Tako je , otvori malo oči.
Silom je oteto silom se jedino može i vratiti.
Kosovo je naše samo u ustavu , u realnosti mi ga ne kontrolišemo, čak ni taj sever pokrajine... To je realnost.
Na zalost.
Zastave šiptarske u Bujanovcu , šta je to ... Zar te ne brine?
Šiptari proglasili nezavisnost nad tuđim vlasništvom
Srbija i SPC vlasnici dve trećine Kosmeta!
Ogromna imovina SPC oduzeta je u dve nečuveno velike pljačke - nacionalizacijom zemlje posle Drugog svetskog rata i Unmikovom lažnom privatizacijom državnih i društvenih preduzeća podignutim na crkvenim imanjima
Država Srbija i Srpska pravoslavna crkva vlasnici su gotovo dve trećine zemlje na Kosovu i Metohiji!
Prema podacima Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, u srpskom vlasništvu (ali ne i u posedu) na Kosmetu je 59 odsto zemlje ili u hektarima čak 642.000 od 1.090.500 hektara.
Kada je reč o zemlji čiji je vlasnik SPC, koja je bila najveći zemljoposednik na Kosmetu, pretpostavlja se da se radi o čak petini pomenute cifre, a tačan broj biće utvrđen kada počne sprovođenje Zakona o denacionalizaciji crkvene imovine.
- Ogromna imovina SPC oduzeta je u dve nečuveno velike pljačke - nacionalizacijom zemlje posle Drugog svetskog rata i Unmikovom lažnom privatizacijom državnih i društvenih preduzeća podignutim na crkvenim imanjima - podsećaju u beogradskoj Patrijaršiji.
Posle Drugog svetskog rata komunističke vlasti bez naknade su oduzele velike površine obradive zemlje,pašnjaka i šuma koje su bile u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve, posebno na Kosovu i Metohiji. Od tada Crkvi nije bilo dozvoljeno da vrati svoju imovinu, jer je ona smatrana jednim od najjačih oponenata komunističke vlasti i poretka. Posle konfiskacije 1946. godine, deo crkvene imovine na Kosovu i Metohiji jednostavno je podeljen šiptarskim seljacima, od kojih su mnogi za vreme nacističke vlasti došli na Kosovo i Metohiju iz Albanije i tu posle rata ostali da žive.
CRKVENA IMOVINA POD KONTROLOM MAFIJE
Privatizacija koja se na Kosovu i Metohiji odvija po veoma sumnjivim i nelegalnim principima, de fakto omogućava šiptarskim firmama, koje su većinom pod kontrolom lokalne mafije, da na vrlo lak način dođu do bivše crkvene imovine i tako zauvek onemoguće povratak imovine.
Za Crkvu, koja je na ovim prostorima izgubila više od 150 hramova posle dolaska Unmika i Kfora ovo je još jedan žestok udarac koji otežava očuvanje njenih svetinja. Nije ni potrebno naglašavati koliko je povratak konfiskovane imovine značajan za preživljavanje Crkve i srpskog naroda uopšte na ovim prostorima - rečeno nam je u Raško-prizrenskoj eparhiji.
Crkvena imanja koja su bila ubeležena u katastarske knjige uoči Drugog svetskog rata preživela su čak i tursku vlast, ali šiptarsku izgleda neće. Ona danas predstavljaju samo bledu senku nekadašnjih veleposeda koje su manastirima darivali srednjovekovni srpski vladari. Upravo zato je zapadni deo današnje srpske pokrajine od davnina nosio ime Metohija, po grčkoj reči „metohion“ (množina-metohija), što znači manastirsko imanje - metoh.
U procesu nacionalizacije, najveći gubitnici bili su manastiri Pećka patrijaršija, kojoj je oduzeto više od 1.000 hektara zemlje (danas koristi manje od 30) i Visoki Dečani, kome je oduzeto oko 800 hektara zemlje (sada koristi samo 40). Danas na bivšim manastirskim imanjima leži veliki deo Peći i gotovo ceo novi deo grada Dečani i maltene sve šume po okolnim brdima. Veliki posedi nemilice su oduzimani i drugim srpskim svetinjama na Kosmetu - Gračanici, Deviču, prizrenskim hramovima...
Poput državne konfiskacije, težak udarac SPC i njenoj imovini na Kosmetu zadale su međunarodne snage, oličene u Unmiku, koje su od 1999. godine okupirale južnu srpsku pokrajinu. Sprovodeći lažnu privatizaciju svih srpskih državnih i društvenih preduzeća, od kojih se mnoga nalaze na crkvenim posedima, po kojoj se zemljište može davati u najam privatnicima na period od 99 godina ili čak i prodavati, Unmik je na taj način učestvovao i potvrdio novu, veliku pljačku crkvene imovine koja se našla u šiptarskim rukama, čime je možda i zauvek otuđena od Crkve.
Autor:
Petar Pašić