Zabrana korišćenja svinjskog mesa u monoteističkim-avramovskim religijama

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.136
Jevrejima je nedvosmisleno zabranjeno konzumiranje svinjskog mesa, što je podržavao i Apostol Petar. Međutim, ta odluka delovanjem Sv. Apostola Pavla biva promenjena i hrišćani počinju sa konzumiranjem svinjskog mesa :sad2:
Islam, ponovo, u još rigoroznijoj meri od Židova uvodi zabranu korišćenja svinjskog mesa.:ok:
Nije mi jasno KOJI SU, zapravo razlozi zabrane korišćenja svinjskog mesa kod Židova i muslimana i zašto su hrišćani odstupili od ove Mojsijeve zabrane? :sad2:
Da li je u judaizmu i islamu zabranjeno korišćenje i mesa divljih svinja ili se radi samo o ovim domaćim? :think:
 
Piše kod Mojsija da ne smeju da konzumiraju životinje koje nisu preživari i/ili nemaju rascepljene papke.
Svinja nije preživar.

Moje mišljenje je da je na taj način izbegavana pantljičara koja živi u krugu čovek - svinja.

A Pavle je video da ne može da pokrsti evropske narode ako im uskrati svinjetinu. vinja je zbog načina gajenja i plodnosti smatrana sinonimom za obilje. :)
(Il beše sanjao nešto :eek:)
 
Piše kod Mojsija da ne smeju da konzumiraju životinje koje nisu preživari i/ili nemaju rascepljene papke.
Svinja nije preživar.

Moje mišljenje je da je na taj način izbegavana pantljičara koja živi u krugu čovek - svinja.

A Pavle je video da ne može da pokrsti evropske narode ako im uskrati svinjetinu. vinja je zbog načina gajenja i plodnosti smatrana sinonimom za obilje. :)
(Il beše sanjao nešto :eek:)

Muslimani ne smeju da konzumiraju sve one životinje koje se hrane drugim životinjama. Malo je poznato da tu spadaju i zmije, gušteri. U izuzetnim prilikama, kada je život ugrožen, Kuran dozvoljava korišćenje svinjskog mesa. Islam iz istog razloga i psa smatra za nečistu životinju....
A što se Židova tiče, tu ne znam zbog čega postoji zabrana i zašto je kod hrišćana (nepravedno i jednostrano) ukinuta
 
Muslimani ne smeju da konzumiraju sve one životinje koje se hrane drugim životinjama. Malo je poznato da tu spadaju i zmije, gušteri. U izuzetnim prilikama, kada je život ugrožen, Kuran dozvoljava korišćenje svinjskog mesa. Islam iz istog razloga i psa smatra za nečistu životinju....
A što se Židova tiče, tu ne znam zbog čega postoji zabrana i zašto je kod hrišćana (nepravedno i jednostrano) ukinuta

Pa sam ti netom lepo i didaktički objasnio! z:shock:
Jevreji su bili stepski nomadski stočari, a stanovnici Evrope su meso u ishrani uglavnom obezbeđivali od svinja.
 
Pa sam ti netom lepo i didaktički objasnio! z:shock:
Jevreji su bili stepski nomadski stočari, a stanovnici Evrope su meso u ishrani uglavnom obezbeđivali od svinja.

Uglavnom od svinja...Neće baš da bidne.....Svinja u Italiji i Grčkoj, gde je hrišćanstvo prvo uzelo korena u Evropi, gotovo da i nije bilo....:sad2:
Sa druge strane, cela centralna Azija je prebogata svinjama, pa islamski teolozi širenjem islama u tom području nisu menjali svoje verovanje u nečistoću svinjskog mesa....A vidimo da se i tamošnje stanovništvo (mnogo siromašnije po resursima) od evropskog vrlo lako odreklo domuzine (svunjetine)...:whistling:
 
Ljudima je bilo dozvoljeno da jedu sve.
Ali je Bog kasnije izrailjcima zabranio konzumiranje nekih zivotinja.

1. Мојсијева, глава 9

1. И Бог благослови Ноја и синове његове, и рече им; рађајте се и множите се и напуните земљу;
2. И све звери земаљске и све птице небеске и све што иде по земљи и све рибе морске нека вас се боје и страше; све је предано у ваше руке.
3. Шта се год миче и живи, нека вам буде за јело, све вам то дадох као зелену траву.
4. Али не једите меса с душом његовом, а то му је крв.
 
