"ZA NAS TU NEMA SREĆNOG REŠENJA" , Aleksandar Vučić otkrio šta će biti sa Kosovom!

Natprirodno si bezobrazni manipulator Srpskih interesa.
Koštunica je pao zato što je pustio stotine šiptarskoh terorista iz zatvora a trebali su da budu zamenjeni za Srbe po šiptarskim logorima.Pošto nisu bili razmenjeni onda su im povadili organe a trupove bacili u nepoznate jame.
A Tadić je pao zbog pogrešno formulisanog pitanja međunarodnom sudu pravde.
Sve si pobrkao što nije neka novost kod tebe,evo vidi:
Koštunjavi je pustio teroriste 2002.a pao je tek 2008.nakon što je Kosovo samoproglasilo nezavisnost i nakon što je on dao mandat narodu kako je govorio.
Tadić i Jeremić su to krivo formulisano pitanje postavili 2010. a Tadić se posvađao sa Merkel 2011.jer je odbio da ugasi srpske institucije tu u tvom komšiluku da bi odmah sledeće godine EU podržala Tomu i AV-a koji su obavili to što treba.
nema na čemu i drugi put
 
Poslednja izmena:
Vučić za RSE: Čekam predlog za rešavanje pitanja Kosova posle izbora u Srbiji 21. juna; Pokušaću da Srbija dobije najviše moguće, a da izgubi najmanje što mora.

nedelja, 07. jun 2020.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je ukidanjem mera otvoren prostor za dijalog sa Kosovom i da očekuje dolazak specijalnog predstavnika Evropske unije (EU) za dijalog između Srbije i Kosova, Miroslava Lajčaka, u Beograd i Prištinu posle izbora u Srbiji 21. juna.

RSE-AV1.jpg


U intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) Vučić je poručio da je odustao od, kako je rekao, velikih inicijativa za rešavanje pitanja Kosova i da čeka šta će biti predloženo.

Vučić je rekao i da kada se govori o crvenim linijama u kontekstu Kosova "vi niste spremni za razgovor", ali i da to ne znači da one ne postoje.

Komentarišući izjave zvaničnika iz Srbije u kojima se tokom vanrednog stanja izazvanog korona virusom kritikovala Evropska unija (EU) i isticala pomoć Kine, predsednik Srbije je ocenio da je u razgovorima sa EU "važno da oni nama mogu da kažu sve što misle, ali da mi njima možemo da kažemo sve što mislimo".

On je istakao i da je Srbija opredeljena za članstvo u EU, ali na pitanje ima li evroskepticizma u njegovim izjavama, ocenio je da je reč o evrorealizmu. On je najavio i da će Srbija, vremenom, uskladiti svoju spoljnu politiku sa EU, ali da će do tada štititi nacionalne i državne interese.

"EU je ubedljivo najveći investitor i ubedljivo najveći donator u našoj zemlji. Ja volim, kao što rekoh, na racionalni način o brojevima da odgovorim, to je tako. Da li nam je Kina mnogo pomogla? Beskrajno joj hvala i sa Železarom i sa rudnikom, Ziđinu u istočnoj Srbiji i kroz mnoge druge projekte koje zajednički radimo i da li su nam pomogli tokom tokom korona virusa, svakako jesu, ali brojevi su tu čini mi se nedvosmisleni", rekao je Vučić.

Kada je reč o izveštajima međunarodnih organizacija u kojima se kritikuje stanje demokratije u Srbiji, Vučić je rekao da bi voleo da ima nešto više objektivnosti, ali i da prihvata da postoji deo stvari koji je istinit i koji bi trebalo menjati.

Predsednik Srbije je rekao i da je upotreba amandmana u prethodnom sazivu Skupštine, kako bi se onemogućio glas opozicije, bila velika greška i da je to promenjeno.

"Sada je ta praksa drugačija i opozicija ima sva prava da podnosi amandmana koliko želi, koliko hoće i da po tim amandmanima između ostalog govori", rekao je Vučić.

Otvorena mogućnost dijaloga

RSE
: Da počnemo nečim što se desilo juče, 6. juna. Vlada Kosova odlučila je da povuče mere. Kako će to uticati na dijalog između Srbije i Kosova?

Vučić: Time se otvara mogućnost da počnemo da razgovaramo, ukoliko ta mera ostane i opstane duže od nekoliko dana i verujem da to nije pitanje preganjanja i nadgornjavanja između dve strane, već je pitanje suštine, pitanje slobodnog protoka roba, usluga, ljudi i kapitala onoga o čemu pričamo.

Jedna od najvažnijih sloboda savremenog sveta i verujem da će to dobro da utiče na ekonomiju i Beograda i Prištine, da će to dobro da utiče na ljude. Dakle, ne samo Srbe, već i Albance, da će to da stvori neku vrstu okvira da naše biznis zajednice mogu da sarađuju neuporedivo bolje. Naravno, to će otvoriti mogućnost za politički dijalog između nas.

RSE: Kada očekujete da će doći do dijaloga? Gospodin Lajčak je pominjao jun.

Vučić: Ja očekujem posle izbora [u Srbiji] dolazak gospodina Lajčaka i u Beograd i u Prištinu i da onda vidimo šta ćemo dalje.

RSE: Sa druge strane, predsednik Kosova Hašim Tači rekao je da neće otići u Brisel. Kako ste razumeli tu poruku?

Vučić: To su njihove unutrašnje stvari. Neko želi da kaže da hoće da čuje ili sluša samo Amerikance, a ne Evropljane, a sa druge strane imaćemo one koji će da kažu da su otvoreni za Evropljane, tako da će svako svoju priču da priča.

I nemojte da smetnete sa uma, oni su čedo i američko i nemačko i svih onih koji su stvarali nezavisnost Kosova, šta god da urade uvek će imati popust i dobru volju onih koji su stvorili ili stvarali nezavisnost Kosova, da im pruže podršku, da im pomognu. Mi nismo u toj situaciji, mi ne možemo da izbegavamo razgovor.

Ne očekujte od mene zameranje EU i SAD

RSE
: Kako vidite ulogu Amerike, a kako EU kada je reč o dijalogu između Srbije i Kosova?

Vučić: Kako god da je vidim ili šta god mislio o tome složićete se da nije logično da o tome javno govorim. Mi se nalazimo na evropskom putu, a sa druge strane Amerika je najveća svetska sila i sada vi očekujete od mene da se zamerim jednima ili drugima.

Suviše smo mi mali da bismo to mogli da uradimo i da bih imao pravo da Srbiju dovedem u težu poziciju. To mi ne pada na pamet. Mi razgovaramo sa svima. Novinari, ne vi, već mnogi novinari koji su sa nama razgovarali uvek razgovaraju o tehničkim pitanjima - kada će doći datum, kada ćete da razgovarate, ali niko ne priča o suštini.

Ono što ja pitam sve vreme to je - OK, ako vi budete povukli svoju želju za učlanjenjem u međunarodne organizacije na 60 dana, nema problema, evo mi ćemo pod tim uslovom da prekinemo kampanju odpriznavanja na 60 dana. Nije to problem, ali to je sve tehnika. Moje pitanje je suština. Šta je sadržaj dijaloga? O čemu razgovaramo? I šta je ono što bi trebalo da dođe na kraju dijaloga. Jer, ako je to samo - hajde Srbi priznajte nezavisnost Kosova, da završimo sa tom pričom, to na takav način svakako neće ići.

RSE: Kada pričate o Kosovu govorite da ćete pokušati da Srbija dobije najviše moguće, da izgubi najmanje moguće.

Vučić: Najmanje što mora.

RSE: Najmanje što mora. Šta vi vidite kao rešenje?

Vučić: Ne vidim. Kada sam video onda su svi rekli da sve što vidim loše vidim, da svi oni koji su van Balkana i koji nemaju veze sa Srbima i Albancima bolje da oni rešavaju taj problem nego oni koji su direktno umešani u problem, oni o čijoj se kući radi, a to su Srbi i Albanci. A to je inače ponašanje velikih sila već više od 150 godina na ovom prostoru.

Dakle, oni imaju svoj interes i svoje odluke, oni misle da je važno da njihovi ciljevi budu poštovani, ispunjeni, a ne sekiraju se šta o tome stvarno misle Srbi i Albanci. I zato sam ja i u Ujedinjenim nacijama kada sam govorio - pustite balkanske narode da sami uređuju svoje odnose i u prošlosti bi bilo mnogo manje krvi i mnogo manje problema. Ali ja sam dovoljno svestan da smo svi mi zajedno mali i da će naravno uvek biti onih na Balkanu koji će gledati da se dodvore tim velikima, mnogo više nego da sa svojim prijateljima ili komšijama naprave bolje odnose.

Odustao sam od nekih velikih inicijativa i čekam da vidim šta će nam to biti predloženo.

Tako da, odustao sam od nekih velikih inicijativa i čekam da vidim šta će nam to biti predloženo. I ako me pitate, zato sam to rekao, šta je to konkretno šta očekujem. Ne očekujem ništa. Ne znam šta će. Kada kažem nešto će biti, ali ne znam šta bih očekivao. Ništa konkretno.

RSE: Opet, kada pričate, neki rok od tri ili šest meseci u kojem mislite da možda nešto može da se pomeri napred.

Vučić: Ne postoje nikakvi rokovi. Srbija će da razgovara u dobroj veri, dakle zaista imaćemo potpun bonafide pristup i želeti da obezbedimo mir i stabilnost u narednim decenijama. Srbi i Albanci su dva najveća naroda na Zapadnom Balkanu i to će biti slučaj i za sto godina i za 200 godina.

Da li ćemo uspeti da obezbedimo tu vrstu stabilnosti, da li ćemo imati dovoljno razumevanja za one druge, da li ćemo imati dovoljno pameti da potražimo kompromis, a ne samo da tražimo način kako da okrivimo drugu stranu, to je već drugo pitanje.

O crvenim linijama ako niste spremni za razgovor

RSE
: Šta bi za vas bile crvene linije kada je reč o Kosovu?

Vučić: Kada god govorite o crvenim linijama, vi niste spremni za razgovor. Što ne znači da one ne postoje. Ali kada počnete da govorite o tome kao što govori albanska strana koja kaže - a ne, ne, celo Kosovo je naše, pa ćemo još malo da uzmemo Preševo, Bujanovac i Medveđu, čekam samo da kažu kada će da uzmu i Kragujevac i Kraljevo. Iskreno, nasmejete se i nastavite dalje. Kada ulazite u razgovor ulazite u razgovor u dobroj veri i da budete spremni za kompromise. Da li će to biti moguće, to ćemo da vidimo.

RSE: Međutim, Ustav Srbije kaže da je Kosovo sastavni deo Srbije. Ako se vodimo time, šta je onda plan?

Vučić: Ustav Srbije kaže da je Srbija jedinstvena teritorija uključujući i Autonomnu Pokrajinu Kosovo i Metohiju. Ustav Kosova govori o nezavisnoj državi. Dvadesetdve zemlje Evropske unije su priznale, pet nije priznalo nezavisnost Kosova. Šta sada da radimo? Koja je to teritorija? I zato sam rekao da je važno da razgovaramo i da razumemo pozicije jedni drugih.

RSE: Imali ste jutros (nedelja, 7. jun) razgovor sa ruskim ambasadorom, imate nakon ovoga razgovor sa kineskom ambasadorkom. Sa druge strane stigle su i neke kritike, pre svega iz EU i SAD.

Vučić: Juče sam imao sa predstavnicima Evropske komisije.

RSE-AV3.jpg


Postepeno usklađivanje spoljne politike sa EU

RSE
: Do kada mislite da će biti moguće da Srbija vodi balansiranu politiku saradnje sa Rusijom i Kinom, a sa druge strane da pretenduje da bude članica EU?

Vučić: Mislim da mnoge članice EU dobro sarađuju i sa Rusijom i Kinom. Srbija ima gotovo hiljadu puta manju trgovinsku razmenu sa Narodnom Republikom Kinom, nego samo dve zemlje EU. Ne znam na koji tačno deo je neko mislio, sem što postoji naravno ona latinska što priliči Jupiteru, ili kako smo mi to preveli jer nam se bolje rimuje - što priliči bogu nek' priliči volu. Neki na to imaju pravo, neki na to nemaju pravo i ja to razumem. Neki su veliki, neki su mali, ali ne znači da je to baš uvek pravično.

