ЗАБЛУДА КОЈА ТРАЈЕ: Реформа Анте Марковића

bakonja

Buduća legenda
Poruka
43.538
" ЗАБЛУДА КОЈА ТРАЈЕ:
Реформа Анте Марковића


И поред благовремених упозорења српских и економиста из других постсоцијалистичких земаља, па и оних светски познатих, економске реформе смо вршили на исти начин као и већина неуспешних привреда почетком 90-их година прошлог века.

ante_markovic_jt.jpg


Пише: Јован Б. Душанић, редивни професор универзитета у пензији

Тема НИН-а (бр. 3559 од 14.3.2019) посвећена је тридесетогодишњици реформи Анте Марковића.
Уз премијерову слику на насловној страни НИН је објавио и неколико тематских текстова, од којих и три његова блиска сарадника: Веселина Вукотића – најмлађег министра у његовој влади, Љубомира Маџара – члана Већа економских саветника у истој влади и Весне Пешић – члана Председништва Савеза реформских снага за Србију.

...

Деценијама, а нарочито после петооктобарских промена 2000. године, убеђују нас како се ради о једном од најпопуларнијих политичара свих времена са простора бивше СФРЈ, те да је то заслужио због успешних економских реформи које су довели до брзог и великог повећања животног стандарда грађана. Колега Вукотић пише: „постигнути су брзи и незаборавни резултати – плате из доба Анте Марковића многи и данас памте. Све је било бајно.“ Госпођа Пешић подсећа како се у марту 1989. појавио „Анте Марковић са својим економским реформама које су биле чудесно успешне“.

...

Реформе Анте Марковића, као и реформе у Србији после 2000. године, заснивале су се на истим принципима.
Базиране су на Вашингтонском договору (разрађен од стране ММФ-а, Светске банке и администрације САД) који се у то време појавио и који ће, нешто касније, представљати основу програма реформи многих привреда у транзицији. Основни елементи овог неолибералног програма су: финансијска стабилизација, либерализација привреде и приватизација предузећа, а они се реализују помоћу тзв. шок-терапије. Био је то, како је неко лепо рекао, шок без терапије.

Анте Марковић долази на чело владе СФРЈ 16.3.1989. и у тој години,...
Месечни ниво цена се повећавао из месеца у месец.
Само у децембру 1989. месечни раст износио је 45%.
Дошло је до утркивања цена, плата и девизног курса.
У таквој ситуацији у децембру 1989. године донет је Програм економских реформи и мере за његову реализацију (познат као Програм Анте Марковића).


Основне мере предвиђене Програмом биле су:
рестриктивна монетарна политика, деноминација динара брисањем четири нуле (10.000 старих постаје 1 нови динар) и фиксирање курса динара према немачкој марки у односу 7:1, замрзавањем на период од 4 месеца номиналних плата и цена неких инпута (енергенти, инфраструктура), даља спољнотрговинска и финансијска либерализација, приватизација и сл.
Судбина Програма, у великој мери, везана је за заустављање раста цена. Сматрало се да је довољно замрзнути цене главних инпута, па да, у условима рестриктивне монетарне политике и либерализованог увоза, неће доћи до раста осталих цена које се слободно формирају.
Штавише, очекивало се да ће предузећа смањивати цене како би обезбедила ликвидна средства.

Међутим, очекивања се нису остварила.
Цене бележе значајан раст (истина приметно мањи него пре доношења Програма) што ће изазвати повећање плата које ће (сем на самом почетку кад су биле замрзнуте) расти брже од цена.
У условима када се то дешава и даље се истрајава на једном од кључних елемената Програма – фиксном девизном курсу, што доводи до велике реалне апресијације динара (118% у 1990, те 72% у 1991). Због прецењеног курса динара долази до слабљења конкурентске способности домаће привреде, јер извоз постаје економски неисплатив, а увоз веома уносан.
Са либерализацијом увоза, домаће тржиште бива преплављено страним производима које апсорбује све већа домаћа тражња (скоро искључиво за потрошном робом) генерисана брзим растом плата.

