Quantcast

Wireless network adapter problem...

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.698
kako gore pisem imam problem sa D-link DWG 520+ adapterom...

Radi se o sledecem. Hocu da se konektujem na svoj wireless router i stalno mi trazi user credentials, pokusao sam da ga reinstaliram ( drivers ), disable-ujem... sve i uvek isti problem. Stavio sam sa drugog racunara usb wireless i sve radi kako treba. Ima li nekp ideju u cemi je problem...
Inace win7 je sistem. I da gledao sam u user credentials settings-u od windowsa i nista nije sacuvano...

Han Pritcher

Elita
Banovan
Poruka
16.622
(1) Go to Control Panel, then Network and Internet, then Network and Sharing Center.

(2) Click Manage Wireless Networks in the upper left portion of the window.

(3) If your computer is new, then just click "Add." If not, then click "Add," go through the steps below and then choose the new network as your active network.

(4) Select "Manually create a network profile."

(5) Complete the form in the next window, including your network SSID, encryption type, encryption key, etc. Select the option to conect automatically.

(6) Save. It should say "Network Successfully Added."

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.698
(1) Go to Control Panel, then Network and Internet, then Network and Sharing Center.

(2) Click Manage Wireless Networks in the upper left portion of the window.

(3) If your computer is new, then just click "Add." If not, then click "Add," go through the steps below and then choose the new network as your active network.

(4) Select "Manually create a network profile."

(5) Complete the form in the next window, including your network SSID, encryption type, encryption key, etc. Select the option to conect automatically.

(6) Save. It should say "Network Successfully Added."
Probao sam to i opet sam imao problema. Sada nema veze, izbunario sam u ormaru neki matori adapter koji je proradio iz o
prve.
Hvala u svakom slucaju.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.