Mnogi spekulisu da Vucic radi protiv nasih interesa sto se tice Kosova. Ali stvari stoje u stvarnosti skroz drugacije.
SMEDEREVSKA PALANKA - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se Beograd trudi da gradi pristojne odnose sa Prištinom, pre svega zbog Srba koji žive na KiM, trgovine, mira i stabilnosti, ali da nekada ne može da razume njihove poruke.
Vučić je tako odgovorio na pitanje novinara da prokomentariše najave iz Prištine o uvođenju trgovinskih mera Srbiji od 15. juna i ocenio da je to nešto što ima veze sa njihovim unutrašnjim političkim sukobima.
- Trudim se da svakog dana čujem poruke iz Prištine, da razumem šta žele, gledamo da gradimo pristojne odnose, pre svega zbog Srba koji žive na KiM i da bismo imali normalnu trgovinu i da bismo sačuvali mir i stabilnost, rekao je Vučić. Kaže da mu je nemoguće da pohvata šta rade jedni, a šta žele drugi, kao i da mu je teško da razume šta se tačno dešava u Prištini, te da ne želi da se bavi nagađanjima.
Vučić o pismu nemačkog i francuskog ministra o KiM
Vučić je izjavio danas da je pažljivo analizirao zajedničko pismo nemačkog i francuskog ministra spoljnih poslova u vezi sa KiM i dodao da bi po tom pitanju imao šta da kaže, ali da će im to reći uživo. Ministri su, inače, pozvali na hitno obnavljanje dijalog Beograda i Prištine radi postizanja pravno obavezujućeg sporazuma.
Vučić je rekao da su pritisci na Srbe, posebno na Srbe u Metohiji, stalni i da nikada neće prestati zato što se, dodaje, iz albanskih medija može videti konstantna kampanja protiv povratka Srba, naročito u metohijska mesta.
Iz centralne Srbije na KiM od 1. aprila stiglo 30 miliona evra robe
Proizvodi iz centralne Srbije vratili su se na kosovsko tržište od kada je prištinska vlada 1. aprila ukinula taksu i zamenila je određenim recipročnim merama, a reč je uglavnom o prehrambenim proizvodima i pšenici, piše prištinska Gazeta Ekspres. Prema podacima košovske Agencije za statistiku, u aprilu je iz centralne Srbije na KiM stigla roba u vrednosti više od 15 miliona evra, dok je u istom periodu 2019. godine, kada je na snazi bila taksa, to iznosilo svega 637.000 evra. U suprotnom pravcu otišla je roba u vrednosti od oko 1,1 milion evra, prenosi Kosovo onlajn.
https://www.kurir.rs/v/3471159