Za beogradski metro u 2023. godini planirano 255 mil eur.

Nina

Srebrna tastatura
Supermoderator
Poruka
285.558
Projekat izgradnje beogradskog metroa građane je u 2022. godini koštao 4,4 milijarde dinara, dok je u 2023. godini planirano izdvajanje od 30 milijardi dinara (oko 255 mil eur.), piše Nova ekonomija,

Tih 30 milijardi dinara za metro se nalaze se u predlogu budžeta za 2023. i predstavljaju kapitalne transfere Gradu Beogradu od strane Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Republika Srbija će u 2023. godini imati i mogućnost da za beogradski metro (prvu fazu) odobri zajam od 80 miliona evra sa "stranim fondovima i vladama", kao i zajam od milijardu evra sa "stranim investicionim korporacijama, fondovima i bankama", piše u predlogu budžeta.

Iako će beogradski metro samo u 2023. godini koštati 260 miliona evra, a u dugom roku 10-15 puta više, za taj projekat nije objavljena sva dokumentacija koja bi potvrdila da se radi o projektu koji je ekonomski i društveno isplativ na dug rok, navodi se u oceni Fiskalnog saveta koja se tiče predloga budžeta.

Beogradski metro gradiće francuske i kineske kompanije. Francuski partneri treba da rade na obezbeđivanju vagonskih kompozicija i izgradnji elektromašinskih podsistema dok će, sa druge strane, kineska kompanija izvoditi građevinske radove.
link

Обилић

Poznat
Poruka
8.212
vazno da su planirali ogromnu lovu za metro koji je upitan

Beograd nema dovoljno veliku saobraćajnu gužvu (verovali ili ne), da bi se novi metro finansijski isplatio !

"Metrologija" je vrlo razvijena "nauka". Na osnovu svih do sada izgrađenih svetskih metroa zna im se u cent finansijska konstrukcija.

Koliko se sećam jedne od studija, ako linija metroa u špicu na svojim ključnim tačkama nema 30.000 građana u sat vremena, metro nije isplativ.

A mi kod Vuka od podne do jedan nemamo više od 10.000 ljudi koji traže neki prevoz.

Mnoge zemlje i gradovi nemaju ovakvu gužvu pa ipak imaju metro ?

Pa može, ali to je onda luksuziranje, odnosno mora biti dotirano iz budžeta grada ili države.

Kad bih se ja pitao, pokušao bih postojeći trokraki beogradski metro da uljudim, da dovedem nove kompozicije, koje bi išle tačno u minut, i gde bi celokupna infrastruktura bila na nivou.

Znači klimatizovane stanice, higijena na nivou, održavanje celog sistema vrhunsko.

Pa bi onda videli da li bi narod išao metroom ili ne !

I naravno da bude u sistemu GSP naplate koja ne bi poskupela, a građani bi sa jednom povlasticom mogli da koriste sve vrste gradskog prevoza.

Poslednja izmena:

Обилић

Poznat
Poruka
8.212
Znas kako, ne znam u kom gradu zivis, u Beogradu sigurno ne...

Ја горе објасних које се бројке траже ...

А тебе нервоза хвата и од ове наше "гужвице" ?
Сачекај мало да се навикнеш, тек си сиша са тијех брда чоче ! 🐣

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.536
Beograd nema dovoljno veliku saobraćajnu gužvu (verovali ili ne), da bi se novi metro finansijski isplatio !

"Metrologija" je vrlo razvijena "nauka". Na osnovu svih do sada izgrađenih svetskih metroa zna im se u cent finansijska konstrukcija.

Koliko se sećam jedne od studija, ako linija metroa u špicu na svojim ključnim tačkama nema 30.000 građana u sat vremena, metro nije isplativ.

A mi kod Vuka od podne do jedan nemamo više od 10.000 ljudi koji traže neki prevoz.

Mnoge zemlje i gradovi nemaju ovakvu gužvu pa ipak imaju metro ?

Pa može, ali to je onda luksuziranje, odnosno mora biti dotirano iz budžeta grada ili države.

Kad bih se ja pitao, pokušao bih postojeći trokraki beogradski metro da uljudim, da dovedem nove kompozicije, koje bi išle tačno u minut, i gde bi celokupna infrastruktura bila na nivou.

Znači klimatizovane stanice, higijena na nivou, održavanje celog sistema vrhunsko.

Pa bi onda videli da li bi narod išao metroom ili ne !

