VUKOVI

Ma idi bre u ..... ........ ja sam pomislila da se desavaju neke stete po dviljac, prirodu, pa mi onda nelogicno, pa razmisljam, pa rekoh da pitam...a ti mi pricas o ekonomskoj steti lovista...e izvini na izrazu, a nek izvine i nitro, ali ovo je jace od mene
TI SI KRETEN !!!
Jel te zanima jos nesto osim koliko hiljada eura ces da dobijes i koliko ces komada da pobijes?
uh, ***, pocela sam i da rimujem :lol:
E ljudi evo o OVAKVIM LOVCIMA mi pricamo na soam temi...barem kad delimo na lose i dobre....e datumu, pogodi koji si....:lol:

Pa desavaju se stete po divljac samo sto kolega 'datum" ne ume ni to da objasni. Vec svojom prostom " logikom" odma' prelazi na pare...:dash:
Obaska taj ekonomski faktor, to jeste vazno za takve ljude , taj novac zaista zavrsava u rukama nekih ljudi i za njih je to zaista velika steta kad izgube novac koji im i ne pripada, novac koji nisu ni imali, novac koji je zaradila priroda, sasvim sigurno se takva vrsta novca ne vraca u prirodu ili ulaze nesto u sredjivanje, djubretarenje, kupovinu prihrane, negu i kontrolu zdravstvenog stanja divljaci pa i vuka, o povratku nestalih vrsta, itdd.... itd...mogao bih nabrajati jos...ihaaaaa

Ranjena divljac je tuga u sumi...blam za svakog lovca, neki se i hvale time da su npr. u hajci ranjena 2 vuka....:thumbdown:
Jeste steta ogromna kad neki "lovac" ne pogodi valjano DS, srndaca , srndac pobegne pitaj boga gde, ponekad se nadje a ponekad ne...ponekad i po vise dana prodje pa slucajno neko prijavi les kad odes tamo...onda vidis sta je i ko je...i znas da je sigurno danima skapavao po sumi i patio se...to jeste velika steta za tako lepu zivotinju...ali ne opravdavam nikakvo ranjavanje nijedne zivotinje...

Ko ne zna da puca...zna se gde je streljana i gde se vezba, nema da se vezba u sumi na zivoj divljaci....:rtfm:
 
I ne pokusavamo da vas ubedimo da smo mi "dobri" da bi se mi sad tu nesto uzdizali, nego da bi mogli da pisemo nesto normalno. Da bi zajedno pronasli "gde skripi".


Nemas pojma koliko smo blizu da cemo morati da sednemo za sto sa svim zelenima koji ce biti reprezenti gradjana RS, divljac je nacionalno prirodno bogatstvo svih gradjana itd...i bice raznih pitanja, bas raznih, znam da ce mnogi koji su navikli da neprikosnoveno "gazduju" nad tudjom imovinom imati silnih problema da se snadju u novoj sceni....:hahaha:
 
prirodno bogatstvo gradjana? :???:
heh...kako ljudi vole da umishljaju da je sve njihovo na planeti i da je sve stvorio bog kako choveku ne bi bilo dosadno...zar ne?
:otkacio:
 
Ma idi bre u ..... ........ ja sam pomislila da se desavaju neke stete po dviljac, prirodu, pa mi onda nelogicno, pa razmisljam, pa rekoh da pitam...a ti mi pricas o ekonomskoj steti lovista...e izvini na izrazu, a nek izvine i nitro, ali ovo je jace od mene
TI SI KRETEN !!!
Jel te zanima jos nesto osim koliko hiljada eura ces da dobijes i koliko ces komada da pobijes?
uh, ***, pocela sam i da rimujem :lol:
E ljudi evo o OVAKVIM LOVCIMA mi pricamo na soam temi...barem kad delimo na lose i dobre....e datumu, pogodi koji si....:lol:

Lovstvo je privredna grana kao i poljoprivreda, industrija , sta da da ti radim dete zivot je surov. Da li znas koliko tvojih vrsnjaka nema ni za leba a kamoli da drnda racunar i diskutuje na forumima? Pa citavo leto pod nadnicu rade da bi zaradili za skolovanje?
 
