Вучић за The Financial Times: Србија разматра да преузме контролу над НИС-ом

комшија

Stara legenda
Poruka
90.987

1667751034081.png

Vučić za FT: Srbija razmatra da preuzme kontrolu nad NIS

Naftna industrija Srbije FOTO: Shutterstock


[ Izvor: Mediji ] 06. 11. 2022. 16:54

"Srbija razmatra potez da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om, glavnom naftnom kompanijom, od ruskog Gaspromnjefta, jer žuri da se zaštiti od uticaja sankcija Moskvi", rekao je Aleksandar Vučić za britanski list Fajnenšel tajms (FT).

Predsednik Srbije je dodao da Beograd priprema još nekoliko projekata za diversifikaciju izvora energije u zemlji, uključujući bližu saradnju sa Mađarskom, u pokušaju da smanji zavisnost od Rusije.

- Ludo je što ranije nismo razmišljali o povezivanju i izgradnji ove infrastrukturne mreže. Nismo imali naviku da ratujemo u Evropi, ali sada je drugačije. Gotovo se sve promenilo. Zato nam se žuri - rekao je Vučić.

Zbog sankcija Rusiji uvedenih zbog njene invazije na Ukrajinu, od decembra će Hrvatskoj biti zabranjeno da prevozi pošiljke ruske nafte u Srbiju, dok NIS-u preti zabrana poslovanja sa zemljama i firmama iz Evropske unije.

Prema poznavaocima situacije, nekoliko grupa, uključujući Vladu Srbije i mađarsku energetsku kompaniju MOL, razmatralo je kupovinu kontrolnog paketa od većinskog vlasnika Gaspromnjefta, iako su pregovori o prodaji zaustavljeni, preneo je britanski list i dodao da je mađarski MOL odbio da komentariše tu vest.

Za sada NIS može normalno da radi jer su njegove rafinerije opremljene i za transport nafte iz Iraka i drugih zemalja, kao i zbog izuzeća Beograda od sankcija EU ruskim kompanijama.

Međutim, Vučić je rekao da Srbija, kandidat za članstvo u EU, treba da razmotri "sve mogućnosti", uključujući preuzimanje NIS-a i nabavku alternativnih snabdevanja.

- Ako bi bilo drugih sankcija protiv preduzeća u ruskom vlasništvu, to bi za nas bio veliki problem. A ionako moramo da reagujemo i obezbedimo dovoljno nafte i gasa našim ljudima - rekao je Vučić za Fajnenšel tajms.

Britanski list je dodao da Vučić planira da potroši oko dve milijarde evra godišnje na unapredjenje energetske infrastrukture, uključujući nove naftne i gasne veze sa Bugarskom, Rumunijom, Severnom Makedonijom i verovatno Crnom Gorom.

link

Тадич Борисов, као про-руски настројени Црногорац, поклонио је својим русима Нафтну Индустрију Србије за тепсију рибе и лажно обећање о фантомском краку фантомског "Јужног тока". То је била велеиздаја која је Србију скупо коштала и данас Србијанци плаћају најскупље гориво у Региону, а осим тога предаја жиле куцавице Србијанске привреде русима тешко је наштетило нашем угледу у Европској унији чији је Србија кандидат за чланство. Зато се руси под хитно морају избацити из НИС-а!
 
Хтео си рећи: "Због санкција Русији уведених због њеног опирања инвазији Украјине"...
Nešto si definitivno pobrkao. Ruska vojska je u Ukrajini, a ukrajinska nikad nije bila u Rusiji.
Nego - tema, valjalo bi to naravno, samo nešto baš ne mislim da to Vučić stvarno namerava. Čini mi se da se više radi o priči za spoljnu upotrebu.
 
Nešto si definitivno pobrkao. Ruska vojska je u Ukrajini, a ukrajinska nikad nije bila u Rusiji.
Nego - tema, valjalo bi to naravno, samo nešto baš ne mislim da to Vučić stvarno namerava. Čini mi se da se više radi o priči za spoljnu upotrebu.
Da, ovo je u paketu zaustavite Kurtijeve tablice.
 
...лажно обећање о фантомском краку фантомског "Јужног тока"...

Крајње је лицемерно да ти, који подржаваш натисте који су злонамерно блокирали повезивање Србије на Јужни ток, сада оптужујеш Тадића, Вучића, Србију, Русији или било ког петог, за оно што су твоји политички фаворити урадили.
 

