Quantcast

Windows 10

Commie

Buduća legenda
Poruka
31.727
Meni na W10 npr prikaze da ima 8GB...kako i jeste.
Butujem Kubuntu , pokaze da ima 7.8GB ... bice da sistem ukrade za cache ili sta vec ...
A nemam ni integrisanu grafu , ni na ploci ni na procesoru ...

NemanjaKT

Početnik
Poruka
33
Znate kako,nemam nista integrisano da bi mi vuklo memoriju imam ryzen 5 1600 procesor i gtx 1050,cudno mi je bas da sam 2 godine koristio win10 reinstalirao ga od tada jedno 70 puta i uvek je pisalo 8gb i odjednom sve do prekljuce je pisalo i samo odjednom sam krajem oka primetio 7.94.Znam za kes memoriju ali sto nije zauzela pre nego bas onda.Glupo mi nekako ono da mi stoji a u biosu 8192mb.Za linux znam i njega sam koristio dosta i uvek je bilo 7.8gb,a na ostalim windowsima je 8gb

Commie

Buduća legenda
Poruka
31.727
Resenje je verovatno u biosu , jer moguce je da ti win reservise unapred deo ram memorije zbog integruse , koja je moguca na ryzen procesorima (apu)

Odes u bios i nadji opciju primary Graphic adapter i stavi PCI express.

Pre toga vidi sta ti kaze device manager u polju display adapters?!

Inace nije to W10 mana , tako je jos od w7 ...

i jos nesto jel ti OS 64 ili 32 bita?

NemanjaKT

Početnik
Poruka
33
Resenje je verovatno u biosu , jer moguce je da ti win reservise unapred deo ram memorije zbog integruse , koja je moguca na ryzen procesorima (apu)

20190811_232526.jpg
sasas.PNG
sss.PNG

U biosu je sve u redu.

NemanjaKT

Početnik
Poruka
33

Sve sam zive opcije u biosu podesavao,vracao itd.Znaci sve sam probao u biosu.Najverotnije mer je zeznuo 5205 bios koji sam prekljuce updateovao na 5007 je uvek prikazivao 8gb.7.9 mi prikazuje task manager i uvek je tako bilo.

Commie

Buduća legenda
Poruka
31.727
Bios poremetio , moguce ... gpu zauzeo , moguce ...

Si probao ovo ?

Solution 1: Modify RAM used on Boot

This option in Windows is used to reserve RAM that is used during the boot procedure when your system is turning on. By default, it may permanently and unnecessarily reserve a significantly large amount of RAM for it.

1. To set that right, Press and Hold the Windows key and Press R. Type msconfig in the Run dialog box and Press Enter.
  2. The System Configuration window will open. Go to the Boot tab in it.
  3. Select your Operating system from the list below if you have more than one. Now Click on the Advanced Options button.
  4. On the upper right corner, Clear the checkbox next to Maximum memory. Click Ok.usable ram
  5. Now restart your computer. Check of the issue resolved. If not, move on to the next solution.

NemanjaKT

Početnik
Poruka
33
Bios poremetio , moguce ... gpu zauzeo , moguce ...

Si probao ovo ?

Solution 1: Modify RAM used on Boot

This option in Windows is used to reserve RAM that is used during the boot procedure when your system is turning on. By default, it may permanently and unnecessarily reserve a significantly large amount of RAM for it.

1. To set that right, Press and Hold the Windows key and Press R. Type msconfig in the Run dialog box and Press Enter.
  2. The System Configuration window will open. Go to the Boot tab in it.
  3. Select your Operating system from the list below if you have more than one. Now Click on the Advanced Options button.
  4. On the upper right corner, Clear the checkbox next to Maximum memory. Click Ok.usable ram
  5. Now restart your computer. Check of the issue resolved. If not, move on to the next solution.

Jesam to sam prvo probao.To kad stikliram prikaze mi 7.45gb

bmaxa

Aktivan član
Poruka
1.413
To hardware rezezervisano znaci to sto pise. Neka od kartica rezervise i to je to. Nekada je bio remap memorije
dok su sistemi bili 32 bitni, ali sada sa 64 bita to ce biti da je nesto drugo, verovatno BIOS.

NemanjaKT

Početnik
Poruka
33
To hardware rezezervisano znaci to sto pise. Neka od kartica rezervise i to je to. Nekada je bio remap memorije
dok su sistemi bili 32 bitni, ali sada sa 64 bita to ce biti da je nesto drugo, verovatno BIOS.
Cekaj onda bios fix :lol:

63 MB nije nesto strasno.

Bitno je da ti TM prepoznaje modul od 8GB.

vazi cekam Bios fix a dotad sam na win7 koji pokazuje 8gb lol.Hvala vam svima na pomoci.

Commie

Buduća legenda
Poruka
31.727
Windows 10 Insider Build 18963 Adds GPU Temperature Monitoring

By Sergiu Gatlan
  • August 16, 2019
  • 05:15 PM
  • 0

Windows 10 Insider Build 18963 Adds GPU Temperature Monitoring

Microsoft has released Windows 10 Insider Preview Build 18963 (20H1) to Insiders in the Fast ring, a build that adds GPU temperature to the Windows Task Manager and allows users to rename their virtual desktops.
This Insider update also includes an improved Optional Features settings page, adds a mouse cursor slider to the Windows settings, and improves the Windows Search, as well as new features, improvements, and various fixes.
If you are a Windows Insider in the Fast ring, you can update to the Insider Preview Build 18963 by going into Settings -> Update & Security -> Windows Update and then checking for new updates.

