Quantcast

winrar zip i ostalo

Poruka
5.273
kako da dekomppresujem fajl tj kako da smanjijm velicinu putem vec izvrsene dekomresije, imaju neki winrar fajlovi najcesce sa torrent sajtova ne znam kako to radi kada se rasakuje arhiva onda bude 4GB a ne rasakovana je bude 1Gb

ubace taj winrar fajl u prazan folder i onda ga opet dekompresuju sa winrarom, probao sam isto tako ali meni bude uvek ili velicina ista ili jos veca, kako to???

Mita Komita

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.965
kako da dekomppresujem fajl tj kako da smanjijm velicinu putem vec izvrsene dekomresije, imaju neki winrar fajlovi najcesce sa torrent sajtova ne znam kako to radi kada se rasakuje arhiva onda bude 4GB a ne rasakovana je bude 1Gb

ubace taj winrar fajl u prazan folder i onda ga opet dekompresuju sa winrarom, probao sam isto tako ali meni bude uvek ili velicina ista ili jos veca, kako to???
Treba da izabereš opciju Extract a ne Compress (Add to archive)

tab503

Kralj spama
Administrator
Poruka
67.619

imas i slucajeve gde od 4GB dobijes 30 :D
https://null-byte.wonderhowto.com/h...g-hacker-archiving-compressing-files-0166153/

Poruka
5.273
hocu da smanjim velicinu nekog filma ili nekog programa sto mi zauzima vise od 2 GB memorije,
znaci video sam da ljudi uspevaju da od 3Gb nekog fajla uspevaju da rar-uju na 1Gb.
Znaci, taj fajl sa vinrarom pretvore u rar bude svega nekoliko mb manji zanemarljivo zatim taj fafl stave u prazan folder i naprave rar tog foldera i onda opet naprave folder folder.rar stave u prazan folder i opet rar-uju i tako u neodgled?

Mita Komita

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.965
hocu da smanjim velicinu nekog filma ili nekog programa sto mi zauzima vise od 2 GB memorije,
znaci video sam da ljudi uspevaju da od 3Gb nekog fajla uspevaju da rar-uju na 1Gb.
Znaci, taj fajl sa vinrarom pretvore u rar bude svega nekoliko mb manji zanemarljivo zatim taj fafl stave u prazan folder i naprave rar tog foldera i onda opet naprave folder folder.rar stave u prazan folder i opet rar-uju i tako u neodgled?
video je već kompresovan tako da ne može manje od toga bez gubitka kvaliteta

tab503

Kralj spama
Administrator
Poruka
67.619
dao sam ti link

procitaj ..sve je lepo objasnjeno

ako mislis da to sta zelis mozes da uradis iz 2 klika..ne mozes

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.935
Zavisi koji je fajl i kakva je njegova struktura. Uzmimo za primer da je video u RAW *.avi formatu i da ima 10GB i da ga ubacis winrar arhivu, pretpostavljam da bi imao oko 1-2 GB. No efekat ce biti identican ako taj video konvertujes u npr. mp4 format ili sl. tako da kada bi nakon toga taj *.mp4 opet ubacio u wiinrar arhivu ne bi primetio neku razliku.

Win RAR-ZIP-7z, su najefektivniji u kompresiji fotografija, tekst dokumenata, aplikacija, audio fajlova i sl.

Poruka
5.273
Da, oko video fajlova je komplikovano, moze se smanjiti velicina, ali naravno sa gubljenjem kvaliteta.
Iz Hd video snimka nekog Filma nema sanse da se smanji velicina filma bez gubljenja toga HD...

Nego me vise zanimaju tako te neke druge extenzije vezane za ceo jedan folder koja jedna aplikacija sadrzi da bi se mogla da instalira.
Oni taj fajl koji su kompresovali kompresuju po nekoliko puta, ne znam kako to uspevaju i smanje velicinu bar za 40%, probao sam ne ide.

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.935
foto, audio i video samo u RAW formatu. JPG, mp3 i mp4 su već kompresovani tako da je dodatna kompresija minimalna ako je uopšte i ima.
Kada kazem fotografija mislim na sve graficke image fajlove ukljucujuci *.jpg *.png *.gif. *.bmp *.tiff ...... svi imaju svoje beneficije u zavisnosti od uloge za koju su namenjeni, raster, alpha transparentnost.. itd. iako u nekim situacijama i *.jpg moze biti kompresovan za jos nekih 10-20% u zavisnosti do same slike.

Sto se tice audio fajlova, *.wav formati se jos uvek koriste nasiroko kako u aplikacijama tako i za ostale npr. produkcija svrhe jer ipak imaju visi kvalitet od *.mp3 fajlova.

Mita Komita

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.965
Kada kazem fotografija mislim na sve graficke image fajlove ukljucujuci *.jpg *.png *.gif. *.bmp *.tiff ...... svi imaju svoje beneficije u zavisnosti od uloge za koju su namenjeni, raster, alpha transparentnost.. itd. iako u nekim situacijama i *.jpg moze biti kompresovan za jos nekih 10-20% u zavisnosti do same slike.