Ljudima je bilo dozvoljeno da jedu sve.
Ali je Bog kasnije izrailjcima zabranio konzumiranje nekih zivotinja.

1. Мојсијева, глава 9

1. И Бог благослови Ноја и синове његове, и рече им; рађајте се и множите се и напуните земљу;
2. И све звери земаљске и све птице небеске и све што иде по земљи и све рибе морске нека вас се боје и страше; све је предано у ваше руке.
3. Шта се год миче и живи, нека вам буде за јело, све вам то дадох као зелену траву.
4. Али не једите меса с душом његовом, а то му је крв.

Da, ova veza krvi i greha (duše) je naročito izražena u islamu...Otuda i ono njihovo ritualno klanje životinja, gde se zaseče karotida i ostavi da životinja iskrvari do smrti...
Ali, ovde nema objašnjenja zađto židovi ne koriste svinjetinu.....
 
Da, ova veza krvi i greha (duše) je naročito izražena u islamu...Otuda i ono njihovo ritualno klanje životinja, gde se zaseče karotida i ostavi da životinja iskrvari do smrti...
Ali, ovde nema objašnjenja zađto židovi ne koriste svinjetinu.....

Onim citatom hteo sam da pokazem da Bog ne brani da jedemo sve.

3. Шта се год миче и живи, нека вам буде за јело, све вам то дадох као зелену траву.:ok:

Ali kasnije Bog brani da se jede mislim samo jevrejima, jer je jevreje uzeo kao sveti narod.
Mada mislim da je vise radi njihovoga zdravlja.:mrgreen:
 
Onim citatom hteo sam da pokazem da Bog ne brani da jedemo sve.

3. Шта се год миче и живи, нека вам буде за јело, све вам то дадох као зелену траву.:ok:

Ali kasnije Bog brani da se jede mislim samo jevrejima, jer je jevreje uzeo kao sveti narod.
Mada mislim da je vise radi njihovoga zdravlja.:mrgreen:

To i ja slutim....:mrgreen:
Jer u Palestini i Arabiji konzumiranje čvaraka nije baš najzdravije....:mrgreen:
Svinja je, inače, genetski, vrlo srodna čoveku, pa mislim da i to može imati uticaja...Ja, jednostavno ne mogu da jedem svinjsko meso...osetim ga i u tragovima, po mirisu i odmah ustajem sa stola...:sad2:
 
To i ja slutim....:mrgreen:
Jer u Palestini i Arabiji konzumiranje čvaraka nije baš najzdravije....:mrgreen:
Svinja je, inače, genetski, vrlo srodna čoveku, pa mislim da i to može imati uticaja...Ja, jednostavno ne mogu da jedem svinjsko meso...osetim ga i u tragovima, po mirisu i odmah ustajem sa stola...:sad2:

Ja jednostavno ne mogu da ga ne jedem:mrgreen:
 
Ja sam hteo jagnje za Bozic, ali jednostavno nije se moglo naci u mojoj okolini.
Pa sam se morao zadovoljiti jeduci prase.
Ali zato sam 3.dan jeo jare:)

Pa i ja ga ne mogu naći za Božić, zato ćurka padne za slobodu...:mrgreen:
Kod mene u Hercegovini za Božić i Vaskrs, kao ni za krsnu slavu nikako ne valja jesti jariće.....:sad2:
Čak je i vladika Atanasije odvraćao ljude od toga običaja...
 
Uglavnom od svinja...Neće baš da bidne.....Svinja u Italiji i Grčkoj, gde je hrišćanstvo prvo uzelo korena u Evropi, gotovo da i nije bilo....:sad2:
Svinje su se jele i u Rimu i u Grčkoj. Jele su se retko, ali svinjska mast je bila uobičajena pored drugih masnoća u rimskoj kuhinji.
Čarobnica Kirka pretvarala je goste u svinje, a Mesalina je obožavala vulve i sise mladih krmača. :lol:

Sa druge strane, cela centralna Azija je prebogata svinjama, pa islamski teolozi širenjem islama u tom području nisu menjali svoje verovanje u nečistoću svinjskog mesa....A vidimo da se i tamošnje stanovništvo (mnogo siromašnije po resursima) od evropskog vrlo lako odreklo domuzine (svunjetine)...:whistling:
Islam nikada nije imao misionare, već se širio na drugi način. I ondak se nije moralo potezati za sitnim prevarama. :eek:
 

Back
Top