Vučić sa Zelenskim: Imali smo otvoren razgovor o evropskom putu i unapređenju saradnje

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
257.532
Dobro, znamo da Zelenski ipak neće uskoro posetiti Srbiju. Doduše bio bi možda red s obzirom da mu je dosta džebane odavde poslato, ali dobro.
No, u ime prijateljskih odnosa naše dve zemlje razgovor Vučića i Zelenskog se ipak desio:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.
Vučić je na Instagramu naveo da su imali otvoren i dobar razgovor o bilateralnim odnosima, evropskom putu Srbije i Ukrajine i unapređenju ekonomske saradnje.


"Otvoren i dobar razgovor sa predsednikom Zelenskim o bilateralnim odnosima naših zemalja, evropskom putu Srbije i Ukrajine, kao i mogućnostima za dodatno unapređenje ekonomske saradnje i povezivanja u oblastima od zajedničkog interesa, uključujući i razgovore o zaključenju sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Ukrajine", naveo je Vučić.

Dodao je da je tema bila i sutrašnja poseta Tarasa Kačke, potpredsednika Vlade Ukrajine za evropske i evroatlantske integracije i trgovinskog predstavnika Ukrajine, koja će, kako je istakao, predstavljati važan korak u daljem jačanju saradnje između dve zemlje.


"Razgovarali smo i o značaju dijaloga, međusobnog razumevanja i odgovornog pristupa u rešavanju problema, uz saglasnost da su mir i očuvanje ljudskih života vrednosti koje moraju imati prioritet", naveo je Vučić.
https://www.021.rs/info/srbija/4439...ovor-o-evropskom-putu-i-unapredjenju-saradnje

Znači Vučić i Zelenski su ako je sudeći po ovome zainteresovani da naše zemlje idu putem ka Evropi, odnosno EU. E sad mene zanima šta mislite ko će pre stići? Da li Srbija u kojoj objektivno govoreći mnogi još nisu načisto s tim gde bi Srbija trebala da ide ili Ukrajina koja itekako jeste načisto s tim, ali je izložena agresiji Rusije koja je maksimalno zainteresovana da je u tome spreči?
 
Zelenski je očigledno odlučio da Ukrajinu okrene ka zapadu i tu nema dileme. Ukrajina je praktično bila ruska kolonija koja je pokušala da izađe iz ruske sfere uticaja, i za razliku od mnogih drugih bivših sovjetskih republika, tu cenu će platiti krvlju. Da nisu bili ozbiljno rešeni da promene pravac, ne bi ni ulazili u ovakav sukob sa mnogo jačim protivnikom. Kako god se rat završi, Ukrajina će dugoročno završiti vezana za zapad.

Sa druge strane, Srbija je korumpirana banana država u kojoj režimu zapravo ne odgovara ulazak u uređeno društvo sa jakim institucijama i pravilima. Vučić godinama uspeva da balansira između istoka i zapada, da svima nešto obećava i da vrti priču o "evropskom putu", a da se suštinski ništa ne promeni.

Naravno, takvo balansiranje ima cenu. Dajemo rudnike, resurse, teritorijalne ustupke i razne dilove samo da bi režim opstao. Razlika je što on ne daje svoju imovinu, nego zajedničku, dok korist od koruptivnih projekata završava u uskom krugu ljudi oko vlasti.

Tako da, paradoksalno, mislim da će Ukrajina pre završiti u zapadnom bloku nego Srbija u EU, iako je trenutno u ratu.
 
Zelenski je očigledno odlučio da Ukrajinu okrene ka zapadu i tu nema dileme. Ukrajina je praktično bila ruska kolonija koja je pokušala da izađe iz ruske sfere uticaja, i za razliku od mnogih drugih bivših sovjetskih republika, tu cenu će platiti krvlju. Da nisu bili ozbiljno rešeni da promene pravac, ne bi ni ulazili u ovakav sukob sa mnogo jačim protivnikom. Kako god se rat završi, Ukrajina će dugoročno završiti vezana za zapad.

Sa druge strane, Srbija je korumpirana banana država u kojoj režimu zapravo ne odgovara ulazak u uređeno društvo sa jakim institucijama i pravilima. Vučić godinama uspeva da balansira između istoka i zapada, da svima nešto obećava i da vrti priču o "evropskom putu", a da se suštinski ništa ne promeni.

