YouTube, jutuberi i travel klipovi i klipani

Ja nisam u materiji pravljenja videa, kao što sam već pomenuo, ali sam imao privilegiju da dosta putujem širom sveta, pa mogu da govorim iz ugla nekoga ko je video različite navike i interesovanja ljudi.
Ako je ciljna grupa, na primer, američko tržište, gde su, kako i sami kažete, najveće mogućnosti za zaradu, onda morate da ponudite sadržaj koji njih zanima. Ono što je nama interesantno ne mora biti zanimljivo i publici kojoj se obraćate, a često i nije, naročito ako video nije prilagođen kulturološki ili geografski.

Da dam jednostavan primer... to što je nama odlazak na grčka ostrva nešto posebno i privlačno, ne znači da će prosečan Amerikanac poželeti da putuje tamo. Naravno da će biti zainteresovanih, ali možda neće biti dovoljno da se postigne broj pregleda potreban za ozbiljnu zaradu.
Zato su veoma važni izbor destinacija, način na koji je priča predstavljena, kao i sam tekst. Čak ni AI ponekad ne uspe da oblikuje sadržaj prirodno, pa pojedine rečenice zvuče veštački. Takođe, bitno je istaći zanimljivosti koje su relevantne upravo ciljnoj publici.

Mnogi bi se iznenadili koliko se naša interesovanja razlikuju od američkih i koliko su drugačija mesta koja bi oni voleli da posete van USA. Upravo zato je važno razumeti publiku kojoj se obraćate, a ne polaziti samo od sopstvenih interesovanja.
 
Lepo objašnjeno i prikazano, sad koliko će neko ko se time ne bavi i ko nikad nije zavirio u statistiku kanala, ili uopšte konketnog videa, da razume, nisam baš siguran. Ono što je lako razumeti je da je razlika u zaradama, zavisno od tržišta kome je video namenjen, baš ogromna. Video koji je namenjen Balkanu i gleda ga samo ta publika može da zarađuje i 15 puta manje nego li isti koji gleda Američka publika. Skroz nije fer.
Druga stvar, sabskarjberi nisu važni, važni su pregledi, je dosta sa zadrškom. Sve to, kada se video objavi, izgleda otprilike kao da sad guramo neki teži auto koji neće da upali. Da li je lakše kada ga gura jedan čovek ili recimo njih 5, da pođe i upali? Imam i lični primer: kada sam imao nekih 200 gledajućih sabskarjbera objavio sam video iz Amarila u Texasu i steak housa u kojima servraju stejkove od preko 2 kilograma. Mislim Youtube gurui stalno pričaju snimajte kvalitetne videje i rezultat neče izostati....objavio sam video i 6 sati posle mene skoro identični video je objavio Miloš Samardžija i ajde biću skroman pa ću da kažem da moj nije ništa bolji ali ni lošiji od njegovog, objaviću taj video ponovo negde u julu pa možemo da ih uporedimo....uglavnom on je tada imao čini. mi se nekih, koliko se sećam 40.000 sabskarjbera i za par dana, pratio sam, taj njegov video je imao ne znam, 30.000 pregleda dok je moj imao možda 300. Ono što hoću da kažem je da desetine hiljade pratilaca mnogo znače u onih presudnih prvih dan-dva da poguraju video i on dobije širu gledanost. Sad koliko njih će da ga odgeldaju koliko minuta je već druga priča ali manjem kanalu treba mnogo duže vremena da postigne određeni broj pregleda na jednom videu nego većem.
Sa druge strane ima i kanala koji imaju i stotine hiljada pratioca sa vrlo niskim pregledima, znam lično vlasnicu kanala u Americi koja ima oko 30.000 pratioca, redovno objavljuje videje, ne staje i svaki joj ima tu oko 1000 pregleda, mnogi i manje. Mnogo parametara igra ulogu, najbolje je kao u tvom slučaju da nanišanih publiku, sakupiš je u centar i onda je gađaš. Nekad možda i promašiš ali uglavnom poogodiš. To međutim uopšte nije lako ako neko to misli.
I jesi i nisi u pravu.
Subskrajberi su osnova za ljude koji rade vlog i imaju daleko veći značaj za tvoj tip videa jer se ljudi vraćaju zbog tebe koji daješ iskustva iz te niše. Isto važi pa i još više za one koji rade educational video. Kada imaš više pratilaca u startu imaš više obaveštenja, ljudi bace pogled da si izbacio video i gledaju, jer većinu ih zaista interesuje šta imaš da kažeš i algoritam to prepozna ako ostaju dovoljno (retention) i gura dalje.

Za servisnu nišu kao moju, SEO je majka i maćeha, meni je video uspešan kada imam preglede iz searcha i kada dođe recimo na prvu stranu termina Budapest Hugary ili Budapest travel guide ili Top 20 things in Budapest i sl. subskrajberi su mi manje više u tom smislu manje važni (ne kažem da su nevažni) jer čak i da prezentuješ za njih 15.000 umesto 5000, onog ko je došao zbog plaža Lefkade mala je verovatnoća da će interesovati kada izbacim christmas market u Beču i da će gledati. Štaviše to mi može nuditi jer ko samo klikne i izađe ubija mi retention i smanjuje potencijal rasta videa.

Jedna od čestih grešaka kada ljudi krenu, pa "nateraju" prijatelje,braću, kumove... sestre od tetaka i sl da ih zaprate, a onda oni pogledaju 3 sekunde i bace lajk i još se pohvale time a kada ih pitaš "jesi gledala! oni "ma jok ali dala sam ti lajk". Ne shvataju da YT nije Instagram i da je to katastrofa a ne usluga što su tako "gledali" i lajkovali.

E sad za mene je to sreća u ovom trenutku ali i hendikep na neki način dugoročno, upravo zbog činjenice da se nikome ne isplati da me sponzoriše u takvim uslovima, tj vi što radite vlogove, educational,recenzije, how to uradke imate prednost u nekom trenutku. Tj ako si mali kanal i ovo ti je side hustle ovo je ok varijanta, ali ako hoćeš od toga ozbiljno da zarađuješ moraš ovo što ti radiš ili nešto iz navedenih niša.
 
