leprosy
Aktivan član
- Poruka
- 1.899
Autor: [PROFIL]zuti car[/PROFIL]
WING CHUN – objasnjenja nekih spornih pitanja
Original i modifikacija
Polemika oko originalnosti vestine posoji samo medju ucenicima Yip Man-a , a poceo je William Cheung tvrdnjom da je on jedini naslednik originalnog Wing Chuna .
Prica ide ovako :“ U manastiru juzni Saolin su se skupili najbolji borci tog vremena da bi napravili superiornu vestinu koja ce pomoci kineskom narodu u borbi protiv Mancu dinastije koja je 1644 godina zbacila Ming dinastiju sa vlasti i zavela diktaturu . Manastir saolin je postao srediste pobune protiv Mancu-a. Jedan od petorice monaha predvodnika je izdao svoje saborce i vojska Mancua uz pomoc engleskih topova je razorila manastir , tako da je samo pet monaha prezivelo napad Medju njima je bio izdajnik Bak Mei osnivac istoimenog stila i monahinja Ng Mui , osnivac sistema, koja je svoje znanje prenela devojci po imeni Yim Wing Chun po kojoj je vestina dobila ime . Vestina se od nje na dalje prenosila samo jednom odabranom nasledniku , dok nije presla u ruke dr Leung Jan-a.
Dr . Leung Jan se bavio tradicionalnom medicinom i imao je radnju u Fatsanu ( Foshan , Fat Shan ) . Drzeci se tradicije on je vestini poducavao samo svoja dva sina ,Leung Bik-a i Leung Chun-a, u tajnosti . Treninge je drzao u dvoristu iza radnje . Lokalni menjac novca Chan Wah Shun je video sta se desava i kroz rupu na ogradi dvorista je poceo da posmatra treninge i da sam trenira . Posle nekoliko uspesnih borbi chan Wah Shun se procuo kao borac i to je doslo do Leung Jan-a , koji je prepoznao tehnike svoje vestine (po jednoj verziji ga Leung Jan uhvatio kako spijnira kroz rupu na ogradi ) .Posto se uverio da je Chan Wah Shun uspeo da „skine „ dobar deo vestine , buduci da je kao menjac novca bio jako lukan i inteligentan , Leung Jan ga je prihvatio kao ucenika iako nije bio clan porodice , a iz razloga da bi mogao da ga kontrolise . Shvtajuci da bi jednom mogao da preuizme „grandmastership“ nad originalnim Wing Chunom , buduci da je bio talentovan borac , a i prirodno fizicki jak (bio je visok 180 cm , sto je za kineza tog vremena izuzetno) .Da bi proverio koliko je vestine „skinuo“ Leung Janje dospio borbu izmedju svog mladjeg sina i Chan Wah Shuna koju je ovaj na iznenadjenje doktora dobio. Leung Jan je modifikovao osnovne principe i pokrete, svoje vestine i napravio jednu potpuno novu , inferiornu u odnosu na original , i toj verziji poducio Chan Wah Shuna . Leung Jan i njegov mladji su umrli i vestina je ostala Leung Biku koji se odselio u Hong Kong . Nakon toga Chan Wah Shun je sebe proglasio „grandmaster-om „ wing Chuna i otisao da radi kao msef obezbedjenja na imanje familije Yip Man-a . Yip man je bio poslednji i najmladji ucenik Chan Wah Shuna , od koga je naucio modifikovanu verziju vestine .Posle dolaska komunista na vlast Yip man bezi u Hong Kong i tamo srece Leung Bik-a koji ga prihvata za ucenika ( jedinog ) i od njega biva poducen originalnoj verziji vestine . Yip Man je otvorio skolu u Hong Kongu , i imao mnogo ucenika , koje je ,da bi odrzao tradiciju prenosenja vestine samo jednom nasledniku , poducavao modifikovanoj verziji, a samo je Williama Cheunga poducio originalnoj verziji kada ga je uzeo da zivi kod sebe. Cheung nije poducavao originalnu vestinu vestinu do smrti Yip Man-a 1972 . „
Sada cu pokusati da razjasnim neke stvari u vezi ove price...