Poslednja izmena:
Pa desavaju se stete po divljac samo sto kolega 'datum" ne ume ni to da objasni. Vec svojom prostom " logikom" odma' prelazi na pare...:dash:
Obaska taj ekonomski faktor, to jeste vazno za takve ljude , taj novac zaista zavrsava u rukama nekih ljudi i za njih je to zaista velika steta kad izgube novac koji im i ne pripada, novac koji nisu ni imali, novac koji je zaradila priroda, sasvim sigurno se takva vrsta novca ne vraca u prirodu ili ulaze nesto u sredjivanje, djubretarenje, kupovinu prihrane, negu i kontrolu zdravstvenog stanja divljaci pa i vuka, o povratku nestalih vrsta, itdd.... itd...mogao bih nabrajati jos...ihaaaaa

Ranjena divljac je tuga u sumi...blam za svakog lovca, neki se i hvale time da su npr. u hajci ranjena 2 vuka....:thumbdown:
Jeste steta ogromna kad neki "lovac" ne pogodi valjano DS, srndaca , srndac pobegne pitaj boga gde, ponekad se nadje a ponekad ne...ponekad i po vise dana prodje pa slucajno neko prijavi les kad odes tamo...onda vidis sta je i ko je...i znas da je sigurno danima skapavao po sumi i patio se...to jeste velika steta za tako lepu zivotinju...ali ne opravdavam nikakvo ranjavanje nijedne zivotinje...

Ko ne zna da puca...zna se gde je streljana i gde se vezba, nema da se vezba u sumi na zivoj divljaci....:rtfm:

Sto bre nevolis nas iz Istocne Srbije, pa i mi smo zivi ljudi? Nemoj da me shvatis pogresno ali imam blagi utisak da ti fali malo kontakta sa stvarnoscu. Mnogo si mi ozlojedjen na nas sa ove strane Morave, a nije da se ne trudimo na napravimo nesto pozitivno.
Znas sticajem raznoraznih okolnosti veoma cesto sam bio u prilici da slusam vas pametne, obrazovane, strucne , uredno obrijane i podsisane kao se upinjenete da pomuzete bika umesto krave kad dodjete u Istocnu Srbiju. Ne verujem da si privatno los covek ali ne poznajes ljude i nemas pojma kako izgleda stvarnost izvan Beograda. Ni ja nevolim da gledam divljac kroz novac ali znam da je ekonomija surova i neumoljiva. Ajmo da zabranimo lov, onda se necemo raspravljati.
 
Lovstvo je privredna grana kao i poljoprivreda, industrija , sta da da ti radim dete zivot je surov. Da li znas koliko tvojih vrsnjaka nema ni za leba a kamoli da drnda racunar i diskutuje na forumima? Pa citavo leto pod nadnicu rade da bi zaradili za skolovanje?
Kao prvo i ja radim celog leta, doduse ne pod nadnicu, jer umem i bolje od toga !!!
Kao drugo, ne znam kakve veze ima to dal' neko ima za leba sa VUKOVIMA(koji su ovde, cini mi se tema) ?! I super, bas super sto je lovstvo privredna grana, a i sto si ti pokazao da te samo kinta interesuje, eto nadjosmo zadovoljstvo jednog...
A extra sto imas onaj seljacki trip da cim pocnes da se raspravljas sa nekim pricas mu kako neko nema za leba, a on ima bla, bla...
Ti si otvorio temu...ti si pozvao nas zelene ovamo...pa ,mi kazi, posle citave ove rasprave samo par stvari...jel bi prodao sve vukove Srbije za neku dobru kintu?
Dalje...da li podrzavas pucanje u svakog vuka koji se najde na nisanu bez ikakvog plana?
I trece, mislis li da bi sve bilo idealno kada bi vukovi nestali? Ili si od onih sto misle da nema sanse da nestanu, jer ih satro u Srbiji ima gomila?
 