Što se nas tiče, mi se nalazimo na evropskom putu, od toga ne odustajemo. Sa EU imamo najveću trgovinsku razmenu, između 66 i 67 odsto. Ali sa druge strane želimo da pripadamo tom društvu. Ali nemojte da smetnete sa uma, da Srbija ima specifičnu situaciju baš po pitanju Kosova i Metohije o kojoj smo razgovarali. I da mi tu podršku nedvosmisleno integritetu Srbije dobijamo upravo od Kine i Rusije, a sa druge strane imamo i vrlu dobru ekonomsku saradnju i saradnju u svim drugim oblastima.

Ja sam zagovornik nezavisnog odlučivanja i u spoljnoj i u unutrašnjoj politici.

Mi ćemo polako usaglašavati svoju spoljnu politiku sa politikom EU, kako se budemo približavali članstvu EU, a do tada ćemo na pametan i odgovaran način štititi naše nacionalne i državne interese. To je naša politika. Imamo pravo na svoju politiku i ja sam zagovornik politike nezavisnosti i nezavisnog odlučivanja i u spoljnoj i u unutrašnjoj politici.

RSE: Ipak, tokom krize izazvane pandemijom, čule su se izjave iz Srbije koje su kritikovale EU. Koliko je bilo evroskepticizma u njima?

Vučić: Odlično pitanje. Ja sam veoma srećan kada na izuzetno pristojan način izvučete sve ono što želite da dobijete. Ja mislim da u našim razgovorima sa EU je važno da oni nama mogu da kažu sve što misle, ali da mi njima možemo da kažemo sve što mislimo.

Čini mi se da to pravilo 'Audiautur et altera pars' - 'Da čujemo i drugu stranu' je jedno od osnova demokratije. Nešto što je najvažnije. Zato se, između ostalog, nalazimo na evropskom putu. Da ne može da nam bude zabranjeno da izrazimo svoj stav i svoje mišljenje.

A ono što sam rekao u jednoj rečenici, što je postao globalni hit i razlog zbog kojeg su Srbiju gotovo svi kritikovali, odnosno mene, da ne bude kriv bilo ko drugi u Srbiji, već da to tačno stavim tamo gde je mesto. Dakle, to je nešto što su posle toga ponovili i italijanski premijer i francuski predsednik, pa čak i sama (predsednica Evropske komisije) Ursula Von Der Leyen i svi drugi.

Ali kao što rekoh, kada to oni kažu onda je to logično, normalno i OK, kada to kaže neki mali Vučić onda je to nedozvoljeno i ko si ti da imaš pravo na takav stav i takvo mišljenje. Tako da ne mislim da sam rekao bilo šta strašno. Mislim da su svi videli određene slabosti (EU), brzo su prevaziđene, što je dobro, što je odlično za EU i ja se danas nadam da će EU brzo izaći iz ekonomske krize jer je to za nas od suštinskog značaja. Što pre oni izađu (iz krize), toliko će nama biti lakše da ostvarimo pozitivan rast i ove godine.

Stavovi o EU „evrorealizam“

RSE
: Ali ima li evroskepticizma u vašim izjavama?

Vučić: Mislim da sam vrlo pragmatičan i racionalan čovek. Imam razumevanja da saslušam, da čujem, ali nemam razumevanja za te stavove kada ih neko iznosi tipa od ovih antivaksera, do četvrtaste zemlje, do napada na dalekovode zato što misle da su stubovi 5G mreže, pa će neko da ih čipuje.

Dakle, moji stavovi su uvek veoma racionalni i u nekim trenucima neki me optužuju za ne samo evrofiliju već i za evrofanatizam i tu govorim o ljudima sa desnog spektra političke scene u Srbiji i onima koji su ispred ove zgrade (Predsedništva Srbije) protestovali nebrojeno puta, a sa druge strane imate one koji me stalno optužuju za evroskepticizam.

Ja mislim da je to evrorealizam ili evroracionalizam i da sam stvari postavljao uvek na pristojan i pravedan način. Uvek se zahvalivši EU na velikoj podršci i svemu što čine za našu zemlju i za naš region, ali i razumevajući ono što se zbiva u Evropi. Kao što postoji ogroman evroskepticizam prema enlargement procesu, dakle prema procesu proširenja, kod njih, tako i kod nas morate da razumete da postoje dva razloga zašto nije oduševljenje na onom nivou na kojem bi neko u Evropi želeo da to vidi.

Bez obzira na to što se dešava, mi svoju budućnost vidimo u EU.

Jedno je pitanje Kosova i Metohije i stalnih pritisaka da se to reši – što mnogi u Srbiji vide na štetu Srbije. I druga stvar je da taj proces traje predugo. Iz EU ćete za to čuti da, naravno, to dobrim delom zavisi od Srbije, ali ni oni više ne kriju da to više nije do Srbije već i do njihovih unutrašnjih odnosa. To su, čini mi se, razlozi koji ljude teraju da ponekad pokazuju nešto skeptičniji odnos, ali to ne menja našu politiku zato što, bez obzira na to što se dešava, mi svoju budućnost vidimo u EU.

EU ubedljivo najveći donator

RSE
: Kako vidite istraživanja javnog mnjenja koja govore o tome da građani Srbije vide Kinu kao najvećeg donatora, iako činjenice govore da je to EU?

Vučić: Verovatno je istraživanje rađeno tokom epidemije korona virusa, tako da mislim da je to razlog. Ali EU je ubedljivo najveći investitor i ubedljivo najveći donator u našu zemlju. Ja volim, kao što rekoh, na racionalni način o brojevima da odgovorim, to je tako.

Da li nam je Kina mnogo pomogla? Beskrajno joj hvala i sa Železarom i sa rudnikom, Ziđinu u istočnoj Srbiji i kroz mnoge druge projekte koje zajednički radimo. I da li su nam pomogli tokom tokom korona virusa, svakako jesu, ali brojevi su tu čini mi se nedvosmisleni.

RSE: Najavljen je i dolazak kineskog predsednika. Znate li kada će on doći i šta će biti tema razgovora?

Vučić: Ja mislim, ako mogu to da kažem, iako nisam imao potvrdu. Mislim da je trebalo da se održi lajpciški strateški forum između EU i Kine, pa mislim da je u to vreme trebalo - pre ili posle toga možda kineski predsednik da dođe. Sada je to otkazano, pa ćemo da vidimo.

„Rusija razume naš evropski put“

RSE
: Kada je reč o odnosu između Srbije i Rusije, da li je i u kojoj je meri Rusija pomogla Srbiji tokom pandemije?

Vučić: Pomogli su onoliko koliko su mogli. Oni su bili suočeni sa krizom i danas (su suočeni sa krizom) kod njih. Juče je 197 ljudi umrlo ako sam dobro zapazio. Trudim se da svim zemljama sveta zapamtim te ključne brojeve. Tako da i u tim uslovima oni su pokazali pažnju prema Srbiji i zaista im hvala.

RSE: U kojoj meri su odnosi između Srbije i Rusije bili narušeni aferom sa ruskim diplomatom? Ne znamo šta se posle toga dešavalo, nekako kao da je utihnulo i ne znamo kakav je ishod te afere.

Vučić: Reagujete u tom trenutku, ali ne smete da dozvolite da vam takve stvari uništavaju odnose između prijateljskih država i čini mi se da je Srbija reagovala na ozbiljan i odgovoran način u tom trenutku.

Rusija je za nas prijateljska zemlja, trudimo se da taj odnos očuvamo, trudimo se da razumeju i naš evropski put, a mislim da je i njima jasno koliko je teška pozicija Srbije i hvala im na tom razumevanju, kao što se zajedno sa njima borimo za to da ne dođe do revizije istorijskih činjenica iz Drugog svetskog rata, što je (važno) za Srbiju i za srpski narod koji je proporcionalno svom broju jedan od pet ili šest najstradalnijih naroda u Drugom svetskom ratu.

RSE: Možda je neprimećeno prošlo ono što ste rekli 6. juna da je predstavnik Rusije pokušao sa vama da razgovara o nekakvoj tehničkoj, prelaznoj Vladi.

Vučić: Da.

RSE: Možete li nam reći malo više detalja o tome?

Vučić: To se dešavalo, kada su oni opkoljavali Predsedništvo, pa sam ja sedeo i igrao šah, pa su oni izmišljali kako sam negde pobegao. Ja ne znam ni gde bih pobegao ne znam ni gde su ti prolazi, a vidim da oni dobro znaju gde su ti prolazi.

Nikada nisam bežao, savest mi je čista, za razliku od mnogih nikada ništa nisam ukrao i borim se za svoju zemlju i za svoj narod svakog dana. I tada je jedan od tih ljudi došao do mene i rekao, evo, da oni garantuju kako će pregovori da teku, da mi formiramo neku Vladu. Nisam vas razumeo, kako to mislite? Sa kojim poslanicima? Znate kako ide Vlada, znate to se bira u Narodnoj Skupštini. Pa kao tehnička Vlada, pa onda izbori, imali smo slučaj valjda u Makedoniji. Ja sam rekao a tako, ‘ajde sada razgovor smo završili.

RSE: O kome je reč? Je l to predstavnik zvanične ruske administracije?

Vučić: Posle su ljudi iz zvanične ruske administracije rekli da to nije zvanični predstavnik iako je reč o nekome ko nije nepoznat ni ruskoj javnosti, a ni nama ovde.

RSE: Nećete da kažete o kome je reč?

Vučić: Već se nešto o tome govorilo, ali prosto ne želim da se vraćam više na to.

RSE-AV4.jpg


„Ne radim ništa što ugrožava nezavisnost Crne Gore“

RSE
: Kada je reč o regionalnim odnosima, najavili ste da ćete pozvati nakon izbora u goste predsednika Crne Gore, Mila Đukanovića. Šta je dovelo do toga da nemate česte susrete?

Vučić: Imali smo susret u Jerusalimu gde smo otvoreno razgovarali. Nekako su nas postavili tako da ne verujete. To je neki ogroman sto bio, mnogo je zvanica bilo, recimo 200 nas. I sad, Kolinda je bila dva, tri mesta od mene. Direktno preko puta, ali u sasvim drugom krugu bio je Đukanović, tako da smo mogli sve vreme da razgovaramo. On je iznosio svoje stavove, ja sam iznosio svoje.

Nismo bili saglasni po pitanju pre svega Srpske (pravoslavne) crkve u Crnoj Gori i odnosu prema srpskoj Crkvi u Crnoj Gori, ali smo civilizovano razgovarali. To je bio naš poslednji razgovor. Ja mislim da treba da razgovaramo o odnosima dve zemlje koje bi po svemu morale da budu apsolutno najbliže i verujem da ima mnogo prostora za unapređenje naših odnosa.

RSE: Da li mislite da će taj razgovor biti prihvaćen, s obzirom na najave Srbije da će pravno pomoći SPC u Crnoj Gori?

Vučić: Dobro?

RSE: Da li mislite da je taj razgovor između dva predsednika moguć ako Crna Gora smatra da je to mešanje u unutrašnje stvari te države?

Vučić: Pa slušajte, ako bi to bilo mešanje u unutrašnje stvari u savremenom društvu, pa onda ja bolje da se sklonim odavde, pošto mi se to dnevno dešava jedno 500 puta sa različitih strana.

Ja mislim da je normalno da Crna Gora pita kakvo je stanje pripadnika njihove manjine u Lovćencu ili Malom Iđošu (gde su naseljeni). Nikakav problem nemam. Tako se i mi borimo za položaj srpskog naroda u Crnoj Gori koji nije 0,3 odsto, već je gotovo 30 odsto - 28,73 odsto.

Ne vidim ništa loše u tome i ništa što bi na bilo koji način ugrozilo nezavisnost Crne Gore, niti to radim. Uz osmeh propratim te priče: 'Mi imamo mehanizme. Prijavićemo NATO-u'. Vi se na to nasmejete i kažete 'OK' i samo guraj dalje.