- Ne postoje istorijski ( materijalni ) dokazi da je manastir juzni Saolin ikada postojao.Uglavnom svi juzni stilovi kung fu-a vezuju svoje poreklo za taj manastir i pet monaha , uglavnom iz patriotskih i politickih razloga .
- Ng Mui je osnovala stil koji je prenela svojoj ucenici i po njoj ga i nazvala. Kao i u predhodnom slucaju ne postoje dokazi da je pomenuta osoba postojala . Radi se o legendarnoj licnosti koju kao osnivaca vestine navode i sledeci stilovi: Beli zdral Kung fu ( legenda o devojci koju Ng Mui poducava skoro identicna kao u Wing Chun prici) , Wu Mei Pai , neki stilovi zmajevog kung fu-a , Hung Kuen Pet Obrazaca. Takodje je u zavisnosti od price bila majstor Saolin kung fu-a( opet u zavisnosti od price severnog ili juznog) , Wudang kung fu-a ili porodicnog stila generala Yeuh Fei-a . Istina je da je Wing Chun nastao na jugu Kine izmedju 16. i 18. veka i da su ga praktikovali usavrsili i dalje preneli clanovi opere „Crvenih Dzunki( brodova , camaca)“ .
-Yim Wing Chun i Leung Bak Chao takodje nisu stvarne licnosti , vec deo folklora , a Samo ime Yim Wing Chun se nije odnosilo na osobu , vec je to bila sifra pokreta otpora .Prve licnosti ZA koje se sa sigurnoscu moze tvrditi da su zaista postojale a vezane su nastanak i razvoj Wing Chun -a nalazimo 1850 u operi crvenih camaca. To su 13 clanova opere crvenih camaca za koje postoje dokazi da su zaista postojali , i za koje se zna da su se bavili Wing Chun-om, a sasvim je moguce da su ti ljudi zapravo i osnivaci vestine . Radi se o sledecima licnostima :
Wong Wah Bo ,Leung Yee Tai ,Dai Fa Min Kam ,Yik Kam ,Suen Fook Seng ,Fa Jee Ming ,Hui Kai Fu ,Fa Gu Ban
Chee Yuen Cheung ,Dai Sheng Wo ,Lang Zai Mo ,Dai Gar Sheng ,Doh Ngan Shun
Postoje jos neki clanovi opere cija su imena vezana za ovaj period i za njih se tvrdi da su se takodje bavili Wing Chunom , ali se njihovo postojanje ne moze potvrditi . Radi se o sledecim osobama :
Lai Fook Shun ,Sun Fook Chun ,Hung Gun Biu
Takodje postoje Wing Chun stilovi koje svoje poreklo ne vezuju za Yim Wing Chun \Ng Mui liniju , vec za neke druge licnosti , a takodje postoje Wing Chun stilovi koji svoje poreklo ne vuku iz opere crvenih camaca , vec direktno iz manastira Severni Saoiln , a neki cak sa Tibeta,
- Vestina se nije prenosila samo jednom odabaranom uceniku .Kao sto vidimo iz predhodno iznesenih cinjenica u vreme nastanka vestine postojalo je 13 "grandmastera", a svaki je imao jednog ili vise ucenika. Ako pratimo liniju Yip Man- Chan Wah Shun- Leung Jan vidimo da je sam Leung Jan je imao dva ucitelja , Leung Yee Tai-a i Wong Wah Bo-a, koji su pored njega imali jos ucenika , .Fok Bo Chuen je ucio kod njih u isto vreme kad i Leung Jan , inace on je jedan od ucitelja Yuan Kai Sana i njegovog brata Yuan Chai Wan-a. U isto vreme bilo je jos pripadnika opere , poznatih majstora koji su ziveli u isto vreme kada i ucitelji Leung Jana i imali svoje ucenike ciji naslednici rade i danas .Npr. Hung Gun Biu , danas naslednik Garret Gee koji radi Hung Fa Yi verziju Wing Chuna koje je gotovo identicna Cheungovoj „Tradicionalnoj“ verziji , Dai Fa Min Kam od koga vode poreklo Chi Sim wing chun , Yuan Kai San Wing chun , Vietnamski Wing Chun i jos nekoliko manje poznatih stilova, Dai Dong Fung ciji je danas naslednik Leo Man . itd. Iz ovoga se moze videti da Leung Jan nije jedini naslednik vestine Wing Chun-a .