Kao prvo i ja radim celog leta, doduse ne pod nadnicu, jer umem i bolje od toga !!!
Kao drugo, ne znam kakve veze ima to dal' neko ima za leba sa VUKOVIMA(koji su ovde, cini mi se tema) ?! I super, bas super sto je lovstvo privredna grana, a i sto si ti pokazao da te samo kinta interesuje, eto nadjosmo zadovoljstvo jednog...
A extra sto imas onaj seljacki trip da cim pocnes da se raspravljas sa nekim pricas mu kako neko nema za leba, a on ima bla, bla...
Ti si otvorio temu...ti si pozvao nas zelene ovamo...pa ,mi kazi, posle citave ove rasprave samo par stvari...jel bi prodao sve vukove Srbije za neku dobru kintu?
Dalje...da li podrzavas pucanje u svakog vuka koji se najde na nisanu bez ikakvog plana?
I trece, mislis li da bi sve bilo idealno kada bi vukovi nestali? Ili si od onih sto misle da nema sanse da nestanu, jer ih satro u Srbiji ima gomila?
Za pocetak mislim da mi dugujes izvinjenje jer ja tebe nisam vredjao, niti cu.
Vucju populaciju je realno veoma tesko opservirati prevashodno iz razloga nacina njihovog zivota. Vrsiti selektivni odstrel vuka, to jest birati jedinku koju ces da pucas je gotovo nemoguce.
Da li bih proda sve vukove za neku dobru kintu ne bih, jedan deo sto da ne.
Ne mislim da vuk kao populacija treba da nestane jer bi to bila katastrofa. I zapamti vuka puska nema sansi da unisti. Vukove su 50-tih godina potrovali i sa njima divlje svinje, gavranove , supove, belu kanju , itd.
Vuk u Srbiji nije ugrozena vrsta i nalazi se u ekspanziji to ti ja odgovorno tvrdim. Ako si raspolozena mogu da ti omogucim da budes u poziciji da slusas njihovo zavijanje.

A ono o menatalitetu .."....selo moje lepse od Pariza lepo iz daleka jos lepse iz bliza.."..ziva ti meni bila.
Pozdrav.
 
Sto bre nevolis nas iz Istocne Srbije, pa i mi smo zivi ljudi? Nemoj da me shvatis pogresno ali imam blagi utisak da ti fali malo kontakta sa stvarnoscu. Mnogo si mi ozlojedjen na nas sa ove strane Morave, a nije da se ne trudimo na napravimo nesto pozitivno.
Znas sticajem raznoraznih okolnosti veoma cesto sam bio u prilici da slusam vas pametne, obrazovane, strucne , uredno obrijane i podsisane kao se upinjenete da pomuzete bika umesto krave kad dodjete u Istocnu Srbiju. Ne verujem da si privatno los covek ali ne poznajes ljude i nemas pojma kako izgleda stvarnost izvan Beograda. Ni ja nevolim da gledam divljac kroz novac ali znam da je ekonomija surova i neumoljiva. Ajmo da zabranimo lov, onda se necemo raspravljati.

C,c,c,c,c.... opet vredjas koleeega....:thumbdown:
a utisci te opet varaju. Jako slabo zakljucujes i iz prilozenog.
Mozda si ti slusao ali pitanje sta si uspeo da zapamtis i usvojis od znanja, ocigledno malo ili nista.
Naopako kad bi takvi "kreirali" prirodu...

Greeesis, vrlo cesto sam u tvom kraju, bas u poseti seljacima...

P.S. jako mi se dopalo ono o muzenju bikova, ...:hahaha:
bas nisko udaras, mucki.....i pokvareno, seljacki , :banovati:
ali necu ti uzvratiti, to je ispod mog nivoa....:bye:

P.S. zasto navodis uvek iste gluposti, kad nemas nikakav smislen odgovor...kakve veze imaju deca i kompjuteri sa Vukovima??? Ko sta radi? Njegova stvar ali nista sladje do zaviriti u komsijsko dvoriste i bljuvati, a ???
 