RSE: Srpska manjina je, sa druge strane, u Crnoj Gori je, sa druge strane, opozicija.

Vučić: Prvo, to nije pitanje, oni nemaju regulisan status. Ni kao manjina, ni kao narod, ni kao konstitutivan narod. A vi vidite, nikada nećete reći 'albanska manjina u Severnoj Makedoniji'. Albanci, kojih je procentualno manje u Severnoj Makedoniji imaju neuporedivo veća prava nego Srbi (u Crnoj Gori) kojih je proporcionalno više u Crnoj Gori. Albanci imaju predsednika parlamenta i pravo na oficijalni jezik. Srbi nemaju ništa od svega toga.

RSE: Šta je vaš savet u razgovorima sa predstavnicima Srba u Crnoj Gori u ovoj situaciji sada kada razgovarate sa njima?

Vučić: Ja ih ne savetujem politički, ja gledam da koliko možemo pomognemo opstanak srpskih institucija, dakle Matice srpske. I sad ću vam reći koliko smo mi otvoreni za to, Matice srpske, Udruženja književnika Crne Gore, srpskog Udruženja književnika, mnogih drugih institucija, podigli smo Srpsku kuću u Podgorici.

Mi nemamo taj problem kada neko drugi želi, recimo Bosna i Hercegovina hoće da osnuje konzulat u Novom Pazaru i svi su nešto sprečavali i ne znam šta, ja sam rekao nema problema. Turska, izvolite ljudi. Uložićete neki dinar, donećete nešto, napravićete nešto, nikakav problem sa tim nemam. Hoćete vi da uložite u prava Crnogoraca u Srbiji, samo izvolite.

Viktor Orban je uložio milione evra u mađarsku zajednicu u Vojvodini. Ne samo da nismo imali problema, već smo to podržali. To je, čini mi se, nešto što je evropski pristup, evropski standard, ali ne samo to. To je pitanje želje da imamo najbolje odnose sa ljudima koji pripadaju različitim nacijama i verama.

„Orban poštovani prijatelj Srbije“

RSE
: Kako gledate da negde način vaše vladavine podseća na vladavinu (mađarskog premijera) Viktora Orbana? Da li vidite to kao kritiku?

Vučić: Mislim da su svi ljudi različiti i da ljudi na različite načine deluju u drugačijim uslovima. Neki bi time da me hvale, neki bi time da me kritikuju, ja se time ne bavim. Viktor Orban je veoma poštovani prijatelj naše zemlje i zahvaljujući njemu odnosi Srba i Mađara su apsolutno najbolji u našoj savremenoj istoriji. I šta god neko govorio o Viktoru Orbanu, to su činjenice I, zahvaljujući njegovom trudu i zahvaljujući njegovom angažmanu, naši odnosi su zaista izuzetni.

I nemojte da zaboravite, da mi u Vojvodini imamo ubedljivo najmanji broj incidenata u poslednjih šest godina u našoj istoriji u poslednjih, dakle, od Prvog svetskog rata, od Trijanonskog sporazuma do danas. Dakle, od 1918. godine do danas, poslednjih šest godina su ubedljivo najbolji (period) u odnosima između Srba i Mađara.

# Imali smo dogovor da poštujemo različite politike.

Imali smo različit stav po pitanju migrantske krize. Oni su podizali zidove, mi nismo podizali zidove, ali smo imali dogovor da se ne napadamo. Imali smo dogovor da poštujemo različite politike. I ja to veoma poštujem kod mađarske strane. Pomogli su nam i tokom epidemije korona virusa, pomogli i savetima i kako da dođemo do opreme, pomogli i u opremi i moram da kažem da su svuda i na svakom mestu pomogli i podržavaju Srbiju.

A to da li će neko da iskoristi priliku da negde nekoga napadne, mene to ne zanima. Nisam ja tu da bih podilazio bilo kome u svetu. Moj je posao da uradim najbolje za građane Srbije i to se trudim da učinim.

RSE-AV2.jpg


Kritike međunarodnih organizacija - nedostataka uvek ima

RSE
: Sa druge strane kada je reč o tome, međunarodne organizacije i Evropska komisija stalno imaju primedbe na stanje demokratije u Srbiji. Pre svega. stanje u medijima.

Vučić: Imaju svuda, imaju svuda...

RSE: …i u pravosuđu. Kako mislite da rešite te probleme?

Vučić: Evo, pomenuli ste pravosuđe. To je jedna od stvari koju bih zaista u izveštaju Evropske komisije sve potpisao i bio bih još oštriji. Sproveli smo nekakvu reformu 2009. godine koja nam nije donela ni efikasnost, ni racionalnost u sudskim procesima. Voleo bih i uveren sam da uz podršku Evropske unije taj problem možemo i te kako da rešimo.

Što se tiče medija, tu imate dve stvari. Prva je da nema sumnje da je potrebno da još mnogo toga uradimo. A sa druge strane, postoji taj politički pristup u kojem uvek jednu stranu želite da vidite na bolji način, a drugu stranu na neuporedivo lošiji način. Ali smo uvek spremni da razgovaramo o svemu i trudio sam se, posebno u poslednjih čini mi se već tri meseca, da ni političke protivnike posebno ne napadam, da svakoga saslušam i da odgovorim na svako pitanje ne bismo li tu atmosferu, koliko je moguće, promenili.

Ali oni koji kukaju na slobodu medija, oni svakoga dana izgovaraju, vode kampanju i protiv mene i protiv države na svaki mogući način, niko ih ne ometa u tome, štaviše, odgovaram na svako njihovo pitanje i nije mi teško da to učinim. A neki drugi se ne žale uopšte na to, ali valjda njima govore da su oni kreteni ili mnogo manje pametni od njih, pa ne razumeju kakvi smo mi zločinci i kakve smo mi budale, al' će im to oni objasniti. Tako da ne znam šta bih vam više na to rekao.

Ali u svakom slučaju sve što misli neko da možemo stvarno da uradimo, ja bih bio zadovoljan da to zajednički napravimo jer bez zajedničkog pristupa svemu tome, teško će ići.

RSE: U kojoj meri vi vidite odgovornost Srpske napredne stranke, koja je vladajuća stranka, kada je reč o stanju i o svemu što se kritikuje u izveštajima koje smo pomenuli?

Vučić: Pa ja mislim da prvo, mislim da je stranka koju vodim najzaslužnija za to što je mnoge stvari promenila, promenila paradigmu zemlje neuspeha u zemlju koja je ekonomski ubedljivo najuspešnija u poslednjim godinama ne samo u regionu, već bogami i ove godine, u prvom kvartalu ove godine u celoj Evropi jer smo dobili juče izveštaj i Maltu i za Irsku koje smo čekali.

Dakle, od zemlje koja je očekivala samo medalje od košarkaša, vaterpolista i odbojkaša, napravili smo zemlju koja najbrže raste u Evropi, ekonomski. I ja znam da to niko ne želi da prihvati i da je teško to različitim režimima i u regionu da prihvate, a u Evropi pogotovo, ali na kraju krajeva to su činjenice. I Angela Merkel (nemačka kancelarka) mi je i poslednji i pretposlednji i svaki put kada se vidimo uvek posebno čestitala na ekonomskim rezultatima.

Proveli smo najteže reforme da bismo u tome uspeli i vi ovde, kada se popnete na terasu, i pogledate kako sa ove terase izgleda Beograd, od Beograda na Vodi do svih fasada koje smo uradili svuda u perimetru koji možete da vidite, vidite ogroman napredak.

Plate su napredovale drastično. Na primer, ako uzmete, mi kažemo pet država i šesta teritorija, dakle Kosovo, na Zapadnom Balkanu, i uzmete četiri zemlje Evropske unije koje se graniče sa Srbijom. Dakle, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Bugarska. Od tih deset entiteta, mi smo po stopi prosečne plate bili osmi pre samo šest ili sedam godina. Danas smo četvrti.

Dakle, u međuvremenu smo pretekli i Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju posle šezdeset, sedamdeset godina. I Crnu Goru koja nam je bežala 150 evra po glavi stanovnika, dakle pre nekoliko godina, što nama nije lako, ne zaboravite da imamo neke delove zemlje koji su izrazito nerazvijeni i dalje, ali smo to uspeli da uradimo, bugarsku (takođe), i uspeli da dođemo na četvrto mesto.

Približavamo se ubrzano i Rumuniji i Mađarskoj. Hrvatsku po ukupnom BDP-u očekujem da pređemo na kraju 2021, početkom 2022. Za to je bilo potrebno mnogo stvari da se uradi i na to sam veoma ponosan.

Što se tiče nedostataka, nedostataka uvek imate mnogo. Sam sam grešio bezbroj puta, svakoga dana. I danas u razgovoru sa vama, sekiraću se kad budemo završili što sam na jednom, dva, tri ili pet mesta pogrešio. Ali čovek koji radi i ljudi koji se bore naravno da greše i uvek ću da prihvatim da onaj ko je na vlasti, ne može da snosi apsolutnu odgovornost, ali uvek snosi veću odgovornost od svih drugih i za atmosferu u društvu i za sve drugo.

Zato sam se potrudio i borim se da tako nešto promenimo. Da li ću uspeti u tome, to ćemo da vidimo. Dakle, ja ne kažem da smo mi bezgrešni, svakako da nikome od nas nije namera da urade nešto što nije u interesu naše zemlje, a mislim da smo mnogo izuzetnih i mnogo važnih i mnogo odličnih stvari za zemlju uspeli da napravimo.

I ne zaboravite, sačuvali smo stabilnost i mir u veoma teškom periodu za našu zemlju. U veoma teškom periodu za našu zemlju već osam godina. To je dobar, dobar period za Srbiju i to je vreme kada Srbija raste, pre svega raste ekonomski, a nema sukobe sa bilo kim spolja, niiti sa bilo kim unutra.

„Prihvatam da deo stvari treba menjati“

RSE
: Da li to znači da uzimate u obzir kada vas kritikuju Amnesti internešenal, Fridom Haus, Evropska komisija, Reporteri bez granica i da vi radite na ispravljanju onoga što su zamerke u tim izveštajima?

Vučić: Ja pročitam to sve. Dakle, Fridom Haus sam samo izvode pročitao, nisam svih 28 strana, zamolio sam Anu da to pogleda, da to pročita sve. Video sam neke primedbe koje ne stoje, neke koje stoje, ali kako bih rekao, voleo bih ponekad da ima nešto više objektivnosti, ali prihvatam i da postoji deo stvari koji je zaista istinit i koji bi trebalo da menjamo.

Što se tiče izveštaja Evropske komisije, ne moram uvek u svemu da budem saglasan, ali sa dobrim delom stvari u tim izveštajima sam saglasan i gledamo kako da to ispravimo.

I slušajte samo jednu stvar - svi pričaju otprilike šta nedostaje ovde ili šta nedostaje u nekoj drugoj zemlji. U svakoj zemlji nedostaje, ne postoji nijedna zemlja koja je idealna. Nema je. Pa imate Švedsku koja je fantastična zemlja, divno, idealno uređena, ali zahvaljujući određenim odlukama imate pet hiljada mrtvih. A da se to dogodilo u Srbiji, rekli bi - e, ti si ubica. A ovako - greška.

Samo vam govorim kako su aršini različiti po različitim temama, ali nemam problem da razumem da smo grešili i da postoje stvari koje moramo da ispravimo.

Skupština je mesto za razgovor

RSE
: Kada je reč o političkom dijalogu unutar Srbije između stranaka, između pojedinaca, da li mislite i kako može da se prevaziđu rovovi koji su nastali? Da li je to nešto što mislite da može da se popravi, posebno sa delom opozicije koji bojkotuje izbore i koji smatra da nakon izbora Skupština neće imati legitimitet?

Vučić: Vidite, ja mislim da je Skupština ključno mesto za razgovor i za ispoljavanje bilo kakvih međupartijskih tenzija. To je sjajno mesto. Važno je da u Skupštini više ne idemo sa hitnim procedurama, što je bio slučaj u svakom od prethodnih perioda, složićete se.

