Vuk Jeremić: Srbija nikada neće pristati na ukidanje RS!

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
"Na kraju svih krajeva, uvek ćemo podržati našu braću iz RS. Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev u Beogradu će se sastati samo sa Borisom Tadićem"

Podržaćemo našu braću... Jeremić


Jeremić dodaje i da je stav Srbije da tri naroda u BiH treba da se dogovore o budućnosti svoje zemlje i da će Beograd prihvatiti svako rešenje koje konsenzusom usvoje demokratski izabrani predstavnici Bošnjaka, Srba i Hrvata.

- Centralni strateški prioritet Srbije jeste integracija zapadnog Balkana u EU. Sve zemlje regiona, uključujući i BiH, treba što pre da ostvare svoje pravo na evropsku budućnost. Mi smatramo da su konstitutivni narodi BiH ti koji odlučuju kakvu vrstu unutrašnjeg uređenja žele da imaju, a svaka odluka treba da bude donesena onako kao što dejtonski ustav i predviđa, konsenzusom. To rešenje bi trebalo da omogući efikasnije funkcionisanje BiH i ubrzanje procesa njenih evrointegracija.

Imate li utisak, naročito posle razgovora u Butmiru, da SAD u EU pokušavaju da ukinu RS i od Bosne naprave unitarnu državu.

- Nije moguće ukinuti Srpsku i ne verujem da je to bilo čija namera. Mi ćemo kao Srbija podržati svako rešenje koje je rezultat kompromisa između tri konstitutivna naroda. Želimo stabilnu, jedinstvenu BiH, sa snažnom i prosperitetnom Republikom Srpskom u svom sastavu.

Znači, odgovor Srbije na eventualni predlog za ukidanje RS je...

- Ne! Srbija će učiniti sve što je u njenoj moći da se postigne rešenje prihvatljivo za sve strane, u okviru međunarodno priznatih granica BiH. Ali, na kraju krajeva, kada se podvuku sve crte, Srbija mora podržati svoju braću. To je naša politička, moralna i istorijska obaveza.

Voleo bih da vidim generala Ponoša u diplomatiji

Da li je tačno da planirate za svog pomoćnika u MSP da dovedete bivšeg načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša?

- General Ponoš je ovog trenutka pripadnik Vojske i o njegovom angažovanju odlučuju isključivo rukovodioci u sistemu odbrane. Kada više ne bude profesionalno angažovan u Vojsci, ja bih bio izuzetno zadovoljan ukoliko bi on bio zainteresovan za rad u diplomatiji, s obzirom na to da ga smatram čovekom vrhunskih moralnih i profesionalnih kvaliteta, sa značajnim međunarodnim iskustvom i obrazovanjem.

Angažovali biste Ponoša i pored toga što će to napraviti novi sukob između Vas i ministra odbrane Dragana Šutanovca?

- Ministar Šutanovac i ja nikada nismo bili u sukobu.



Jasno je šta Srbija hoće od Bosne, ali šta hoće SAD i EU?

- Mislim isto što i Srbija, stabilan zapadni Balkan gde će sve zemlje, uključujući i BiH, biti članice EU.

Predsednik Rusije Medvedev dolazi u Srbiju sledećeg utorka, da li će i s njim biti razgovora o BiH?

- Predsednici Tadić i Medvedev će svakako razgovarati o aktuelnoj situaciji u regionu.

Kao predsednik organizacionog odbora za doček Medvedeva kakav će biti protokol posete?

- Dvadeseti oktobar je dan važne državne posete koja će imati istorijski karakter, jer je to prva poseta predsednika Ruske Federacije Srbiji. Predsednik Medvedev će imati priliku da se nekoliko puta obrati javnosti tokom posete. Prvi put na konferenciji za medije posle sastanaka sa predsednikom Srbije, drugi put sa govornice Narodne skupštine i treći na svečanoj akademiji, koja će se povodom 65. godišnjice oslobođenja Beograda od fašističkog okupatora održati u centru Sava. Predsednik Medvedev će zajedno sa predsednikom Tadićem položiti venac na Groblje oslobodilaca Beograda, a imaće priliku da se susretne i sa Sinodom SPC.

Kad kažete istorijska poseta, na šta konkretno mislite?

- Pored činjenice da je ovo prvi put u istoriji da predsednik RF dolazi u zvaničnu posetu Srbiji, i sam datum ima posebnu simboliku, 65. godišnjica naše zajedničke pobede nad fašističkim okupatorom u Beogradu. I danas, kao i tada, Rusija snažno podržava Srbiju, ovaj put pre svega u borbi za Kosovo i Metohiju i na ekonomskom polju, u trenutku teške krize u kojoj se naša zemlja nalazi. Detalje kreditnog aranžmana sa RF će objaviti dva predsednika na dan posete.