Poslednja izmena:
Za pocetak mislim da mi dugujes izvinjenje jer ja tebe nisam vredjao, niti cu.
Vucju populaciju je realno veoma tesko opservirati prevashodno iz razloga nacina njihovog zivota. Vrsiti selektivni odstrel vuka, to jest birati jedinku koju ces da pucas je gotovo nemoguce.
Da li bih proda sve vukove za neku dobru kintu ne bih, jedan deo sto da ne.
Ne mislim da vuk kao populacija treba da nestane jer bi to bila katastrofa. I zapamti vuka puska nema sansi da unisti. Vukove su 50-tih godina potrovali i sa njima divlje svinje, gavranove , supove, belu kanju , itd.
Vuk u Srbiji nije ugrozena vrsta i nalazi se u ekspanziji to ti ja odgovorno tvrdim. Ako si raspolozena mogu da ti omogucim da budes u poziciji da slusas njihovo zavijanje.

A ono o menatalitetu .."....selo moje lepse od Pariza lepo iz daleka jos lepse iz bliza.."..ziva ti meni bila.
Pozdrav.

:hahaha::hahaha:

bravo kolega, jos koju ovakvu i ukopaces nas totalno.:rumenko:
Vuka jeste ISTREBILA bas PUSKA sa veceg dela evropskog kontinta..(nisi zapamtio nista), brojno stanje vukova je moguce utvrditi ali kad to budu poceli da rade strucni ljudi, vuk u Srbiji NIJE u ekspanziji, brojno stanje JE NEPOZNATO!

P.S. ogradjujem se kao lovac od svih ovakvih neukih i pre svega netacnih izjava jer ovakve gluposti i neistine stete i meni jako.

P.P.S. kolega, nisi odgovorio: VUK ILI VUCICA????
 
Lovstvo je privredna grana kao i poljoprivreda, industrija , sta da da ti radim dete zivot je surov. Da li znas koliko tvojih vrsnjaka nema ni za leba a kamoli da drnda racunar i diskutuje na forumima? Pa citavo leto pod nadnicu rade da bi zaradili za skolovanje?

Lovstvo NIJE privredna grana kao industrija, resursi u lovstvu nisu neunistivi i mogu se i istrebiti , unistiti nestrucnim gazdovanjem i prekomernim odstrelom, stradati od vremenskih nepogoda (susha npr), stradati od raznih bolesti itd...ali time se niko ne bavi....(bar ne od ovih sto debelo zaradjuju i bogate se od te prirode).
Prirodno bogatstvo divljih zivotinja RS je nacionalno bogatatsvo svih gradjana Srbije, privremeno "dato" na upravljanje LSS i o njemu se mora voditi racuna, jos vise nego da je tvoje licno.

Kakve veze ova glupost ima sa vukovima?
Pa to nisu deca tate-lovca koji proda tudje i donese kuci, sto im ti ne das kad vec toliko brines o njima?:thumbdown:
 
Poslednja izmena:
Za pocetak mislim da mi dugujes izvinjenje jer ja tebe nisam vredjao, niti cu.
Vucju populaciju je realno veoma tesko opservirati prevashodno iz razloga nacina njihovog zivota. Vrsiti selektivni odstrel vuka, to jest birati jedinku koju ces da pucas je gotovo nemoguce.
Da li bih proda sve vukove za neku dobru kintu ne bih, jedan deo sto da ne.
Ne mislim da vuk kao populacija treba da nestane jer bi to bila katastrofa. I zapamti vuka puska nema sansi da unisti. Vukove su 50-tih godina potrovali i sa njima divlje svinje, gavranove , supove, belu kanju , itd.
Vuk u Srbiji nije ugrozena vrsta i nalazi se u ekspanziji to ti ja odgovorno tvrdim. Ako si raspolozena mogu da ti omogucim da budes u poziciji da slusas njihovo zavijanje.