Ja nisam u materiji pravljenja videa, kao što sam već pomenuo, ali sam imao privilegiju da dosta putujem širom sveta, pa mogu da govorim iz ugla nekoga ko je video različite navike i interesovanja ljudi.
Ako je ciljna grupa, na primer, američko tržište, gde su, kako i sami kažete, najveće mogućnosti za zaradu, onda morate da ponudite sadržaj koji njih zanima. Ono što je nama interesantno ne mora biti zanimljivo i publici kojoj se obraćate, a često i nije, naročito ako video nije prilagođen kulturološki ili geografski.

Da dam jednostavan primer... to što je nama odlazak na grčka ostrva nešto posebno i privlačno, ne znači da će prosečan Amerikanac poželeti da putuje tamo. Naravno da će biti zainteresovanih, ali možda neće biti dovoljno da se postigne broj pregleda potreban za ozbiljnu zaradu.
Zato su veoma važni izbor destinacija, način na koji je priča predstavljena, kao i sam tekst. Čak ni AI ponekad ne uspe da oblikuje sadržaj prirodno, pa pojedine rečenice zvuče veštački. Takođe, bitno je istaći zanimljivosti koje su relevantne upravo ciljnoj publici.

Mnogi bi se iznenadili koliko se naša interesovanja razlikuju od američkih i koliko su drugačija mesta koja bi oni voleli da posete van USA. Upravo zato je važno razumeti publiku kojoj se obraćate, a ne polaziti samo od sopstvenih interesovanja.
Da ovo je tačno. Amerikancima nije lako prodati Lefkadu ili Krf, ali jeste Mikonos ili Skijatos, Atinu i sl.
Sa druge strane UK publici je lako prodati i Krf i Zakintos i Kefaloniju jer su to popularne destinacije za njih sa tim kao što rekoh ako gledam porodične ljude srednjih godina i starije onda se gleda njihovo interesovanje, jer mlađi su zainteresovani za druge stvari.
Kada sam stavio Kavalu ona nije bila loša sa pregledima ali 80% Srbi,Bugari, Rumuni i naravno Grci. Jasno je da je zarada po pregledu neuporedivo manja.

Sa druge strane, Ameri gledaju evropske gradove, Maldive, Sejšele i sl. Verovatno Italija i francuska dobro stoje.
Moj fokus pri istraživanju za grčku obalu su upravo bili search termini koje traže u Uk, pitao sam ChatGpt da mi pomogne p anapravio 3 sintetička videa jedan vrlo uspešan Krf, jedan solidan Zakintos i jedan jako slab sada verovatno i mrtav za Rodos. ostali videi su sa mojim materijalom jer sam bio tamo poslednjih godina,snimao, pa mi nije trebala pomoć stock videa. Naročito dobru prođu recimo ima Parga jer je to "nova" destinacija za njih i konkurencija je manja.
Dakle svakako treba poznavati tržište koje nameravaš da pokriješ, kao i u stvarnom biznisu.
 
Da ovo je tačno. Amerikancima nije lako prodati Lefkadu ili Krf, ali jeste Mikonos ili Skijatos, Atinu i sl.
Sa druge strane UK publici je lako prodati i Krf i Zakintos i Kefaloniju jer su to popularne destinacije za njih sa tim kao što rekoh ako gledam porodične ljude srednjih godina i starije onda se gleda njihovo interesovanje, jer mlađi su zainteresovani za druge stvari.
Kada sam stavio Kavalu ona nije bila loša sa pregledima ali 80% Srbi,Bugari, Rumuni i naravno Grci. Jasno je da je zarada po pregledu neuporedivo manja.

Sa druge strane, Ameri gledaju evropske gradove, Maldive, Sejšele i sl. Verovatno Italija i francuska dobro stoje.
Moj fokus pri istraživanju za grčku obalu su upravo bili search termini koje traže u Uk, pitao sam ChatGpt da mi pomogne p anapravio 3 sintetička videa jedan vrlo uspešan Krf, jedan solidan Zakintos i jedan jako slab sada verovatno i mrtav za Rodos. ostali videi su sa mojim materijalom jer sam bio tamo poslednjih godina,snimao, pa mi nije trebala pomoć stock videa. Naročito dobru prođu recimo ima Parga jer je to "nova" destinacija za njih i konkurencija je manja.
Dakle svakako treba poznavati tržište koje nameravaš da pokriješ, kao i u stvarnom biznisu.

Istraživanje je, po mom mišljenju, vrlo važan deo posla. AI tu može dosta da pomogne, ali za zaista kvalitetan uvid ipak je potreban „živi čovek“ koji razume šta ljudi iz konkretne ciljne grupe (ili drzave) zaista žele da saznaju u video prezentaciji.
Uzeo bih tvoj video o Maldivima kao primer (upravo sam ga pogledao) i, potpuno dobronamerno, podelio par stvari koje bi, po mom mišljenju, bile važne za američku publiku. Iako su USA velika i razvijena zemlja, većina ljudi tamo zapravo nije mnogo putovala, pa im put u Evropu ili dalje često deluje egzotično, skupo i komplikovano, pa samim tim daleko i ne zele da to organizuju sami. Da bi zadržao njihovu pažnju, važno je da im na početku objasniš osnovne stvari... kako uopšte stići do Maldiva, koji su glavni hubovi iz USA i Evrope (ili gde vec) okvirne cene karata, kao i da li su potrebne vize. Time bi, verujem, već u startu „kupio“ njihovu pažnju za ostatak videa.

Što se jezika u videu tiče, engleski je gramatički korektan, ali u nekim delovima ne zvuči u duhu jezika. Rečenice su povremeno predugačke i kompleksne, verovatno iz želje da se sve detaljno objasni, ali efekat može biti suprotan, tj otežano praćenje i odustajanje od daljeg gledanja. Mislim da bi bilo korisno da finalnu verziju neko ispegla kome je engleski maternji jezik. Takodje UK publika bi jos teze pratila engleski iz videa, razumeli bi svakako, ali verujem da je tvoj cilj biti najbolji moguci a ne proseca.