Hoćemo li, pored političkog, posle ove posete biti pod još jačim ekonomskim uticajem Rusije?

- Rusija je i do danas bila jedan od najvažnijih ekonomskih partnera Srbije, a očekujem da će se nakon ove posete otvoriti nove mogućnosti za produbljivanje saradnje.

S kim će sve razgovarati predsednik Medvedev u Beogradu.

- S obzirom na to da će ovo biti zvanična državna poseta, sastaće se samo sa predsednikom Tadićem. Naravno, i u timu predsednika Medvedeva i Tadića biće najviši državni funkcioneri dve zemlje.

Kakvu poruku predsednik Medvedev donosi u Srbiju?

- Očekujemo da će ova poseta potvrditi zajedništvo Rusije i Srbije po najvažnijim političkim pitanjima.

Hoće li biti najavljenog koncerta 100 trubača za Medvedeva?

- Za to da se priprema takav koncert saznao sam iz medija. Ako se ta manifestacija i održi, ona neće biti deo zvaničnog državnog programa.

Imate li utisak da je manja euforija zbog dolaska Medvedeva, nego što je bio slučaj s Bajdenom?

- I jedna i druga poseta su od izuzetne važnosti za Srbiju i pokazuju da je Beograd najznačajniji centar političkih zbivanja na zapadnom Balkanu.

S. Marjanović
 
trubaci.gif
 
ne kazem ja da su oni krivi
kazem samo ono sto je istina i sto misli 80% ljudi u bgd
a to je da im je crnogoraca i bosanaca preko glave

to i nije bas za pohvalu,a i ne znam koliko je to realna procena posto ne znam osobu koja nema ili prijatelje bosance,crnogorce,rodbinu odatle,poreklom je odatle,retki su cistokrvni,a i nije lepo imati takve predrasude o ljudima,treba svakome dati sansu i pomoci mu da se uklopi,ti nista ne gubis sto prihvatas druge ljude,a oni gube mnogo,gube deo sebe,zasto im otezavati?
 
Stawros je albanac,provocira kao i na drugim temama.
Ne postoji nikakva netrpeljivost u našoj metropoli.
:ok:
И ја верујем да онако нешто не може Србин да напише.
Што се тиче нетрепељивости, тачно, нема је, ево баш на мом факултету су Црногорски студенти веома добро прихваћени, чак их људи прилично цене.
Могу рећи да поготово наше девојке воле момке из ЦГ.
 
ja takav utisak uopste nemam,niti sam primetila da neko iz moje okoline razmislja na takav nacin,na mom faksu ih ima bas dosta i bas su likovi,uvek zasmejavaju,razbijaju monotoniju,svi lepo funkcionisemo.Niko nema pravo da tako nesto govori pored svega sta ti ljudi prezivljavaju i trude se da se uklope,nerviraju me te finguze koje ocekuju da njih svako prihvati,a oni nikog.
 
:ok:
И ја верујем да онако нешто не може Србин да напише.
Што се тиче нетрепељивости, тачно, нема је, ево баш на мом факултету су Црногорски студенти веома добро прихваћени, чак их људи прилично цене.
Могу рећи да поготово наше девојке воле момке из ЦГ.

Isti podržava širenje Albanije na Preševo,Bujanovac ...
To je i za jednog chedera previše.
 
pogresno ste razumeli
ja ne kazem da oni nisu srbi vec vam kazem da je ljudima pun k....c ljudi iz cg i bih
e sad ako vi imate drugacija iskustva meni je drago,ali kod mene na poslu i u okolini kad god neko vidi cg table gore prokomentarise nego da je video zg

koliko u BG ima pravih Beogradjana da su tu drgo ili trece koljeno


moj djed posle onog rata krajem cedrdesetih dobio kucu u zemunu,pola sela otislo tamo,a ovi moji bili malo tamo,nisu mogli izdrzati ,kazu zeljni bili vode se napiti,tamo u zemunu neka bljutva voda,vrate se kuce............da su ostali danas sam ja moga biti beogradjanin
 
Да, да...
У време када им је највише требала наша помоћ, ми смо увели санкције браћи преко Дрине. Мислим да је боље да им не помажемо...:think:

To je bila predstava za svet i okolinu. Bar se nadam, jer da su to bile prave sankcije, oni bi malo pocrkali. Tesko da bi sama RS nesto ostvarila bez pomoci Srbije.
 

Back
Top