A ono o menatalitetu .."....selo moje lepse od Pariza lepo iz daleka jos lepse iz bliza.."..ziva ti meni bila.
Pozdrav.
Za početak, ja sam se tebi izvinula odmah (rekla sam ,,Izvini na izrazu, ali to je jače od mene...")
Molim te da mi objasnis zbog čega je nemoguce vrsiti selektivni odstrel vuka...
Čekaj, da li se ja varam ili je vukove u Nemačkoj, Austriji itd. istrebila baš puška? Ja sam tako čitala...
Molim te, takodje da mi daš neki dokaz da je vuk u Srbiji u ekspanziji ... znači daj mi neki proveren podatak, ko ih je, kada, gde, i na koji način prebrojavao, i koliko ih zvanično ima u Srbiji ...
P.S. Para vrti gde burgija neće, ne znam sto se cudim ovom delu tvog posta...

P.S. A što se mentaliteta tiče...ne sumnjam da je tvoje selo lepo, ali to nema nikakve veze sa mentalitetom...
 
Kad su ljudi siromasnhni duhom (najgore siromashtvo), nemaju postenja a ni casti, siromasni znanjima i svim drugim osobinama koje bi trebalo da nose kao homo sapiensi, onda su izrazi tipa pare i burgije prilicno koriscen metaforicki izraz u zamenu za prethodno.
Jer to samo kod takvih prolazi, ko ima bar malo logike a i sluzi se njome ti izrazi ne vrede nista jer su pokazatelj i samo odslikavaju da neko nece da radi nesto a trebalo bi a razloge, tj izgovore za svoju nesposobnost ili neznanje ili korumpiranost, alavost itd..iyd... moze naci u jos nekoliko u Srba omiljenih izraza slicnog znacenja kao burgije i pare...koji se takodje obilno koriste.
 
Poslednja izmena:
:hahaha::hahaha:

bravo kolega, jos koju ovakvu i ukopaces nas totalno.:rumenko:
Vuka jeste ISTREBILA bas PUSKA sa veceg dela evropskog kontinta..(nisi zapamtio nista), brojno stanje vukova je moguce utvrditi ali kad to budu poceli da rade strucni ljudi, vuk u Srbiji NIJE u ekspanziji, brojno stanje JE NEPOZNATO!

P.S. ogradjujem se kao lovac od svih ovakvih neukih i pre svega netacnih izjava jer ovakve gluposti i neistine stete i meni jako.

P.P.S. kolega, nisi odgovorio: VUK ILI VUCICA????

Vuka u Srbiji je 50 godina proslog veka zajedno sa gomilom ostalih predatora i strvinara ocistio otrov jer ako zaviris u arhive bice ti to mnogo jasnije. Isto vazi i za Evropu. Vuk se vratio na sva stanista u Srbiji gde je pre pedeset godina bio potrovan. Homolje ti je ocigledan primer jer do pre samo petnaestak godina vuka u Homolju nije bilo, ako meni ne verujes pitaj seljake sto cuvaju ovce. Dok nije bilo vukova niko nije ni cucao nesto mnogo pored ovaca pusti ih na ispasu i kraj price. Danas ovce cuvaju i ljudi i rundovi ali se stete desavaju.
Nacin na koji se vukovi love u Srbiji ne ugrozava njihov opstanak i to ce ti potvrditi svako ko se ozbiljnije bavi tom problematikom.
 
Za početak, ja sam se tebi izvinula odmah (rekla sam ,,Izvini na izrazu, ali to je jače od mene...")
Molim te da mi objasnis zbog čega je nemoguce vrsiti selektivni odstrel vuka...
Čekaj, da li se ja varam ili je vukove u Nemačkoj, Austriji itd. istrebila baš puška? Ja sam tako čitala...
Molim te, takodje da mi daš neki dokaz da je vuk u Srbiji u ekspanziji ... znači daj mi neki proveren podatak, ko ih je, kada, gde, i na koji način prebrojavao, i koliko ih zvanično ima u Srbiji ...
P.S. Para vrti gde burgija neće, ne znam sto se cudim ovom delu tvog posta...