Tako da ima mnogo aspekata koje treba sagledati pre nego se pocne praviti video.

EDIT: zaboravio sam da dodam destinacije Amrikanaca...nisam bas ubedjen da ih Maldivi ili Sejseli zanimaju u toj meri..ali to je druga tema..
 
Istraživanje je, po mom mišljenju, vrlo važan deo posla. AI tu može dosta da pomogne, ali za zaista kvalitetan uvid ipak je potreban „živi čovek“ koji razume šta ljudi iz konkretne ciljne grupe (ili drzave) zaista žele da saznaju u video prezentaciji.
Uzeo bih tvoj video o Maldivima kao primer (upravo sam ga pogledao) i, potpuno dobronamerno, podelio par stvari koje bi, po mom mišljenju, bile važne za američku publiku. Iako su USA velika i razvijena zemlja, većina ljudi tamo zapravo nije mnogo putovala, pa im put u Evropu ili dalje često deluje egzotično, skupo i komplikovano, pa samim tim daleko i ne zele da to organizuju sami. Da bi zadržao njihovu pažnju, važno je da im na početku objasniš osnovne stvari... kako uopšte stići do Maldiva, koji su glavni hubovi iz USA i Evrope (ili gde vec) okvirne cene karata, kao i da li su potrebne vize. Time bi, verujem, već u startu „kupio“ njihovu pažnju za ostatak videa.

Što se jezika u videu tiče, engleski je gramatički korektan, ali u nekim delovima ne zvuči u duhu jezika. Rečenice su povremeno predugačke i kompleksne, verovatno iz želje da se sve detaljno objasni, ali efekat može biti suprotan, tj otežano praćenje i odustajanje od daljeg gledanja. Mislim da bi bilo korisno da finalnu verziju neko ispegla kome je engleski maternji jezik. Takodje UK publika bi jos teze pratila engleski iz videa, razumeli bi svakako, ali verujem da je tvoj cilj biti najbolji moguci a ne proseca.

Tako da ima mnogo aspekata koje treba sagledati pre nego se pocne praviti video.

EDIT: zaboravio sam da dodam destinacije Amrikanaca...nisam bas ubedjen da ih Maldivi ili Sejseli zanimaju u toj meri..ali to je druga tema..
Svaki dobronameran savet je poželjan. Evolucija je konstantna u ovom yt svetu, motra da se prati mnogo parametara koji nisu stalni. verovatno si u pravu ali moraš imati u vidu i kontekst videa koji si pomenuo. To je recenzija konkretnog resorta, dakle osnovna pretpostavka je da su ljudi ipak znali gde su Maldivi jer čim konkretno tražiš resort odradio si osnovni resarch. :)
ali za ostale destinacije sasvim korisna primedba :ok:

Realno na ovom nivou zaista bi mi bilo previše još i da angažujem nekog iz native sfere. Možda jednom kada budem pare mlatio pa angažovao tim kao ovi profesionalci :lol: .Što se tiče engleskog svakako AI radi prevod, sa jasnim promptom da se postavi na svakodnevni standardni vokabular u upotrebi. Da ja sam radim tu bi prštalo od grešaka.

I da dodam, tačno. Pobrkao sam analitike na Maldivima nemam USA preglede. UK je tamo dominantan.
 
Poslednja izmena:
Jedna od čestih grešaka kada ljudi krenu, pa "nateraju" prijatelje,braću, kumove... sestre od tetaka i sl da ih zaprate, a onda oni pogledaju 3 sekunde i bace lajk i još se pohvale time a kada ih pitaš "jesi gledala! oni "ma jok ali dala sam ti lajk". Ne shvataju da YT nije Instagram i da je to katastrofa a ne usluga što su tako "gledali" i lajkovali.
Najveća greška! Prva preporuka pri startovanju Youtube kanala, ne govorite nikom o tome, niti tražite da se neko sabskarajbuje na vas. Posebno se odnosi na članove šire familije, drugare i uopšte sve za koje niste 100% sigurni da ne samo da če da odgledaju ceo vaš video, nego i puste reklame bez da pritisnu "next".
Ja sam imao običaj kad objavim video da to stavim i na Insta da dam svima na znanje da sam objavio video, i naravno da oni odu i pogledaju. Kako sam to prestao da radim pregledi su mi naglo skočili😅



EDIT: zaboravio sam da dodam destinacije Amrikanaca...nisam bas ubedjen da ih Maldivi ili Sejseli zanimaju u toj meri..ali to je druga tema..

Kad @fortes overi Cancun i Karibe biće repa kao g.😁


Ima puno aspekata koji treba da se gledaju kada si na Youtubu. Meni je glavna stvar da mi se to ne pretvori u neki posao, jer onda znam da neću da ga radim. Meni to mora da bude interesovanje povezano sa koliko toliko zabavom da bi me držalo na duže staze. Mnogi započnu pa batale jer nije uopšte lako držati kontinuitet i uporno objavljivati video, posle videa, posle videa, posle videa, gde si ti, da bi uopste razmišljao o nekom eventualnom uspehu, kojii uopšte nije siguran, u periodu gde su u pitanju godine, ne dani i meseci. Vrlo retko se desi da neko eksplodira i napravi uspeh u par videa, većinu kad pogledaš imaju 200 videa pa na gore. Podeli to sa 54 nedelje u godini, ako su objavljivali jedan video nedeljno, što je običaj pa ćeš videti.
U mom slučaju moja zamisao nije toliko da pokazujem moj život na Tajlandu, mada sam ovde stacioniran i moj život jeste najviše ovde, moja ideja je kanal za ljude od 50 pa na gore, u kome pokazujem da život u zadnjoj, ne znam, trećini ili četvrtini života nikako nije gotov, nego može da bude aktivniji nego li u mlađim danima. Lično vodim prilično aktivan život u kome se dosta rekreiram, vežbam, trčim polu maratone, vozim motor, putujem itd....i mislio sam da to i pokažem, naravno sve to najviše u tropskom okruženju Tajlanda, sa namerom da možda inspirišem one u 60-im ili starije da se malo više pokrenu, jer život u penziji ne bi trebao da bude čekanje na smrt nego neke najslobodnije godine kada si se valjda ostvario i boli te K. za sve , da se izrazim na naški.
Tako da ja tek treba da se razmašem na mom kanalu, e sad, da li i hoću ostaje da vidimo. Još uvek ja tražim sebe na njemu i tražim taj neki "flow" kada će videji i ideje da nadovezuju jedni druge. Ne znači i da ću uspeti ali to je neka moja zamisao mog kanala.
Znao sam unapred da je Engleski mnogo plaćeniji ali prvo ja inače dosta pričam o Tajlandu a mislim da je ne engleskom Tajland prestavljen i od kučeta i od mačeta i da stvarno ne bih imao šta novo da kažem, drugo na mom kanalu sam cenio da će vremenom fokus biti kompletno na. meni i onda pričati na engleskom, to nisam ja, tako da nije tu bilo mnogo razmišljanja. Mada, naravno moja tema je univerzalna, može da je gleda i Amerikanac i Argentinac i Azerbadžanac, tako da čim bude bila opcija na Youtubu da dodam i Engleski govor uradiću to sigurno.
 
