Zablude o vitaminima

  • Začetnik teme Začetnik teme isid
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

isid

Početnik
Poruka
13
Zablude o vitaminu
Postalo je sasvim uobičajeno da čim dođe proleće, počne priča o potrebi povećanog unosa vitamina što zbog manjka svežeg voća i povrća u toku protekle zime, što zbog blagovremenog stvaranja zaliha za sledeću. A vitamini su, znamo, važni za naš imunitet.
Međutim, sa vitaminima u tabletama i kapsulama, ipak treba biti obazriv. Preterane doze nekih od njih, kao što je vitamin A, mogu biti i smrtonosne, a prema nekim studijama ni sa vitaminom E se ne treba poigravati.
Istraživanje američkih naučnika pobilo je popularno uverenje da je vitamin E eliksir mladosti i čak utvrdilo nešto sasvim suprotno: ne samo da veće doze vitamina E mogu da ubrzaju starenje, izazovu srčane bolesti, pa čak i rak jer štete prirodnim antioksidansima koje unosimo hranom, nego se pokazalo da osobe koje uzimaju dodatnu količinu ovog vitamina, umiru u većem broju od onih koji ga uopšte nisu uzimali.
Pomamu za vitaminom E je podstaklo malo britansko istraživanje iz 1996. godine čije su zaključke dovele u pitanje mnogobrojne kasnije studije, ali se čini da korisnici nisu čuli za njih.
Utvrđeno je naime, da ljudi koji se normalno hrane, unose dovoljne kolićine vitamina E i da je količina koju unosimo hraneći se zelenim povrćem, integralnim žitaricama, uljem i orasima sasvim dovoljna našem organizmu. Još ako pojedete koje parče pečene bundeve ili pite bundevare, možete biti sasvim mirni što se tiče vitamina E.
Zanimljivo je da mnogi ljudi gutaju vitamin E kako bi izbegli srčane bolesti, ali od toga nema nikakve koristi, tvrde u AHA (American Heart Associaton). Eksperti ove prestižne asocijacije preporučuju da se vitamin E unosi hranom, a ne tabletama.
A i za sve druge minerale i vitamine, prednost treba dati prirodnim izvorima.
 
Zablude o vitaminu
Postalo je sasvim uobičajeno da čim dođe proleće, počne priča o potrebi povećanog unosa vitamina što zbog manjka svežeg voća i povrća u toku protekle zime, što zbog blagovremenog stvaranja zaliha za sledeću. A vitamini su, znamo, važni za naš imunitet.
Međutim, sa vitaminima u tabletama i kapsulama, ipak treba biti obazriv. Preterane doze nekih od njih, kao što je vitamin A, mogu biti i smrtonosne, a prema nekim studijama ni sa vitaminom E se ne treba poigravati.
Istraživanje američkih naučnika pobilo je popularno uverenje da je vitamin E eliksir mladosti i čak utvrdilo nešto sasvim suprotno: ne samo da veće doze vitamina E mogu da ubrzaju starenje, izazovu srčane bolesti, pa čak i rak jer štete prirodnim antioksidansima koje unosimo hranom, nego se pokazalo da osobe koje uzimaju dodatnu količinu ovog vitamina, umiru u većem broju od onih koji ga uopšte nisu uzimali.
Pomamu za vitaminom E je podstaklo malo britansko istraživanje iz 1996. godine čije su zaključke dovele u pitanje mnogobrojne kasnije studije, ali se čini da korisnici nisu čuli za njih.
Utvrđeno je naime, da ljudi koji se normalno hrane, unose dovoljne kolićine vitamina E i da je količina koju unosimo hraneći se zelenim povrćem, integralnim žitaricama, uljem i orasima sasvim dovoljna našem organizmu. Još ako pojedete koje parče pečene bundeve ili pite bundevare, možete biti sasvim mirni što se tiče vitamina E.
Zanimljivo je da mnogi ljudi gutaju vitamin E kako bi izbegli srčane bolesti, ali od toga nema nikakve koristi, tvrde u AHA (American Heart Associaton). Eksperti ove prestižne asocijacije preporučuju da se vitamin E unosi hranom, a ne tabletama.
A i za sve druge minerale i vitamine, prednost treba dati prirodnim izvorima.

AHA MHM.....Nego trebamo da nastavimo da jedemo pice, pite, bureke i ostale "pekare" masna uprzena jela itd, da pusimo i pijemo, KOLIKO VIDIM NA TO SE NIKO NIKADA NE BUNI!

A za proteine, vitamine minerale aminokiseline, kreatine i slicno ssvi se bre nesto brinu i svi nesto lupetaju....

JA cu bas da pijem pocane doze vitamina a vi crknite od muke svi!

I jos jedna glupost - Unos vitamina je individualan i zavisi od coveka, njegove genetike i zavisi cime se on bavi - da li je penzioner koji seta kuce 5 minuta ili je npr olimpijski dizac tegova......
Ne postoji univerzalna mera za sve....
 
AHA MHM.....Nego trebamo da nastavimo da jedemo pice, pite, bureke i ostale "pekare" masna uprzena jela itd, da pusimo i pijemo, KOLIKO VIDIM NA TO SE NIKO NIKADA NE BUNI!

A za proteine, vitamine minerale aminokiseline, kreatine i slicno ssvi se bre nesto brinu i svi nesto lupetaju....

JA cu bas da pijem pocane doze vitamina a vi crknite od muke svi!

I jos jedna glupost - Unos vitamina je individualan i zavisi od coveka, njegove genetike i zavisi cime se on bavi - da li je penzioner koji seta kuce 5 minuta ili je npr olimpijski dizac tegova......
Ne postoji univerzalna mera za sve....
Slažem se sa tim da niko ne pominje nezdravu ishranu.
Ali što se tiče vitamina koje unosimo putem tableta se slažem sa uvodnim tekstom. Ne možeš isto gledati na vitamine koje unosiš prirodnim putem, preko voća, povrća, i vitamine koje unosiš putem kapsula, tableta. Vitamini iz biljaka su uravnoteženi za razliku od ovih drugih...što dovodi do brojnih posledica.
 

Back
Top