Whey protein pre treninga da ili ne?

Ok, sto da ne, bolje to nego sarma...Mada pre treninga je vazno uzeti i ugljene hidrate...Znaci bolje gejner koji ima i kresatin i amino i proteine malo i UH.....Pre bih uzeo NO reaktor neki pre treninga kreatin i dekstrozu, amino u toku treninga a whey na kraju, ali kada bih imao pare za bacanje sto da ne, pio bih whey na svakih sat vremena :-)
 
Pre treninga nikako proste uglj. hidrate(kakvih ima u gejneru). Jesu nam potrebni uglj. hidrati, ali kompleksni i to na min sat i po od treninga. Prosti uglj. hidrati tu imaju glavnog smisla samo kada je neko na insu.

Što se tiče wheya pre treninga, mišljenja su baš podeljena. Ne zastupam nijedan stav. Lično, za periode pre/tokom/posle treninga,koristim kompleks aminokiselina, bcaa ili eaa. Whey uzimam samo posle treninga i sa ovsenim kao prvi obrok.
 
Da, što složeniji UH. A što se tiče Wheya pre treninga, pa on je po sastavu isti kao i kompleksne aminokiseline + što neki proizvođači dodaju veće količine BCAA i GLUTAMINA tako da ne vidim razlog da se ne uzima i pre treninga. Jedino se mora voditi računa da se ne pretera sa unosom proteina u odnosu na UH jer je jeftinije i zdravije da energiju dobijamo sagorevanjem UH nego proteina.
 
Recimo ovako: bilo koji oblik proteina osim hidrolizata, je još uvek, da tako kažem, ceo protein, tj. zahteva varenje. Izolat i koncentrat su celi proteini. Hidrolizat se može uzeti u obzir kao varijanta za pre treninga, jer je već rastavljen na di i tri peptidne lance.

No, uzimajući u obzir cenu HydroWheya, ne bi mi palo na pamet da ga koristim bilo kada osim posle treninga. :D
 
dakle
isolat i koncentrat ili obratno sigurno nisu dobra opcija TO GLUPA OPCIJA
ja cu da pokusam da objasnim ovako:
ukoluko ti vec hoces da popijes hidrolizat 1 sat ili 30ak min pred trening iz kog razloga onda ne bi da varijabla vazila za tajming zvani OBROK?

mislim,koji bi se ... neko zezao sa 400-500 gr mesa kada je moguce da se popije protein i ceo % istog ce metaiblicki biti preradjen do najmanje mere tj sa unesenih 40ak gr praska ti si zadoviljio sve svoje potrebe?

nadam se da je ovaj deo jasan

evo malo da pokusam da objasnim sa strucnog stanovista i nadam se da cu uspeti sto "prostijim jezikom" da to napisem da bi me shvatili (nemojte ovoe da shvatite pogresno jer ne mislim nista lose)

-dakle...
proteini su po sastavu belancevine, organski spojevi gradjeni od aminokiselina (AK) itd itd itd...
AK DELIMO U DVE GRUPE-ESENCIJALNE I NEESENCIJALNE (sada nema smisla da pricam ovde i Peptidima itd itd itd jer bi to odvelo u molekularnu bihemiju na kraju hahhahahha) zar ne?
dalje,
PROTEIN se dalje deli na JEDNOSTAVNE (koji su gradjeno samo od AK) i tih jednostavnih imamo dve vrste tj FIBRILARNI I GLUBULARNI i imamo drugu vrstu a to su SLOZENI (gradjeni od ostatka proteinskog dela i i prostatkse grupe koja nije protein)da dalje ne idem u daljenju podelu

Onda treba da kazem da protein ima 4 strukturna nivova koji u stvari odredjuju izlged i kvalitet proteina pa onda opet se to deli na,PRIMARNU STRUKTURU,SEKUDNARNU STRUKUTRU,TERCIJARNU STRUKUTRU i KVARTARNU STRUKTURU (kapiram da nema smisla da bez veze trosim vreme na objasnjavnje uloge svake srukture jer to i nije toliko bitno KOLIKO JE BITNO DA SE ZNAJU KOLIKO NIVOA PROTEIN zarad daljnje price)

Da ne pricam sada o tome koja je uloga protiena jer valjda to i vrapci znaju,ali bih se osvrnuo na ono sto je poenta ovolikog mog posta da pokusam da pribilzim celu pricu oko UNOSA I PROBAVE PROTEINA..

probava se odvija da bi materije iz hrane mogle dospeti u krvotok
proteine u organizam unosimo hranom biljnog i zivotinjskog porekla
depoi proteina ne postoje!!!!