Najveća greška! Prva preporuka pri startovanju Youtube kanala, ne govorite nikom o tome, niti tražite da se neko sabskarajbuje na vas. Posebno se odnosi na članove šire familije, drugare i uopšte sve za koje niste 100% sigurni da ne samo da če da odgledaju ceo vaš video, nego i puste reklame bez da pritisnu "next".
Ja sam imao običaj kad objavim video da to stavim i na Insta da dam svima na znanje da sam objavio video, i naravno da oni odu i pogledaju. Kako sam to prestao da radim pregledi su mi naglo skočili😅





Kad @fortes overi Cancun i Karibe biće repa kao g.😁


Ima puno aspekata koji treba da se gledaju kada si na Youtubu. Meni je glavna stvar da mi se to ne pretvori u neki posao, jer onda znam da neću da ga radim. Meni to mora da bude interesovanje povezano sa koliko toliko zabavom da bi me držalo na duže staze. Mnogi započnu pa batale jer nije uopšte lako držati kontinuitet i uporno objavljivati video, posle videa, posle videa, posle videa, gde si ti, da bi uopste razmišljao o nekom eventualnom uspehu, kojii uopšte nije siguran, u periodu gde su u pitanju godine, ne dani i meseci. Vrlo retko se desi da neko eksplodira i napravi uspeh u par videa, većinu kad pogledaš imaju 200 videa pa na gore. Podeli to sa 54 nedelje u godini, ako su objavljivali jedan video nedeljno, što je običaj pa ćeš videti.
U mom slučaju moja zamisao nije toliko da pokazujem moj život na Tajlandu, mada sam ovde stacioniran i moj život jeste najviše ovde, moja ideja je kanal za ljude od 50 pa na gore, u kome pokazujem da život u zadnjoj, ne znam, trećini ili četvrtini života nikako nije gotov, nego može da bude aktivniji nego li u mlađim danima. Lično vodim prilično aktivan život u kome se dosta rekreiram, vežbam, trčim polu maratone, vozim motor, putujem itd....i mislio sam da to i pokažem, naravno sve to najviše u tropskom okruženju Tajlanda, sa namerom da možda inspirišem one u 60-im ili starije da se malo više pokrenu, jer život u penziji ne bi trebao da bude čekanje na smrt nego neke najslobodnije godine kada si se valjda ostvario i boli te K. za sve , da se izrazim na naški.
Tako da ja tek treba da se razmašem na mom kanalu, e sad, da li i hoću ostaje da vidimo. Još uvek ja tražim sebe na njemu i tražim taj neki "flow" kada će videji i ideje da nadovezuju jedni druge. Ne znači i da ću uspeti ali to je neka moja zamisao mog kanala.
Znao sam unapred da je Engleski mnogo plaćeniji ali prvo ja inače dosta pričam o Tajlandu a mislim da je ne engleskom Tajland prestavljen i od kučeta i od mačeta i da stvarno ne bih imao šta novo da kažem, drugo na mom kanalu sam cenio da će vremenom fokus biti kompletno na. meni i onda pričati na engleskom, to nisam ja, tako da nije tu bilo mnogo razmišljanja. Mada, naravno moja tema je univerzalna, može da je gleda i Amerikanac i Argentinac i Azerbadžanac, tako da čim bude bila opcija na Youtubu da dodam i Engleski govor uradiću to sigurno.
Već sam ti rekao x puta, tvoja koncepcija je dobra, sviđa se ljudima. Ograničen si nažalost samo jezičkom barijerom, gledajući neke druge i to strane sa boljim brojevima, ozbiljniji projekat imaš po kvalitetu i temama koje obrađuješ. Doku lvl.
 
Već sam ti rekao x puta, tvoja koncepcija je dobra, sviđa se ljudima. Ograničen si nažalost samo jezičkom barijerom, gledajući neke druge i to strane sa boljim brojevima, ozbiljniji projekat imaš po kvalitetu i temama koje obrađuješ. Doku lvl.
Screenshot 2026-06-03 at 19.52.59.png


Ako ništa drugo barem sam pogodio ciljanu grupu. Mene samo i gledaju muškarci od 50 pa na gore😅
 
Screenshot 2026-06-03 at 20.57.21.png


A šta kažeš za ovo, razvaljujem Indiju😅
Ali od 2006 godine kada sam otvorio Youtube, stavio sam neki kratak video o kupčima u Varanasiju na svetoj reci Gang i zaboravio na njega, i kada sam se vratio i rešio da otvorim kanal taj video je imao preko 500.000 pregleda a moj kanal 830 sabskarajbera😁 I ja mislio sad će biti laganica do 1000.😩
 