- Leung Jan nije poducavao samo svoje sinove i Chan wah Shuna . Istina je da je on imao mnogo ucenika pre i posle njega . Wong Wah Shun, Leung Bak Cheung, Lai Yeung Yin,Muk Yan Wah, Lo Kwai, Chan Kwai,Ho Han Lui , su neki od njegovih ucenika , kao i gotovo svi muski stanovnici sela Gulao ( Gu Lao, Go lo), rodnog mesta Leung Jan-a.
- Chan Wah Shun je tesko mogao da pobedi u borbi maldjeg sina Leunga Jana , jer je on prema postojecim podacima bio mentalno oboleo , i umro je pre nego sto je Chan Wah Shun bio primljen za ucenika .
- Chan Wah Shun nikada nije za sebe tvrdio da je „grandmaster“ bilo cega .
- Ne sano da ne postoje podaci da je Leung Bik ikada bio u Hong Kongu niti da je ikada sreo Yip Man-a , vec ne postoje podaci da je Leung Bik ikada postojao . Sam Yip Man nikada nije tvrdio da je ucio od Leung Bk-a, ovu pricu je u javnost plasirao najstariji Yip Manov ucenik Leung Sheung kao marketinski potez. Yip Man nikada nje hteo da komentarise izjave svog ucenika , i nikada nije potvrdio ovu pricu, mada je nije ni opovrgao , jer je na osnovu jnje skola borenja koja je vec bila dosta poznata postala jos poznatija i popularnija. Da Leung Jan nije imao naslednika govori i cinjenica da je prodao svoju radnju kada se povukao u penziju , a obicaj , koji je i danas na snazi u Kini je da najstariji sin naledi porodicni posao . Taj posao se prodaje samo ako nema muskih naslednika koji bi nastavili tradiciju.
- Chan Wah Shun nikada nije radio kao obezbedjenje , jedno vreme je drzao skolu borenja , a nedugo posto je Yip Man dosao kod njega da uci doziveo je mozdani udar i umro kao invalid , tako da je Yip Man nastavio trening kod njegovih ucenika .
To je sto se tice cinjenica . a sada bih postavio nekoliko pitanja :
- Leung Jan je bio poznat kao veoma vest borac , i u vreme kada je primio Chan Wah Shuna za ucenika radio Wing Chun dugo vremena . Buduci da je Wing Chun vestina zasnovana na izgradjivanju refleksa , cak i da je izmenio koreografije pokreta , sam sistem i reflekse , reagovanje na napade , i svoju napadacku tehniku tesko da je mogao da promeni , . Refleksi kad se jednom izgrade i kada se usvoji sistem ne mogu se iz korena promeniti i to samo na neko vreme . A pitam se da li bi bilo moguce prevariti nekoga ko je vec izvesno vreme posmatrao sta i kako se radi , a pri tom je bio u poslu u kome covek sebi ne sme da dozvoli da ga varaju ?
- Zasto bi Yip Man izabrao bas Cheunga da mu prenese originalnu vestinu , kad je covek imao dva sina i bar bi meni bilo logicno da oni budu naslednici originala , ili bar neki od rodjaka koji su trenirali kod njega ? Yip Man je bio veliki tradicionalista , i price da njegovi sinovi nisu zasluzili vestinu su u najmanju ruku smesne, jer je obicaj prenosenja celukopnog nasledja sinovima ili najblizim rodjacima kod Kineza svetinja , i taj obicaj se krsi samo u izuzetnim slucajevima , kada nema naslednika ili bi oni bili ugrozeni znanjem ili predmetima koje bi dobili u nasledje.
- S obzirom na to da Kinezi jako postuju tradiciju , kako znamo da Cheung danas poducava original a ne neku modifikaciju , postujuci pravilo da se vestina prenosi samo jednom nasledniku ?