ZAKLJUCAK- nesemo protein = pretvara se u AK jer samo AK mogu putem creva dospeti u krvnu plazmu
RASPLET-proteini se izluCuju/ fecesom, znojenjem, rezanjem kose i noktiju
HCl uzrokuje denaturaciju proteina, zatim u zelucu pepsin deluje na denaturirane proteine i razgradjuje ih do polipeptida (pocepanih proteina) pepsin ceepa peptidnu vezu tamo gde se u AK nalazi aromatski prsten (tako nastaju polipeptidi).... zatim TRIPSIN i KIMOTRIPSIN dalje cepaju peptidnu vezu dok ne nastane DIPEPTID.... zatim se nastavlja= DIPEPTID =SPEC. PROTEAZE = AK =KRVNA PLAZMA!!!!
E onda dolazi do zanimljive situacije gde se ova SINTEZA proteina odvija u tri faze

INICIJACIJA,ELONGACIJA,TERMINACIJA...
E sada
malo je hebeno uprostiti stvari oko same sinteze tj incijiacije,elongacije i terminacije ali ono sta je bitno je proces br 2 tj elongacije.
ali ajd da probam ovako

To je produbljivanje proteinskog lanca koji ima-pazi sada 3 koraka!!!
necu da pricam o tome koji su to koraci jer nema smisla ali sam samo hteo da se osvrnem na celu pricu u globalu da samo se stvori slika u glavi koliko jedan mali deo molekula tj kroz koliko faza prolazi i sta se sve ne desava sa njim sve do faze TERMINACIJE
sve u svemu,nadam se da sam bar malo priblzio celu pricu oko toga i na kraju samo sam hteo da kazem da je ovo sve prica o jednom malom organskom spoju koji prolazi kroz TRLION FAZA da bi dosao tamo gde treba da dodje.
izolat,koncentrat su jos uvek potpun protein sa jakim vezama koji je potrebno svariti.Aminokiseline fakticki preskacu taj korak i idu direkt u creva pa jetra pa misici blabla.E sad sto je lose,lose je jer ces ti tokom treninga variti taj izolat i koncentrat i em sto nece te AK biti dostupne tokom treninga (osim ako ti trening traje 2 sata) em sto ti krv ide bzv dodatno u zeludac da se vari.Otud i ona stara da se ne ide na trening bar sat vremena po jelu.
pa onda samo okrenes pricu od nazad prema gore i stvar ce ti biti servirana
dakle APSOLUTNO NEMA SMISLA KORISTI KONCNETRAT ILI ISOLAT PROTEIN PRED TRNEING,SAT,dva,pet 30min PRED TRENING!!
zna se tajming kada se koristi i sa cim
sve ovo naravno ve vazi na vec "razbijene"stvari kao sto su EAK,BCAA,GLM,BA itd.....
da bi prica bila kompljet ono sto je bitno je
Opcija pred trening mzoe biti HIDROLIZAT,on je razbijen na di i tri-peptide i najblize je sto se moze doci do slobodnih ak a da nisu ak.
 
Da bi se objasnilo zašto je nešto tako ili onako, često se mora ući i, kako ti reče, u sitnice. Mnogo ljudi ne ume da koristi suplementaciju. Whey se često trpa i stotinama grama dnevno, kao da je zamena ishrani a ne dodatak. Nema tu ničeg štetnog, ali što bi se bacao novac tek tako i uzaludno trošio whey. Vrlo je bitan pravi tajming suplementacije, a onda i doziranje. Uzalud dobre doze, ako su u pogrešno vreme. Uzalud pravi tajming, ako su male doze.

Ovakva diskusija je možda suvišna i previše opterećujuća početnicima, "sezoncima" i sličnim. No, onima koji su dugo posvećeni zdravom životu, održavanju forme ili takmičenju, ovakve diskusije su korisne i zanimljive. U svakoj oblasti postoje nivoi edukacije koje ljudi prate prema svojim mogućnostima ili interesovanjima.

Onome što si rekao da 98% ljudi ne želi da izgleda poput Cutlera ili Colemana, ja ću dodati samo i ovo: 98% ljudi i NE MOŽE tako da izgleda i da hoće. ;) Ti ljudi su genetic freaks pre svega, a da ne pričamo dalje da je disciplinovanost i odricanja koji oni imaju samo san za većinu.
 
Da bi se objasnilo zašto je nešto tako ili onako, često se mora ući i, kako ti reče, u sitnice. Mnogo ljudi ne ume da koristi suplementaciju. Whey se često trpa i stotinama grama dnevno, kao da je zamena ishrani a ne dodatak. Nema tu ničeg štetnog, ali što bi se bacao novac tek tako i uzaludno trošio whey. Vrlo je bitan pravi tajming suplementacije, a onda i doziranje. Uzalud dobre doze, ako su u pogrešno vreme. Uzalud pravi tajming, ako su male doze.

