Vucic: "Srbija u top 5 ekonomija Evrope 2018. i 2019"?- autorska

nonaligned

Elita
Moderator
Poruka
18.767
Ako je rast BDPa dovoljan kriterij, onda je Kina daleko uspješnija od Norveške, i to zadnjih 15tak godina.
Naravno da nije dovoljan ali ako cemo da gledamo samo rast GDP mi ne smemo da se zadovoljimo sa 4.
Norveska je dostigla jedan visok standard i oni mogu opusteno da zive.
U Kini moze da se vidi taj nagli rast. Imas u jednoj ulici najnoviji mol a preko puta ljude koji spavaju u da kazemo necemu sto lici na shupu.
To je kad imas tako veliki rast konstantno.
Tako bi trebalo mi da rastemo.
A ne da se poredimo sa EU zemljama (ne racunam Hrvatsku i Bugarsku).
Ne smemo mi da likujemo nad cinjenicom da toboze imamo veci rast od Nemacke.

Poruka
7.549
Naravno da nije dovoljan ali ako cemo da gledamo samo rast GDP mi ne smemo da se zadovoljimo sa 4.
Norveska je dostigla jedan visok standard i oni mogu opusteno da zive.
U Kini moze da se vidi taj nagli rast. Imas u jednoj ulici najnoviji mol a preko puta ljude koji spavaju u da kazemo necemu sto lici na shupu.
To je kad imas tako veliki rast konstantno.
Tako bi trebalo mi da rastemo.
A ne da se poredimo sa EU zemljama (ne racunam Hrvatsku i Bugarsku).
Ne smemo mi da likujemo nad cinjenicom da toboze imamo veci rast od Nemacke.
Pa sad bez ljutnje, ali s kim bi ste se usporedili? Njemačkom? Austrijom? Norveškom? Francuskom? Nizozemskom? Irskom?
Hrvatska, Slovenija, Mađarska, Češka su puno bolje za usporedbu.
Screenshot_2020-05-04-06-54-15-533.jpg

Droid

Buduća legenda
Poruka
45.824
Kada je pre par dana rekao da je Srbija u protekle dve godine bila u "top 5 ekonomija" po rastu mislila sam da je napravio lapsus.

Medjutim ponovio je u intervjuu za TV Prva kako je , parafraziram, Srbija po ekonomskom rastu bila u prvih pet ekonomija... (11:30 minut intervjua).

Ipak ako uzmemo i pogledamo GDP Srbije i drugih zemalja za 2018 i 2019. lako mozemo da dodjemo do sledecih informacija. Cak nisam sve zemlje ni proverila i nisam ni nasla sve informacije tako da je Srbija mozda jos nize.
Da krenemo sa 2018:
Srbija je imala rast 4,4%.

Da uporedimo:
Irska 8,2%, Estonija 4,8% , Madjarska 5,2%, Poljska 5,1%, Letonija 4,6 %, Malta 6,8% (7), Crna Gora 5,1%, Monako 6,1%, Island 4,6%,Jermenija 5,2 %, Gruzija 4,8%

2019
Srbija je imala rast 4,2%

Da uporedimo:
Madjarska 4,9%, Irska 5,5%, Estonia 4,3%, Malta 4,4%, Jermenia 7,6 %, Gruzija 5,1%

Dakle kako je moguce da nijedan novinar ne kaze. "Hej predsednice, pa kako??"

Ispravite me ako sam slucajno fulala neki podatak.
Lazovcina eto kako. Bira info kako mu odgovara. Za prostacki narod.

Poruka
7.549
tema je rast a ne bdp po glavi stanovnika
bdp drzave podelis sa brojem stanovnika i dobijes bdp po glavi stanovnika slika je malo mutna al ne znam kako su dosli do trocifrenih cifara
Pa ako BDP raste, onda valjda raste i po glavi stanovnika. Pa čitaj što piše. Ako je prosjek EU 100, onda oni koji su iznad prosjeka imaju trocifrenu brojku. Logično...a ispod prosjeka dvocifrenu. Ne znam što ti je tu čudno i neobično. :think:

gost 386492

Poznat
Poruka
8.209
Pa ako BDP raste, onda valjda raste i po glavi stanovnika. Pa čitaj što piše. Ako je prosjek EU 100, onda oni koji su iznad prosjeka imaju trocifrenu brojku. Logično...a ispod prosjeka dvocifrenu. Ne znam što ti je tu čudno i neobično. :think:
dobro kako god, kazem ne vidi se bas lepo al vidim da se prica o bdp po glavi stanovnika znaci promasio si temu u svakom slucaju al nema veze zatrpavaj ovog ionako ni on ne zna sta prica

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.635
Ne samo to. Zasto raspravljati o tome?
Mi nikad necemo imati 5 godina 10% veci rast od okolnih ekonomija, sto bi bila realna razlika.
I da imamo 0,5% vise od svih, to u prakticnom smislu nije nista. :confused:
Stani.Ako uzmemo okvirno BDP od milijardu i 100 miliona necega,da ne potezem valute,nisam ekonomista.Neka budu skoljke.
Ako ovi sa milijardu imaju rast od 1% a ovi drugi od 5%,ko je bolje prosao?
Pored BDP treba da se uzmu u obzir i rashodi,pa da se izvlaci racunica,ako se dobro secam.

