Za registraciju trotineta ostalo još 2 meseca: Kazne su paprene, a evo koji ne smeju da se nađu na ulicama

Тихи

Starosedelac
Poruka
163.520

Za registraciju trotineta ostalo još 2 meseca: Kazne su paprene, a evo koji ne smeju da se nađu na ulicama​

Mnogi električni trotineti, međutim, uvezeni su ili preprodavani, pa dokumentacije nema​

Ljudi, šetnja, lepo vreme, ilustracija
Foto: Nikola Tomić
Zakon je trotinete smestio na biciklističke staze i kolovoz, a polako ističe vreme da svi budu registrovani. Da li ste među onima koji ih voze ili od onih koje trotineti strašno nerviraju na trotoarima? Hoće li registracija dovesti red na trotoare?
Procenjuje se da u gradu ima više od 200.000 trotineta, što je otprilike jedna četvrtina od ukupnog broja automobila. Razlikuju su po težini, jačini motora i nosivosti, prenosi RTS.

Prema zakonu, od 15. juna samo određeni će smeti na ulicu.

"Sa najvećom brzinom do 25 kilometara na čas, masa praznog do 35 kilograma, snaga 0,6 kilovata, odnosno 600 vati", objašnjava Milan Milojević, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.

To se utvrđuje u tehničkoj dokumentaciji koju će vozači, uz ličnu kartu, morati da dostave kako bi ih registrovali i dobili nalepnicu.

Cena registracije​

Mnogi električni trotineti, međutim, uvezeni su ili preprodavani, pa te dokumentacije nema. U tom slučaju vlasnici će morati da se obrate prodavcima ili da odu na tehnički pregled u ovlašćeni servis kako bi se utvrdila jačina motora. I jedni i drugi plaćaju godišnju registraciju 2.100 dinara.

"Zahtev se može podneti na preko 150 mesta u Srbiji, u 80 gradova i opština. Agencija je formirala i kol-centar za sve one koji imaju pitanja oko registracije ili prijavljivanja dokumentacije", kaže Milojević.

Informacije o registraciji dostupne su na sajtu Agencije za bezbednost saobraćaja. Oni koji su pre donošenja zakona kupili veće i snažnije trotinete, sada imaju problem.

"Šta biste radili da imate automobil koji ne može da se registruje i ne ispunjava uslove za registraciju – pa neće biti registrovan", ističe prof. Milan Vujić sa Saobraćajnog fakulteta.

Šta propisuje zakon​

Aleksandar Mijailović iz Udruženja električnih trotineta Srbije navodi da smo u situaciji da vozači malih trotineta koji ne zadovoljavaju uslove - konstrukcijski, mogu da učestvuju u saobraćaju.

"Ljudi koji voze male trotinete, zapravo ih nikada nisu vozili po ulici, 90 odsto njih. Preporučena zakonska oprema nije dovoljna da bi učesnici bili bezbedni na putevima, a zabranjuje se većim trotinetima koji konstrukcijski zadovoljavaju osnovne uslove, da učestvovuju u saobraćaju", ističe Mijailović

Iako Zakon o bezbednosti saobraćaja propisuje obavezno nošenje kacige i prsluka, malo je takvih vozača na ulici.

Zabranjeno je i kretanje po trotoaru, ali izgleda da nisu svi čuli za taj zakon. Nepoznavanje zakona nije olakšica.

"Zamislite da pustite određenu grupaciju na ulicu i da se ne zna šta mogu, moraju da ispune od tehničkih uslova, ko sme da upravlja i u kojima uslovima. Ako ne bi bilo u zakonu trotineta, a udari nekoga, ko tu odgovara – da li je smeo da se kreće tuda i da ide tom brzinom", navodi profesor Vujić.

Kakve su kazne​

Iako veći trotineti izgledaju sigurnije, prema novom zakonu, ne mogu da se registruju, ali razmatra se mogućnost da zakon obuhvati električne trotinete svih karakteristika.

Do isteka roka za registraciju ostala su još dva meseca.

Oni koji to ne urade treba da znaju da je kazna za vožnju neregistrovanog vozila i do 120.000 dinara, čak i više nego što neki koštaju.

Kazna za vožnju bez zaštitne opreme i vožnju po trotoaru je 10.000 dinara.

https://www.telegraf.rs/vesti/srbij...ne-a-evo-koji-ne-smeju-da-se-nadju-na-ulicama

Harac harac rajo treba...

Vozaci neregistrovanih trotineta placace kaznu od 120.000 dinara.

Sledece ocekujem registraciju patika. Kostace verovatno kao i za trotinet 2000 a lepiće se na djonu. Kad se izlize spremite novih 2000 dinara.
Mora narod da placa da bi njima bilo zlatno doba. Jasno vam je valjda da su meklareni, maseratiji, porsei i slicna vozila poskupeli. Necemo valjda da dozvolimo da se SNS kumovi, prijatelji i ostali zaslužni brukaju u starim modelima.

Glup narod pa glupa vlast pa bezobrazna vlast pa glupa policija....u ovom slucaju saobracajni deo..