P.S. A što se mentaliteta tiče...ne sumnjam da je tvoje selo lepo, ali to nema nikakve veze sa mentalitetom...

Realno u praksi veoma je tesko pratiti vuka i njegovu populaciju barem u uslovima kakvi vladaju u Srbiji. Vuk je oprezna zivotinja, nepoverljiva, visoko inteligentna. Sve procene o brojnosti vuka se donose na osnovu pracenja tragova, dojava o stetama koje je nacinio, osmatranja mrcinista i slusanja zavijanja vukova. Da bi vucja populacija u Srbiji ozbiljnije pratila trebaju pare ( na pomen novca dosta njih se gadi na ovom forumu ali bez novca nema ni zivota ni ozbiljnih naucnih istrazivanja) za kupovinu telemetrijske opreme itd.
Puska vuka u Srbiji na ovaj nacin kako se lovi ne moze da istrebi. A lovi se najcesce u 90% slucajeva slucajno najcesce tokom lova na divlje svinje. Ostalih 10% docekom na mrcinistu i pored torova.
Pedesetih godina proslog veka vrsena su velika trovanja i tada su vuk i ostali predatori i strvinari desetkovani na podrucju Srbije. U mom kraju do pre petnaestak godina nije ih uopste bilo. Isto ti vazi i za Evropu sve ostalo su bajke za malu decu.
Veruj mi kljucna prica oko vuka je ta sto veoma veliki broj ljudi koji ne poznaje realno stanje oko vuka daje sebi za pravo da se kune u njega, da ga navodno stiti i tome sl.
Cinjenica je da se u Srbiji ne zna tacan broj vukova ali je fakat da ga ima i tamo gde ga nikad nije bilo.

Nisam se uopste salio niti bio neozbiljan kada sam ti predlozio da tebi i tvojim prijateljima, ako ste zainteresovani , organizujem slusanje zavijanja vukova i pracenje tragova kada padne sneg. Posle takvog izleta bilo bi ti jasno sta je realno vuk i koliko je on veliki gospodar prirode.
 
Realno u praksi veoma je tesko pratiti vuka i njegovu populaciju barem u uslovima kakvi vladaju u Srbiji. Vuk je oprezna zivotinja, nepoverljiva, visoko inteligentna. Sve procene o brojnosti vuka se donose na osnovu pracenja tragova, dojava o stetama koje je nacinio, osmatranja mrcinista i slusanja zavijanja vukova. Da bi vucja populacija u Srbiji ozbiljnije pratila trebaju pare ( na pomen novca dosta njih se gadi na ovom forumu ali bez novca nema ni zivota ni ozbiljnih naucnih istrazivanja) za kupovinu telemetrijske opreme itd.
Puska vuka u Srbiji na ovaj nacin kako se lovi ne moze da istrebi. A lovi se najcesce u 90% slucajeva slucajno najcesce tokom lova na divlje svinje. Ostalih 10% docekom na mrcinistu i pored torova.
Pedesetih godina proslog veka vrsena su velika trovanja i tada su vuk i ostali predatori i strvinari desetkovani na podrucju Srbije. U mom kraju do pre petnaestak godina nije ih uopste bilo. Isto ti vazi i za Evropu sve ostalo su bajke za malu decu.
Veruj mi kljucna prica oko vuka je ta sto veoma veliki broj ljudi koji ne poznaje realno stanje oko vuka daje sebi za pravo da se kune u njega, da ga navodno stiti i tome sl.
Cinjenica je da se u Srbiji ne zna tacan broj vukova ali je fakat da ga ima i tamo gde ga nikad nije bilo.

