako ko kaze da je to bolest i da nije normalno nema veze sa zivotom.U indiji ima jedno pleme zovu se Tamili ne jedu nista ,cak ni jaja , generacijama pa im nista ne fali .
Nepada mi napamet nikog da osudujem ,ali samo trebalo bi da se zna ,da bez toga moze da se zivi sasvim normalno..
I dok sam jeo meso nisam jeo nista od ovcetine ,jaretine na to mi se gadilo .Pa mi deluje malko glupo da neko ne jede svinjetinu a jede to..
Pa i meni malko glupo sto see ti femkas,kada si mesojed.Koje su to fore ja ne jedem meso ali samo kad je Bozic 3 dana onda mu ga malo dam.Ili jedes ili ne jedes.Takava kategorija u koju si se ti svrstao NE POSTOJI.Ili jedes mesnu ishranu,ili si vegetarijanac ili si vegan.Odluci ce prijatelju.Ja i moja porodica smo doneli odluku da budemo vegetarijanci,sto znaci NIKADA I NIGDE NISTA OD MESA.
 
Pa i meni malko glupo sto see ti femkas,kada si mesojed.Koje su to fore ja ne jedem meso ali samo kad je Bozic 3 dana onda mu ga malo dam.Ili jedes ili ne jedes.Takava kategorija u koju si se ti svrstao NE POSTOJI.Ili jedes mesnu ishranu,ili si vegetarijanac ili si vegan.Odluci ce prijatelju.Ja i moja porodica smo doneli odluku da budemo vegetarijanci,sto znaci NIKADA I NIGDE NISTA OD MESA.

паметно! на ову кризу.... :)
 
Nema veze sa krizom ves sa GMO ne treba biti mnogo pametanpa zakljuciti posledice upotrebe mesne hrane u danasnje vreme,ako je neko bio pristalica mesa to sam ja jer sam se godinama profesionalno bavio bodybildingom,ali doslo je vreme kada mora da se kaze dosta.Dovoljno je informisati se samo sta donosi codex alimentarius vise ti ne treba
Ako cemo po tome onda bi trebalo 90% SVIH vrsta namirnica izbegavati, a to nije izvodljivo.
 
Nema veze sa krizom ves sa GMO ne treba biti mnogo pametanpa zakljuciti posledice upotrebe mesne hrane u danasnje vreme,ako je neko bio pristalica mesa to sam ja jer sam se godinama profesionalno bavio bodybildingom,ali doslo je vreme kada mora da se kaze dosta.Dovoljno je informisati se samo sta donosi codex alimentarius vise ti ne treba

јес' вала.. ал онда је то прича за пдф здравље.
 
Meso treba da jede samo onaj ko ga uzgaji ili ulovi .
Uključujem tu i članove porodice stočara i lovaca.

Savest nimalo ne opterećujem time što jedem meso, kao što je ne opterećujem kad kosim travnjak ili berem jagode.

Svinjetina je veoma kvalitetna i zdrava hrana a nezdravom je može učiniti jedino preobiman unos (kao uostalom i bilo koje druge hrane) i konzumiranje farmski uzgojenih- brojlerskih primeraka , hranjenih nezdravo..

Po zdravlje je svakako opasniji onaj paradajz iz plastenika nego guda koja jede puževe, žabice , žireve i kukuruz.

Jedite mangulice ukusne su ko med.

Svinjska mast leči niz bolesti, al što rekoše predhodni forumaši , nije ovo pdf zdravlje.
 
Ja sam postao vegetarijanac jel mi bilo zao zivotinja ,a kasnije sam shvatio da to sto ne zelim da povredim zivotinje kako bi sebi obezbedio hranu nije nista toliko strasno,cak i nemam posledica a osecam se bolje nego pre..Ne gladujem ,ne fali mi nista, jednostavno nije mi moranje da jedem meso.Svi moji u porodici jedu meso ,u pocetku mi bilo malo nezgodno , no kako je vreme prolazilo sad mi sve jedno .Meso jedem samo na mojoj slavi i tri dana Boozica...
Svako ko kaze da je to bolest i da nije normalno nema veze sa zivotom.U indiji ima jedno pleme zovu se Tamili ne jedu nista ,cak ni jaja , generacijama pa im nista ne fali .
Nepada mi napamet nikog da osudujem ,ali samo trebalo bi da se zna ,da bez toga moze da se zivi sasvim normalno..
I dok sam jeo meso nisam jeo nista od ovcetine ,jaretine na to mi se gadilo .Pa mi deluje malko glupo da neko ne jede svinjetinu a jede to..

Ishrana mora biti raznovrsna,ti se najverovatnije ne hranis ispravno tj.ne unosis sve potrebne elemente u organizam,posledice mogu biti vidljive i naknadno posle izvesnog vremenskog perioda.Ako si mozda smrsao,ili na drugi nacin zadovoljan svojim izgledom ne mora da znaci da je taj nacin zivota i najzdraviji.
 
Nema veze sa krizom ves sa GMO ne treba biti mnogo pametanpa zakljuciti posledice upotrebe mesne hrane u danasnje vreme,ako je neko bio pristalica mesa to sam ja jer sam se godinama profesionalno bavio bodybildingom,ali doslo je vreme kada mora da se kaze dosta.Dovoljno je informisati se samo sta donosi codex alimentarius vise ti ne treba

Ako se ne varam po tvom pisanju na pdf rekreacija ti jos uvek aktivno treniras.Kako ti to polazi za rukom,mislis li da su suplementi koje koristis,a koji bi trebali zameniti meso,ako je to moguce zdraviji.
 

Back
Top