Роба из увоза постаје јефтинија од домаће тако да долази до пада производње јер наши производи ценовно нису конкурентни, не само у извозу, него ни на домаћем тржишту.
Све то, уз велику неликвидност привреде због рестриктивне монетарне политике (којом се покушавао обуздати раст цена), доводи до јаких рецесионих кретања у привреди (пад производње и пораст незапослености), погоршања спољнотрговинског биланса, одлива капитала у иностранство и смањења девизних резерви.

Прецењен курс динара краткорочно је погодовао грађанима (увозне робе је било у изобиљу, а плате су се из месеца у месец номинално и реално повећавале – у првој години оне су номинално учетворостручене, а реално удвостручене), док је привредна активност све више малаксавала (за само годину и по дана спровођења програма Анте Марковића, дошло је до пада индустријске производње за 25% и раста незапослености за 18%, а девизне резерве су смањене са 9,1 милијарде на свега 2,8 милијарди долара) што је неминовно водило економском краху.

Пројекције за 1990. годину се нису оствариле: уместо планираног смањења БДП за 2%, пад је био – 6,5%, инфлација од пројектованих 13% достигла је 121%, а уместо суфицита платног биланса од 1,3 милијарде, остварен је дефицит од 2,36 милијарде долара.

Због политичке кризе која је годинама трајала увећава се хаос у земљи и тадашњи реформатори су то одлично искористили за тврдњу да су економске реформе онемогућене у тренутку када само што нам нису обезбедиле толико обећавани дугорочни економски просперитет.

У широј јавности и данас преовладава уверење да смо имали одличан економски програм који би нам брзо обезбедио европски стандард да није дошло до ратних сукоба.
Наравно да политичка нестабилност није погодовала економским реформама, али би Програм Анте Марковића доживео неуспех и да су политичке прилике у земљи биле стабилне.
У исто време, када једни политичку кризу узимају као основни разлог неуспеха економских реформи Анте Марковића, други тврде супротно – да су управо погрешне економске реформе довеле до економског хаоса који је додатно дестабилизовао политичку ситуацију у земљи.


Међутим, протекле три деценије су показале да ни један програм реформи који је заснован на Вашингтонском договору не може бити успешан за земљу у којој се примењује.
После почетних – бајних и чудесних – успеха неминовно долази до слома привреда и напуштања таквих реформи (о томе сам детаљније писао у књизи: Wасхингтон цонсенсус – кодификовани програм економског неоколонијализма).


СФРЈ и Пољска су биле прве европске земље које су покушале да економску транзицију изврше реформама које се заснивају на Вашингтонском договору. Као саветника за економске реформе ове земље ангажују Џефри Сакса, америчког економисту и професора са Харварда (у његовом тиму био је и Божидар Ђелић).
СФРЈ добија Програм Анте Марковића, а Пољска План Балцеровича (назван по његовом аутору Лешеку Балцеровичу, вицепремијеру и министру финансија Пољске у влади Тедеуша Мазовјецког).
У обе земље после почетних бајних и чудесних успеха наступа привредни крах и оба премијера 1991. године подносе оставке.
Касније Пољска напушта дотадашњи курс и реформе спроводи по сопствено разрађеном програму Стратегија за Пољску.


Почетком 1990-их и друге постсоцијалистичке државе понављају исту грешку али и, пре или касније, одустају од програма реформи које су прихватиле као и СФРЈ и Пољска.
Изузетак је била Словенија која је одмах одбацила програм који су јој (као и осталим) предлагали ММФ и западни саветници. Србији је тек после петооктобарских промена 2000. године суштински приступила економској транзицији, што је кашњење од једне деценије у односу на друге постсоцијалистичке државе.
Такво кашњење било је недостатак, али је оно – у исто време – пружало шансу да се избегну грешке, заблуде и лутања кроз које су прошли други.

