Вучић најавио прелазну Владу и ванредне изборе до годину и по дана!

nesko101

Elita
Poruka
18.089
Вучић најавио прелазну Владу и ванредне изборе до годину и по дана!
Председник Србије Александар Вучић говорио је о два могућа модела формирања владе.
„Предложио бих два концепта. Један је проста коаилција са једном политичком партијом, не бих говорио којом. Друга је, због короне, економске кризе и ситуације на Косову, да кажемо за годину и по дана да идемо на парламентарне изборе, да буде нека концетрациона влада. Ја сам ближи првом“, каже.
https://srbin.info/politika/vucic-najavio-prelaznu-vladu-i-vanredne-izbore-do-godinu-i-po-dana/
Po ovome se vidi da je pod velikim pritiskom zapada da završi ono što im je obećao oko Kosova i Metohije.
Da li je ovo i kupovina vremena i način pravdanja?
Pa može i to da bude.
Vučić voli da laže jer tako i funkcioniše manipilacijom prema svima a zna i da miksuje kao teniser lopticom.
 
Zasto je BIA maznula logo od WARNER BROS?

Warner_Bros._%282019%29_logo.svg
 
Вучић најавио прелазну Владу и ванредне изборе до годину и по дана!
Председник Србије Александар Вучић говорио је о два могућа модела формирања владе.
„Предложио бих два концепта. Један је проста коаилција са једном политичком партијом, не бих говорио којом. Друга је, због короне, економске кризе и ситуације на Косову, да кажемо за годину и по дана да идемо на парламентарне изборе, да буде нека концетрациона влада. Ја сам ближи првом“, каже.
https://srbin.info/politika/vucic-najavio-prelaznu-vladu-i-vanredne-izbore-do-godinu-i-po-dana/
Po ovome se vidi da je pod velikim pritiskom zapada da završi ono što im je obećao oko Kosova i Metohije.
Da li je ovo i kupovina vremena i način pravdanja?
Pa može i to da bude.
Vučić voli da laže jer tako i funkcioniše manipilacijom prema svima a zna i da miksuje kao teniser lopticom.

Za godinu i po dana?

To je taman kad su predsednicki i beogracki lokalni izbori.
 
Вучић најавио прелазну Владу и ванредне изборе до годину и по дана!
Председник Србије Александар Вучић говорио је о два могућа модела формирања владе.
„Предложио бих два концепта. Један је проста коаилција са једном политичком партијом, не бих говорио којом. Друга је, због короне, економске кризе и ситуације на Косову, да кажемо за годину и по дана да идемо на парламентарне изборе, да буде нека концетрациона влада. Ја сам ближи првом“, каже.
https://srbin.info/politika/vucic-najavio-prelaznu-vladu-i-vanredne-izbore-do-godinu-i-po-dana/
Po ovome se vidi da je pod velikim pritiskom zapada da završi ono što im je obećao oko Kosova i Metohije.
Da li je ovo i kupovina vremena i način pravdanja?
Pa može i to da bude.
Vučić voli da laže jer tako i funkcioniše manipilacijom prema svima a zna i da miksuje kao teniser lopticom.

On ovo nije rekao slucajno.

Pusta u javnost.

S razlogom. E sad, koji je motiv, to ne znamo. Mozemo samo da nagadjamo.

Ali da u trenutku dok jos nije ni formirana vlada (mada je proslo skoro dav meseca od izbora), vec najavljuje moguce nove parlamentarne izbore. Zasto?
 
On ovo nije rekao slucajno.

Pusta u javnost.

S razlogom. E sad, koji je motiv, to ne znamo. Mozemo samo da nagadjamo.

Ali da u trenutku dok jos nije ni formirana vlada (mada je proslo skoro dav meseca od izbora), vec najavljuje moguce nove parlamentarne izbore. Zasto?
Since I do not have cyrillic optin where I am at...
I will ANSWER LIKE THIS...
AV is garbage in humanb form and oportunistic arsehole...
or he must betray Kosovo and prepares himself to run.
 