Windows 10 Insider Preview Build 18963 (20H1)

Windows 10 Insider Preview Build 18963 (20H1)
To see the full release notes with all the improvements for this insider build, you can read the blog post. The notable changes made to this Insider release are detailed below.

GPU temperature monitoring
Windows Insiders who install this build will be able to keep a close eye on their GPU card's temperature from the Task Manager which will now display the current temperature on the Celsius scale for dedicated GPUs next to their listing in the Performance tab.
"Showing the GPU temperature in Task Manager is currently only supported if you have a dedicated GPU card," says Microsoft.
Users may also have to update their "graphics driver to see the temperature. Specifically, one which supports version 2.4 (or higher) of WDDM is required."
Task Manager GPU temperature

Task Manager GPU temperature

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/windows-10-insider-build-18963-adds-gpu-temperature-monitoring/

acabg

Poznat
Moderator
Poruka
9.683
Microsoft testira zanimljivu opciju za Windows 10, možda je dobijemo sa sledećim apdejtom

Izgleda da će prva od dve velike nadogradnje Microsoftovog operativnog sistema Windows 10, koje bi trebalo da stignu sledeće godine, onima koji žele više kontrole nad ponovnim pokretanjem računara ponuditi zanimljiv alat.

U sklopu izdanja Windows 10 Insider Preview Build (redni broj 18965), u Microsoftu testiraju novu postavku koja će vlasnicima Windowsa omogućiti da preciznije odrede da li će se aplikacije automatski pokrenuti posle restarta.
U Microsoftu kažu da će nova opcija biti isključena u početnim postavkama. Ako želite da je aktivirate, moraćete da otvorite meni Account settings i potražite je pod Sign-in options.

Naravno, to što u Microsoftu testiraju novu opciju ne znači da će se ona automatski pojaviti i u sledećem izdanju ažuriranja za Windows 10.
Ali, svakako obratite pažnju na sledeće izdanje (20H1), koje bi trebalo da se pojavi početkom sledeće godine. U istom izdanju u Microsoftu planiraju da dodaju ugrađeni Linux kernel.
Kao svaka druga nadogradnja, Build 18965 donosi niz rešenja za bagove i za stabilniji rad računara. Između ostalog, trebalo bi da budu uklonjeni problemi zbog kojih pojedine aplikacije nisu mogle da rade u pozadini i zbog kojih se taskbar nije prikazivao pri radu sa tastaturom osetljivom na dodir.

https://www.b92.net/tehnopolis/softver.php?yyyy=2019&mm=08&nav_id=1581231

Лепо сам рекао мс да су боље радили на побољшањима на вин икс пе него да праве бсод вин 10 :mrgreen:

acabg

Poznat
Moderator
Poruka
9.683
"Krpe zakrpu": Microsoft hteo da reši stare, pa napravio korisnicima nove probleme

Izgleda da je softverska "zakrpa" za Windows 10, koja je trebalo da reši određene probleme tog najrasprostranjenijeg operativnog sistema na svetu, uspela korisnicima da stvori nove nevolje...

Foto: GettyImages / Drew Angerer

Foto: GettyImages / Drew Angerer​

Nadogradnja objavljena 10. septembra, pod oznakom KB4515384, trebalo je da "okrpi" probleme sa ličnom pomoćnicom Cortanom, kao i sa pretragom u samom Windowsu 10.
Iako je uspela da otkloni grešku zbog koje je pretraživanje u Windowsu dodatno opterećivalo procesor, nova "zakrpa" je onesposobila neke od ključnih funkcija tog operativnog sistema.

Nakon instalacije nadogradnje, pretrage u Start meniju i u taskbaru su prestale da funkcionišu, pa se, umesto rezultata pretrage, u Start meniju pojavljuje prazan prozor.
Neki korisnici su se na Reddit-u žalili da im se pojavila poruka o grešci, u kojoj je pisalo da Start meni više ne funkcioniše, kao i da će sistem pokušati da popravi grešku prilikom sledećeg logovanja.
U Microsoftu sada rade na novoj "zakrpi" za - "zakrpu". Nadamo se da će ona ubrzo stići, jer će u suprotnom, korisnici koji su instalirali poslednju nadogradnju, morati još neko vreme da se bore sa svojim "podivljalim" procesorima.

https://www.b92.net/tehnopolis/softver.php?yyyy=2019&mm=09&nav_id=1591953
:rotf:
А ови који хвале да је вин 10 најбољи ос на свету мук нема их нигде :)

acabg

Poznat
Moderator
Poruka
9.683
Могуће је да им је блокирао систем за превод или им је гоогле транслате прави проблем лоше преводи :kez:

Commie

Buduća legenda
Poruka
31.727
Od ove godine opet experimentisu sa update rasporedom, npr izgleda će na proleće u toku godine biti major update a na jesen nešto kao service pack.
Tako da ovaj 1909 koji treba da stigne uskoro odnosi jako sitne promene a ona na proleće 20H1 build sve nove stvari iz Insajder verzija...
Dobro se setili i ovako svake godine stave na kašičicu par funkcija a pola izbace ili odustanu..koliko stvari iz insajdera nisu promenili u stable buildovima jer nije spremno ili ne odgovara im...
Npr Sets, Odlična fora, nisu usvojili...

Sabonis

Domaćin
Poruka
4.168
Ljudi moji, imam Bitdefender.Prospartao sam ceo komp, pohvatao 4 trojanaca i to je to.Na netu sam, komp stalno prikacen na wifi i na pola sata odprilike samo mi AV javlja da je uhvacen trojanac u nekom folderu.Svaki put je to neki drugi folder, neki drugi fajl, neki drugi tip trojanaca.Da li je to normalno?