Нажалост, и поред благовремених упозорења српских и економиста из других постсоцијалистичких земаља, па и светски познатих економиста и нобеловаца, ту шансу нисмо знали да искористимо и економске реформе смо вршили на исти начин као и већина неуспешних привреда почетком 90-их година прошлог века. ДОС-ова влада је, као свој економски програм, званично прихватила Програм радикалних економских реформи (такође базиран на Вашингтонском договору) који је урадила група од 17 економиста (Г-17).

За разлику од реформатора из времена Анте Марковића који су за сопствени економски неуспех кривили нестабилну политичку ситуацију, ДОС-ови реформатори (2000-2012) су оправдање налазили у тешком стању који су наследили из периода 1990-их.
Сада, кад су поново на власт дошли они из последње деценије ХХ века, слушамо тврдње да су наши економски проблеми последица неодговорности њихових ДОС-овских претходника који су упропастили српску привреду.

Све су то само изговори, а суштина је у погрешним програмима реформисања привреде заснованим на економској теорији (неокласична економска мисао), политици (Вашингтонски договор) и стратегији (неолиберална шок-терапија), и који су се, у последње три деценији, показале изузетно неуспешним у свим државама где су примењивани.

Сав овај рашомон око наших економских реформи даје за право циницима који за историју, учитељицу живота, кажу како нас она учи да ми од ње нисмо ништа научили.".



https://www.pravda.rs/2019/4/19/zabluda-koja-traje-reforma-ante-markovica/

:think:

Da li se i ova kao "jedna od mnogobrojnih propustenih prilika" , pokazala kao potvrda :

"Da je put u Pakao poplocan dobrim namerama" ili smo i sami manje vise krivci "za sve sto nam se dogadjalo ili dogadja" , to je "pitanje za 1 milion" ...!

U dobroj meri zavisi i od nas samih da li cemo kao do sada da izadjemo ili ne na Izbore i ako vec i izadjemo , kome cemo dato svoj glas .

Ne zaboravimo da se ne izlaskom poklanjaju dva glasa stranci koja trenutno drzi medije i ako nam se opet i opet ponovi "Zabluda koja traje..." , ne krivimo druge jer bi moglo da nam bude kao kod Hemingveja u "Za kim zvona zvone" i to u onom zavrsnom delu ...
 
N bih se slozila sa ovim tekstom, ziveli smo tada bolje nego ikad sa stabilnim kursom, a izvoznici oni najbolji su ipak uspeli da nadju nacina da opstanu dakle konkurencija je bila od presudne vaznosti kao kvalitet.

To sto je neko bio nesposoban i oslanjao se na drustveen dogovore i dalje, njegov je problem i greska.

Na kraju, i jeste mu Milosevic udario klipove u reformu da bi preuzeo vlast u Srbiji.
 
Iam toga i u "boljim kucama" :

""Тајна коју Волстрит крије од Америке и остатка свијета

1106114844.jpg



19:30 07.03.2019(освежено 20:45 07.03.2019)


Момир Булатовић

Бројеви везани уз америчку економију показују опоравак и наговјештавају нове изворе богатства. Берзе изгледају здраво и маме високим приносима.
Све док се не погледа мало пажљивије.


У кратком периоду, од октобра до децембра 2018. године, ФЕД (конзорцијум америчких приватних банака код којег се америчка влада задужује за новац и тиме штампа доларе) је почео спровођење политике постепеног подизања референтне каматне стопе.

Готово читаву претходну деценију, под видом извлачења финансијског сектора из кризе неликвидности, Федералне резерве су стварале „јефтини новац“ са каматном стопом близу нуле или у негативном износу. Тај је новац, по изреченој замисли, требало да покрене потрошњу и производњу и означи излазак из економске кризе која је почела у Америци, али се убрзо проширила на читав свијет.

Умјесто да буде подстицај реалној економији, „јефтини новац“ је постао „паметан новац“, што је израз који означава његову употребу на начин да он, сам по себи, буде средство за зарађивање новог капитала.