Pogledajte prilog 1910139

A šta kažeš za ovo, razvaljujem Indiju😅
Ali od 2006 godine kada sam otvorio Youtube, stavio sam neki kratak video o kupčima u Varanasiju na svetoj reci Gang i zaboravio na njega, i kada sam se vratio i rešio da otvorim kanal taj video je imao preko 500.000 pregleda a moj kanal 830 sabskarajbera😁 I ja mislio sad će biti laganica do 1000.😩
Problematična publika jer gleda često i kratko. Kod mene dolaze ničim izazavani jbg ali šta da radim ssrećom nema ih mnogo. Bukvalno ti skenjaju retention. Zato su Ameri, Briti i Evropljani i to zapadni naročito stariji najbolja publika jer u principu puste tv i zaborave :lol:
 
Problematična publika jer gleda često i kratko. Kod mene dolaze ničim izazavani jbg ali šta da radim ssrećom nema ih mnogo. Bukvalno ti skenjaju retention. Zato su Ameri, Briti i Evropljani i to zapadni naročito stariji najbolja publika jer u principu puste tv i zaborave :lol:
Još gore je kada je kanal kao moj, i kad obuhvatam širu tematiku od samo putovanja ili samo života. Od mojih 5K sab-ova ja mislim da me možda 1500 prati jer su skapirali moj kontent i tu su zbog toga. Rado bih onom ostaku, da mogu, rekao - ljudi bre, otpratite me, neće biti onoga što mislite😅

Ima dosta toga intersantnog na temu.

Gledao sam to, vrlo interesantan prikaz iz ugla tako jednog velikog kanala. U suštini Robitu treba milion pregleda za video da napravi ono što si ti sa Budimpešticom. Al' ajd' postigni milion pregleda😁
 
Ista stvar je i sa videom, daleko su vremena VHS kamera koje su bile veličine manjeg frižidera i držale na ramenu, a o Super 8 filmu i da ne govorimo, svako danas može da snimi korektan video, još uvek je malo muka editovanje ali kako su svi postali odlični fotografi,
Jao, jao, kad se samo setim onih prvih VHS kompleta. Tu sama kamera nije bila toliki problem, ali ona je bila kablom povezana sa čitavim portabl video rekorderom koji je, onako, prikladno upakovan u kožni "outfit" visio o ramenu ko putna torba. A to "portabl", treba shvatiti vrlo uslovno - imale su te skalamerije po 7-8kg. Sećam se da je ćale jednog mog druga bio abnormalno ushićen kad je iz Nemačke nabavio neki Hitachi model koji je težio samo nešto preko 6 kila. To je bilo '84. , a tad su se već pojavili prvi kamkorderi, ovi koji pominješ, ko omanji frižideri na ramenu. Mislim da su prvi modeli bili JVC (gazda za VHS) i Panasonic, pa su krenuli i ostali. Neku godinu kasnije Sony je izbacio onaj njihov format 8 i po običaju, nikome nije hteo da da licencu, isto ko i sa svojim ranijim formatom Beta, ali su se posle prelomili kad su videli da ne mogu sami da isteraju konkurenciju sa mnogo raširenijim VHS-om. A realno, imali su bolji format i sa Betom i sa osmicom. Čak je i onaj prastari, mislim Grundingov format 2000 bio superiorniji od VHS-a. Al kad nešto uzme maha i okupira tržište, teško mu se konkurencija suprotstavlja.
Inače, svaka čast za ubacivanje "klipana" u naslov teme. Stvarno, kad pogledaš šta pojedinci kače na YT... da ne komentarišem.

P.S. gde nestade ono naše niško ciganiranje? Tek odjednom nestade nam onolika prepiska, sklonila moderacija temu negde.
 
. Čak je i onaj prastari, mislim Grundingov format 2000 bio superiorniji od VHS-a. Al kad nešto uzme maha i okupira tržište, teško mu se konkurencija suprotstavlja.
Inače, svaka čast za ubacivanje "klipana" u naslov teme. Stvarno, kad pogledaš šta pojedinci kače na YT... da ne komentarišem.

P.S. gde nestade ono naše niško ciganiranje? Tek odjednom nestade nam onolika prepiska, sklonila moderacija temu negde.

Ta tema je završila u Svaštari, nismo mogli da ih isfoliramo što bi u svakom postu barem jednom rekli "ciganin", previše je bilo tu i mnogo drugog, čak i ni krive, ni dužne Agnete iz ABBA-e😅

Inače jeste, VHS, najgori mogući fromat, to jest sistem je pobedio. Ali je sve to bio priličan skok od Super 8 filmova iz 70-ih, koji je bio, koliko znam jedini amaterski način da napraviš neki video. Ja sam imao takvu jednu kameru i filmovi su bili prilično skupi, nešto tipa 10 puta više nego li film za foto aparat, i to je bilo u trajanju od nekih 10 minuta. Kodak je bio jedan od proizvođača filma, naravno, i to su bile kao neke kasete koje su se ubacivale u kameru, sa kojima je dolazila i žuta koverta u kojoj si morao da staviš kasetu i pošalješ je u laboratoriju na razvijanje. Bilo je nekoliko Kodak laboratorija u Evropi i iz Srbije je najbliža bila u Beču, i sećam se da sam ja to slao na pošti da bi mi se redovno, uvek bez ikakvih problema vratila rolna sa razvijenim filmom, koji si mogao da gledaš na projektoru za Super 8 filmove.
canon-super-8-home-movie-film-camera-and-envelope-with-process-paid-kodachrome-40-film-2G7MD07.jpg

