X-Ray snimci otkrivaju skriveni portret mladog Karla II

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.310
Juan_Carreno_de_Miranda_charles-ii-armour-1.jpg

Karlo II u oklopu, 1681, Huan Karenjo de Miranda

Zahvaljujući modernoj tehnologiji, u mogućnosti smo da otkrijemo skrivene slike u istorijskim umetničkim delima. Jedno nedavno otkriće potiče od portreta kraljevske porodice iz 17. veka. Habzburgovci su vladali Evropom ranog modernog doba. Skoro sedam vekova, članovi su se venčavali i vladali širom Evrope. Od Mađarske do Portugala i Nemačke njihova moć je rasla i padala. Austrija je ostala centar moći porodice, gde su vladali od 1282. do 1918. godine, veći deo ovog perioda kao carevi Svetog rimskog carstva. Još jedna ispostava bila je španska monarhija, gde je ta grana porodice agresivno konsolidovala vlast venčavajući se sa svojim rođacima. Rezultat je bio Karlo II — poslednji habzburški kralj Španije — čiji je život prikazan u delu slikara Huana Karenja de Mirande.

Karenjo de Miranda je bio dvorski slikar u Madridu na čiji portret su uticali barokni velikani poput Ticijana, Rubensa i Van Dajka. Proveo je drugu polovinu 17. veka stvarajući prikaze španskih plemića i kraljevskih porodica, uključujući Karla II. Karlo II je rođen 1661. Njegov otac, Filip IV, bio je stric njegove majke Marijane Austrijske. Postao je kralj kao dete 1665. godine, pa je njegova majka delovala kao regent. Međutim, Čarls II je, nažalost, bio predodređen za život u teškoćama i bolestima tokom svog detinjstva i odraslog doba.

Čarls II je bio jedino od dece svojih roditelja koje je preživelo do odraslog doba. Njegov napredak od dečaka do čoveka otkriven je rendgenskim snimkom u delu Karena de Mirande Čarls II u oklopu. Naslikana 1681. kada je kralj imao 20 godina, prikazuje monarha u vojnim regalijama sa svom simbolikom smelog vođe. Njegov oklop je napravljen za njegovog cenjenog pretka Filipa II, a mladi kralj stoji ispred scene bitke u pozadini. Međutim, rendgenski pregledi slike otkrivaju da je platno ranije imalo drugačiju sliku. Iza mladića je bilo mnogo niže, ali sličnog izgleda, dete kralj. Kosa na obe slike mu je raspuštena, lice dugačko, a poza slična.

Prema Museo del Prado u kojem se slika nalazi, „Karenjo je verovatno koristio ono što je postalo zastareli portret deteta kralja da na njemu naslika novi portret koji je ažurirao njegovu sliku kao odraslog, pokazujući njegov viši stas. Zatim je na vrh dodao traku platna kako bi povećao visinu slike, a bočne strane je malo podrezao tako da odgovara formatu slike Filipa IV (takođe koju je naslikao umetnik).“ Sada skrivena slika mlađeg kralja usko je povezana sa verzijom naslikanom desetogodišnjeg monarha koja sada visi u Museo de Bellas Artes de Asturias. Ali iza obe slike kralja kriju se tužne realnosti inbridinga u jednoj od najdominantnijih kraljevskih kuća u Evropi.

Čarls II je bio rezultat 16 generacija habzburškog srodstva, uključujući veoma blisku genetsku vezu njegovih roditelja. U okviru ovih generacija španske kraljevske porodice, istraživač Gonzalo Alvarez je otkrio: „[od] 34 dece, polovina je umrla pre svog desetog rođendana, a 10 je umrlo pre prvog. Karlo II je retko preživeli, ali je rođen sa intelektualnim i fizičkim nedostacima koji su uticali na njegovo zdravlje i ometali sposobnost govora. Konkretno, imao je habzburšku vilicu, težak podgriz koji je otežavao život. Bio je neplodan i nije ostavio naslednike, umro je u 35. godini, mučen senilnošću i napadima. Ovaj tužan život krije se iza njegovih kraljevskih portreta, koji ipak pokušavaju da uokvire monarha kao poslednjeg iz moćne dinastije.

Iza ovog portreta španskog kralja Čarlsa II nalazi se portret iz prošlosti, otkrivaju rendgenski snimci. Kralj je u starijoj verziji prikazan kao mlađi i niži.


Čarls II je bio član španskog ogranka Habzburgovaca, vladajuće porodice Evrope poznate po inbridingu.
Carlos II de España, circa 1680, Juan Carreño de Miranda.

Carlos_II_de_Espana-1 portret.jpg

(My modern met)
 

Back
Top