WING CHUN – objasnjenja nekih spornih pitanja
Original i modifikacija
Polemika oko originalnosti vestine posoji samo medju ucenicima Yip Man-a , a poceo je William Cheung tvrdnjom da je on jedini naslednik originalnog Wing Chuna .
Prica ide ovako :“ U manastiru juzni Saolin su se skupili najbolji borci tog vremena da bi napravili superiornu vestinu koja ce pomoci kineskom narodu u borbi protiv Mancu dinastije koja je 1644 godina zbacila Ming dinastiju sa vlasti i zavela diktaturu . Manastir saolin je postao srediste pobune protiv Mancu-a. Jedan od petorice monaha predvodnika je izdao svoje saborce i vojska Mancua uz pomoc engleskih topova je razorila manastir , tako da je samo pet monaha prezivelo napad Medju njima je bio izdajnik Bak Mei osnivac istoimenog stila i monahinja Ng Mui , osnivac sistema, koja je svoje znanje prenela devojci po imeni Yim Wing Chun po kojoj je vestina dobila ime . Vestina se od nje na dalje prenosila samo jednom odabranom nasledniku , dok nije presla u ruke dr Leung Jan-a.
Dr . Leung Jan se bavio tradicionalnom medicinom i imao je radnju u Fatsanu ( Foshan , Fat Shan ) . Drzeci se tradicije on je vestini poducavao samo svoja dva sina ,Leung Bik-a i Leung Chun-a, u tajnosti . Treninge je drzao u dvoristu iza radnje . Lokalni menjac novca Chan Wah Shun je video sta se desava i kroz rupu na ogradi dvorista je poceo da posmatra treninge i da sam trenira . Posle nekoliko uspesnih borbi chan Wah Shun se procuo kao borac i to je doslo do Leung Jan-a , koji je prepoznao tehnike svoje vestine (po jednoj verziji ga Leung Jan uhvatio kako spijnira kroz rupu na ogradi ) .Posto se uverio da je Chan Wah Shun uspeo da „skine „ dobar deo vestine , buduci da je kao menjac novca bio jako lukan i inteligentan , Leung Jan ga je prihvatio kao ucenika iako nije bio clan porodice , a iz razloga da bi mogao da ga kontrolise . Shvtajuci da bi jednom mogao da preuizme „grandmastership“ nad originalnim Wing Chunom , buduci da je bio talentovan borac , a i prirodno fizicki jak (bio je visok 180 cm , sto je za kineza tog vremena izuzetno) .Da bi proverio koliko je vestine „skinuo“ Leung Janje dospio borbu izmedju svog mladjeg sina i Chan Wah Shuna koju je ovaj na iznenadjenje doktora dobio. Leung Jan je modifikovao osnovne principe i pokrete, svoje vestine i napravio jednu potpuno novu , inferiornu u odnosu na original , i toj verziji poducio Chan Wah Shuna . Leung Jan i njegov mladji su umrli i vestina je ostala Leung Biku koji se odselio u Hong Kong . Nakon toga Chan Wah Shun je sebe proglasio „grandmaster-om „ wing Chuna i otisao da radi kao msef obezbedjenja na imanje familije Yip Man-a . Yip man je bio poslednji i najmladji ucenik Chan Wah Shuna , od koga je naucio modifikovanu verziju vestine .Posle dolaska komunista na vlast Yip man bezi u Hong Kong i tamo srece Leung Bik-a koji ga prihvata za ucenika ( jedinog ) i od njega biva poducen originalnoj verziji vestine . Yip Man je otvorio skolu u Hong Kongu , i imao mnogo ucenika , koje je ,da bi odrzao tradiciju prenosenja vestine samo jednom nasledniku , poducavao modifikovanoj verziji, a samo je Williama Cheunga poducio originalnoj verziji kada ga je uzeo da zivi kod sebe. Cheung nije poducavao originalnu vestinu vestinu do smrti Yip Man-a 1972 . „
Sada cu pokusati da razjasnim neke stvari u vezi ove price...
