Паника у Немачкој – Како зауставити економски слом!
17:05 30.10.2024.
1
Економска ситуација у Немачкој убрзано се погоршава а коалициона влада не може да се договори ни о чему, па чак ни да организује заједнички састанак са представницима привреде, послодавцима и синдикатима у тренуцима тешке економске кризе у земљи.
https://img.****************/button-api/?text=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0%D1%81%20%F0%9F%8E%AC%20&emoji=%F0%9F%93%B0&slug=srbininfo&button_colour=FFDD00&font_colour=000000&font_family=Cookie&outline_colour=000000&coffee_colour=ffffff
Због тога су одржана два састанка са мршавим резултатом без јасних одлука и предлога за решење кризе. И даље остаје отворено питање: ко и како може да помогне немачкој економији да стане на ноге у другој години рецесије?
У згради Рајхстага преподне су посланици либерала, који са социјалдемократама и зеленима чине владајућу „семафор“ коалицију, примили представнике индустријских и трговачких комора, занатлија, послодаваца, породичних фирми, пренео је Дојче веле.
Причало се наводно о свим мукама, расту цене енергената, пореском оптерећењу, мањку стручне радне снаге. После сат времена изашли су пред новинаре и саопштили да се мора „подићи конкурентност привредника и држава мора да побољша услове“.
Други скуп, после подне, организовао је Олаф Шолц, а пред Канцелермат у Берлину дојездиле лимузине са шефовима немачке ауто-индустрије, људи који воде индустрију, затим синдикалци и остали.
Главна тема је наравно „земљотрес“ у Фолксвагену који је најавио укидање десетина хиљада радних места у Немачкој.
И други произвођачи имају проблеме с обртом капитала, имају превише људи и капацитета, а више не продају толико аутомобила. Скупи су им енергенти, дави их кинеска конкуренција.
Немају сви ти проблеми везе са политиком, баш код Фолксвагена критичари кажу да су ствар довде довеле грешке управе.
Али, у аутомобилској бранши мисле да је политика само заоштрила проблеме. Цена струје је висока, субвенције за купце електричних аутомобила укинуте, мрежа пуњача још празњикава.
Ни Савезна влада није задовољна како иде тај прелазак на електромобилност.
Лоше вести стижу и из хемијске индустрије. Нека радна места се из Немачке селе у Сједињене Државе. Многи се питају да ли се уопште у Немачкој исплати пословати.
Канцелар Олаф Шолц рекао је да жели да „слуша“ шта прваци индустрије имају да кажу и то је била нека врста признања да се богзна какви закључци не могу очекивати.
Шеф Демохришћана Фридрих Мерц је описао одржавање две рунде разговора у истом дану као „вртић“.
Његов партијски другар, премијер Северне Рајне-Вестфалије Хендрик Вист, како преноси Дојче веле, поручио је владајућој коалицији да се лепо разиђе и пусти друге да владају, кад већ не може да се договори о економској политици.
Мала и средња предузећа, трговинске коморе, сви редом такође траже заједнички привредни концепт.
Но, последњих дана је кристално јасно колико партије немачке владајуће коалиције имају различите преставе. Зелени министар Хабек изнео је идеју да држава даје премије за инвестиције, а то није претходно договорио са Шолцом и Линднером. Овај други се најежи кад чује да треба да се деле било какве паре из буџета.
Колико год да је дупли програм изазвао збуњености, могуће да ће имати и наставак. У новембру су последње консултације о буџету за идућу годину. Тада ће се показати да ли је „семафор“ коалиција кадра за компромисе.
Тренутно у буџету зјапи рупа која се мери милијардама и неко ће морати да штеди.
Али, чак и ако се рупа запуши, тешко да ће бити пара за смањење цене електричне енергије које хоће привреда.