Nema nijednog zakona iz perioda Demokratske stranke, (Dragana) Đilasa, (Vuka) Jeremića, ostalih, da je donet, a da nije po hitnoj proceduri. Budžet se više neće izglasavati kao jedna od 50 tačaka, već kao posebna tačka sa duplo većim vremenom nego što je predviđeno poslovnikom koji su takođe neki drugi doneli. Imate javno slušanje, važno je da više komiteta, više odbora skupštinskih vode ljudi iz opozicije. Važno je da se tu vodi dijalog, važno je da se tu vodi razgovor.

Izbori su izuzetna prilika i biće šaren parlament i biće prilika da se svačija pozicija čuje. Ali kod nas postoji jedna neverovatna potreba da se priča o rovovima, zato što o rovovima priča neko ko danas ne predstavlja više od četiri i po posto opredeljenih birača, što će reći negde oko nešto manje od tri posto ukupnog biračkog tela Srbije. I to vam govorim podatke od sinoć i preksinoć jer sad radimo taj roling trek na dnevnom nivou.

Dakle, zašto je to tako? Pa zato što postoji ogromna medijska dominacija političara, tajkuna iz ranijih perioda koji drže pod svojom kontrolom veliki broj medija i stalno to nameću kao svoju istinu.

Mnogo je važno da posle izbora parlament bude mesto gde će se različiti stavovi, različiti pogledi iskazivati na jedan demokratski način, neka bude i više strasti, neka bude ponekad i težih reči koje neće prelaziti granice dobrog ukusa dakle, ali to je idealno mesto i to je mesto za pravi pravcati dijalog.

I sa druge strane, želim da vas podsetim da sam taj dijalog i onima koji predstavljaju nedvosmislenu manjinu, izraženu manjinu, dakle u našem društvu sa izraženom razlikom u odnosu da većinu, dakle to nije ono što postoji u nekim drugim zemljama, dakle da sam taj dijalog nudio bezbroj puta i da mi je odgovarano da svako ko se pojavi u razgovoru sa Vučićem je izdajnik, bednik, da je prodao interese opozicije i tako dalje. Onda su se setili kada su izbori raspisani da bi malo da razgovaraju.

Nikada nikoga kao što znate nisam molio, uvek sam se ponašao racionalno. Nisam ih se mnogo ni plašio pošto te bajke o tome kako će neko na silu da zauzima vlast pa mi sad kad provalimo u RTS sa testerama pa zauzmemo, pa kad uđemo u Predsedništvo. I uđete, i šta onda? Taman lepo uzmete neku knjigu da pročitate samo što morate da je vratite na mesto da ne biste išli u zatvor, ništa više.

Ali to je, to ljudi neki nisu razumeli, valjda ljudi ne mogu da izađu iz devedesetih i žive u tom periodu ne razumevajući da se sve promenilo. Da se svet promenio, da se Srbija promenila i što imaju lepe uspomene iz devedesetih, to je super, ali prosto to nije isto vreme.

Zloupotreba amandmana bila greška

RSE
: Ali kada je reč o parlamentu, u prethodnom sazivu opozicija nekada i nije dobijala priliku da priča, prosto koristili su se amandmani kako bi vladajuća stranka imala vreme za obraćanje.

Vučić: Potpuno sam saglasan sa vama, to je bila velika greška i to je promenjeno već pre devet ili deset meseci i to su se koristili trikovi koji su bili mogući u skladu sa poslovnikom koji su neki ranije doneli. Dakle, poslovnik je bio neizmenjen ili gotovo neizmenjen, što je bilo loše. Sada je ta praksa drugačija i opozicija ima sva prava da podnosi amandmana koliko želi, koliko hoće i da po tim amandmanima između ostalog govori.

RSE: Slogan kampanje 'Za našu decu', šta SNS...

Vučić: To nije slogan, to je valjda ime liste.

RSE: Šta SNS donosi pred birače?

botovanje1.jpg


Kampanja - obraćanje na odgovoran način biračima

Vučić
: Mislim da je najvažnije da se ljudima obraćate na odgovoran i na ozbiljan način. Da ljudima govorite šta je što je moguće, da ljudima ne govorite - ej, glasajte za nas pa ćemo mi lako da rešimo Kosovo. Ne, mi kažemo ljudima - biće mnogo problema, biće mnogo teško, ali ćemo da se borimo za svoju zemlju.

Ono što je važno, to je da obezbedimo ekonomski procvat Srbije, dalji napredak po svim pitanjima, zapošljavanje ljudi, dodatno zapošljavanje ljudi da dođemo do evropskog proseka, do evropskog nivoa.

Danas je to malo teško porediti jer je skočila nezaposlenost čak i u Nemačkoj na šest posto, dakle, ali ja verujem da mi možemo da držimo taj jednocifreni nezaposlenosti 9,5; 9,7 odsto i da pokušamo da spustimo na evropski nivo u narednih tri, četiri godine do 8 odsto. Da pokušamo da prosečnu platu podignemo i da to uradimo do 2025. do 900 evra, da penziju podignemo na 430 evra. I za to smo računali i gledali kako možemo da napravimo.

Mislim da smo sa najsnažnijim merama u jugoistočnoj Evropi ušli u borbu protiv COVID-a, dakle i mi smo već dva minimalca isplatili svim preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima, plus pedeset posto od toga za velika preduzeća, što je ogroman novac. Helikopter novac od sto evra dali svim ljudima koji, posebno je to za siromašne važno i za one koji nemaju nikakva ili minimalna primanja. Dakle, važno je i za penzionere razume se, za njih milion i 780 hiljada. Dakle, to su najvažnije stvari.

Dalje, jačanje zdravstvene infrastrukture, dalje jačanje našeg obrazovanja, posebno dualnog obrazovanja gde smo imali mnogo problema. I čini mi se da prihvatanje tog švajcarsko-nemačko-austrijskog modela donosi Srbiji velike koristi u samoj ekonomiji. Dalji razvoj IT sektora, jer IT sektor sa 5,3 odsto ukupnom učešću BDP-a polako pristiže poljoprivredu koja nam je nekad bila na 12, 11, danas na 9,5 odsto. To su važne stvari za Srbiju.

I naravno, dalje približavanje Evropskoj uniji uz očuvanje naših tradicionalnih partnerstava i prijateljstava sa zemljama sa kojima smo to oduvek imali.

Kandidatura 2022. iznenađenje

RSE
: Da li su ovo i pripreme za predsedničku kampanju 2022. godine?

Vučić: Naravno da nisu.

RSE: Da li ćete se kandidovati, znate li već?

Vučić: Uvek se trudim da političke protivnike iznenadim, što mi je do sada uspevalo. Sve što su predviđali i sve što sam slušao od milion analitičara i u vašem programu i sve one koji su uvek predviđali propast i govorili kako smo gotovi i kako nam popularnost pada, mi smo govorili uvek da je tako, a onda kada dođu izbori rezultat bude drugačiji.

I ako pogledate istaživanje, nije lako da promenite stvari jer ono kako građani Srbije gledaju neke od nas i kako gledaju neke druge, to je velika razlika. Ljudi vide, možete vi da kažete šta god hoćete, mogu da vam budem odvratan, da budem, da izgovorite koju god reč želite za mene, ali ne možete da negirate da do Grčke idete, odnosno do Severne Makedonije i Grčke da idete autoputem sve vreme, da do Bugarske idete autoputem sve vreme, da idete do Čačka autoputem sve vreme, uskoro ćete ići i do Požege. Ne možete da negirate da ćete za samo godinu dana da idete Beograd-Novi Sad 27 minuta vozom, brzim vozom.



Dakle, to su sve bili snovi koji se sada ostvaruju. Ne možete da negirate kad pogledate bolnice da smo uspeli da obnovimo i napravimo spejs šatl od Dragiše Mišovića, da renoviramo Infektivnu kliniku, da smo napravili fantastičan Klinički centar u Nišu, da fantastičan Klinički centar u Beogradu pravimo. Klinički centar Vojvodine, da smo to uradili sa zemunskom bolnicom, zvezdarskom Gradskom bolnicom, sa Vojno-medicinskim centrom na Karaburmi.

Tu su nam sve bili pacijenti, ležali, to smo smo sve uradili u prethodnih nekoliko godina zato što smo uspeli da izvedemo promene i u potpunosti naše javne finansije uredimo i da napravimo odlične rezultate. To ljudi vide i to je nešto što nije lako pobediti.

(Radio Slobodna Evropa)

http://www.nspm.rs/hronika/vucic-za...anje-sto-mora.html?alphabet=l#yvComment233361


Moj komentar na ovo.

Sve u svemu, velike se stvari očekuju nakon 21 juna 2020 godine a koje će sigurno "progurati" 2/3 ili kvalifikovana većina oko SNS-a u Narodnoj Skupštini Republike Srbije. Mnogo će toga trebati uraditi u mandatu 2020 - 2024 godine, da bi Republika Srbija 2025 eventualno 2027 godine postala članica Evropske unije.
 
Ni to nije istina..........Nas samo 20 godina ubedjuju da je to istina, kako Zapad, još više naši bezmudi političari.
Znaš kad bi nas opet bombardovlai da je Srbija vojno reagovala 17. marta kad su Srbi na Kosovu napadnuti? Nikada, smao što nas ubedjuju da bi, jer prvi motiv politike nije dobro nacije, nego sopstveni džep.....
Kumanovski sporazum nije sporazum o kapitulaciji........Gde si ti video da se kapitulacijom dozovljava vreme da se kapitulirana vojska povuče?
Gde si ti video da "pobednička" vojska inicira rezoluciju SB 1244 koja garantuje ostanak teritorije u okvru Srbije?
Gde si ti video da tim sporazumom imamo garancije za povratak vojske i policije na granice države?
A naši političari nas proglašavjau poraženim jer nemaju mu.da da donesu nacionalno važne odluke.,
Nisi u pravu.Kumanovski sporazum,je samo drugo ime za kapitulaciju.To sto je dozvoljeno vojsci da se povuce,to je bonus,da bi se sto pre postigla
normalizacija zivota,u ratnom podrucju.SAD su jasno i glasno rekle,da Kosovo vise nikada nece viti pod vlascu Srbije.Ja to ne iznosim zato,sto mi je
to drago.Na protiv,i ja bih zeleo da je drugacije.Ali ostaje,da nas Predsednik vrsi nad covecanske napore,da spase sto se spasti moze,za dobro bit
Srbije.!
 
Не знам, мислим да многи пропуштају неколико важних момената. Прво, за РСЕ: Чекам предлог за решавање питања Косова после избора у Србији 21. јуна; Покушаћу да Србија добије највише могуће, а да изгуби најмање што мора.

недеља, 07. јун 2020.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је укидањем мера отворен простор за дијалог са Косовом и да очекује долазак специјалног представника Европске уније (ЕУ) за дијалог између Србије и Косова, Мирослава Лајчака, у Београд и Приштину после избора у Србији 21. јуна.



У интервјуу за Радио Слободна Европа (РСЕ) Вучић је поручио да је одустао од, како је рекао, великих иницијатива за решавање питања Косова и да чека шта ће бити предложено.

Вучић је рекао и да када се говори о црвеним линијама у контексту Косова "ви нисте спремни за разговор", али и да то не значи да оне не постоје.

Коментаришући изјаве званичника из Србије у којима се током ванредног стања изазваног корона вирусом критиковала Европска унија (ЕУ) и истицала помоћ Кине, председник Србије је оценио да је у разговорима са ЕУ "важно да они нама могу да кажу све што мисле, али да ми њима можемо да кажемо све што мислимо".

Он је истакао и да је Србија опредељена за чланство у ЕУ, али на питање има ли евроскептицизма у његовим изјавама, оценио је да је реч о еврореализму. Он је најавио и да ће Србија, временом, ускладити своју спољну политику са ЕУ, али да ће до тада штитити националне и државне интересе.