Da mi je znati kojoj budali sa saobracajnog ili saobracajne policije je palo na pamet da registracija trotineta donosi nesto osim haosa...
Da postoji uslov i nesto sto se dobija za tu registraciju pa jos covek da ih i opravda..

Sta bi trebalo da se dobija?
Pa kategorisanje sigurno , znaci ovi trotineti do 12km/h , sto je prihvatljivo ako te rokne u brzini dok ti ides peske....pa nek idu na trotoar....ovi trotineti od 12 do 25, ne znam gde ce sa njima ali ti vise nisu za trotoar....ali mozda su za staze biciklisticke, jer je to biciklisticka brzina.....i oni preko koji su 60kmph i brate i jesu za asfalt...
Tako profilises i korisnike...ja cu tek onda imati motiv da nabavim ovaj od 50kmph jer ima smisla...i da ga vozim po ulici, dok biciklu ne smem...ne znaju ljudi gde im ide prednji desni tocak i to je ogroman problem, pa moras biciklu u bg da vozis da zauzmes bar pola trake, nikako da vozis 1m uz trotoar, to je ubitacno, pre ili kasnije, a citaj pre ce te neko prichepiti uz ivicu...samo te potkaci i ti se posle snalazi..

Glup narod pa glupa vlast pa bezobrazna vlast pa glupa policija....u ovom slucaju saobracajni deo..

Da mi je znati kojoj budali sa saobracajnog ili saobracajne policije je palo na pamet da registracija trotineta donosi nesto osim haosa...
Da postoji uslov i nesto sto se dobija za tu registraciju pa jos covek da ih i opravda..

Sta bi trebalo da se dobija?
Pa kategorisanje sigurno , znaci ovi trotineti do 12km/h , sto je prihvatljivo ako te rokne u brzini dok ti ides peske....pa nek idu na trotoar....ovi trotineti od 12 do 25, ne znam gde ce sa njima ali ti vise nisu za trotoar....ali mozda su za staze biciklisticke, jer je to biciklisticka brzina.....i oni preko koji su 60kmph i brate i jesu za asfalt...
Tako profilises i korisnike...ja cu tek onda imati motiv da nabavim ovaj od 50kmph jer ima smisla...i da ga vozim po ulici, dok biciklu ne smem...ne znaju ljudi gde im ide prednji desni tocak i to je ogroman problem, pa moras biciklu u bg da vozis da zauzmes bar pola trake, nikako da vozis 1m uz trotoar, to je ubitacno, pre ili kasnije, a citaj pre ce te neko prichepiti uz ivicu...samo te potkaci i ti se posle snalazi..
Mogu misliti koja je stopa preživljavanja na tom čudu kad blekneš sa 60+ kmph, pogotovo ako je iz tebe motorno vozilo. :pop:

Eto budala UM bi odmah napravio podelu i u nazivu vozila, brzi trotinet ovi preko 12kmph i trotinet ovi do 12kmph i onda lako ide, kaciga ne mora za spore trotinete, ne mora pojas ne mora nista, rekreativac, nek zuji motorcic dok vozi trotoarom, ako moze i necujno...
A brzi trotinet , bajo ti si brz, mora kaciga, mora prsluk, mora asfalt....mora truba....
Dva totalno razlicita vozila, razlicita psihologija, razlicita ugodnost, nema sukoba , ako uvedes granicu na 12 kmph , ovi sto su 13 ce da kukaju pa nece smeti na asfalt, jer je zeznuto kad si spor na asfaltu , pa ce nestati ...ili ili....ili si rekreativac ili si vozac, nema sredina....

Jok idi na autoput sa biciklom, po zaustavnoj , zvuci sigurica ali i tamo ce te pokupiti pre ili kasnije...

Mogu misliti koja je stopa preživljavanja na tom čudu kad blekneš sa 60+ kmph, pogotovo ako je iz tebe motorno vozilo. :pop:
Mala....pa postoje putevi u Srbiji gde svaki treci dan imas svezu umrlicu , ali moraju ljudi da idu na posao a pokupe ih pijanci kad se vracaju iz kafana....
Ovo sto pisem je sto znam za takve puteve...ali mora ljudi da idu na posao rano ujutro, ja ne idem pa sam ziv, ja kad vozim tim putem tada je podne, jeste opasnije ima kamiona a nije bas mnogo sirok put, ali je ipak bezbednije....ali ujutro ili po mraku , sumraku tacnije, sine....lutrija..

Prezivi ko prezivi bacanje od 3,4m u kanal...prezive neki ljudi ....ali nije bas preteran broj...1 na 10...

Ma, ukinuti to sve, nije to za ljude kao što smo mi. Nekada sam brinula da me ne zakači neki auto, sada od biciklista, motora, trotineta jedva živu glavu izvučeš, posebno ovi dostavljači, oni jurcaju kao bez glave. Krenem od tačke A kada stignem do tačke B zahvaljujem se Bogu i Perunu i svim znanim i neznanim silama što sam stigla nepovređena.

Back