Naravno, takvo balansiranje ima cenu. Dajemo rudnike, resurse, teritorijalne ustupke i razne dilove samo da bi režim opstao. Razlika je što on ne daje svoju imovinu, nego zajedničku, dok korist od koruptivnih projekata završava u uskom krugu ljudi oko vlasti.

Tako da, paradoksalno, mislim da će Ukrajina pre završiti u zapadnom bloku nego Srbija u EU, iako je trenutno u ratu.
Da, to ima smisla.
 
Zelenski je očigledno odlučio da Ukrajinu okrene ka zapadu i tu nema dileme. Ukrajina je praktično bila ruska kolonija koja je pokušala da izađe iz ruske sfere uticaja, i za razliku od mnogih drugih bivših sovjetskih republika, tu cenu će platiti krvlju. Da nisu bili ozbiljno rešeni da promene pravac, ne bi ni ulazili u ovakav sukob sa mnogo jačim protivnikom. Kako god se rat završi, Ukrajina će dugoročno završiti vezana za zapad.

Sa druge strane, Srbija je korumpirana banana država u kojoj režimu zapravo ne odgovara ulazak u uređeno društvo sa jakim institucijama i pravilima. Vučić godinama uspeva da balansira između istoka i zapada, da svima nešto obećava i da vrti priču o "evropskom putu", a da se suštinski ništa ne promeni.

Naravno, takvo balansiranje ima cenu. Dajemo rudnike, resurse, teritorijalne ustupke i razne dilove samo da bi režim opstao. Razlika je što on ne daje svoju imovinu, nego zajedničku, dok korist od koruptivnih projekata završava u uskom krugu ljudi oko vlasti.

Tako da, paradoksalno, mislim da će Ukrajina pre završiti u zapadnom bloku nego Srbija u EU, iako je trenutno u ratu.
Rusija je Majdanom izgubila celu Ukrajinu. Ratom je povratila samo mali deo. A svakodnevno ukrajinski dronovi lete nad rusijom
 
Zelenski je očigledno odlučio da Ukrajinu okrene ka zapadu i tu nema dileme. Ukrajina je praktično bila ruska kolonija koja je pokušala da izađe iz ruske sfere uticaja, i za razliku od mnogih drugih bivših sovjetskih republika, tu cenu će platiti krvlju.
Kakav Zelenski? Sećam se kada se Ukrajina okrenula zapadu (Majdan 2014.) na šta su Rusi odgovorili dizanjem cene gasa, po principu "hoćete u EU, to je u redu, ali moraćete da plaćate istu cenu kao i oni". Ukrajinci su se "šokirali" i nisu hteli to da plaćaju nego su krali... Elem, ne nije se Rusija bunila što Ukrajina hoće u EU. Samo su im pokazali da neće više imati povlašćen, bratski, tretman.

A kada je Ukrajina počela da forsira ulazak u NATO, to već Rusi nisu mogli da dopuste i evo nas gde smo.
 
Problem je i nastao kad su Rusi dali sebi pravo da nešto dopušaju ili nedopuštaju. Lepo ja kažem da je najbolje gledati svoja posla, onda nema problema ;)
Rusi su pratili šta Ukrajinci, odnosno zapad a Amerika prvenstveno rade na njihovim granicama.Iako su ameri to negirali, sada se istražuje

Tulsi Gabbard probes US funding to more than 120 biolabs abroad​

Tulsi Gabard istražuje finansiranje SAD za više od 120 bioloških laboratorija u inostranstvu

https://nypost.com/2026/05/11/us-ne...s-us-funding-to-more-than-120-biolabs-abroad/

Više od 40 bioloških laboratorija koje su predmet pregleda nalaze se u Ukrajini — i mogle bi „biti u opasnosti od ugrožavanja“ zbog rata koji je Rusija vodila, istakli su zvaničnici ODNI-ja.
 
Rusi su pratili šta Ukrajinci, odnosno zapad a Amerika prvenstveno rade na njihovim granicama.Iako su ameri to negirali, sada se istražuje

Tulsi Gabbard probes US funding to more than 120 biolabs abroad​

Tulsi Gabard istražuje finansiranje SAD za više od 120 bioloških laboratorija u inostranstvu

https://nypost.com/2026/05/11/us-ne...s-us-funding-to-more-than-120-biolabs-abroad/

Više od 40 bioloških laboratorija koje su predmet pregleda nalaze se u Ukrajini — i mogle bi „biti u opasnosti od ugrožavanja“ zbog rata koji je Rusija vodila, istakli su zvaničnici ODNI-ja.