YeOldeJagge

Veoma poznat
Poruka
12.829
tako sam i mislila , ti to jedino i radis- zatrpavas temu sa svojim trolovanjem
ali to ne menja cinjenice iz uvodnog posta
Oni samo nalaze neki spin koji im odgovara. Kao ono iz vica "Naš takmičar je stigo među prvima, a protivnički pretposlednji" (a bilo samo 2 trkača).

Meni je relevantno što je 1989. većina istočnoevropskih zemalja bila iza nas, a dolaskom Vučićeve misli o Glini, većina istočne evrope je 2020. ispred nas.

nonaligned

Elita
Moderator
Poruka
18.767
Želim Srbiji da bude prva po rastu da se konačno digne sa afričkih 5000 dolara po glavi jer onda neće iz očaja otkrivati belosvecke zavere protiv srpstva nego obilaziti trgovine i gledati sebe.
Sta pricas gluposti imamo neverovatnih 7 :mrgreen:
Jos malo i prestizemo Gabon i Bocvanu....Ekvatorijalna Gvineja je pak....jos uvek nedostizna

nonaligned

Elita
Moderator
Poruka
18.767
Stani.Ako uzmemo okvirno BDP od milijardu i 100 miliona necega,da ne potezem valute,nisam ekonomista.Neka budu skoljke.
Ako ovi sa milijardu imaju rast od 1% a ovi drugi od 5%,ko je bolje prosao?
Pored BDP treba da se uzmu u obzir i rashodi,pa da se izvlaci racunica,ako se dobro secam.

Formula za izračunavanje bruto domaćeg proizvoda (BDP):

GDP = C + I + G + (X-M)
Gde je:
C – Potrošnja stanovništva (private consumption)
I – Investicije (gross investment)
G – Potrošnja države (government spending)
X-M – Razlika između izvoza i uvoza (exports – imports)

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.635
Formula za izračunavanje bruto domaćeg proizvoda (BDP):

GDP = C + I + G + (X-M)
Gde je:
C – Potrošnja stanovništva (private consumption)
I – Investicije (gross investment)
G – Potrošnja države (government spending)
X-M – Razlika između izvoza i uvoza (exports – imports)
Hvala :)
Znaci,kada bi svi oni koji salju doznake iz inostranstva odveli svoje porodice sa sobom,potrosnja stanovnistva bi se smanjila za nekih 5 milijardi$.
Koliko bi to uticalo na BDP?Posto zadnjih nekoliko godina ide hajka na ljude koji idu u inostranstvo da rade.Sad pogotovo,prvo su zarazili Srbiju koronom,sad ce da povecaju nezaposlenost i smanje plate (izjava drzavnih sluzbenika).
Tesko nama sa nama....

da dodam pitanje:
Po ovoj formuli BDP raste sa rastom potrosnje drzave??I ne ulaze u obracun krediti koji se uzimaju za funkionisanje iste?

Poruka
18.670
Kada je pre par dana rekao da je Srbija u protekle dve godine bila u "top 5 ekonomija" po rastu mislila sam da je napravio lapsus.

Medjutim ponovio je u intervjuu za TV Prva kako je , parafraziram, Srbija po ekonomskom rastu bila u prvih pet ekonomija... (11:30 minut intervjua).

Ipak ako uzmemo i pogledamo GDP Srbije i drugih zemalja za 2018 i 2019. lako mozemo da dodjemo do sledecih informacija. Cak nisam sve zemlje ni proverila i nisam ni nasla sve informacije tako da je Srbija mozda jos nize.
Da krenemo sa 2018:
Srbija je imala rast 4,4%.

Da uporedimo:
Irska 8,2%, Estonija 4,8% , Madjarska 5,2%, Poljska 5,1%, Letonija 4,6 %, Malta 6,8% (7), Crna Gora 5,1%, Monako 6,1%, Island 4,6%,Jermenija 5,2 %, Gruzija 4,8%

2019
Srbija je imala rast 4,2%

Da uporedimo:
Madjarska 4,9%, Irska 5,5%, Estonia 4,3%, Malta 4,4%, Jermenia 7,6 %, Gruzija 5,1%

Dakle kako je moguce da nijedan novinar ne kaze. "Hej predsednice, pa kako??"

Ispravite me ako sam slucajno fulala neki podatak.
Cuj prorezimski mediji da pitaju nesto
Informer sigurno stampa naslovnu TOP 1 ekonomija sveta

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.