Споразум око ког ломе копља Америка и Кина — ко је попустио?

Велике банке и инвестициони фондови су овај, фактички неограничен износ нових долара, почеле да користе у све иновативнијим видовима финансијских шпекулација. У банкарској „индустрији“ је створен привид бесконачног новог богатства, који се исказивао сталним растом вриједности акција корпорација и државних обвезница.

Вјечита глад за профитом, посебно великих инвеститора/мешетара, на тржиштима је развила трговину такозваним „високоприносним хартијама“. Ради се о вриједносним папирима који нуде добру зараду, а чији је ризик (од евентуалног банкрота) покривен гаранцијама надлежних америчких институција и осигуравајућих друштава.

Да би обезбиједили купце за ове акције, менаџери продаје и финансијски савјетници вјешто спинују причу о томе да су оне „генерално сигурне“ и да је исплата „гарантована“ у складу са законом и уговорним обавезама.

Многи Американци су повјеровали, независно од искуства са сломом из 2008. године, и ризикују не би ли дошли до зараде која, тренутно, износи 4,04 одсто на годишњем нивоу. Поређења ради, у другачијем финансијском систему те исте Америке 1985. године оваква зарада је била на нивоу од 26 одсто годишње.

Али када позајмљивање новца не кошта ништа, онда нема краја све новим и новим задуживањима. Државни дуг, дуговања корпорација и домаћинстава су на рекордно високим нивоима у америчкој историји, а задуживање се наставља, јер не може бити прекинуто.

То се најбоље види анализом цијена акција америчких компанија. Оне пријете да постану нулта тачка будуће експлозије у финансијском свијету.
Мат Пипенберг, аналитичар инвестиционог сајта „Мани морнинг“, који дневно има и до три милиона посјетилаца, упозорава да је створен „појединачно највећи и најтоксичнији корпоративни дуг у америчкој историји“.


Све више земаља повлачи злато из ФЕД-а

Бројне компаније, да би испуниле своје обавезе, укључујући и исплату дивиденде, морају стално да позајмљују новац. Независно од својих биланса и токова капитала, оне позајмљују и позајмљују, јер другачије не би опстале ни дана на тржишту. Такве компаније Волстрит назива „зомбијима“, алудирајући на тренд у индустрији хорор филмова, који приказује ходајуће мртваце који представљају директну пријетњу живим људима.

А, колико има таквих „зомби“ корпорација?

Има их застрашујуће много и има их свуда.
Процјењује се да су међу компанијама рангираним „С&П 500“ 14 одсто њих „зомбији“, док је у оквиру корпорација обухваћених „Раселовим индексом 2000“ пуних 20 одсто „зомбија“.
Стенли Дракенмилер, инвеститор и директор хеџ фонда, чије је лично богатство објављено у износу од 4,6 милијарди долара, недавно је изјавио: „Ко зна колико је корпоративних компанија-зомбија напољу, јер их бесплатни новац одржава у животу!“


Зомбији, дакле, живе у филмској индустрији и на америчким берзама.
Процјењује се да је тржиште акција у Америци вриједно 7,6 хиљада милијарди долара.
Акције са високим ризиком од банкрота фирме на чије име гласе, на том тржишту чине чак 60 одсто, од чега су акције вриједне 2,6 хиљада милијарди долара оцијењене статусом „БББ“, у преводу као безвриједно смеће. У остатку, 1,3 хиљаде милијарди има статус „високоприносних“, а чак 1,2 хиљаде милијарди се третира као „леверагед лоанс“ (кредити са задуживањем), што је еуфемизам за најгоре и најризичније од свих обвезница.


Свако разуман види да је овакво стање неодрживо, али и схвата шта ће се десити када се сруши овако грандиозна, а лажна грађевина. Зато је једино могуће очекивати да ће Волстрит и ФЕД наставити са скривањем истине. Сакриће је иза нове количине бесплатног новца.
Јер повећање каматне стопе од макар једног процентног поена убило би „зомбије“ и срушило берзе.
Стога, нека траје док траје.
Још једна доза дроге наркоманском овиснику, уз наду да неће бити самоубилачка.