Nisam se uopste salio niti bio neozbiljan kada sam ti predlozio da tebi i tvojim prijateljima, ako ste zainteresovani , organizujem slusanje zavijanja vukova i pracenje tragova kada padne sneg. Posle takvog izleta bilo bi ti jasno sta je realno vuk i koliko je on veliki gospodar prirode.
Znači kad tvoje uvijanje o tragovima, i šteti prevedem na srpski NEMAŠ POJMA KOLIKO IH IMA, samo predpostavljaš da ih ima dosta jer prave štetu (pri tome ne znaš da li je štetu napravio jedan vuk nekoliko puta, ili pet vukova, a često ne znaš ni da li je štetu napravio šakal, pas ili vuk) ...to što ti pričaš jednostavno se ne može uzeti za relevantno ...s toga to nije nikakav dokaz da ih puška ne može istrebiti.
Kada si pričao o načinu na koji se love si zaboravio na hajke !
I još nešto, svi stari lovci kažu da se lovi ono na šta se ide, i SAMO I ISKLJUČIVO ono na šta se ide..što znači da to što se u lovu na DIVLJE SVINJE ulovi VUK nije u redu i to ne bi uradio ni jedan ozbiljan lovac.
P0z....
P.S. To o praćenju tragova i slušanju zavijanja bi bilo zanimljivo, ali ne i ostvarljivo ...iz mnogo razloga ...a ja naravno verujem da je vuk gospodar prirode...(ako izuzmemo čoveka)
 
Jos jedan primer "odlicnog" gazdovanja:

Tokom lova na DS na Suvoj Planini, lovci LU "Jastreb" iz Bele Palanke odstrelili su jednog vuka .
"Slucajno" su naisli na copor od cak 10 vukova i jedva uspeli da odstrele jednog iako je mnogo hitaca ispaljeno???

ALi su uspeli da izbroje koliko je vukova bilo u coporu...:hahaha:

Opet nema nikakvih podatka o odstreljenoj jedinki, Muzjak, Zenka, bar odokativna starost, tezina....:dash:

P.S. kolega 13.08.1971, imas li ikakav podatak o tom odstreljenom vuku ili ne znas???

Sa zakasnjenjem, Srecan ti rodjendan! Ziv bio!:ok:
 
Inace, u zapadnoj Evropi i po svetu, po Sanctuary centrima za odgajanje vukova za naseljavanje nazad po prirodi ili po delovima gde ih ima, Uprave rezervata, centara, jako lepe novce zaradjuju i uzimaju na turizmu od slusanja i posmatranja vukova.
Rendzeri su obicno iskusni ljudi koji znaju sa vukovima i znaju gde obicno obitavaju, neki znaju i da komuniciraju sa njima, da se vukovi odazovu na poziv i to je za svakoga ko voli prirodu i vuka vrhunski dozivljaj.
S tim sto se na taj nacin ne odstreli nijedan vuk, pare se zaradjuju, vracaju u prirodu u prihranu, vakcinaciju, razne kontrole itd... , priroda se cuva sto je najvaznije i nasem narodu bilo prihvatljivije i Vuci siti i ovce na broju.
Sve to zahteva samo malo vise znanja i umeca jer su takvi turisti po pravilu zahtevniji u smislu da su ekoloski svesniji i zapazaju mnogo toga sto lovacko oko i ne vidi.

Steta je sto se ovde, jos niko ne moze da seti toga, s obzirom da u Srbiji "vrvi" od vukova!

Cak nema ni u Hrvatskoj gde je vuk stavljen pod trajni lovostaj kao prirodna retkost jer ni tamo lovacke udruge nisu kadrsovski osposobljene za ovaj vid zarade i ocuvanja prirode ujedno.
 