I naravno da bude u sistemu GSP naplate koja ne bi poskupela, a građani bi sa jednom povlasticom mogli da koriste sve vrste gradskog prevoza.
Немам мерач количине гужве... Али свакако наглашавам да Београд нема довољно широке улице у неким деловима. Да имамо по једну траку више, то би доста ствари променило.

sasasta

Buduća legenda
Poruka
31.342
Немам мерач количине гужве... Али свакако наглашавам да Београд нема довољно широке улице у неким деловима. Да имамо по једну траку више, то би доста ствари променило.
moze se napraviti sistem da za vreme guzvi ta strana dobije vise traka

posto je guzva u jednom pravcu , pre podne ka novom beogradu popodne suprotno

uraditi za pocetak od dusanovca do arene , recimo

ne znam kako , neki sistem kliznih ograda, nek smisle oni koji primaju platu za te stvari

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.017
Dovoljno je da treba u proseku 2 sata do posla i nazad... zbog guzvi prevoz radi sporo, stvaraju se kolone autobusa i trolejbusa...
tramvaju ne idu nikako... jos je beovoz bio znacajan dok ga nisu ukinuli, sa metroom bi Beograd prodisao...
taman da ne moras kolima preko reka i pretpostavljam u krajeve Beograda koji su prakticno nepristupacni...
Voleo bih metro, o kako bih voleo...

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.017
Кошта то Црнотравац, знаш,
није вас довољно дошло - зови твоје, објасни ситуацију ...
Ja zivim u kuci koju je zidala moja prababa 1933' u centru. Cetvrta sam generacija...
moji prababa i pradeda su se doselili u bgd 1903'... no to nema veze sa time
sto je situacija u prevozu katastrofa i sto su ulice zakrcene...
bez kola danas u bgd ne mozes nigde da stignes, a i to sa teskom
mukom... no ti koji ne zivis u bgd, mozes tako da pricas, jer
te to ne kaci...

Обилић

Poznat
Poruka
8.212
Ja zivim u kuci koju je zidala moja prababa 1933' u centru. Cetvrta sam generacija...
... no ti koji ne zivis u bgd, mozes tako da pricas, jer
te to ne kaci...

И код нас у Бечу је слично,
само решење је манути се кола
ослободити се зла,
и као слободан човек уживати у свим предностима града
користећи ГСП, пешачење, двоточкаше и сл.

Џабе што су ти баба и деда дошли у Београд одавно
кад још нисте примљени, бар ти ниси, видим ...

Гарантујем да ти негде на зиду висе гусле,
а ако си их чак и сакрио на таван - ту су оне, у срцу твом борбеном !

Poslednja izmena:

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.536
moze se napraviti sistem da za vreme guzvi ta strana dobije vise traka

posto je guzva u jednom pravcu , pre podne ka novom beogradu popodne suprotno

uraditi za pocetak od dusanovca do arene , recimo

ne znam kako , neki sistem kliznih ograda, nek smisle oni koji primaju platu za te stvari
Нема по граду ширине за тако нешто. Да постоји, неке улице би биле шире.

Видећемо, када једног дана заврше све могуће обилазнице око Београда, то ће извесно растеретити аутопут у градској зони. Од јуна бисмо требали да имамо јужну обилазницу (будући главни правац).

Чини ми се да се твој предлог "Душановац - Арена" баш и односи на аутопут?

sasasta

Buduća legenda
Poruka
31.342
Нема по граду ширине за тако нешто. Да постоји, неке улице би биле шире.

Видећемо, када једног дана заврше све могуће обилазнице око Београда, то ће извесно растеретити аутопут у градској зони. Од јуна бисмо требали да имамо јужну обилазницу (будући главни правац).

Чини ми се да се твој предлог "Душановац - Арена" баш и односи на аутопут?
da, za autoput

razmisljam za ove manje ulice , nije izvodljivo, pa mi pade na pamet -vremenski ogranicen jedan smer

za neke vece ulice

da se analizira kad je koja ulica zapusena i da se u tom periodu ta ulica bude jednosmerna

2 sata dnevno recimo za jedan smer , 2 sata kontrasmer

ostalo vreme dvosmerna

bilo bi nezgodno neko vreme , period navikavanja

ali uz pojacanu saobracajnu policiju bi se to moglo izvesti

fobos11

Iskusan
Poruka
5.591
vazno da su planirali ogromnu lovu za metro koji je upitan
Није ми само јасно како може да је за било који град преко милион становника упитан метро. Посебно ако се имају у виду такве паклене гужве и број возила на улицама који далеко превазилази саобраћајну инфраструктуру Београда.

А да не говором о чињеници да су колико до јуче многи плакали за метроом, па се и подсмевали када су ови најављивали да ће се градити. А када је почео да се гради, одједном, који ће нам кур.ац. Класична српска посла.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.536
da, za autoput

razmisljam za ove manje ulice , nije izvodljivo, pa mi pade na pamet -vremenski ogranicen jedan smer

za neke vece ulice

da se analizira kad je koja ulica zapusena i da se u tom periodu ta ulica bude jednosmerna

2 sata dnevno recimo za jedan smer , 2 sata kontrasmer

ostalo vreme dvosmerna

bilo bi nezgodno neko vreme , period navikavanja

ali uz pojacanu saobracajnu policiju bi se to moglo izvesti
То ти је већ одавно у Кнеза Милоша... 5 трака, па средњу мењају.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.