To je bila baš kurafte avansovana tehnika za to vreme. Bilo kakva mogućnost editovanja je bila nemoguća, mogo si eventualno da zelepiš film selotejpom i prošlo bi to kroz projektor bez problema ali to je bilo sve. Otprilike samo da produžiš traku/film i trajanje onoga što gledaš.
Sa VHS-om je već bilo to kud i kamo sve lakše, osim same kilaže kamere ali si mogo da brišeš, pa snimaš ponovo i tako dalje. Ja sam recimo polovinom 90-ih, dobro tada su kamere već bile mnogo manje, napravio ceo film o rođenju prvog sina. Snimao sam zadnje dane pred poorođaj, pa sam porođaj u bolnici, pa sve posle toga, dolazak kući i prve dane....i sve editovao uz pomoć 2 video rekordera. Na jednom bih pustio snimljeni materijal, a na onom drugom snimio one delove koji su se uklapali u ceo "film", i nije ispalo uopšte loše. Gledao sam ja još tada prave miksete za polu profi editovanje videa ali je to bilo prilično skupo tako da nekako nisu mi se davale pare, poogotovu i što nisam ni znao šta toliko da snimam.
Pojavom kompjutera, a ja sam na njima još od Commodora 64, nije to bilo ništa lakše iz početka. Prvo su kompjuteri bili toliko slabi da nije bilo govora o bilo kakvom videu na njima, pa čak i pojavom Youtuba za širu publiku 2006 godine, nisi imao nikakve programe za editovanje videa. Ti počeci Youtuba su bili samo alodovani needitovani klipovi, osim ne znam, možda nekih profi videa ali ja sam to sve promašio baš zbog takoreći nikakve mogućnosti da bilo šta uradiš sa svojim videom. Fortografija je tada bila glavna, ja sam se time dosta bavio, i za to je već postojao Photoshop koji je bio prilično profesionalna alatka za editovanje fotografija ali za video nije bilo ničeg ljudskog.
Bio sam ja zainteresovan za video svo to vreme, kupvao razne video kamere i formate, pa sigurno sve one glavne, ni jedan nisam preskočio. Telfoni još nisu bili ni blizu da pariraju pravim kamerama i zadnju koju sam kupio, pre nego što sam batalio video je bila Sony Handycam AVCHD,
lcrr.jpg

sećam se da sam je 2011 u New Yorku platio nekih skupih $1100 tada i bila je to fenomenalna kamerica, već digitalna ali i dalje nisam imao na čemu da editujem njene fajlove, iako sam uvek iamo solidno jake kompjutere. Mislim bilo je programa da se kupe ali sam ja uvek bio za free internet😅 i skidao programe za džabe torentima ili čime već i u to vrem još uvek nisam mogao da nadjem nešto što bi mi leglo, da ozbiljno počnem da se bavim videom.

U međuvremenu je video u telefonima prilično napredovao, Youtube je počeo da raste ali sam ja to sve promašio baveći se uglavnom fotografijom na nekom malo avansovanijem hobi nivou. Ju Tubersku ekploziju za vreme Covida sam pa tek skroz promašio jer dok su svi bili zatvoreni ja sam pa tada najviše putovao i to je bila dobra šansa, jer sam odavde gde je ceo Tajland bio kompletno zatvoren putovao za Ameriku, pa onda tamo gledao njihov način borbe protiv nevidljivog neprijatelja....da bi odande išao za Švedsku gde je tada bilo sve otvoreno ko da Covida nema, takoreći sam se osećao kao da sam došo na drugu planetu....da bi iz Švedske došao za Srbiju....a sve to u praznim avionima.....sećam se da smo u celom Boeingu 777 iz Dohe za Chicago bili samo 4 putnika, od čega je jedan bio obučen kao kosmonaut, u belom kombinizonu, sa nekim skafanderom, totalna zaštita od Covida🤣.....da sam to sve snimao i objavljivao imao bih sigurno dobre preglede ali su vremena bila ozbiljna, nije mi ni palo na pamet snimanje jer je bila stalna neka borba da vadiš razne papire da bi uopšte mogao da uđeš negde. Pa karantini, pa čuda.....

Sada su telefoni već dostigli i neki pa skoro profesionalni nivo videografije, ako snimaš u nekom od Log-ova pa posle color grade-uješ, vrlo visoki nivo.
Kamera koja je zadnjih godina napravila teakoreći revoluciju kada je vlogerstvo i snimanje za Youtube u pitanju je Osmo Pocket 3, sada već ima 4 i 4P
DJIOP3CC.JPG


koju koristi @fortes a i ja takođe. Kvalitet slike i kvalitet zvuka sa wireless mikrofona koji dobijaš za ne tako veliku cenu od nekih 500 evra za ceo kombo set je stvarno veoma visoki nivo, na stranu što je vrlo portabilna i može da se ponese bilo gde.

Ja lično, pošto sam na Mac-u sve editujem u iMovie u kombinaciji sa Cap Cutom koji koristim više za sitno twikovanje, naslove i color grading....i jedan i drugi su mi džabe, iMovie ide kao program uz Mac a Cap Cut ima pretplatu ako hoćeš avansirane stvari i AI ali ono što meni treba je sve besplatno.
Tako da daleko smo dogurali, snimanje videa je sve lakše i lakše i cenim da će sve više i više ljudi da snimaju i objavljuju svoje videje. Ovo je još uvek tek početak.
 
Ta tema je završila u Svaštari, nismo mogli da ih isfoliramo što bi u svakom postu barem jednom rekli "ciganin", previše je bilo tu i mnogo drugog, čak i ni krive, ni dužne Agnete iz ABBA-e😅

Inače jeste, VHS, najgori mogući fromat, to jest sistem je pobedio. Ali je sve to bio priličan skok od Super 8 filmova iz 70-ih, koji je bio, koliko znam jedini amaterski način da napraviš neki video
Ovaj kamkorder je bio klasičan "Workhorse" za snimatelje svadbi drugih veselja krajem 80-ih, a i tokom dobrog dela 90-ih:
Panasonic OmniMovie PV 420D HQ

1780618322028.png

1988. kad se pojavio u Nemačkoj je koštao oko 2700DM, ali 1990. je cena pala na 2000DM pa i niže. Dakle, mogla je da se kupi nova za 2 prosečne jugoslovenske plate. A otplaćivala se za otprilike 2 dobre svadbe.

A ovo je pozdrav za moderaciju. Agnetha Faltskog, again.

1780619112928.png
 
Ovaj kamkorder je bio klasičan "Workhorse" za snimatelje svadbi drugih veselja krajem 80-ih, a i tokom dobrog dela 90-ih:
Panasonic OmniMovie PV 420D HQ

Jel si možda snimao svadbe? Kako se tada editovao video, nisu valjda ko ja, sa dva videa?😅 Na temi o Youtubu mislim da je poželjno pričati o tehnici snimanja. Meni je interesantan taj način snimanja svadbi sa mnoštvom usporenih snimaka, belim svetlom, romantičnim filterima, close ups na burme itd. Sve u svemu vrlo cinematski čemu i ja sam težim, samo što ja. nikad nemam neki scenario i već isplaniranu skriptu, pa je onda to teže ostvariti.