Vučić za FT: Srbija razmatra da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om​


1667639940-vucic-3-e1667640042836-750x419.jpg
Izvor: N1
Srbija razmatra potez da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om, glavnom naftnom kompanijom, od ruskog Gaspromnjefta, jer žuri da se zaštiti od uticaja sankcija Moskvi, rekao je Aleksandar Vučić za britanski list Fajnenšel tajms (FT).

Srpski predsednik je dodao da Beograd priprema još nekoliko projekata za diversifikaciju izvora energije u zemlji, uključujući bližu saradnju sa Madjarskom, u pokušaju da smanji zavisnost od Rusije.

„Ludo je što ranije nismo razmišljali o povezivanju i izgradnji ove infrastrukturne mreže. Nismo imali naviku da ratujemo u Evropi, ali sada je drugačije. Gotovo se sve promenilo. Zato nam se žuri“, rekao je Vučić.

Zbog sankcija Rusiji uvedenih zbog njene invazije na Ukrajinu, od decembra će Hrvatskoj biti zabranjeno da prevozi pošiljke ruske nafte u Srbiju, dok NIS-u preti zabrana poslovanja sa zemljama i firmama iz Evropske unije.

Prema poznavaocima situacije, nekoliko grupa, uključujući Vladu Srbije i madjarsku energetsku kompaniju MOL, razmatralo je kupovinu kontrolnog paketa od većinskog vlasnika Gaspromnjefta, iako su pregovori o prodaji zaustavljeni, preneo je britanski list i dodao da je madjarski MOL odbio da komentariše tu vest.

Za sada NIS može normalno da radi jer su njegove rafinerije opremljene i za transport nafte iz Iraka i drugih zemalja, kao i zbog izuzeća Beograda od sankcija EU ruskim kompanijama.

Medjutim, Vučić je rekao da Srbija, kandidat za članstvo u EU, treba da razmotri „sve mogućnosti“, uključujući preuzimanje NIS-a i nabavku alternativnih snabdevanja“.

„Ako bi bilo drugih sankcija protiv preduzeća u ruskom vlasništvu, to bi za nas bio veliki problem. A ionako moramo da reagujemo i obezbedimo dovoljno nafte i gasa našim ljudima“, rekao je Vučić za Fajnenšel tajms.

Britanski list je dodao da Vučić planira da potroši oko dve milijarde evra godišnje na unapredjenje energetske infrastrukture, uključujući nove naftne i gasne veze sa Bugarskom, Rumunijom, Severnom Makedonijom i verovatno Crnom Gorom.


https://rs.n1info.com/biznis/vucic-za-ft-srbija-razmatra-da-preuzme-vecinsku-kontrolu-nad-nis-om/

Znaci crno na belo - Vucic i SNS planiraju da opljackaju Ruse na isti nacin na koji ih je opljackao zapad. Kradjom njihove imovine.
 
Nešto si definitivno pobrkao. Ruska vojska je u Ukrajini, a ukrajinska nikad nije bila u Rusiji.
Nego - tema, valjalo bi to naravno, samo nešto baš ne mislim da to Vučić stvarno namerava. Čini mi se da se više radi o priči za spoljnu upotrebu.


Znaci podrzavas kradju tudje imovine.

Nisam ni sumnjao.
 
Pa kako kradju , platice im. Mada mislim da su za ove godine dok gazduju NIS-om Rusi prilicno pokrali Srbiju

Znaci ja mogu da dodjem kod tebe, da te isteram iz stana pa , da ti platim za imovinu onoliko koliko ja odredim da treba a?

To je tebi demokratija? Slobodno trziste?
 
Znaci ja mogu da dodjem kod tebe, da te isteram iz stana pa , da ti platim za imovinu onoliko koliko ja odredim da treba a?

To je tebi demokratija? Slobodno trziste?
Braniš Tadićevu prodaju, biće nešto od tebe

Dobro ovaj deo iza zareza nije tačan
 
Зато се руси под хитно морају избацити из НИС-а!
da se nacionalizuje, a?
Znaci crno na belo - Vucic i SNS planiraju da opljackaju Ruse na isti nacin na koji ih je opljackao zapad. Kradjom njihove imovine.
zapad ako sns sektu na to podbuni - maksimalnih 100 poena!
izgledace sve kao da je zapad to uradio, ne moraju madjari da preuzmu kontrolni paket, bitno je da se rusi zavrnu, i da ta odredjena suma para ode ukrajini za odstetu,a srbija ce da dobije kredit preko eib, i nove ministarke

fakticki ce srbija castiti ukre, a srbi ce da vracaju taj kredit - dodatnih 100 poena!
 
Poslednja izmena:

Back
Top