Quantcast

Vuk Branković – izdajica ili...

Izdajnik ili ne?

• DA

• NE

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
AKHENATON:
Ne verujem. Pa cak i da je bilo zensko ta veza sa Nemajicima je znatno veca nego preko Mare Brankovic. Mozes li da mi kazes gde si nasla te podatke da je Mladen brat kneza Vratka?

Vidi, razgovarala sam sa čovekom kome je otac bio nastavnik istorije. Sto posto je tačno da su Brankovići poreklom od Vukana, dakle Nemanjići. Knjiga koju sam čitala, ali i vratila vlasniku, se zove "Srbija za vreme Nemanjića", sa rodoslovom na kraju.Izdanje je beogradsko, e sad autor,..nemam pojma. Ja sam noćas uspela da pronadjem samo ovaj citat iz one moje knjige "Srpske zemlje i vladari": mr, sad već dr.Momira Jović:

"Do pomirenja medju braćom došlo je tek dolaskom arhimandrita Save koji se sa sobom doneo mošti njihovog oca Simeona Mirotočivog u Srbiju, 1207.g.posle te godine Vukanovo ime se više ne javlja u izvorima.Njegov najstariji sin Djordje nosi titulu kralja od 1208.g.do 1242.g.Srednji sin Stefan je poznat kao ktitor manastira Morače. Najmladji sin Dmitar je postao monah David. Unuk župana Dmitra bio je knez Vratko, vojskovodja Dušana Silnog.Verovatno je i Mladen, rodonačelnik Brankovića, Vukanov potomak."

Kao što i vidiš sam, u ovoj knjizi se kaže "verovatno", al u toj navedenoj stoji da je Mladen od istog Nemanjićkog roditelja kao i knez Vratko, samo što se u kućici gde treba stajati ime Dmitrovog deteta nalazi znak pitanja. E, sad ..
P.S. Verovatno si primetio u toku čitanja ovog citata, da se navode sva Vukanova deca, i Djordje, Stefan i Dmitar i odmah se prelazi na Dmitrove unuke ! Nema ni reči o Dmitrovom detetu! Dmitar je postao monah a imao je decu, verovatno se zamonašio u starijim danima.E, sad šta je tačno....

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
И мој скроман допринос. Ово сам недавно пронашао, а линк ка главној страници сам оставио у "Историјски ресурси на светској мрежи".

Тема је The Battle of Kosovo: Early Reports of Victory and Defeat а аутор је Thomas A. Emmert.

Линк је следећи: http://www.deremilitari.org/resources/articles/emmert.htm

Stark_85

Zainteresovan član
Poruka
289
Ne verujem da Brankovici vode poreklo od Nemanjica po toj osnovi. Jedino po Milici! Kao i Lazarevici uostalom! A cak i da vode poreklo od Vukana bolje da se ne hvalimo time jer je taj covek poprilicno namucio svog mladjeg brata i Nemanjici se sigurno nisu ponosili njime( zato ga nigde i ne spominju posle izmirenja)!

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Citat iz knjige Srpske dinastije:

"....Treci Vukanov sin je bio Dimitrije sa titulom zupana. On se zamonasio i dobio monasko ime David. Podigao je 1281. manastir posvecen Blagovestenju na Limu (po njemu kasnije nazvan Davidovica).
Kako kazu nasi stari rodoslovi, Dimitrije rodi sina kneza Vratislava, Vratislav sina kneza Vratka, a Vratko sina zupana Nikolu i kcer Milicu...."

Dakle, eto kog je pola i kako se zvalo Dimitrijevo dete.

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
AKHENATON:
Citat iz knjige Srpske dinastije:

"....Treci Vukanov sin je bio Dimitrije sa titulom zupana. On se zamonasio i dobio monasko ime David. Podigao je 1281. manastir posvecen Blagovestenju na Limu (po njemu kasnije nazvan Davidovica).
Kako kazu nasi stari rodoslovi, Dimitrije rodi sina kneza Vratislava, Vratislav sina kneza Vratka, a Vratko sina zupana Nikolu i kcer Milicu...."

Dakle, eto kog je pola i kako se zvalo Dimitrijevo dete.

Znači sin Vratislav ! Odlično. Vratislav - sin knez Vratko- Vratkov sin župan Nikola Vratković i kćer Milica.
M.S..Milojević "Odlomci istorije Srba"
" 66.Carica Milica, Jug -Bogdanova, Grblanović II (1389-1405) " Knez Vratko = Jug-Bogdan
A , vojvoda Mladen, rodonačelnik Brankovića je pao s grane ?

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Bi2:
A , vojvoda Mladen, rodonačelnik Brankovića je pao s grane ?

Nazalost, sa sigurnoscu se ne moze reci odakle vodi poreklo Mladen. Isto ko sto ne moze da se kaze odakle vodi poreklo i rodonacelnik Lazarevica Pribac Hrebeljanovic. Jedino Mavro Orbin pominje pre njega nekog Hrebeljana, ali ga u izvorima pre Orbina nema.

Pa sve u svemu izleda do su mnogi rodonacelnici nasih srednjovekovnih dinastija "pali s grane".