Inače zašto sam ja uopšte počeo sa Youtubom, pa ima neki naš dečko dole na Phuketu, Darko, koji je tamo zaglavio za vreme Covida i ostao. I on je dosta snimao Tajland, i dosta je i putovao po Tajlandu, išo svugde i sve snimao. Njegovi videi su bili i po 2 sata dugački kada su svi snimali po 15 minuta. Ali tehnika snimanja mu je bila nula. Prvo što je sve sbimao nekim ne baš kvalitetnim telefonom, drugo što je mrdao kameru levo-desno, kao ono kad gledaš sa oči ali kamera nije isto što su i oči i ne možeš tako da snimaš, kao što gledaš. Ostavljao sam mu komantare Alo bre majstore, kupi neki gimbal i zakači taj telefon ali me nije slušao uopšte, mislim Jutuberi inače ne vole bilo kakav vid kritike, pa ni konstruktivne…. I onda sam se ja pomislio, ovo je prilično negledljivo ali je on imao po 1000-2000 pregleda po videu, ako je neko interesovanje za Tajland mogu ja to da snimim malo bolje, i tako sam počeo.
Inače Darko je legendica, nismo se nikad sreli ali se komentarišemo, i on je obrisao sve svoje 100 i kusur videa, i dalje snima, sad je vidim na Filipinima, i i dalje trese i mrda telefon.😅
 
Jel si možda snimao svadbe? Kako se tada editovao video, nisu valjda ko ja, sa dva videa?😅 Na temi o Youtubu mislim da je poželjno pričati o tehnici snimanja. Meni je interesantan taj način snimanja svadbi sa mnoštvom usporenih snimaka, belim svetlom, romantičnim filterima, close ups na burme itd. Sve u svemu vrlo cinematski čemu i ja sam težim, samo što ja. nikad nemam neki scenario i već isplaniranu skriptu, pa je onda to teže ostvariti.
Nisam, ali sam voleo da smaram snimatelje kad se zapijem. I ubrzo sam shvatio (ko da je za to pa trebala velika mudrost da se ukapira) da ogromna većina njih ne da nema veze sa snimanjem, nego ni ne poznaje svoj uređaj. Nije ovaj Panasonic 420 imao Bog-zna-šta od ugrađenih mogućnosti, ali, pitaš ga, kako regulišeš osvetljenje, jel koristiš BLC dugme ili sve ručno, a ovaj te leda belo, kao, gde ti je to dugme? Pa kad mu pokažeš dugmence ispod koga piše Backlight, a ovaj začuđen, nije baš upoznat sa mogućnošću da jednim klikom možeš da na brzaka središ osvetljenje (Back Light Compensation).
Dobro, to je bilo sa ovim, priučenim snimateljima, što pre podne rade moleraj, a popodne svadbe, a ovi što su držali fotografske radnje, to je već druga priča. Tu je radila sujeta samo tako. Vidiš, čovek, kao, profi, pa oćeš malo da kradeš zanat, a lik u fazonu, beži bre, ovo je visoka umetnost.
Ja sam sa jednim drugarom nešto malo prčkao oko editinga, na taj partizanski način - donesem kod njega moj JVC i povežemo ga činčevima na njegov Panasonic. On je imao neku kameru, ne mogu da se setim koja marka, ali je bilo od tih prvobitnih, što ne mogu da snimaju nego moraš da ih prikačiš na rekorder. I onda smo radili neke gluposti, nešto smo snimali neke crno-bele filmiće, pa smo sekli nešto, pa ubacivali neke segmente iz postojećih filmova, samo što i to prebacimo u crno-belo. Njegov rekorder, iako 84. godište, imao mnogo više zezalica ugrađenih nego moj iz 86. godine (koji, istina, bio HQ, ali nije to mnogo uticalo na stvarni kvalitet slike). Plus što je bio Hi-Fi, što je bilo mnogo dobro za presnimavanje video-spotova - napraviš zvuk od mono na pseudo stereo. To za ove spotove koje smo skidali sa noćnih piratskih egzibicija naših televizija koje su tada prenosile MTV. A kad natrčimo na direkt skinut sa tanjira, tu je već bio originalno stereo zvuk. Taj njegov Panasonic su koristile i neke niške demo grupe početkom devedesetih za svoje prve spotove, ono, neko im snimi i edituje video, al sve to u mono, pa oni donesu studijski audio snimak da ga ovaj nakalemi preko. Ponekad to nije ispadalo baš najbolje, jer jse primećivalo da pevač ne peva baš dobro na matricu, i delić sekunde je dovoljan da pokvari utisak, ali koga je bilo briga, išlo je to na neku lokalnu televiziju. Ko da je pa neko to primećivao kakav je zvuk na tim prvim niškim televizijama. Ma dečija posla.
 
Nisam, ali sam voleo da smaram snimatelje kad se zapijem. I ubrzo sam shvatio (ko da je za to pa trebala velika mudrost da se ukapira) da ogromna većina njih ne da nema veze sa snimanjem, nego ni ne poznaje svoj uređaj. Nije ovaj Panasonic 420 imao Bog-zna-šta od ugrađenih mogućnosti, ali, pitaš ga, kako regulišeš osvetljenje, jel koristiš BLC dugme ili sve ručno, a ovaj te leda belo, kao, gde ti je to dugme? Pa kad mu pokažeš dugmence ispod koga piše Backlight, a ovaj začuđen, nije baš upoznat sa mogućnošću da jednim klikom možeš da na brzaka središ osvetljenje (Back Light Compensation).