"ЕУ је убедљиво највећи инвеститор и убедљиво највећи донатор у нашој земљи. Ја волим, као што рекох, на рационални начин о бројевима да одговорим, то је тако. Да ли нам је Кина много помогла? Бескрајно јој хвала и са Железаром и са рудником, Зиђину у источној Србији и кроз многе друге пројекте које заједнички радимо и да ли су нам помогли током током корона вируса, свакако јесу, али бројеви су ту чини ми се недвосмислени", рекао је Вучић.

Када је реч о извештајима међународних организација у којима се критикује стање демократије у Србији, Вучић је рекао да би волео да има нешто више објективности, али и да прихвата да постоји део ствари који је истинит и који би требало мењати.

Председник Србије је рекао и да је употреба амандмана у претходном сазиву Скупштине, како би се онемогућио глас опозиције, била велика грешка и да је то промењено.

"Сада је та пракса другачија и опозиција има сва права да подноси амандмана колико жели, колико хоће и да по тим амандманима између осталог говори", рекао је Вучић.

Отворена могућност дијалога

РСЕ: Да почнемо нечим што се десило јуче, 6. јуна. Влада Косова одлучила је да повуче мере. Како ће то утицати на дијалог између Србије и Косова?

Вучић: Тиме се отвара могућност да почнемо да разговарамо, уколико та мера остане и опстане дуже од неколико дана и верујем да то није питање прегањања и надгорњавања између две стране, већ је питање суштине, питање слободног протока роба, услуга, људи и капитала онога о чему причамо.

Једна од најважнијих слобода савременог света и верујем да ће то добро да утиче на економију и Београда и Приштине, да ће то добро да утиче на људе. Дакле, не само Србе, већ и Албанце, да ће то да створи неку врсту оквира да наше бизнис заједнице могу да сарађују неупоредиво боље. Наравно, то ће отворити могућност за политички дијалог између нас.

РСЕ: Када очекујете да ће доћи до дијалога? Господин Лајчак је помињао јун.

Вучић: Ја очекујем после избора [у Србији] долазак господина Лајчака и у Београд и у Приштину и да онда видимо шта ћемо даље.

РСЕ: Са друге стране, председник Косова Хашим Тачи рекао је да неће отићи у Брисел. Како сте разумели ту поруку?

Вучић: То су њихове унутрашње ствари. Неко жели да каже да хоће да чује или слуша само Американце, а не Европљане, а са друге стране имаћемо оне који ће да кажу да су отворени за Европљане, тако да ће свако своју причу да прича.

И немојте да сметнете са ума, они су чедо и америчко и немачко и свих оних који су стварали независност Косова, шта год да ураде увек ће имати попуст и добру вољу оних који су створили или стварали независност Косова, да им пруже подршку, да им помогну. Ми нисмо у тој ситуацији, ми не можемо да избегавамо разговор.

Не очекујте од мене замерање ЕУ и САД

РСЕ: Како видите улогу Америке, а како ЕУ када је реч о дијалогу између Србије и Косова?

Вучић: Како год да је видим или шта год мислио о томе сложићете се да није логично да о томе јавно говорим. Ми се налазимо на европском путу, а са друге стране Америка је највећа светска сила и сада ви очекујете од мене да се замерим једнима или другима.

Сувише смо ми мали да бисмо то могли да урадимо и да бих имао право да Србију доведем у тежу позицију. То ми не пада на памет. Ми разговарамо са свима. Новинари, не ви, већ многи новинари који су са нама разговарали увек разговарају о техничким питањима - када ће доћи датум, када ћете да разговарате, али нико не прича о суштини.

Оно што ја питам све време то је - ОК, ако ви будете повукли своју жељу за учлањењем у међународне организације на 60 дана, нема проблема, ево ми ћемо под тим условом да прекинемо кампању одпризнавања на 60 дана. Није то проблем, али то је све техника. Моје питање је суштина. Шта је садржај дијалога? О чему разговарамо? И шта је оно што би требало да дође на крају дијалога. Јер, ако је то само - хајде Срби признајте независност Косова, да завршимо са том причом, то на такав начин свакако неће ићи.

РСЕ: Када причате о Косову говорите да ћете покушати да Србија добије највише могуће, да изгуби најмање могуће.

Вучић: Најмање што мора.

РСЕ: Најмање што мора. Шта ви видите као решење?

Вучић: Не видим. Када сам видео онда су сви рекли да све што видим лоше видим, да сви они који су ван Балкана и који немају везе са Србима и Албанцима боље да они решавају тај проблем него они који су директно умешани у проблем, они о чијој се кући ради, а то су Срби и Албанци. А то је иначе понашање великих сила већ више од 150 година на овом простору.

Дакле, они имају свој интерес и своје одлуке, они мисле да је важно да њихови циљеви буду поштовани, испуњени, а не секирају се шта о томе стварно мисле Срби и Албанци. И зато сам ја и у Уједињеним нацијама када сам говорио - пустите балканске народе да сами уређују своје односе и у прошлости би било много мање крви и много мање проблема. Али ја сам довољно свестан да смо сви ми заједно мали и да ће наравно увек бити оних на Балкану који ће гледати да се додворе тим великима, много више него да са својим пријатељима или комшијама направе боље односе.

Одустао сам од неких великих иницијатива и чекам да видим шта ће нам то бити предложено.

Тако да, одустао сам од неких великих иницијатива и чекам да видим шта ће нам то бити предложено. И ако ме питате, зато сам то рекао, шта је то конкретно шта очекујем. Не очекујем ништа. Не знам шта ће. Када кажем нешто ће бити, али не знам шта бих очекивао. Ништа конкретно.

РСЕ: Опет, када причате, неки рок од три или шест месеци у којем мислите да можда нешто може да се помери напред.

Вучић: Не постоје никакви рокови. Србија ће да разговара у доброј вери, дакле заиста имаћемо потпун бонафиде приступ и желети да обезбедимо мир и стабилност у наредним деценијама. Срби и Албанци су два највећа народа на Западном Балкану и то ће бити случај и за сто година и за 200 година.

Да ли ћемо успети да обезбедимо ту врсту стабилности, да ли ћемо имати довољно разумевања за оне друге, да ли ћемо имати довољно памети да потражимо компромис, а не само да тражимо начин како да окривимо другу страну, то је већ друго питање.

О црвеним линијама ако нисте спремни за разговор

РСЕ: Шта би за вас биле црвене линије када је реч о Косову?

Вучић: Када год говорите о црвеним линијама, ви нисте спремни за разговор. Што не значи да оне не постоје. Али када почнете да говорите о томе као што говори албанска страна која каже - а не, не, цело Косово је наше, па ћемо још мало да узмемо Прешево, Бујановац и Медвеђу, чекам само да кажу када ће да узму и Крагујевац и Краљево. Искрено, насмејете се и наставите даље. Када улазите у разговор улазите у разговор у доброј вери и да будете спремни за компромисе. Да ли ће то бити могуће, то ћемо да видимо.

РСЕ: Међутим, Устав Србије каже да је Косово саставни део Србије. Ако се водимо тиме, шта је онда план?

Вучић: Устав Србије каже да је Србија јединствена територија укључујући и Аутономну Покрајину Косово и Метохију. Устав Косова говори о независној држави. Двадесетдве земље Европске уније су признале, пет није признало независност Косова. Шта сада да радимо? Која је то територија? И зато сам рекао да је важно да разговарамо и да разумемо позиције једни других.

РСЕ: Имали сте јутрос (недеља, 7. јун) разговор са руским амбасадором, имате након овога разговор са кинеском амбасадорком. Са друге стране стигле су и неке критике, пре свега из ЕУ и САД.

Вучић: Јуче сам имао са представницима Европске комисије.



Постепено усклађивање спољне политике са ЕУ

РСЕ: До када мислите да ће бити могуће да Србија води балансирану политику сарадње са Русијом и Кином, а са друге стране да претендује да буде чланица ЕУ?

Вучић: Мислим да многе чланице ЕУ добро сарађују и са Русијом и Кином. Србија има готово хиљаду пута мању трговинску размену са Народном Републиком Кином, него само две земље ЕУ. Не знам на који тачно део је неко мислио, сем што постоји наравно она латинска што приличи Јупитеру, или како смо ми то превели јер нам се боље римује - што приличи богу нек' приличи волу. Неки на то имају право, неки на то немају право и ја то разумем. Неки су велики, неки су мали, али не значи да је то баш увек правично.

Што се нас тиче, ми се налазимо на европском путу, од тога не одустајемо. Са ЕУ имамо највећу трговинску размену, између 66 и 67 одсто. Али са друге стране желимо да припадамо том друштву. Али немојте да сметнете са ума, да Србија има специфичну ситуацију баш по питању Косова и Метохије о којој смо разговарали. И да ми ту подршку недвосмислено интегритету Србије добијамо управо од Кине и Русије, а са друге стране имамо и врлу добру економску сарадњу и сарадњу у свим другим областима.

Ја сам заговорник независног одлучивања и у спољној и у унутрашњој политици.

Ми ћемо полако усаглашавати своју спољну политику са политиком ЕУ, како се будемо приближавали чланству ЕУ, а до тада ћемо на паметан и одговаран начин штитити наше националне и државне интересе. То је наша политика. Имамо право на своју политику и ја сам заговорник политике независности и независног одлучивања и у спољној и у унутрашњој политици.

РСЕ: Ипак, током кризе изазване пандемијом, чуле су се изјаве из Србије које су критиковале ЕУ. Колико је било евроскептицизма у њима?

Вучић: Одлично питање. Ја сам веома срећан када на изузетно пристојан начин извучете све оно што желите да добијете. Ја мислим да у нашим разговорима са ЕУ је важно да они нама могу да кажу све што мисле, али да ми њима можемо да кажемо све што мислимо.

Чини ми се да то правило 'Аудиаутур ет алтера парс' - 'Да чујемо и другу страну' је једно од основа демократије. Нешто што је најважније. Зато се, између осталог, налазимо на европском путу. Да не може да нам буде забрањено да изразимо свој став и своје мишљење.

А оно што сам рекао у једној реченици, што је постао глобални хит и разлог због којег су Србију готово сви критиковали, односно мене, да не буде крив било ко други у Србији, већ да то тачно ставим тамо где је место. Дакле, то је нешто што су после тога поновили и италијански премијер и француски председник, па чак и сама (председница Европске комисије) Урсула Вон Дер Леyен и сви други.

Али као што рекох, када то они кажу онда је то логично, нормално и ОК, када то каже неки мали Вучић онда је то недозвољено и ко си ти да имаш право на такав став и такво мишљење. Тако да не мислим да сам рекао било шта страшно. Мислим да су сви видели одређене слабости (ЕУ), брзо су превазиђене, што је добро, што је одлично за ЕУ и ја се данас надам да ће ЕУ брзо изаћи из економске кризе јер је то за нас од суштинског значаја. Што пре они изађу (из кризе), толико ће нама бити лакше да остваримо позитиван раст и ове године.

Ставови о ЕУ „еврореализам“

РСЕ: Али има ли евроскептицизма у вашим изјавама?

Вучић: Мислим да сам врло прагматичан и рационалан човек. Имам разумевања да саслушам, да чујем, али немам разумевања за те ставове када их неко износи типа од ових антиваксера, до четвртасте земље, до напада на далеководе зато што мисле да су стубови 5Г мреже, па ће неко да их чипује.

Дакле, моји ставови су увек веома рационални и у неким тренуцима неки ме оптужују за не само еврофилију већ и за еврофанатизам и ту говорим о људима са десног спектра политичке сцене у Србији и онима који су испред ове зграде (Председништва Србије) протестовали небројено пута, а са друге стране имате оне који ме стално оптужују за евроскептицизам.

Ја мислим да је то еврореализам или еврорационализам и да сам ствари постављао увек на пристојан и праведан начин. Увек се захваливши ЕУ на великој подршци и свему што чине за нашу земљу и за наш регион, али и разумевајући оно што се збива у Европи. Као што постоји огроман евроскептицизам према енларгемент процесу, дакле према процесу проширења, код њих, тако и код нас морате да разумете да постоје два разлога зашто није одушевљење на оном нивоу на којем би неко у Европи желео да то види.