- Ne postoje istorijski ( materijalni ) dokazi da je manastir juzni Saolin ikada postojao.Uglavnom svi juzni stilovi kung fu-a vezuju svoje poreklo za taj manastir i pet monaha , uglavnom iz patriotskih i politickih razloga .
- Ng Mui je osnovala stil koji je prenela svojoj ucenici i po njoj ga i nazvala. Kao i u predhodnom slucaju ne postoje dokazi da je pomenuta osoba postojala . Radi se o legendarnoj licnosti koju kao osnivaca vestine navode i sledeci stilovi: Beli zdral Kung fu ( legenda o devojci koju Ng Mui poducava skoro identicna kao u Wing Chun prici) , Wu Mei Pai , neki stilovi zmajevog kung fu-a , Hung Kuen Pet Obrazaca. Takodje je u zavisnosti od price bila majstor Saolin kung fu-a( opet u zavisnosti od price severnog ili juznog) , Wudang kung fu-a ili porodicnog stila generala Yeuh Fei-a . Istina je da je Wing Chun nastao na jugu Kine izmedju 16. i 18. veka i da su ga praktikovali usavrsili i dalje preneli clanovi opere „Crvenih Dzunki( brodova , camaca)“ .
-Yim Wing Chun i Leung Bak Chao takodje nisu stvarne licnosti , vec deo folklora , a Samo ime Yim Wing Chun se nije odnosilo na osobu , vec je to bila sifra pokreta otpora .Prve licnosti ZA koje se sa sigurnoscu moze tvrditi da su zaista postojale a vezane su nastanak i razvoj Wing Chun -a nalazimo 1850 u operi crvenih camaca. To su 13 clanova opere crvenih camaca za koje postoje dokazi da su zaista postojali , i za koje se zna da su se bavili Wing Chun-om, a sasvim je moguce da su ti ljudi zapravo i osnivaci vestine . Radi se o sledecima licnostima :
Wong Wah Bo ,Leung Yee Tai ,Dai Fa Min Kam ,Yik Kam ,Suen Fook Seng ,Fa Jee Ming ,Hui Kai Fu ,Fa Gu Ban
Chee Yuen Cheung ,Dai Sheng Wo ,Lang Zai Mo ,Dai Gar Sheng ,Doh Ngan Shun
Postoje jos neki clanovi opere cija su imena vezana za ovaj period i za njih se tvrdi da su se takodje bavili Wing Chunom , ali se njihovo postojanje ne moze potvrditi . Radi se o sledecim osobama :
Lai Fook Shun ,Sun Fook Chun ,Hung Gun Biu
Takodje postoje Wing Chun stilovi koje svoje poreklo ne vezuju za Yim Wing Chun \Ng Mui liniju , vec za neke druge licnosti , a takodje postoje Wing Chun stilovi koji svoje poreklo ne vuku iz opere crvenih camaca , vec direktno iz manastira Severni Saoiln , a neki cak sa Tibeta,
- Vestina se nije prenosila samo jednom odabaranom uceniku .Kao sto vidimo iz predhodno iznesenih cinjenica u vreme nastanka vestine postojalo je 13 "grandmastera", a svaki je imao jednog ili vise ucenika. Ako pratimo liniju Yip Man- Chan Wah Shun- Leung Jan vidimo da je sam Leung Jan je imao dva ucitelja , Leung Yee Tai-a i Wong Wah Bo-a, koji su pored njega imali jos ucenika , .Fok Bo Chuen je ucio kod njih u isto vreme kad i Leung Jan , inace on je jedan od ucitelja Yuan Kai Sana i njegovog brata Yuan Chai Wan-a. U isto vreme bilo je jos pripadnika opere , poznatih majstora koji su ziveli u isto vreme kada i ucitelji Leung Jana i imali svoje ucenike ciji naslednici rade i danas .Npr. Hung Gun Biu , danas naslednik Garret Gee koji radi Hung Fa Yi verziju Wing Chuna koje je gotovo identicna Cheungovoj „Tradicionalnoj“ verziji , Dai Fa Min Kam od koga vode poreklo Chi Sim wing chun , Yuan Kai San Wing chun , Vietnamski Wing Chun i jos nekoliko manje poznatih stilova, Dai Dong Fung ciji je danas naslednik Leo Man . itd. Iz ovoga se moze videti da Leung Jan nije jedini naslednik vestine Wing Chun-a .