Poslednja izmena:
Yes Nevenaa,
ja sam hvala bogu bio "segrt" kod starih i postenih lovaca i to sam naucio odmah...pre nego sto sam i postao lovac...ono na sta smo tog dana krenuli, SAMO to se puca, NISTA vise, "pa makar ti beli slon izasao, ne vidis ga uopste", ne zanima te, taj dan je njegov dan niti razmisljas o tome da pucas na njega.
Ne daj boze da ranjavas iz nehata, iz brzine da sto pre ili sto vise pucas itd...itd...sut-karta u jednom pravcu i bolje da je uzmes sam, nego da te oni izbacuju, nece te vise u lovu nijedna grupa.

I jos se neceg setih, bas oko lova na DS ali neka....
 
Poslednja izmena:
Nasao sam i ovo za kolegu 13.08.1971.

sa sajta LSS, dakle ne sta kaze bilo koji prirodnjak, nego sta pise na sajtu organizacije ciji si i ti clan:

http://www.ecolss.com/index.htm

pa spusti dole, naci ces Temu : DOSLO VREME DA STITIMO VUKA (pdf) i CAROBNA PRICA VUCJIH LOBANJA (pdf) , skini pa procitaj sta pise.
S tim sto je broj vucjih lobanja iz meni nepoznartih razloga smanjen i Pantelic sad od toga pravi bajku, koja tesko da moze da se objasni na nacin koji je on pokusao da obajsni toliko vucjih lobanja...j
Jer se svako s dve cuke u glavi odmah zapita: Cekaj ako ima toliko lobanja, koliko i da li ih jos ima u prirodi???
 
Nasao sam i ovo za kolegu 13.08.1971.

sa sajta LSS, dakle ne sta kaze bilo koji prirodnjak, nego sta pise na sajtu organizacije ciji si i ti clan:

http://www.ecolss.com/index.htm

pa spusti dole, naci ces Temu : DOSLO VREME DA STITIMO VUKA (pdf) i CAROBNA PRICA VUCJIH LOBANJA (pdf) , skini pa procitaj sta pise.
S tim sto je broj vucjih lobanja iz meni nepoznartih razloga smanjen i Pantelic sad od toga pravi bajku, koja tesko da moze da se objasni na nacin koji je on pokusao da obajsni toliko vucjih lobanja...j
Jer se svako s dve cuke u glavi odmah zapita: Cekaj ako ima toliko lobanja, koliko i da li ih jos ima u prirodi???


Ja kod mene (okolina Vladicinog Hana), cesto zimi vidjam vuka u selu koje oupste nije u nekoj zabiti. Pored samog grada uz magistralni put. A cak i leti na nekih 500 metara od prvih kuca u sumi, kad setam ili berem pecurke. Susreti su na nekih 5 do 20 metara. Kratki doduse. A jednom nocu i sa coporom na 20-ak metara od kuca. Zavijanje copora je dozivljaj kakav se tesko opisuje. Jos kad je tako blizu. Krivo mi je samo sto nisam mogao da ih vidim od drveca, osim jednog koji je ladno prosao pored mene i pridruzio se coporu. Imao sam pistolj, ali nije bilo potrebe za tim. Zato mi ne izgleda da ih ima malo u mom kraju, jer ima puno divljine unaokolo a oni se cesto pojavljuju blizu grada. Po okolnim selima kazu mestani da ih stalno vidjaju. Hajke su ceste, ali retko se odstreli zato sto zbrise na vreme ispred nedisciplinovanih lovaca... Ako ti copori ne migriraju, nego su stalno tu, dobro je.
 
Migriraju Brano, svakako se krecu u potrazi za hranom, ali taj tvoj kraj , to bi bila lepa destinacija za drugaciji nacin "koriscenja" vuka, Vlasina sa okolinom.

To sto silaze tako blizu kuca i sela, govori nesto drugo, o manjku ostale divljaci u tom kraju!

dozivljaj je vrhunski, slazem se, i za to zavijanje i "druzenje" sa vukovima pametni ljudi lepo zaradjuju.

Na zalost, kod nas se takva pamet jos nije utelotvorila...

pozdrav!
 

Back
Top