Без обзира на то што се дешава, ми своју будућност видимо у ЕУ.

Једно је питање Косова и Метохије и сталних притисака да се то реши – што многи у Србији виде на штету Србије. И друга ствар је да тај процес траје предуго. Из ЕУ ћете за то чути да, наравно, то добрим делом зависи од Србије, али ни они више не крију да то више није до Србије већ и до њихових унутрашњих односа. То су, чини ми се, разлози који људе терају да понекад показују нешто скептичнији однос, али то не мења нашу политику зато што, без обзира на то што се дешава, ми своју будућност видимо у ЕУ.

ЕУ убедљиво највећи донатор

РСЕ: Како видите истраживања јавног мњења која говоре о томе да грађани Србије виде Кину као највећег донатора, иако чињенице говоре да је то ЕУ?

Вучић: Вероватно је истраживање рађено током епидемије корона вируса, тако да мислим да је то разлог. Али ЕУ је убедљиво највећи инвеститор и убедљиво највећи донатор у нашу земљу. Ја волим, као што рекох, на рационални начин о бројевима да одговорим, то је тако.

Да ли нам је Кина много помогла? Бескрајно јој хвала и са Железаром и са рудником, Зиђину у источној Србији и кроз многе друге пројекте које заједнички радимо. И да ли су нам помогли током током корона вируса, свакако јесу, али бројеви су ту чини ми се недвосмислени.

РСЕ: Најављен је и долазак кинеског председника. Знате ли када ће он доћи и шта ће бити тема разговора?

Вучић: Ја мислим, ако могу то да кажем, иако нисам имао потврду. Мислим да је требало да се одржи лајпцишки стратешки форум између ЕУ и Кине, па мислим да је у то време требало - пре или после тога можда кинески председник да дође. Сада је то отказано, па ћемо да видимо.

„Русија разуме наш европски пут“

РСЕ: Када је реч о односу између Србије и Русије, да ли је и у којој је мери Русија помогла Србији током пандемије?

Вучић: Помогли су онолико колико су могли. Они су били суочени са кризом и данас (су суочени са кризом) код њих. Јуче је 197 људи умрло ако сам добро запазио. Трудим се да свим земљама света запамтим те кључне бројеве. Тако да и у тим условима они су показали пажњу према Србији и заиста им хвала.

РСЕ: У којој мери су односи између Србије и Русије били нарушени афером са руским дипломатом? Не знамо шта се после тога дешавало, некако као да је утихнуло и не знамо какав је ишод те афере.

Вучић: Реагујете у том тренутку, али не смете да дозволите да вам такве ствари уништавају односе између пријатељских држава и чини ми се да је Србија реаговала на озбиљан и одговоран начин у том тренутку.

Русија је за нас пријатељска земља, трудимо се да тај однос очувамо, трудимо се да разумеју и наш европски пут, а мислим да је и њима јасно колико је тешка позиција Србије и хвала им на том разумевању, као што се заједно са њима боримо за то да не дође до ревизије историјских чињеница из Другог светског рата, што је (важно) за Србију и за српски народ који је пропорционално свом броју један од пет или шест најстрадалнијих народа у Другом светском рату.

РСЕ: Можда је непримећено прошло оно што сте рекли 6. јуна да је представник Русије покушао са вама да разговара о некаквој техничкој, прелазној Влади.

Вучић: Да.

РСЕ: Можете ли нам рећи мало више детаља о томе?

Вучић: То се дешавало, када су они опкољавали Председништво, па сам ја седео и играо шах, па су они измишљали како сам негде побегао. Ја не знам ни где бих побегао не знам ни где су ти пролази, а видим да они добро знају где су ти пролази.

Никада нисам бежао, савест ми је чиста, за разлику од многих никада ништа нисам украо и борим се за своју земљу и за свој народ сваког дана. И тада је један од тих људи дошао до мене и рекао, ево, да они гарантују како ће преговори да теку, да ми формирамо неку Владу. Нисам вас разумео, како то мислите? Са којим посланицима? Знате како иде Влада, знате то се бира у Народној Скупштини. Па као техничка Влада, па онда избори, имали смо случај ваљда у Македонији. Ја сам рекао а тако, ‘ајде сада разговор смо завршили.

РСЕ: О коме је реч? Је л то представник званичне руске администрације?

Вучић: После су људи из званичне руске администрације рекли да то није званични представник иако је реч о некоме ко није непознат ни руској јавности, а ни нама овде.

РСЕ: Нећете да кажете о коме је реч?

Вучић: Већ се нешто о томе говорило, али просто не желим да се враћам више на то.



„Не радим ништа што угрожава независност Црне Горе“

РСЕ: Када је реч о регионалним односима, најавили сте да ћете позвати након избора у госте председника Црне Горе, Мила Ђукановића. Шта је довело до тога да немате честе сусрете?

Вучић: Имали смо сусрет у Јерусалиму где смо отворено разговарали. Некако су нас поставили тако да не верујете. То је неки огроман сто био, много је званица било, рецимо 200 нас. И сад, Колинда је била два, три места од мене. Директно преко пута, али у сасвим другом кругу био је Ђукановић, тако да смо могли све време да разговарамо. Он је износио своје ставове, ја сам износио своје.

Нисмо били сагласни по питању пре свега Српске (православне) цркве у Црној Гори и односу према српској Цркви у Црној Гори, али смо цивилизовано разговарали. То је био наш последњи разговор. Ја мислим да треба да разговарамо о односима две земље које би по свему морале да буду апсолутно најближе и верујем да има много простора за унапређење наших односа.

РСЕ: Да ли мислите да ће тај разговор бити прихваћен, с обзиром на најаве Србије да ће правно помоћи СПЦ у Црној Гори?

Вучић: Добро?

РСЕ: Да ли мислите да је тај разговор између два председника могућ ако Црна Гора сматра да је то мешање у унутрашње ствари те државе?

Вучић: Па слушајте, ако би то било мешање у унутрашње ствари у савременом друштву, па онда ја боље да се склоним одавде, пошто ми се то дневно дешава једно 500 пута са различитих страна.

Ја мислим да је нормално да Црна Гора пита какво је стање припадника њихове мањине у Ловћенцу или Малом Иђошу (где су насељени). Никакав проблем немам. Тако се и ми боримо за положај српског народа у Црној Гори који није 0,3 одсто, већ је готово 30 одсто - 28,73 одсто.

Не видим ништа лоше у томе и ништа што би на било који начин угрозило независност Црне Горе, нити то радим. Уз осмех пропратим те приче: 'Ми имамо механизме. Пријавићемо НАТО-у'. Ви се на то насмејете и кажете 'ОК' и само гурај даље.

РСЕ: Српска мањина је, са друге стране, у Црној Гори је, са друге стране, опозиција.

Вучић: Прво, то није питање, они немају регулисан статус. Ни као мањина, ни као народ, ни као конститутиван народ. А ви видите, никада нећете рећи 'албанска мањина у Северној Македонији'. Албанци, којих је процентуално мање у Северној Македонији имају неупоредиво већа права него Срби (у Црној Гори) којих је пропорционално више у Црној Гори. Албанци имају председника парламента и право на официјални језик. Срби немају ништа од свега тога.

РСЕ: Шта је ваш савет у разговорима са представницима Срба у Црној Гори у овој ситуацији сада када разговарате са њима?

Вучић: Ја их не саветујем политички, ја гледам да колико можемо помогнемо опстанак српских институција, дакле Матице српске. И сад ћу вам рећи колико смо ми отворени за то, Матице српске, Удружења књижевника Црне Горе, српског Удружења књижевника, многих других институција, подигли смо Српску кућу у Подгорици.

Ми немамо тај проблем када неко други жели, рецимо Босна и Херцеговина хоће да оснује конзулат у Новом Пазару и сви су нешто спречавали и не знам шта, ја сам рекао нема проблема. Турска, изволите људи. Уложићете неки динар, донећете нешто, направићете нешто, никакав проблем са тим немам. Хоћете ви да уложите у права Црногораца у Србији, само изволите.

Виктор Орбан је уложио милионе евра у мађарску заједницу у Војводини. Не само да нисмо имали проблема, већ смо то подржали. То је, чини ми се, нешто што је европски приступ, европски стандард, али не само то. То је питање жеље да имамо најбоље односе са људима који припадају различитим нацијама и верама.

„Орбан поштовани пријатељ Србије“

РСЕ: Како гледате да негде начин ваше владавине подсећа на владавину (мађарског премијера) Виктора Орбана? Да ли видите то као критику?

Вучић: Мислим да су сви људи различити и да људи на различите начине делују у другачијим условима. Неки би тиме да ме хвале, неки би тиме да ме критикују, ја се тиме не бавим. Виктор Орбан је веома поштовани пријатељ наше земље и захваљујући њему односи Срба и Мађара су апсолутно најбољи у нашој савременој историји. И шта год неко говорио о Виктору Орбану, то су чињенице И, захваљујући његовом труду и захваљујући његовом ангажману, наши односи су заиста изузетни.

И немојте да заборавите, да ми у Војводини имамо убедљиво најмањи број инцидената у последњих шест година у нашој историји у последњих, дакле, од Првог светског рата, од Тријанонског споразума до данас. Дакле, од 1918. године до данас, последњих шест година су убедљиво најбољи (период) у односима између Срба и Мађара.

# Имали смо договор да поштујемо различите политике.

Имали смо различит став по питању мигрантске кризе. Они су подизали зидове, ми нисмо подизали зидове, али смо имали договор да се не нападамо. Имали смо договор да поштујемо различите политике. И ја то веома поштујем код мађарске стране. Помогли су нам и током епидемије корона вируса, помогли и саветима и како да дођемо до опреме, помогли и у опреми и морам да кажем да су свуда и на сваком месту помогли и подржавају Србију.

А то да ли ће неко да искористи прилику да негде некога нападне, мене то не занима. Нисам ја ту да бих подилазио било коме у свету. Мој је посао да урадим најбоље за грађане Србије и то се трудим да учиним.



Критике међународних организација - недостатака увек има

РСЕ: Са друге стране када је реч о томе, међународне организације и Европска комисија стално имају примедбе на стање демократије у Србији. Пре свега. стање у медијима.

Вучић: Имају свуда, имају свуда...

РСЕ: …и у правосуђу. Како мислите да решите те проблеме?

Вучић: Ево, поменули сте правосуђе. То је једна од ствари коју бих заиста у извештају Европске комисије све потписао и био бих још оштрији. Спровели смо некакву реформу 2009. године која нам није донела ни ефикасност, ни рационалност у судским процесима. Волео бих и уверен сам да уз подршку Европске уније тај проблем можемо и те како да решимо.

Што се тиче медија, ту имате две ствари. Прва је да нема сумње да је потребно да још много тога урадимо. А са друге стране, постоји тај политички приступ у којем увек једну страну желите да видите на бољи начин, а другу страну на неупоредиво лошији начин. Али смо увек спремни да разговарамо о свему и трудио сам се, посебно у последњих чини ми се већ три месеца, да ни политичке противнике посебно не нападам, да свакога саслушам и да одговорим на свако питање не бисмо ли ту атмосферу, колико је могуће, променили.

Али они који кукају на слободу медија, они свакога дана изговарају, воде кампању и против мене и против државе на сваки могући начин, нико их не омета у томе, штавише, одговарам на свако њихово питање и није ми тешко да то учиним. А неки други се не жале уопште на то, али ваљда њима говоре да су они кретени или много мање паметни од њих, па не разумеју какви смо ми злочинци и какве смо ми будале, ал' ће им то они објаснити. Тако да не знам шта бих вам више на то рекао.

Али у сваком случају све што мисли неко да можемо стварно да урадимо, ја бих био задовољан да то заједнички направимо јер без заједничког приступа свему томе, тешко ће ићи.

РСЕ: У којој мери ви видите одговорност Српске напредне странке, која је владајућа странка, када је реч о стању и о свему што се критикује у извештајима које смо поменули?