- Leung Jan nije poducavao samo svoje sinove i Chan wah Shuna . Istina je da je on imao mnogo ucenika pre i posle njega . Wong Wah Shun, Leung Bak Cheung, Lai Yeung Yin,Muk Yan Wah, Lo Kwai, Chan Kwai,Ho Han Lui , su neki od njegovih ucenika , kao i gotovo svi muski stanovnici sela Gulao ( Gu Lao, Go lo), rodnog mesta Leung Jan-a.
- Chan Wah Shun je tesko mogao da pobedi u borbi maldjeg sina Leunga Jana , jer je on prema postojecim podacima bio mentalno oboleo , i umro je pre nego sto je Chan Wah Shun bio primljen za ucenika .
- Chan Wah Shun nikada nije za sebe tvrdio da je „grandmaster“ bilo cega .
- Ne sano da ne postoje podaci da je Leung Bik ikada bio u Hong Kongu niti da je ikada sreo Yip Man-a , vec ne postoje podaci da je Leung Bik ikada postojao . Sam Yip Man nikada nije tvrdio da je ucio od Leung Bk-a, ovu pricu je u javnost plasirao najstariji Yip Manov ucenik Leung Sheung kao marketinski potez. Yip Man nikada nje hteo da komentarise izjave svog ucenika , i nikada nije potvrdio ovu pricu, mada je nije ni opovrgao , jer je na osnovu jnje skola borenja koja je vec bila dosta poznata postala jos poznatija i popularnija. Da Leung Jan nije imao naslednika govori i cinjenica da je prodao svoju radnju kada se povukao u penziju , a obicaj , koji je i danas na snazi u Kini je da najstariji sin naledi porodicni posao . Taj posao se prodaje samo ako nema muskih naslednika koji bi nastavili tradiciju.
- Chan Wah Shun nikada nije radio kao obezbedjenje , jedno vreme je drzao skolu borenja , a nedugo posto je Yip Man dosao kod njega da uci doziveo je mozdani udar i umro kao invalid , tako da je Yip Man nastavio trening kod njegovih ucenika .
To je sto se tice cinjenica . a sada bih postavio nekoliko pitanja :
- Leung Jan je bio poznat kao veoma vest borac , i u vreme kada je primio Chan Wah Shuna za ucenika radio Wing Chun dugo vremena . Buduci da je Wing Chun vestina zasnovana na izgradjivanju refleksa , cak i da je izmenio koreografije pokreta , sam sistem i reflekse , reagovanje na napade , i svoju napadacku tehniku tesko da je mogao da promeni , . Refleksi kad se jednom izgrade i kada se usvoji sistem ne mogu se iz korena promeniti i to samo na neko vreme . A pitam se da li bi bilo moguce prevariti nekoga ko je vec izvesno vreme posmatrao sta i kako se radi , a pri tom je bio u poslu u kome covek sebi ne sme da dozvoli da ga varaju ?
- Zasto bi Yip Man izabrao bas Cheunga da mu prenese originalnu vestinu , kad je covek imao dva sina i bar bi meni bilo logicno da oni budu naslednici originala , ili bar neki od rodjaka koji su trenirali kod njega ? Yip Man je bio veliki tradicionalista , i price da njegovi sinovi nisu zasluzili vestinu su u najmanju ruku smesne, jer je obicaj prenosenja celukopnog nasledja sinovima ili najblizim rodjacima kod Kineza svetinja , i taj obicaj se krsi samo u izuzetnim slucajevima , kada nema naslednika ili bi oni bili ugrozeni znanjem ili predmetima koje bi dobili u nasledje.
- S obzirom na to da Kinezi jako postuju tradiciju , kako znamo da Cheung danas poducava original a ne neku modifikaciju , postujuci pravilo da se vestina prenosi samo jednom nasledniku ?
Poslednja izmena od moderatora: