• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Zabrana fotografisanja u crkvama

tab503

Ministar foruma
Administrator
Poruka
93.009
ova tema me je povukla da otvorim ovu moju :D

https://forum.krstarica.com/threads/pocinje-naplata-ulaska-u-hram-svetog-save-za-turiste.959442/

zasto se zabranjuje fotografisanje u nasim crkvama i manastirima?

primera radi, u katolickim katedralama nikad nisam imao problem da fotografisem.
kod nas ti odmah pridje neki pop ili monahinja i kazu da se to ne radi.
zasto?

bas sam malo pricao na tu temu sa jednom monahinjom u jednom nasem poznatijem manastiru u srbiji koja mi je prisla da mi kaze da ne smem da fotografisem.
objasnjavao sam joj da su te fotografije i reklama za njihov manastir jer ce moji prijatelji kad ih vide pozeleti i sami da ga obidju a na pitanje, kako moze da se fotgorafise kad se plati svadba, nije imala odgovor.

dakle..da li je to malo licemerno?
sa jedne strane branis, ali sa druge kad platis onda moze.
jer prica kako fotkanje kvari freske sto mi je ona rekla kao razlog, je vise nego smesna, jel smo se to sveli na vreme indijanaca kad se misli da fotografija krade dusu i nisu hteli da se fotografisu???

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
22.082

https://forum.krstarica.com/threads/pocinje-naplata-ulaska-u-hram-svetog-save-za-turiste.959442/

primera radi, u katolickim katedralama nikad nisam imao problem da fotografisem.
zasto?

bas sam malo pricao na tu temu sa jednom monahinjom u jednom nasem poznatijem manastiru u srbiji koja mi je prisla da mi kaze da ne smem da fotografisem.
objasnjavao sam joj da su te fotografije i reklama za njihov manastir jer ce moji prijatelji kad ih vide pozeleti i sami da ga obidju a na pitanje, kako moze da se fotgorafise kad se plati svadba, nije imala odgovor.

jer prica kako fotkanje kvari freske sto mi je ona rekla kao razlog, je vise nego smesna, jel smo se to sveli na vreme indijanaca kad se misli da fotografija krade dusu i nisu hteli da se fotografisu???
Nije samo kod nas

I u drugim Crkvama ima mesta gde nije dozvoljeno

U katedrali Svetog Pavla u Londonu nije dozvoljeno (ja slikao na kvarno) ali čim te vide odmah priđu i kažu da nije dozvoljeno.

Kod nas u nekim Crkvama je dovoljno da pitaš starešinu ili igumana pa možda i dobiješ dozvolu (blagoslov)

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
57.932
da li je to svuda?
nisam ni obracala paznju a unutra tada nikoga nije bilo...sada uslikano u subotu :rumenko:

hyyy.jpg

Poruka
17.329
U katolickim crkvama znam da je dozvoljeno, za protestantske nisam siguran zbog toga sto nisam cesto bio, tek na nekoliko misa, sto se tice pravoslavnih, na li-la je i generalno zabrajeno, zbog cega, ne znam.
Ako postoji dobar razlog, pop ce dozvoliti.
Dok sam radio u arhitektonskom posjetio sam seosku crkvu u vojvodjanskom selu, po uzoru na nju trebala se obnoviti pravoslavna crkva u Hrvatskoj, pop je dozvolio slikanje zbog toga sto je jednostavno bilo nuzno za projekt.
Sto se tice prostora iza oltara (soba u kojoj drzi inventar za liturgiju, krune za vjencanja), rekao nam je da kao ne bi trebali taj dio slikati, ali je istog trenutka nakon sto je to rekao izasao iz prostorije i ostavio nas same.
Istog trenutka smo kolega i ja nakindjurili krune na glavu i slikali se.

:mrgreen:

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
23.368
U katolickim crkvama znam da je dozvoljeno, za protestantske nisam siguran zbog toga sto nisam cesto bio, tek na nekoliko misa, sto se tice pravoslavnih, na li-la je i generalno zabrajeno, zbog cega, ne znam.
Ako postoji dobar razlog, pop ce dozvoliti.
Dok sam radio u arhitektonskom posjetio sam seosku crkvu u vojvodjanskom selu, po uzoru na nju trebala se obnoviti pravoslavna crkva u Hrvatskoj, pop je dozvolio slikanje zbog toga sto je jednostavno bilo nuzno za projekt.
Sto se tice prostora iza oltara (soba u kojoj drzi inventar za liturgiju, krune za vjencanja), rekao nam je da kao ne bi trebali taj dio slikati, ali je istog trenutka nakon sto je to rekao izasao iz prostorije i ostavio nas same.
Istog trenutka smo kolega i ja nakindjurili krune na glavu i slikali se.

Pravi si vragolan. :lol:

moonja..

Buduća legenda
Poruka
30.061

zasto?

Shvati to kao što razumeš copyright.
S tim da zaista ne znam za crkve, ali u mnogim crkvama, katedralama, pa onda aimaš i muzeje i slično, znači i sakralnim i svetovnim objektima po svetu je zabranjeno fotografisanje.

U lokalnom manastiru, kada sam pitao, odnosno kad mi je prišla mlada monahinja, objasnila mi je da se mnogi delovi arhitektonske plastike, reljefa, onog što čini kulturnu baštinu i samo tu postoji, kopiraju u raznorazne svrhe i da je praktično obaveza da se ne fotografiše/snima.

Ovo nisam primetio da važi za crkve.

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
23.368
Pa samo sam stavio krunu i slikao se, nije neka blasfemija, oduvijek sam se zelio osjecati kao kralj.
Umjesto da mi budes zahvalan sto sam doprinosio obnovi nekretnine SPC u Hrvatskoj, ti meni da sam vragolan.

Pogledajte prilog 1231743
Ako si ušao u oltarski dio, onda jeste blasfemija. Tamo mogu jedino sveštena lica.

Inače, tvoj doprinos dobrosusjedskim odnosima je impozantan. :lol:

Poruka
17.329
Ako si ušao u oltarski dio, onda jeste blasfemija. Tamo mogu jedino sveštena lica.
Rekao je pop da smijemo uci, trebalo je premjeriti zbog tlocrta i presjeka.
Hmm... kad malo bolje razmislim, pa vecina pravoslavaca nije bila u toj prostoriji, a mi latini pusteni unutra.

Inače, tvoj doprinos dobrosusjedskim odnosima je impozantan. :lol:
Nego sta.

RIA77

Poznat
Poruka
7.822

zasto?

Имаш ти људе који фотографишу цркву, направе мајицу и онда профитирају од фотографија. И како ћемо онда ?

RIA77

Poznat
Poruka
7.822
Shvati to kao što razumeš copyright.
S tim da zaista ne znam za crkve, ali u mnogim crkvama, katedralama, pa onda aimaš i muzeje i slično, znači i sakralnim i svetovnim objektima po svetu je zabranjeno fotografisanje.

U lokalnom manastiru, kada sam pitao, odnosno kad mi je prišla mlada monahinja, objasnila mi je da se mnogi delovi arhitektonske plastike, reljefa, onog što čini kulturnu baštinu i samo tu postoji, kopiraju u raznorazne svrhe i da je praktično obaveza da se ne fotografiše/snima.

Ovo nisam primetio da važi za crkve.
Заборавила је да ти каже да много људи има фотоапарате и не уме да укључи блиц. Блиц оштећује фреске.
Са друге стране, само фотографисање омета монахе и монахиње, манастир јесте њихов дом, али они ипак требају да имају неки свој мир.
Најчешће је дозвољено фотографисање у порти манастира, некада могу и саме фреске. Али боље купити књигу где су сликали професионалци.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.