Као нежељена посљедица ових финансијских бравура, у свијету реалне економије, бројеви су ружни и неповољни за Америку.
Преко 52 одсто америчке дјеце живи у домаћинствима која користе неки вид социјалне помоћи.
Половина свих америчких радника, током прошле године, зарадила је мање од 30.500 долара.
То је свега хиљаду долара више од званичне федерално утврђене границе сиромаштва за петочлану породицу, која износи 29.420 долара годишње. ".


https://rs.sputniknews.com/komentari/201903071119073274-volstrit-amerika-tajna-/
 
Samo znam da se neuporedivo bolje zivelo za vreme Ante M. nego posle i do dan danas u celoj bivsoj Jugoslaviji.
Тако, што се за годину и по спрцало 13 млрд$ девизних резерви.
Пљачка своје врсте, и врло плитко посматрање политичко економске кризе тог доба.
Ту лопужу је требало ухапсити за велеиздају.
 
Тако, што се за годину и по спрцало 13 млрд$ девизних резерви.
Пљачка своје врсте, и врло плитко посматрање политичко економске кризе тог доба.

Ту лопужу је требало ухапсити за велеиздају.

Mozda ali posle toga je usledila inflacija koja je bukvalno "pojela" sve, samo sto se ne "knjizi" i ne zove dugom, vec stampanjem novca.
 
Mozda ali posle toga je usledila inflacija koja je bukvalno "pojela" sve, samo sto se ne zove dugom vec stampanjem novca.
Упад у платни систем, па затим инфлација, као начин да се они, који су у платни систем упадали- раздуже вишеструко мањим износом.
Има о томе литературе, погледај по нету.
То је био перфидни план запада да се демонтира СФРЈ, и потпуно је успео.
 
" нисмо ништа научили.".


[
:think:

Da li se i ova kao "jedna od mnogobrojnih propustenih prilika" , pokazala kao potvrda :

"Da je put u Pakao poplocan dobrim namerama" ili smo i sami manje vise krivci "za sve sto nam se dogadjalo ili dogadja" , to je "pitanje za 1 milion" ...!

U dobroj meri zavisi i od nas samih da li cemo kao do sada da izadjemo ili ne na Izbore i ako vec i izadjemo , kome cemo dato svoj glas .

Ne zaboravimo da se ne izlaskom poklanjaju dva glasa stranci koja trenutno drzi medije i ako nam se opet i opet ponovi "Zabluda koja traje..." , ne krivimo druge jer bi moglo da nam bude kao kod Hemingveja u "Za kim zvona zvone" i to u onom zavrsnom delu ...


Poštovani prijatelju, imajući u vidu da je sama reč reforma proizašla iz lat. reči reformatio, a ista ima sva ova značenja i tumačenja;

preinačiti, metamorfoza, transformacija, konverzija, inovacija, odcepljenje, reorganizacija, restrukturiranje, reformacija, preoblikovanje, preuređivanje, preorijentacija, pregrupiranje, preraspodela, preokret, uznemiravanje, poremećaj, konvulzija, kataklizma, drhtanje, transmogrifikacija, poboljšati, ukloniti nedostatke, dati nov oblik...

zamolio bih Te, kako ne bi došlo do pogrešne konkluzije sa moje neuke strane, da, jasno i glasno, napišeš koji si izraz koristio kada si sve tako veleumno zaključio …

Hvala ! :rotf:
 
Poslednja izmena:
Упад у платни систем, па затим инфлација, као начин да се они, који су у платни систем упадали- раздуже вишеструко мањим износом.
Има о томе литературе, погледај по нету.
То је био перфидни план запада да се демонтира СФРЈ, и потпуно је успео.