Sto se tice audio fajlova, *.wav formati se jos uvek koriste nasiroko kako u aplikacijama tako i za ostale npr. produkcija svrhe jer ipak imaju visi kvalitet od *.mp3 fajlova.
dobro, WAV je nekompresovan audio kao što je TIF nekompresovana slika. Kod njih može olako da se umanji veličina 10 puta bez značajnog gubitka kvaliteta.

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.935
Da, oko video fajlova je komplikovano, moze se smanjiti velicina, ali naravno sa gubljenjem kvaliteta.
Iz Hd video snimka nekog Filma nema sanse da se smanji velicina filma bez gubljenja toga HD...

Nego me vise zanimaju tako te neke druge extenzije vezane za ceo jedan folder koja jedna aplikacija sadrzi da bi se mogla da instalira.
Oni taj fajl koji su kompresovali kompresuju po nekoliko puta, ne znam kako to uspevaju i smanje velicinu bar za 40%, probao sam ne ide.
Ne znam zasto bi ga kompresovali po nekoliko puta, to je glupost ne verujem da ima ikakvog efekta, desava se da se da aplikacija bude "iseckana" na vise desetina *.rar fajlova ali to se radi najcesce zbog lakseg uploada, vidja se to na starim torrentima, na nekim serverima je postojao limit po fajlu a i samom uploaderu je tako lakse, a takodje i ako dodje do korupcije nekog fajla - tacnije arhive, uploader-u je dosta lakse da zameni taj jedan fragment nego da uploaduje ceo projekat iznova. Mada ta praksa je sve redja.

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Koliko se može kompresijom 'smanjiti' neka datoteka/folder zavisi i od toga koja je vrsta podataka u tome. Evo ti npr. razlike od oko 25% veličine datoteke BEZ kompresije, ista slika iste rezolucije spremljena raznim programima:

cvet.jpeg

cvet1.jpg

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Mozes da probas sa programom caesium za slike a za ostalo mozes da probas program FreeArc----znam da ga koriste ovi sto pakuju igre.
Za slike sa većine digitalnih fotoaparata i mobitela je IrfanView zakon! Pod Batch Conversion podesiš i sa par klikova ti silne gigabajte slika redukuje na ČETVRTINU, uz zadržavanje iste rezolucije. A može usput i da menja rezoluciju i još neke druge osobine slike....

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.935
@fosilvaso kod te dve slike ocigledno da postoji vidljiva razlika u gubitku piksela. Sto nije poenta kompresije jer slika vidljivo gubi na kvalitetu.

Ovo ti je cist primer.

Poslednja izmena:

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Koliko se može kompresijom 'smanjiti' neka datoteka/folder zavisi i od toga koja je vrsta podataka u tome. Evo ti npr. razlike od oko 25% veličine datoteke BEZ kompresije, ista slika iste rezolucije spremljena raznim programima:

Pogledajte prilog 757287

Pogledajte prilog 757288
A ovo je najbolje: Od prve slike teške 110kB sam zipanjem dobio 108,9kB, a od druge slike težine 85,7kB dobio 78kB! :super:

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.935
?? Koji gubitak piksela kada su slike jednake 1000 x 1000??
Rezolucija im je jednaka ali obrati paznju na nijanse :lol: Otvori ih u dva razlicita tab-a pa klikni na jedan pa na drugi i videces razliku :lol:

PS.

Iako su mozda golim okom ove 3 fotografije / slike identicne najbolja kompresija je *.PNG (Loseless compression) jer ona smanjuje velicinu fotografije u kilobajtima ali ne gubi na kvalitetu za razliku od *.jpg-a (Lossy compression) koji gubi pojedine informacije. No u vecini slucajeva ako su u pitanju klasicne fotografije koje nisu namenjene za profesionalno editovanje koristi se *.jpg jer kao sto rekoh za ljudsko oko je sasvim OK.

A ti si konvertovao *.jpg u *.jpg. tu nema prave kompresije vec jednostavno druga slicica sadrzi manje podataka od prve sto normalno utice na kvalitet. z:p

Poslednja izmena:

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Rezolucija im je jednaka ali obrati paznju na nijanse :lol: Otvori ih u dva razlicita tab-a pa klikni na jedan pa na drugi i videces razliku :lol:

PS.

Iako su mozda golim okom ove 3 fotografije / slike identicne najbolja kompresija je *.PNG jer ona smanjuje velicinu fotografije u kilobajtima ali ne gubi na kvalitetu za razliku od *.jpg-a koji gubi pojedine informacije. No u vecini slucajeva ako su u pitanju klasicne fotografije koristi se *.jpg jer kao sto rekoh za ljudsko oko je sasvim OK.

A ti si konvertovao *.jpg u *.jpg. tu nema prave kompresije vec jednostavno druga slicica sadrzi manje podataka od prve sto normalno utice na kvalitet. z:p
Vidiš razliku? :super:Ti si kao oni zvukoljupci koji razlikuju na sluh MP3 od WAV-a? :zcepanje:Evo, povećao sam ih 8 puta, tek sada uočavam neke sitne razlike! Ali, šta sam hteo da kažem: Slike se 'ne isplati' zipati, već samo 'pre-spremiti' odgovarajućim programom jer onda moraš i raspakirati da bi ih gledao:
cvet10.png

cvet11.png

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.