Zabrana fotoshopa u Norveškoj

Ево примјер.
Имам фотку неке дјевојке на клупи у парку. Сједнем да је у Фотошопу средим за штампу (или за објаву негдје на нету, свеједно) и, између осталог (подешавања оштрине, контраста, боја...) уклоним канту за смеће која се налази поред клупе на слици и баш смета тј. квари фотку. Пошто се ради о "фотографији људи" (дјевојка на клупи), а ја сам измијенио реалност фотке, морам ставити обавијест о томе. Добро, то и урадим. Ко ће помислити да сам склонио смеће, а да дјевојку нисам ни пипнуо? Нико. Испашће да сам дјевојку "пеглао" па зато стоји обавјештење. Дакле, сви ће мислити да дјевојка у стварности изгледа битно другачије него на слици, дакле имаће представу да је стварност другачија од оног што се на слици види а та обавијест да је фотка мијењана треба да постигне управо супротно?
Дакле, потпуна будалаштина.
Ne, ne moras da naglasis u tom slucaju nije to u pitanju.

Evo jedan primer
Šta je „retuširanje ili druga manipulacija“?
„Retuširanje ili druga manipulacija“ označava izmene napravljene tokom ili nakon snimanja slike ili filma koje menjaju oblik tela, veličinu ili kožu osobe. Pošto pravilo takođe pominje „manipulaciju“, korišćenje filtera i sočiva koje menjaju pojavu osobe na fotografiji ili filmu takođe je obuhvaćeno zahtevom za označavanje.

Dakle, postoji obaveza označavanja retuširanih ili izmanipulisanih reklama kada izmene uzrokuju da telo osobe u reklami odstupi od stvarnosti.

Kompletna lista na
https://www.forbrukertilsynet.no/en...-guideline-on-labelling-retouched-advertising

Pa ne mogu da zabrane ni izmenu realnosti pobogu
Foto manipulacije su sastavni deo postprodukcije
Samo je stos da se naglasi da je to uradjeno, i to ne za sve i ne svuda
Ako kupe fotku sa stoka djoku ce mog da nakace sta je izmanipulisano kad ne znaju

Dzaba se lozite, prodaju vam kvazi socijalisticki scenario koji ne postoji
Ne razumemo se.
Ali i ne moramo.
Nije mi do pojasnjavanja proste cinjenice.
Svako dobro.

Malkice si pobrkala lončiće.
Nije Fotošop zabranjen, već objavljivanje fotografija koje su na bilo
koji način obrađene, bilo kojim programom za obradu fotografija,
bez da se stavi jasno vidljiva oznaka da su fotografije izmenjene.
Pod izrazom fotoshop sam podrazumevala sve izmene koje su urađene na bilo koji način. I navela da je to u slučajevima kada nije naglašeno da je fotka pretrpela izmenu zarad reklame samim tim što sam pomenula proizvodi.Moraću sledeći put da budem bukvalno precizna da ne dolazi do pogrešnog tumačenja.

Nigde nije zabranjeno
Nego debili kad prenose vest sve preoblice :roll:
Pa da je zabranjen ja bih ostala bez posla :lol:
Dakle bez fotosopa ne postoji fotka za reklamu
Stos je da se mora naglasiti negde u cosku reklame da je fotografija podlega manipulaciji
A je l to znači da bih ja mogla da tužim proizvođača neke kreme, recimo, ako se ispostavi da nema iste efekte kao prikazano na dorađenoj ali ne i naznačenoj reklamnoj fotografiji modela ili šta već?

A je l to znači da bih ja mogla da tužim proizvođača neke kreme, recimo, ako se ispostavi da nema iste efekte kao prikazano na dorađenoj ali ne i naznačenoj reklamnoj fotografiji modela ili šta već?
Ne znači.
Prozvođač će (s pravom) da tvrdi da njihova krema nema isti efekat na sve.
Ubediće i sud i tebe da ti spadaš u onih 0.05% na koje krema ne deluje.
I dovešće te do prosjačkog štapa, tako da ti ne preporučujem takve eksperimente...

Ne znam to...ne bavim se time
Moj klijent je, u pomenitom scenariju, marketinska firma koja radi reklamu za tu kremu...
A sta moze kupac to ne znam
Ali kapiram da ne moze, jer bi do sad to bilo ihaj...

U svaki moderan telefon već je ugrađen softver koji po defaultu može da "popravlja" portrete... vrlo delikatno. Stoga bi praktično svaka slika koja se napravi telefonom trebala da ima ovo upozorenje.

Meni je to besmisleno.

Bolje decu naučiti da ono što danas vide na digitalnoj slici nije baš verodostojno.

Čovek se drži za reč, a vo...
Ja sam citirao i odgovorio na ono što si napisala, šta ti tu tačno smeta?
Ti beše radiš u prosveti, jel tako?
Nismo se razumeli, lupila sam prvo što mi je palo na pamet, ali mogu naći neki proizvod, koji koristim na isti način kao navedeno u reklamom, a ne postignemo rezultate prikazane tom reklami koja je dorađena. I ne nađem se u tih 0,5% jer pronađem stručnjaka koji potvrdi da sam se pridržavala uputstva, da sam po svim parametrima u grupi kojoj je proizvod namenjen a opet nisam postigla ono što je reklamna dorađena lepotica pokazala, na primer... I da ,beše radim u prosveti, ako će to biti povod da kreneš sa nekim prozivanjem jer sam pokušala da ne budem preopširna, onda izvoli :mrgreen:

Nismo se razumeli, lupila sam prvo što mi je palo na pamet, ali mogu naći neki proizvod, koji koristim na isti način kao navedeno u reklamom, a ne postignemo rezultate prikazane tom reklami koja je dorađena. I ne nađem se u tih 0,5% jer pronađem stručnjaka koji potvrdi da sam se pridržavala uputstva, da sam po svim parametrima u grupi kojoj je proizvod namenjen a opet nisam postigla ono što je reklamna dorađena lepotica pokazala, na primer...
Nebitno.
Pokušao sam da ti objasnim da ni lekovi ne deluju kod svih (ili bar nemaju isti efekat),
a kamoli kozmetički proizvodi.
U startu nemaš nikakve šanse protiv njih.
Problem je u tome što je teret dokazivanja na tebi, proizvođač ne mora ništa da dokazuje.
A to što si se pridržavala uputstava proizvođača ne pomaže u takvim slučajevima.
Druga stvar bi bila da je određeni proizvod doveo do pogoršanja zdravstvenog stanja ili
do nekih posledica estetske prirode.

I da ,beše radim u prosveti, ako će to biti povod da kreneš sa nekim prozivanjem jer sam pokušala da ne budem preopširna, onda izvoli :mrgreen:
Neće biti prozivanja, samo ti se ona rečenica:
Opet si se bukvalno uhvatio za napisano...
nekako ne slaže sa tvojom profesijom.
Zamisli da ti neko od tvojih učenika citira nešto iz nekog udžbenika, a ti mu kažeš to... :whistling:

Nebitno.
Pokušao sam da ti objasnim da ni lekovi ne deluju kod svih (ili bar nemaju isti efekat),
a kamoli kozmetički proizvodi.
U startu nemaš nikakve šanse protiv njih.
Problem je u tome što je teret dokazivanja na tebi, proizvođač ne mora ništa da dokazuje.
A to što si se pridržavala uputstava proizvođača ne pomaže u takvim slučajevima.
Druga stvar bi bila da je određeni proizvod doveo do pogoršanja zdravstvenog stanja ili
do nekih posledica estetske prirode.

Neće biti prozivanja, samo ti se ona rečenica:

nekako ne slaže sa tvojom profesijom.
Zamisli da ti neko od tvojih učenika citira nešto iz nekog udžbenika, a ti mu kažeš to... :whistling:
U pravu si, već sam rekla da je moja greška jer sam pokušala da izbegnem preopširnost pa sam osakatila rečenice .
Onda mi nije jasno kako neki dobiju milionske odštete za slične tužbe...

Onda mi nije jasno kako neki dobiju milionske odštete za slične tužbe...
Ma ne verujem da je iko dobio neku odštetu zato što neki kozmetički preparat
nije delovao.
Ako je prozvođač iole pametan, stavi recimo laneno seme u neku najobičniju kremu
za kožu i izbaci reklamu sa nekim top modelom.
Ti ih tužiš, krema ide u neki institut (o tvom trošku) tamo se ispostavi da ima veliku
količinu omega-3, da nije ni pod kojim uslovima štetna po zdravlje i da čak pomaže
u određenom obimu.
I to je to, ENDE.

P.S.
Ako imaš neki link za dobijenu odštetu (zbog neefikasnosti) stavi, pa da vidimo o čemu se radi.

Ma ne verujem da je iko dobio neku odštetu zato što neki kozmetički preparat
nije delovao.
Ako je prozvođač iole pametan, stavi recimo laneno seme u neku najobičniju kremu
za kožu i izbaci reklamu sa nekim top modelom.
Ti ih tužiš, krema ide u neki institut (o tvom trošku) tamo se ispostavi da ima veliku
količinu omega-3, da nije ni pod kojim uslovima štetna po zdravlje i da čak pomaže
u određenom obimu.
I to je to, ENDE.

P.S.
Ako imaš neki link za dobijenu odštetu (zbog neefikasnosti) stavi, pa da vidimo o čemu se radi.
Potražiću .

moj školski je pre dvaes i kusur godina dobio blanko ček od investitora da otvori naj foto studio u americi i to je obavio
pričao mi je kad se ponekad vidimo kako se tamo radi
ja ga jednom pitam okej idete napolje u brda ili gde god da snimate manekenke, šta će vam 20kW svetla po sunčanom danu?
pa da im opeglamo lice pobogu, sav se začudio
da skratim, hteo sam da kažem da oni u tom možda na svetu najboljem studiju uopšte nisu imali PS niti išta slično
kamere su im bile Phase One, danske valjda
smejao se kad mu spomenem Canon i slično

Забранити женама да у профиле , теме фб, вибера, друштвених мрежа, крстарице.. стављају фотографије беба, дечице... Треба имати приватности пре свега због безбедности деце.

Забранити женама да у профиле , теме фб, вибера, друштвених мрежа, крстарице.. стављају фотографије беба, дечице... Треба имати приватности пре свега због безбедности деце.
To je neka druga tema ali slažem se, jer sam skoro pročitala nešto o tome kako sve ostavlja digitalni trag bez obzira što je obrisano...

Ide se na podsvest. Često i nije potrebno da se naglasi da je fotka, reklama obrađena i jasno nam je da je daleko od realnosti, pa ipak

Suprotno, sećam se neke priče glumica da su insistirale na neobrađenim naslovnim stranama, mislim da je jedna i tužila časopis jer su je fotošopirali do besvesti.

Pa ne mogu da zabrane ni izmenu realnosti pobogu
Foto manipulacije su sastavni deo postprodukcije
Samo je stos da se naglasi da je to uradjeno, i to ne za sve i ne svuda
Ako kupe fotku sa stoka djoku ce mog da nakace sta je izmanipulisano kad ne znaju

Dzaba se lozite, prodaju vam kvazi socijalisticki scenario koji ne postoji
bar sad znamo da ti neces ici na pecalbu u norvesku :D

Back