Amerika decenijama preko USAID-a, NIH-a, Pentagona i sličnih programa finansira razne projekte po svetu, od bolnica, univerziteta i vakcina, do laboratorija za praćenje zaraznih bolesti. To nije nikakvo "pravljenje otrova", nego normalna naučna i bezbednosna infrastruktura.

Ali vama je sad svaka laboratorija "tajna baza za biološko oružje", jer očajnički tražite opravdanje za napad na drugu državu.

Ispada da je Rusija morala da uđe tenkovima u Ukrajinu zato što postoje laboratorije koje se bave virusima? Pa takve laboratorije postoje po celom svetu, uključujući i Rusiju.

Na kraju se sve svodi na isto: prvo je priča bila "NATO nas okružuje", pa "nacisti", pa "biolaboratorije", pa šta god sledeće treba da opravda rat koji je trebalo da traje 3 dana, a pretvorio se u višegodišnje krvoproliće :dash:
 
Dobro, znamo da Zelenski ipak neće uskoro posetiti Srbiju. Doduše bio bi možda red s obzirom da mu je dosta džebane odavde poslato, ali dobro.
No, u ime prijateljskih odnosa naše dve zemlje razgovor Vučića i Zelenskog se ipak desio:

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.
Vučić je na Instagramu naveo da su imali otvoren i dobar razgovor o bilateralnim odnosima, evropskom putu Srbije i Ukrajine i unapređenju ekonomske saradnje.


"Otvoren i dobar razgovor sa predsednikom Zelenskim o bilateralnim odnosima naših zemalja, evropskom putu Srbije i Ukrajine, kao i mogućnostima za dodatno unapređenje ekonomske saradnje i povezivanja u oblastima od zajedničkog interesa, uključujući i razgovore o zaključenju sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Ukrajine", naveo je Vučić.

Dodao je da je tema bila i sutrašnja poseta Tarasa Kačke, potpredsednika Vlade Ukrajine za evropske i evroatlantske integracije i trgovinskog predstavnika Ukrajine, koja će, kako je istakao, predstavljati važan korak u daljem jačanju saradnje između dve zemlje.


"Razgovarali smo i o značaju dijaloga, međusobnog razumevanja i odgovornog pristupa u rešavanju problema, uz saglasnost da su mir i očuvanje ljudskih života vrednosti koje moraju imati prioritet", naveo je Vučić.
https://www.021.rs/info/srbija/4439...ovor-o-evropskom-putu-i-unapredjenju-saradnje

Znači Vučić i Zelenski su ako je sudeći po ovome zainteresovani da naše zemlje idu putem ka Evropi, odnosno EU. E sad mene zanima šta mislite ko će pre stići? Da li Srbija u kojoj objektivno govoreći mnogi još nisu načisto s tim gde bi Srbija trebala da ide ili Ukrajina koja itekako jeste načisto s tim, ali je izložena agresiji Rusije koja je maksimalno zainteresovana da je u tome spreči?
sto mislis gdje bi se Rusi sakrivali u 90 ih da nije bilo balkana i Srba?
 

Srbija i Ukrajina jačaju ekonomsku saradnju: Vučić i Kačka o slobodnoj trgovini i investicijama

Tanjug 21.MAJ 2026. | 11:19

1779358461056.png

Predsednik Aleksandar Vučić razgovarao je sa potpredsednikom Vlade Ukrajine za evropske i evroatlantske integracije Tarasom Kačkom. Foto: Tanjug/Amir Hamzagić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i potpredsednik Vlade Ukrajine za evropske i evroatlantske integracije Taras Kačka razgovarali su danas o jačanju ekonomske saradnje, nastavku pregovora o sporazumu o slobodnoj trgovini, kao i o mogućnosti za dodatno povećanje robne razmene, investicija i saradnje u oblastima trgovine, energetike i infrastrukture.

"Otvoren i sadržajan razgovor sa potpredsednikom Vlade Ukrajine o unapređenju bilateralnih odnosa, evropskom putu naših zemalja i daljem razvoju saradnje u oblastima od zajedničkog interesa. Poseban akcenat stavili smo na teme jačanja ekonomske saradnje, nastavak pregovora o sporazumu o slobodnoj trgovini, kao i mogućnosti za dodatno povećanje robne razmene, investicija i saradnje u oblastima trgovine, energetike i infrastrukture", objavio je Vučić na Instagramu posle sastanka.