Jaoj izvini ali ovo mi vec lici na teorije zavere kojima nisam sklona a sve i da je tako, onda cemu "tuzenje" na Markovica kad smo imali, po tom tumacenju, sledsevenu inflaciju od strane Milosevica?
 
Profesor Glupšanić tvrdi da napredak u platama Markovićevih 1.000 DEM do Miloševićevih 5 DEM predstavlja civilizacijsko dostignuće.

- - - - - - - - - -

Član Bakonja i član Rolo izgleda da zdušno podržavaju tu nemilu tezu

u celom objasnjenju ti si samo pronasao nesto i iskoristio to da bi porusio citav argument. na engleskom se to zove strawman fallacy.
 
Jaoj izvini ali ovo mi vec lici na teorije zavere kojima nisam sklona a sve i da je tako, onda cemu "tuzenje" na Markovica kad smo imali sledsevenu inflaciju od strane Milosevica?
Керки, кад хоћеш неку кућу да раскућиш- најбржи пут до тога је да јој одузмеш новац, средства за живот.
Када се десе овакве ствари- уђе се у благајну, подели уштеђевина (девизне резерве) и потроши неодговорно и брзоплето, на којештарије; сети се и сама- одједанпут су нам "плате и пензије" нагло скочиле, куповало се лудачхи и као никад, телевизори, аутомобили, скупе ствари; а тај новац није био зарађен, то је била "уштеђевина".
Даље- постоје одређене законитости у том маневру; наиме, тада се новац брзо прелике од сиромашних ка богатима, то јест- из џепова оних са незасићеног тржишта на она, која имају вишкове роба (богати запад).
Укратко, то би било то, да сад не улазим у "ситна цревца".
Е, сад, ако је то за тебе теорија завере- ја немам интерес да те убеђујем да није.
Одрасла си особа, размисли сама.
 
:lol:
nemoj, molim te

imas stereotipe prema korisniku na osnovu njegovih karakteristika ili zivota, ne sagledavajuci argument kao argument vec kao nesto sto je rekao neko ko se tebi moze ili ne mora svideti. to se na latinskom zove ad hominem. moras se jos malo doskolovati da bi bio adekvatan sagovornik za mene, a do tada sikter.
 
imas stereotipe prema korisniku na osnovu njegovih karakteristika ili zivota, ne sagledavajuci argument kao argument vec kao nesto sto je rekao neko ko se tebi moze ili ne mora svideti. to se na latinskom zove ad hominem. moras se jos malo doskolovati da bi bio adekvatan sagovornik za mene, a do tada sikter.

Slabo vas to naučili na pendrek-kursu.
A i baš te briga, šta će to vama, realno gledano...
 
Stromen znači da pripisuješ nepostojeću poziciju. Čula sam za obratan proces: Steelman-ovanje argumenta. Probaš da maksimalno budeš advokat za protivnika

pardon, moja greska, u pravu si. no i sto sam pogresio nema veze jer ovaj ionako ne kapira ni jedno ni drugo. a sto se vise slazes sa protivnikom onda on vise ide u krajnost to je istina.

- - - - - - - - - -

Slabo vas to naučili na pendrek-kursu.
A i baš te briga, šta će to vama, realno gledano...

e vidis, da si se penzionisao u 36oj kao ja i da ne rintas kao stoka (zato sam ja intelektualna elita a ti obican grbavac jer moras da namestas sat ujutro da bi zaradio novac hahahahha) imao bi vremena da se prosvecujes, da citas pises slusas muziku. zato ja svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem a ti stagniras i zato sam ja think tank a ti si muski polovni organ.
 
Dobro, ovo već ide u trolovanje, pa ćemo obratiti pažnju da se tema ne zatrpa time.
Dakle, Ljomac, ova i slična svoja razmotrenija šibni u običnu kafanu kod Surke ili u elitnu kafanu "Beogradski kvadrati"

Kažu da je Ante Marković bio američki čovek, a onda ga smenili ruski ljudi tipa Milošević.

I baš tad se smrklo
 

Back
Top