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
AKHENATON:
Koji citati Momira Jovica? Nisam video gde je navedeno. (i ne mr nego dr :))
Autori knjige: mr. Momir Jović i prof.Kosta Radić "Srpske zemlje i vladari" 1990. Kruševsac.
Kad sam kupila knjigu bio je samo mr., šta da radim, tako piše na koricama!
Izvinjavam mu se.
Kako koji citat? Pa ono što sam navela u jednom od zadnjih postova gde stoji za Mladena da je "verovatno" Nemanjić po Vukanu. Nisi ni pročitao znači ? :sad:

crow

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.557
vidish bi...
on je tipichan primer onog
da neshto vredno, kad nije deo "mehanizma"
postane "Strani placenik i domaci izdajnik!"

:(
zato ja mislim da je snaga istorije u ponavljanju nekih s*ranja...
a ne u laganju sebe da si zmaj kad nisi (ko shto neki romantichari na forumu dave mesecima)

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
crow:
vidish bi...
on je tipichan primer onog
da neshto vredno, kad nije deo "mehanizma"
postane "Strani placenik i domaci izdajnik!"

:(
zato ja mislim da je snaga istorije u ponavljanju nekih s*ranja...
a ne u laganju sebe da si zmaj kad nisi (ko shto neki romantichari na forumu dave mesecima)

Istorijska je činjenica da Vuk na Kosovu nije izdao. Zašto je i dalje izdajica, nemam pojma.
Da nije zbog one pesme? Kad pogledaš, lakše je pročitati pesmu, nego dosadne prašnjave, istorijske knjižurine.
A, da ni on nije bio cvećka, ruku na srce,nije. Kako se to dogodilo da su se Markova braća odrekla svojih teritorija u Vukovu korist, a ne po logici, u korist svog brata?

crow

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.557
Bi2:
Istorijska je činjenica da Vuk na Kosovu nije izdao. Zašto je i dalje izdajica, nemam pojma.
Da nije zbog one pesme? Kad pogledaš, lakše je pročitati pesmu, nego dosadne prašnjave, istorijske knjižurine.
A, da ni on nije bio cvećka, ruku na srce,nije. Kako se to dogodilo da su se Markova braća odrekla svojih teritorija u Vukovu korist, a ne po logici, u korist svog brata?

neznam shta je bilo s teritorijama...
al vuk je, i dalje, napozitivniji lik krajem 14 veka 8)

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
Bi2:
AKHENATONE: Da li su navodi iz gornje citata mr.Momira Jovića tačni,mislim, na po svemu sa čim si se do sada u učenju sreo ? Ako su tačni, kako ovaj čovek pogreši samo kad je u pitanju vojvoda Mladen kao "rodonačelnik" Brankovića ?

Кад су у питању године сви греше, или су били монструми. У родословним таблицама, које су састављене по таблицама Алексе Ивића, наводи се да је Оливера имала 11 година кад је дата Бајазиту. А Ђурађ Бранковић је старији од Стефана, свог ујака, две године. А не наводи године Маре, старије сестре Стефанове, колико је имала година кад се удала за Вука Бранковића 1371, и родила Гргура, не пише године, па Ђурђа 1375. Та књига је штампана у другом проширеном и допуњеном издању. Коме и у што веровати?

Вујадин

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
vujadin:
Кад су у питању године сви греше, или су били монструми. У родословним таблицама, које су састављене по таблицама Алексе Ивића, наводи се да је Оливера имала 11 година кад је дата Бајазиту. А Ђурађ Бранковић је старији од Стефана, свог ујака, две године. А не наводи године Маре, старије сестре Стефанове, колико је имала година кад се удала за Вука Бранковића 1371, и родила Гргура, не пише године, па Ђурђа 1375. Та књига је штампана у другом проширеном и допуњеном издању. Коме и у што веровати?

Вујадин

Tablice doticnog gospodina su pune gresaka. Imaj u vidu kad je knjiga pisana, a cak i tada ispravljene su neke greske kod drugih autora ali Ivic to nije imao u vidu, a verovatno i kad je radjeno to drugo izdanje.

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
То сигурно може бити, али ова књига је Копи рајт; Душан Спасић, Александар Палавестра, Душан Мрђеновић, 1987,1991. Приређиваћ Душан Мрђеновић, за коментаре су Душан Спасић, Александар Палавестра, Душан Мрђеновић. Рецезенти; академик Сима Ћирковић и академик Радован Самарђић. Редакција родословних таблица Алексе Ивића, према трећем издању књиге, Родословне таблице српских династија и властеле, 1928. Би не знам где си нашла да се Лазар женио два пута или да му је Милица довела Мару, то може много објаснити, Овде пише да је Стефан рођен 1377, Оливера рођена 1378, за Вука нема датума ни за Драгану која се удала за Ивана Шишмана 1386 и имала 6 деце, а Теодора 1387 за Николу другог Горјанског и последња Јелена 1386 за Ђурђа другог Страцимировића и други пут 1411 за Сандаља Хранића Косачу. Како то све разјаснти?.

Вујадин

Prisoner

Elita
Poruka
20.983
Raskol je nastao posle Kosova, a ne pre. Vuk se nije politički slagao sa taštom. On uz Ugre, ona uz zeta. Kako je ona tad bila vladar, naravno da se pisalo ono što je njoj odgovaralo, i što je ona rekla da se piše. Nije tu problem, nego što mi nemamo volje da sagledamo stvari onakve kakve one jesu. Kao da se plašimo istine.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.