Vučić je naveo da su se saglasili da Srbija i Ukrajina imaju prostor da značajno prošire partnerstvo, naročito kroz konkretnije povezivanje privreda i bolju iskorišćenost postojećih potencijala.

"Tokom sastanka smo razmenili mišljenja i o evropskim integracijama, imajući u vidu da je evropski put strateško opredeljenje Srbije i važan okvir za reforme, stabilnost i razvoj. Memorandum o razumevanju u oblasti evropskih integracija predstavlja dodatni korak ka razmeni iskustava i snažnijoj institucionalnoj saradnji", rekao je Vučić.

Kako je naveo, u oblasti energetike razgovarali su o regionalnoj energetskoj bezbednosti, diversifikaciji izvora i pravaca snabdevanja, kao i o značaju Vertikalnog gasnog koridora za šire povezivanje našeg regiona sa evropskim energetskim tokovima.

Srbija i Ukrajina potpisale izjavu o nastavku pregovora o Sporazumu o slobodnoj trgovini​

Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević i potpredsednik Vlade Ukrajine za evropske i evroatlantske integracije i trgovinski predstavnik Ukrajine Taras Kačka potpisali su danas u Beogradu Zajedničku izjavu o nastavku pregovora o Sporazumu o slobodnoj trgovini između Vlade Srbije i Vlade Ukrajine.

Takođe, Lazarević i Kačka potpisali su i dokument Modalitet vođenja pregovora o Sporazumu o slobodnoj trgovini između Vlade Srbije i Vlade Ukrajine.

Kačka se ranije danas sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, sa kojim je između ostalog, razgovarao o sporazumu o slobodnoj trgovini i mogućnosti za dodatno povećanje robne razmene, investicija i saradnje u oblastima trgovine, energetike i infrastrukture između dve zemlje.

Vučić je, na Instagramu, naveo da se sa sagovornikom saglasio da Srbija i Ukrajina imaju prostor da značajno prošire partnerstvo, naročito kroz konkretnije povezivanje privreda i bolju iskorišćenost postojećih potencijala.

Pregovori o Sporazumu o slobodnoj trgovini (SST) su započeti u okviru procesa pristupanja Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji 2005. godine, a u maju prošle godine održan je kraći sastanak između Kačke i vršioca dužnosti pomoćnika u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine Olivere Jocić u vezi sa sporazumom o slobodnoj trgovini.

Krajem 2025. godine ukrajinska strana je ponovila interes za nastavkom pregovora i dostavila nacrt modaliteta za vođenje pregovora, dok se krajem maja u Beogradu očekuje da bude potpisana Zajednička izjava o nastavku pregovora o Sporazumu o slobodnoj trgovini između Vlade Srbije i Vlade Ukrajine.
 
Zelenski je očigledno odlučio da Ukrajinu okrene ka zapadu i tu nema dileme. Ukrajina je praktično bila ruska kolonija koja je pokušala da izađe iz ruske sfere uticaja, i za razliku od mnogih drugih bivših sovjetskih republika, tu cenu će platiti krvlju. Da nisu bili ozbiljno rešeni da promene pravac, ne bi ni ulazili u ovakav sukob sa mnogo jačim protivnikom. Kako god se rat završi, Ukrajina će dugoročno završiti vezana za zapad.

Sa druge strane, Srbija je korumpirana banana država u kojoj režimu zapravo ne odgovara ulazak u uređeno društvo sa jakim institucijama i pravilima. Vučić godinama uspeva da balansira između istoka i zapada, da svima nešto obećava i da vrti priču o "evropskom putu", a da se suštinski ništa ne promeni.

Naravno, takvo balansiranje ima cenu. Dajemo rudnike, resurse, teritorijalne ustupke i razne dilove samo da bi režim opstao. Razlika je što on ne daje svoju imovinu, nego zajedničku, dok korist od koruptivnih projekata završava u uskom krugu ljudi oko vlasti.

Tako da, paradoksalno, mislim da će Ukrajina pre završiti u zapadnom bloku nego Srbija u EU, iako je trenutno u ratu.
 

Back
Top