Ovakva diskusija je možda suvišna i previše opterećujuća početnicima, "sezoncima" i sličnim. No, onima koji su dugo posvećeni zdravom životu, održavanju forme ili takmičenju, ovakve diskusije su korisne i zanimljive. U svakoj oblasti postoje nivoi edukacije koje ljudi prate prema svojim mogućnostima ili interesovanjima.

Onome što si rekao da 98% ljudi ne želi da izgleda poput Cutlera ili Colemana, ja ću dodati samo i ovo: 98% ljudi i NE MOŽE tako da izgleda i da hoće. ;) Ti ljudi su genetic freaks pre svega, a da ne pričamo dalje da je disciplinovanost i odricanja koji oni imaju samo san za većinu.

Slažem se ja da treba objasniti ili razjasniti neke stvari, pogotovo ko ishrane i proteina.
Ali bez nekog preterivanja.
Niko ne može da nešto nauči dok ne proba na sebi, jer svako telo ili mišić drugačije reaguje i na ishranu i na vežbanje.
A ja np nikada ne unosim više od 50 grama proteina, mislim na whey, osim ako nekada ne mogu da zaspim od gladi, pa pred spavanje popijem jednu mericu.
Isto tako i pred trening ako sam jako gladan. Ali prosek je 50 g
 
jedi domace meso, sarme, i hrani se zdravo i neces se pretvoriti u mrdo misica, a opet ces lepo izgledati.

ne treba ni u cemu preterivati.

Lepo si rekao - ako jede sarme, sigurno se neće pretvoriti u brdo mišića. :D



:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf: :rotf:

jesus-facepalm-facepalm-jesus-epic-demotivational-poster-1218659828.jpg


20090727002827780196-0-epic-fail.jpg


epic-fail-sports-fail-epic-forehead-weak-retard-demotivational-poster-1206344902.jpg


double_fail.jpeg


double-facepalm.jpg


31e87d92-7708-44ea-a225-0b99136429c7.jpg


:hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf:
Sta reci! :rtfm: Vril je ovde pokupila sve oskare za koje je nominovana za bisere na pdf rekreacija...

Jos jednom pouka price:
Ako ne zelite da imate brdo misica JEDITE SARME I DOMACE MESO - POZELJNO SVINJU POVLJENIKA, A AKO JOS TOME DODATE I KAVURMU CVARKE, CREVCA, PIHTIJE I NARODNU ZDRAVU HRANU MAS' I ALEVA PAPRIKA NA BELI LEBA (nikako crni i integralni , ne treba ni u cemu preterivati) GARANTUJE VAM VRIL DA NECETE IMATI BRDO MISICA 100%

Sto je najgore i svi mi se slazemo sa njom u ovoj izjavi :hahaha::rotf:

E sad koliko je lepo Jer ce taj "opet lepo izgledati" ne zelim da zalazim jer je lepota u oku posmatraca makar on bio i brdo sala
:bye:

Sve sve, al' meni zao sto nije pomenula punjene paprike przene na svinjskoj masti i KAVURMU!

:hahaha::rotf: Sto bre nekulturna ova, a covek resio da se ne pretvori u brdo misica i da se zdravo hrani :hahaha::rotf:
 
Što ljudi imaju jednu ružnu naviku:

Kad nekome ubaciš par zdravih stvari u njegov dosadan i nezdrav meni, uvek se nađe neko ko kaže ono čuveno: "ne preteruj sa tim(recimo, mesom), ne valja ni u čemu preterivati". A većina ljudi ceo život provede hraneći se vrlo nezdravo i NIKO IM NIKADA NIJE REKAO: "ej,ne preteruj sa tim(recimo, sarmom ili suhomesnatim proizvodima), ne valja ni u čemu preterivati". :D :D :D

Komično je to koliko život nekada ume biti ironičan.
 
I još nešto. Skoro sam jednom poznaniku napravio dijetu. Imao je običan da doručkuje posle dva sata od ustajanja i to obično neke kifle ili lisnato testo. Žena koja mu ceo život nikada nije rekla: "ej, nemoj to testo za doručak, ne valja to", usudila se da mu posle dva dana kaže: "ej, nemoj tolika jaja za doručak, prviše opterećuješ želudac, nije ni to zdravo"(a čovek jede 4 belanca i jedno celo jaje). :D :D :D I šta dalje da pričam. :D :D
 

Back
Top