Вучић: Па ја мислим да прво, мислим да је странка коју водим најзаслужнија за то што је многе ствари променила, променила парадигму земље неуспеха у земљу која је економски убедљиво најуспешнија у последњим годинама не само у региону, већ богами и ове године, у првом кварталу ове године у целој Европи јер смо добили јуче извештај и Малту и за Ирску које смо чекали.

Дакле, од земље која је очекивала само медаље од кошаркаша, ватерполиста и одбојкаша, направили смо земљу која најбрже расте у Европи, економски. И ја знам да то нико не жели да прихвати и да је тешко то различитим режимима и у региону да прихвате, а у Европи поготово, али на крају крајева то су чињенице. И Ангела Меркел (немачка канцеларка) ми је и последњи и претпоследњи и сваки пут када се видимо увек посебно честитала на економским резултатима.

Провели смо најтеже реформе да бисмо у томе успели и ви овде, када се попнете на терасу, и погледате како са ове терасе изгледа Београд, од Београда на Води до свих фасада које смо урадили свуда у периметру који можете да видите, видите огроман напредак.

Плате су напредовале драстично. На пример, ако узмете, ми кажемо пет држава и шеста територија, дакле Косово, на Западном Балкану, и узмете четири земље Европске уније које се граниче са Србијом. Дакле, Хрватска, Мађарска, Румунија, Бугарска. Од тих десет ентитета, ми смо по стопи просечне плате били осми пре само шест или седам година. Данас смо четврти.

Дакле, у међувремену смо претекли и Босну и Херцеговину и Македонију после шездесет, седамдесет година. И Црну Гору која нам је бежала 150 евра по глави становника, дакле пре неколико година, што нама није лако, не заборавите да имамо неке делове земље који су изразито неразвијени и даље, али смо то успели да урадимо, бугарску (такође), и успели да дођемо на четврто место.

Приближавамо се убрзано и Румунији и Мађарској. Хрватску по укупном БДП-у очекујем да пређемо на крају 2021, почетком 2022. За то је било потребно много ствари да се уради и на то сам веома поносан.

Што се тиче недостатака, недостатака увек имате много. Сам сам грешио безброј пута, свакога дана. И данас у разговору са вама, секираћу се кад будемо завршили што сам на једном, два, три или пет места погрешио. Али човек који ради и људи који се боре наравно да греше и увек ћу да прихватим да онај ко је на власти, не може да сноси апсолутну одговорност, али увек сноси већу одговорност од свих других и за атмосферу у друштву и за све друго.

Зато сам се потрудио и борим се да тако нешто променимо. Да ли ћу успети у томе, то ћемо да видимо. Дакле, ја не кажем да смо ми безгрешни, свакако да никоме од нас није намера да ураде нешто што није у интересу наше земље, а мислим да смо много изузетних и много важних и много одличних ствари за земљу успели да направимо.

И не заборавите, сачували смо стабилност и мир у веома тешком периоду за нашу земљу. У веома тешком периоду за нашу земљу већ осам година. То је добар, добар период за Србију и то је време када Србија расте, пре свега расте економски, а нема сукобе са било ким споља, ниити са било ким унутра.

„Прихватам да део ствари треба мењати“

РСЕ: Да ли то значи да узимате у обзир када вас критикују Амнести интернешенал, Фридом Хаус, Европска комисија, Репортери без граница и да ви радите на исправљању онога што су замерке у тим извештајима?

Вучић: Ја прочитам то све. Дакле, Фридом Хаус сам само изводе прочитао, нисам свих 28 страна, замолио сам Ану да то погледа, да то прочита све. Видео сам неке примедбе које не стоје, неке које стоје, али како бих рекао, волео бих понекад да има нешто више објективности, али прихватам и да постоји део ствари који је заиста истинит и који би требало да мењамо.

Што се тиче извештаја Европске комисије, не морам увек у свему да будем сагласан, али са добрим делом ствари у тим извештајима сам сагласан и гледамо како да то исправимо.

И слушајте само једну ствар - сви причају отприлике шта недостаје овде или шта недостаје у некој другој земљи. У свакој земљи недостаје, не постоји ниједна земља која је идеална. Нема је. Па имате Шведску која је фантастична земља, дивно, идеално уређена, али захваљујући одређеним одлукама имате пет хиљада мртвих. А да се то догодило у Србији, рекли би - е, ти си убица. А овако - грешка.

Само вам говорим како су аршини различити по различитим темама, али немам проблем да разумем да смо грешили и да постоје ствари које морамо да исправимо.

Скупштина је место за разговор

РСЕ: Када је реч о политичком дијалогу унутар Србије између странака, између појединаца, да ли мислите и како може да се превазиђу ровови који су настали? Да ли је то нешто што мислите да може да се поправи, посебно са делом опозиције који бојкотује изборе и који сматра да након избора Скупштина неће имати легитимитет?

Вучић: Видите, ја мислим да је Скупштина кључно место за разговор и за испољавање било каквих међупартијских тензија. То је сјајно место. Важно је да у Скупштини више не идемо са хитним процедурама, што је био случај у сваком од претходних периода, сложићете се.

Нема ниједног закона из периода Демократске странке, (Драгана) Ђиласа, (Вука) Јеремића, осталих, да је донет, а да није по хитној процедури. Буџет се више неће изгласавати као једна од 50 тачака, већ као посебна тачка са дупло већим временом него што је предвиђено пословником који су такође неки други донели. Имате јавно слушање, важно је да више комитета, више одбора скупштинских воде људи из опозиције. Важно је да се ту води дијалог, важно је да се ту води разговор.

Избори су изузетна прилика и биће шарен парламент и биће прилика да се свачија позиција чује. Али код нас постоји једна невероватна потреба да се прича о рововима, зато што о рововима прича неко ко данас не представља више од четири и по посто опредељених бирача, што ће рећи негде око нешто мање од три посто укупног бирачког тела Србије. И то вам говорим податке од синоћ и прексиноћ јер сад радимо тај ролинг трек на дневном нивоу.

Дакле, зашто је то тако? Па зато што постоји огромна медијска доминација политичара, тајкуна из ранијих периода који држе под својом контролом велики број медија и стално то намећу као своју истину.

Много је важно да после избора парламент буде место где ће се различити ставови, различити погледи исказивати на један демократски начин, нека буде и више страсти, нека буде понекад и тежих речи које неће прелазити границе доброг укуса дакле, али то је идеално место и то је место за прави правцати дијалог.

И са друге стране, желим да вас подсетим да сам тај дијалог и онима који представљају недвосмислену мањину, изражену мањину, дакле у нашем друштву са израженом разликом у односу да већину, дакле то није оно што постоји у неким другим земљама, дакле да сам тај дијалог нудио безброј пута и да ми је одговарано да свако ко се појави у разговору са Вучићем је издајник, бедник, да је продао интересе опозиције и тако даље. Онда су се сетили када су избори расписани да би мало да разговарају.

Никада никога као што знате нисам молио, увек сам се понашао рационално. Нисам их се много ни плашио пошто те бајке о томе како ће неко на силу да заузима власт па ми сад кад провалимо у РТС са тестерама па заузмемо, па кад уђемо у Председништво. И уђете, и шта онда? Таман лепо узмете неку књигу да прочитате само што морате да је вратите на место да не бисте ишли у затвор, ништа више.

Али то је, то људи неки нису разумели, ваљда људи не могу да изађу из деведесетих и живе у том периоду не разумевајући да се све променило. Да се свет променио, да се Србија променила и што имају лепе успомене из деведесетих, то је супер, али просто то није исто време.

Злоупотреба амандмана била грешка

РСЕ: Али када је реч о парламенту, у претходном сазиву опозиција некада и није добијала прилику да прича, просто користили су се амандмани како би владајућа странка имала време за обраћање.

Вучић: Потпуно сам сагласан са вама, то је била велика грешка и то је промењено већ пре девет или десет месеци и то су се користили трикови који су били могући у складу са пословником који су неки раније донели. Дакле, пословник је био неизмењен или готово неизмењен, што је било лоше. Сада је та пракса другачија и опозиција има сва права да подноси амандмана колико жели, колико хоће и да по тим амандманима између осталог говори.

РСЕ: Слоган кампање 'За нашу децу', шта СНС...

Вучић: То није слоган, то је ваљда име листе.

РСЕ: Шта СНС доноси пред бираче?



Кампања - обраћање на одговоран начин бирачима

Вучић: Мислим да је најважније да се људима обраћате на одговоран и на озбиљан начин. Да људима говорите шта је што је могуће, да људима не говорите - еј, гласајте за нас па ћемо ми лако да решимо Косово. Не, ми кажемо људима - биће много проблема, биће много тешко, али ћемо да се боримо за своју земљу.

Оно што је важно, то је да обезбедимо економски процват Србије, даљи напредак по свим питањима, запошљавање људи, додатно запошљавање људи да дођемо до европског просека, до европског нивоа.

Данас је то мало тешко поредити јер је скочила незапосленост чак и у Немачкој на шест посто, дакле, али ја верујем да ми можемо да држимо тај једноцифрени незапослености 9,5; 9,7 одсто и да покушамо да спустимо на европски ниво у наредних три, четири године до 8 одсто. Да покушамо да просечну плату подигнемо и да то урадимо до 2025. до 900 евра, да пензију подигнемо на 430 евра. И за то смо рачунали и гледали како можемо да направимо.

Мислим да смо са најснажнијим мерама у југоисточној Европи ушли у борбу против ЦОВИЂа, дакле и ми смо већ два минималца исплатили свим предузетницима, микро, малим и средњим предузећима, плус педесет посто од тога за велика предузећа, што је огроман новац. Хеликоптер новац од сто евра дали свим људима који, посебно је то за сиромашне важно и за оне који немају никаква или минимална примања. Дакле, важно је и за пензионере разуме се, за њих милион и 780 хиљада. Дакле, то су најважније ствари.

Даље, јачање здравствене инфраструктуре, даље јачање нашег образовања, посебно дуалног образовања где смо имали много проблема. И чини ми се да прихватање тог швајцарско-немачко-аустријског модела доноси Србији велике користи у самој економији. Даљи развој ИТ сектора, јер ИТ сектор са 5,3 одсто укупном учешћу БДП-а полако пристиже пољопривреду која нам је некад била на 12, 11, данас на 9,5 одсто. То су важне ствари за Србију.

И наравно, даље приближавање Европској унији уз очување наших традиционалних партнерстава и пријатељстава са земљама са којима смо то одувек имали.

Кандидатура 2022. изненађење

РСЕ: Да ли су ово и припреме за председничку кампању 2022. године?

Вучић: Наравно да нису.

РСЕ: Да ли ћете се кандидовати, знате ли већ?

Вучић: Увек се трудим да политичке противнике изненадим, што ми је до сада успевало. Све што су предвиђали и све што сам слушао од милион аналитичара и у вашем програму и све оне који су увек предвиђали пропаст и говорили како смо готови и како нам популарност пада, ми смо говорили увек да је тако, а онда када дођу избори резултат буде другачији.

И ако погледате истаживање, није лако да промените ствари јер оно како грађани Србије гледају неке од нас и како гледају неке друге, то је велика разлика. Људи виде, можете ви да кажете шта год хоћете, могу да вам будем одвратан, да будем, да изговорите коју год реч желите за мене, али не можете да негирате да до Грчке идете, односно до Северне Македоније и Грчке да идете аутопутем све време, да до Бугарске идете аутопутем све време, да идете до Чачка аутопутем све време, ускоро ћете ићи и до Пожеге. Не можете да негирате да ћете за само годину дана да идете БеограђНови Сад 27 минута возом, брзим возом.



Дакле, то су све били снови који се сада остварују. Не можете да негирате кад погледате болнице да смо успели да обновимо и направимо спејс шатл од Драгише Мишовића, да реновирамо Инфективну клинику, да смо направили фантастичан Клинички центар у Нишу, да фантастичан Клинички центар у Београду правимо. Клинички центар Војводине, да смо то урадили са земунском болницом, звездарском Градском болницом, са Војно-медицинским центром на Карабурми.