Moja ćerka se udala prošle godine i hteo sam se onesvestim kad sam čuo da su dali 2300 evra za film.....što sam ja mislio da će da bude jer mi pokazao drugar u Niš, kad se njegov sin ženio, baš pravi romantični film o svadbi i oko nje. A sve to za kud i kamo manju cenu...ne znam, ajde da ne kažem 10 puta manju ali tu negde. Reko šta će ovi da naprave za 2300 evra, Prohujalo sa Vihorom?
I iskreno sam se razočarao ali nisam hteo ništa da pričam, i ćerka i zet su bili zadovoljni. Mislim kamere, dronovi, sve je to bilo ok ali editovaanje vrlo amatersko, neke elementarne stvari nisu ispoštovali, što znaš ako pogledaš max 5 ozbiljna Youtube videa o tome. Ašto bi kao neko ko zarađuje pare od toga, znači profi si, trebao da znaš. Plus neki color grading, neka sepia, ko da gleam video od ćaletovu i kevinu svadbu. Ne znam ni šta možeš da kažeš na tako nešto, možeš li kad ti donesu video da kažeš ma meni se ovo uopšte ne sviđa, nađite profi editora pa se javite nazad za pare?😅
 
Malo da razbijem tehnički vremeplov :lol:

Tokom korone, pošto smo koliko toliko bili otvoreni za turiste, masa Amera i Kanađana je dolazila ovde, i vrlo često pravila vlogove. Neke od njih sam zapratio ijoš uvek pogledam gde su:

Prvo ove careve :)

Nije recenzija JetLag Warriorsa ali kafane, evo baš me zanima šta će @Kshatriya da kaže ali ja kao rođeni Nišlija, i odraso tamo, sam čuo i video ovaj i mnoge druge videje i kao sad turista u gradu, otišao u Mrak, prvi put pre 2 godine. Naručio sam tri klasika, baš da vidim majstorstvo, ćevape, pljeskavicu i roštiljsku kobasicu. Ajd za kobasicu ukusi su razlićiti ko kakvu i kako voli ali ćevapi i pljeskavica, tu već treba da bude neki standard, ko ono, zna se šta je Napolitanska pizza.....i što se mene tiče - ništa bre. Možda je ono vrh za izvan Niš ali ono meni nije najbolja kafana u Niš. Recimo na drugom mestu sam jeo bolju pleskavicu, a na trećem bolje ćevape....ali ajde da kažemo da su u Mraku sve tri stvari solidno dobre.
E sad ima dalje priča....drugar koji živi u Niš, ispričao sam mu ovo i kaže da sam u pravu ali sa zadrškom. On kaže da je bio par puta tamo i otprilike je bilo tako kao moj doživljaj ali kaže da je jednom bio sa likovima koji znaju gazdu...i valjda su ostali kada je kafana zatvorena i gazda je uzo stvar u svoje ruke i drugar kaže da jeste najbolje što ima u Niš. Eeeeee, reko, pa 'ebiga sad, ja pošto ne znam gazdu ne planiram da odem ponovo.
Opet, rođak iz Čikaga bio i oduševio se, stalno ide tamo. Možda su imali loš dan kad sam ja bio ili pa ja nisam bio gladan?😅
 

Od velikih Food travel kanala gledam pretežno one koji najviše obrađuju Aziju, da ne pominjem sada Mark Wiensa ali Strictly Dumplings sam gledao dosta....mada su ti veliki kanali postali globalni, tako da ih više i toliko ne pratim jer su uglavnom sve snimili što me zanima i sada snimaju stvari koje me ne interesuju.
 
Nije recenzija JetLag Warriorsa ali kafane, evo baš me zanima šta će @Kshatriya da kaže ali ja kao rođeni Nišlija, i odraso tamo, sam čuo i video ovaj i mnoge druge videje i kao sad turista u gradu, otišao u Mrak, prvi put pre 2 godine. Naručio sam tri klasika, baš da vidim majstorstvo, ćevape, pljeskavicu i roštiljsku kobasicu. Ajd za kobasicu ukusi su razlićiti ko kakvu i kako voli ali ćevapi i pljeskavica, tu već treba da bude neki standard, ko ono, zna se šta je Napolitanska pizza.....i što se mene tiče - ništa bre. Možda je ono vrh za izvan Niš ali ono meni nije najbolja kafana u Niš. Recimo na drugom mestu sam jeo bolju pleskavicu, a na trećem bolje ćevape....ali ajde da kažemo da su u Mraku sve tri stvari solidno dobre.
E sad ima dalje priča....drugar koji živi u Niš, ispričao sam mu ovo i kaže da sam u pravu ali sa zadrškom. On kaže da je bio par puta tamo i otprilike je bilo tako kao moj doživljaj ali kaže da je jednom bio sa likovima koji znaju gazdu...i valjda su ostali kada je kafana zatvorena i gazda je uzo stvar u svoje ruke i drugar kaže da jeste najbolje što ima u Niš. Eeeeee, reko, pa 'ebiga sad, ja pošto ne znam gazdu ne planiram da odem ponovo.
Opet, rođak iz Čikaga bio i oduševio se, stalno ide tamo. Možda su imali loš dan kad sam ja bio ili pa ja nisam bio gladan?😅
U zadnjih desetak godina je mnogo ludi počelo da rejvuje na tu kafanu Mrak (ili Miša Mrak, kako je neki zovu, po gazdi). Ja nekako nisam kapirao koje je to mesto, i kad sam najzad otišo tamo, ukapiram da je to, u stvari ono komrensko kafanče zgodno kad si u tom delu kraja da oboriš neku rakijicu na brzaka. Nikad nisam razmišljao o njoj kao o nekoj gde bi bio dobar roštilj.
Ono, dobar je, ali, otprilike jedan zlatni prosek na kome je npr. Nišlijska mehana. Samo, cene su prenaduvane u Mraku.
Dagi, na Trošarini, je za mene, pri vrhu tabele po kvalitetu, mada i oni malo preteruju s cenama. Odavno nisam bio u Srvljižanki, gore u Vrežini, a tu mi je nekad bio najbolji roštilj.
Ima baš tamo, u Donjoj Vrežini roštilj Domaćin (ima ga i u Sremskoj). To je niška zvezda u usponu. Za mene je takođe u gornjem delu tabele, kao i najnovija ćevabdžinica na Paliluli, Majče.
 

Back
Top