Ту су нам све били пацијенти, лежали, то смо смо све урадили у претходних неколико година зато што смо успели да изведемо промене и у потпуности наше јавне финансије уредимо и да направимо одличне резултате. То људи виде и то је нешто што није лако победити.

(Радио Слободна Европа)

хттп://www.нспм.рс/хроника/вуциц-за...ање-сто-мора.хтмл?алпхабет=л#yвЦоммент233361


Мој коментар на ово.

Све у свему, велике се ствари очекују након 21 јуна 2020 године а које ће сигурно "прогурати" 2/3 или квалификована већина око СНС-а у Народној Скупштини Републике Србије. Много ће тога требати урадити у мандату 2020 - 2024 године, да би Република Србија 2025 евентуално 2027 године постала чланица Европске уније.
 
Nisi u pravu.Kumanovski sporazum,je samo drugo ime za kapitulaciju.To sto je dozvoljeno vojsci da se povuce,to je bonus,da bi se sto pre postigla
normalizacija zivota,u ratnom podrucju.SAD su jasno i glasno rekle,da Kosovo vise nikada nece viti pod vlascu Srbije.Ja to ne iznosim zato,sto mi je
to drago.Na protiv,i ja bih zeleo da je drugacije.Ali ostaje,da nas Predsednik vrsi nad covecanske napore,da spase sto se spasti moze,za dobro bit
Srbije.!
Opet nije istina........Ti komentarišeš a nisi ni pročitao Kumanovski sporazum, NA OSNOVU kojeg je donesena rezolucija 1244..
Navedi mi još jedan primer KAPITULACIJE u kojoj je poražena vojska mogla da se u borbenom sastavu povuče?
Navedi mi još jedna primer kapitulacije u kojoj je poražena strana poslala poziv prijateljskoj vojsci da prva dodje na aerodrom u Prištini?
Problem je u tome što naši političari su svi odreda postavljeni kao eksponenti nečijih globalnih interesa, i ne posojti nijedan koji zastupa samo naše nacionalne interese.
Zato nas ubedjuju da smo u tom ratu poraženi, iako ne da nismo nego je neprijatelj imao mnogo više borbenih gubitaka na naše vojske, iako je neprijatlej izgubio mnogo više borbenih sredstava, iako je potrošio stotine puta više novca, iako nije poštovao nijednu mejdunarodnu konvenciju o ratovanju.
Mi nismo pobedili jer nismo uspeli da zadržimo Kosovo pod kontrolom naše vojske, i povukli smo se jer je politički vrh bio nespreman da ratuje za svoju kuću do kraja, kako to i treba da uradi pravi domaćin.A da smo tada istrpeli još najviše mesec dana bombardovanja, danas bi ne samo Kosovo bilo pod našom kontrolom, nego bi verovatno i BIH bila podeljena.....Svet je uvek uvažavao argment sile, i posebno argument odlučnosti i nepopuštanja...
Sad je teže ali nije nemoguće....Samo kada bi političarima bio cilj opstanak Srbije, a ne nešto sasvim drugo.
 
ZVANIČNO SAOPŠTENO: Amerika počinje da pritiska Srbiju…
7 juna 2020


Američki stručnjak za Balkan Daniel Server izjavio je da će SAD vršiti veliki pritisak da sporazum između Kosova i Srbije bude postignut do septembra.

Server je predvideo „paljenje motora“ u nastojanju da se postigne brzi dogovor uoči američkih predsedničkih izbora, prenosi Koha.

„Amerikanci će vršiti veliki pritisak na sporazum do septembra, tako da predsednik Donald Tramp može voditi američke izbore i održati ceremoniju u Rouz Gardenu, što je obećao predsednicima Tačiju i Vučiću“, ocenio je Server.

Prema njegovim rečima, ako je predsednik Kosova Hašim Tači spreman da deo teritorije sa srpskom većinom preda Srbiji, to bi se moglo dogoditi.

Govoreći o novoj kosovskoj vladi, istakao je da smatra da vlada na čelu sa kosovskim premijerom Avdulahom Hotijem neće moći da se nametntne u dijalogu, već da će predsednik Kosova biti glavni akter.

„Ako vlada želi ulogu u dijalogu, mora da deluje unapred. Na primer, može da predloži skupštinsku rezoluciju kojom se protivi bilo kojoj razmeni teritorije, osim manjih prilagođavanja granica potrebnih tokom demarkacije. Takođe, može da se izjasni o zahtevu za uzajamnošću – šta god Srbija preduzme, Kosovo mora da ima jednak odgovor“, naveo je Server.

Ova vlada ima krhku većinu, ocenio je Server i dodao da trenutno ni Hoti ni Tači nemaju podršku većine poslanika u Skupštini Kosova.

„Ko vodi dijalog sa Beogradom da bi dobio podršku, mora se zalagati za najmanje dve trećine glasova poslanika. Ni Hoti ni Tači sada nemaju tu podršku. Ako žele dobar posao, moraju to da zatraže. Jedino jedinstvo spašava Srbe, samo jedinstvo spašava Kosovare“, ocenio je Server.

Premijer Kosova Avdulah Hoti inicijalno je insistirao na tome da će dijalog sa Srbijom voditi vlada i da neće dozvoliti promenu granice od 17. februara 2008. godine.
 
Најгора вест за Вучића је била укидање реципрочних мера Приштине и стварање услова за наставак преговора.

Никаквог диалога неће бити. Добиће папир који мора да потпише, он ће молити бар да у папиру буду формулације на основу којих ће нам објаснити да је то победа.
 
E,ovako :
Ochigledno je da on vec ima "svoj"predlog na sve to ali cheka rezultate izbora :
Ukoliko se desi da kojim sluchajem prodje i dodje do izbora,prvo bi nam nametnuo REFERENDUM kojim bi pokusao i izmenu USTAVA ...???
A stvar kosova,to on dobro zna , jer mu je dobro stavljeno do znanja,moze ODMAH da reshi u NASHU KORIST,jer je Kosovo privatna republika BILA KLINTONA ali ne ZELI da je reshi , nebi li skupio josh koji POEN ???
A isto to je isplanirao i za Srbiju i ceo Balkan ...TJ. da postanemo (kao shto je i isplanirao ,jer ochekuje nadoknadu za sve to ) EKSPERIMENTALNI POLIGON globalistima TJ. satanistima.
I svako odlaganje i rastezanje reshavanja NAJVITALNIJIH pitanja za Balkan je samo pokushaj na dobijanja u vremenu
ne bi li ukapirao kome da se DODVORI radi LICHNIH INTERESA...
Eto tako,sve ovo moze i svako od naroda koji se ne bavi politikom da uvidi... Postoji arhiva gde svaki i svachiji potpis svega ovoga shto sam ovde izneo MOZE DA SE VIDI.

Svako dobro vam zelim PROBUDJENA SRBIJO.
 
Vucic jeste realan, ali ni na cijem mestu se ne bih petljao da bilo sta potpisem , jer taj ce dok postoji veka biti pljuvan u istoriji .
Kukaju na prethodne sto su nesto potpisali , kao da su potpisali crveno slovo , pa ne mora da se to postuje ako ne valja , ako valja nema kukanja.

A ulazak u Evropsku uniju?
 
Opet nije istina........Ti komentarišeš a nisi ni pročitao Kumanovski sporazum, NA OSNOVU kojeg je donesena rezolucija 1244..
Navedi mi još jedan primer KAPITULACIJE u kojoj je poražena vojska mogla da se u borbenom sastavu povuče?
Navedi mi još jedna primer kapitulacije u kojoj je poražena strana poslala poziv prijateljskoj vojsci da prva dodje na aerodrom u Prištini?
Problem je u tome što naši političari su svi odreda postavljeni kao eksponenti nečijih globalnih interesa, i ne posojti nijedan koji zastupa samo naše nacionalne interese.
Zato nas ubedjuju da smo u tom ratu poraženi, iako ne da nismo nego je neprijatelj imao mnogo više borbenih gubitaka na naše vojske, iako je neprijatlej izgubio mnogo više borbenih sredstava, iako je potrošio stotine puta više novca, iako nije poštovao nijednu mejdunarodnu konvenciju o ratovanju.
Mi nismo pobedili jer nismo uspeli da zadržimo Kosovo pod kontrolom naše vojske, i povukli smo se jer je politički vrh bio nespreman da ratuje za svoju kuću do kraja, kako to i treba da uradi pravi domaćin.A da smo tada istrpeli još najviše mesec dana bombardovanja, danas bi ne samo Kosovo bilo pod našom kontrolom, nego bi verovatno i BIH bila podeljena.....Svet je uvek uvažavao argment sile, i posebno argument odlučnosti i nepopuštanja...
Sad je teže ali nije nemoguće....Samo kada bi političarima bio cilj opstanak Srbije, a ne nešto sasvim drugo.
Da li si ti svestan sta izlazes.? Pa da nismo potpisali kapitulaciju,NATO PAKT bi nastavio bombardovanje,dok od Srbije ne bi ostala putinja.Sve bi
raskokali avionima bombama.Zar ti zaista mislis,da bi malena Srbija,mogla da ratuje sa NATO PAKTOM.D ali znas sta pricas.Covece.Gde zivis.Pa mi smo
mikrobi za SAD i NATO.Zaprepascen sam,sta si napisao.!!!
 
Da li si ti svestan sta izlazes.? Pa da nismo potpisali kapitulaciju,NATO PAKT bi nastavio bombardovanje,dok od Srbije ne bi ostala putinja.Sve bi
raskokali avionima bombama.Zar ti zaista mislis,da bi malena Srbija,mogla da ratuje sa NATO PAKTOM.D ali znas sta pricas.Covece.Gde zivis.Pa mi smo
mikrobi za SAD i NATO.Zaprepascen sam,sta si napisao.!!!
Misliš?
To političari da operu svoj obraz tvrde, a daleko je od istine.
NATO istih godina udje u malenu i nejaku Somaliju, tmao Smolijcu uvate jedngo pilote vežu ga konjima za repove i ubiju vukući po pustinji.
Sutradan javno mnjenje u SAD ekspresno vrati trupe nazad..
Da ne pričam kako Francuzi nisu dali da se bombarduju mostovi u Bg, a dopustili bi da napadnu Beograd ili neki drugi grad?
Isti taj Vučić je tvrdio isto što i ja, s punim pravom, kada se o tome glasalo u Skupštini.
Ali je pošto je postao njihova marioneta obrnuo ćurak.
J ja sma uistinu zaprepašćen koliki je tvoj nerealni i nadrealni strah.
Kada braniš svoju kuću braniš je do poslednje kapi krvi, jer nemaš rezervnu domovinu...
A ako onaj drugo oseti da si pič.ka, kao što su osetiliu svi ovi, onda si najeb.ao na sve načine, i to će i da nam se dogodi.
 
Neće moći baš toliko sa Zapadom da se "nadigrava", veći ću oni "igrači". Ali moguće da je i Zapadu strateški interes nerešena i konfliktna situacija, kako na Kosovu i Metohiji, tako i u Bosni i Hercegovini, kao "razlog njihova prisustva" kao "arbitara"?
sa zapadom on ima dil, a nadigrava vas, malo vas preumljuje, malo vas kudi, malo glumata, zapad ga je sve naucio samo da izda
 
Nisi u pravu.Kumanovski sporazum,je samo drugo ime za kapitulaciju.To sto je dozvoljeno vojsci da se povuce,to je bonus,da bi se sto pre postigla
normalizacija zivota,u ratnom podrucju.SAD su jasno i glasno rekle,da Kosovo vise nikada nece viti pod vlascu Srbije.Ja to ne iznosim zato,sto mi je
to drago.Na protiv,i ja bih zeleo da je drugacije.Ali ostaje,da nas Predsednik vrsi nad covecanske napore,da spase sto se spasti moze,za dobro bit
Srbije.!
mani se botovanja..Srbija jeste poražena, ali nije bezuslovno kapiltulirala...to su dva različita pojma...Amerikanci poštuju samo ,,silu i krv" ništa drugo...sa mlakonjama brišu patos i zapišavaju...a to su danas aleksandar vučić i njegova banda, njih gaze kao poslednje krpe
 

Back
Top