Вучић најавио прелазну Владу и ванредне изборе до годину и по дана!
Председник Србије Александар Вучић говорио је о два могућа модела формирања владе.
„Предложио бих два концепта. Један је проста коаилција са једном политичком партијом, не бих говорио којом. Друга је, због короне, економске кризе и ситуације на Косову, да кажемо за годину и по дана да идемо на парламентарне изборе, да буде нека концетрациона влада. Ја сам ближи првом“, каже.
https://srbin.info/politika/vucic-najavio-prelaznu-vladu-i-vanredne-izbore-do-godinu-i-po-dana/
Po ovome se vidi da je pod velikim pritiskom zapada da završi ono što im je obećao oko Kosova i Metohije.
Da li je ovo i kupovina vremena i način pravdanja?
Pa može i to da bude.
Vučić voli da laže jer tako i funkcioniše manipilacijom prema svima a zna i da miksuje kao teniser lopticom.
Ово друго је начин да намакну још већи проценат.
 
Meni liči na sledeće

Drugari koji imaju obrazac da nakon izbora na silu preuzimaju vlast , navodnim narodnim buntom (a pre toga višegodišnjom propagandom i raznim podmetačinama ) su procenili da je bolje da ne izađu na izbore ,a onda ih proglase "nelegitimnima" i da izvedu svoje pulene na ulice i eto još jedne pobede
(mada , ne razumem, toliko su popili do sada feilova , a još se drže istoga , mada možda ima i nekih likova koji im mažu oči pričom kako je to moguće , akada ne prođe kažu - odoh ja sad ovce čuvati)

Kako taj scenario nije prošao , naime onomad se nije znalo ispred Skupštine ko koga napada , ko koga taba , ko koga izvlači iz raznih loga , ko koga navlači ... verovatno da se odavno nije na jednom mestu toliko skupilo operativaca i njihovih pulena kao tih dana ispred Skupštine .. mislim da je svaka služba koja je ikada formirana na na severnoj hemisferi uzela učešće , a po neka i iz južne

Elem kako to nije prošlo , a od nečega se mora živeti , sada se dolazi za astal , pa se možda nešto i nudi

Daklem ovaj naš im je "reknu'o" : more biti bidne , more biti ne bidne , ali da pitamo "tetka" pa da vidimo šta će on da nam "rekne"
 
1597419661400.png








KAO ŠTO JE DIREKTNO NAJAVIO Vučić sprema prelaznu Vladu!

Pre nedelju dana "mali bljutavi tabloidni portal" Direktno.rs, kako nas naziva Kurir, objavio je da će Aleksandar Vučić formirati takozvanu prelaznu Vladu, jer nas najkasnije krajem sledeće godine očekuju vanredni parlamentarni izbori. Naveli smo i da će svoja mesta u Vladi zadržati Ana Brnabić, Nebojša Stefanović, da postoji šansa da u nju uđu i Šapić i Dačić.


Direktno.rs 14. 08. 2020. 17:35

Na naš tekst i tvrdnje nije reagovao skoro niko od političara iz vlasti, umnih analitičara, velikih portala i medija. Danas je Aleksandar Vučić svojom izjavom potvrdio da je Direktno.rs još jednom bio u pravu. I još jednom prvi objavio neku značajnu informaciju.



Vučić formira prelaznu VLADU!


- Formiraćemo neku vrstu koncentracione Vlade i imaćemo vanredne parlamentarne izbore 2022. godine - rekao je Vučić.

Nije rekao da parlament bez opozicije nije parlament i da kao takav ne može da postoji i da moraju biti održani novi izbori. Nije rekao da će ti parlamentarni biti spojeni sa beogradskim, kao što smo mi to napisali, ali će se to desiti.

Beogradski moraju biti održani najkasnije u februaru 2022, ali je realno da se pomere za pred kraj 2021. Naravno, zajedno sa parlamentarnim. U tom slučaju bi do predsedničkih ostalo šest meseci. Aleksandar Vučić nije glup da spaja predsedničke ni sa beogradskim, a kamoli parlamentarnim jer je to isuviše opasno. Čovek koji radi preko 500 istraživanja godišnje zna najviše o tom delu politike i sigurno neće pogrešiti.



Međunarodna istraga protiv srpskih čelnika zbog pranja para!


Našim čitaocima možemo da obećamo da će se i ostale informacije, poput one da FBI ispituje umešanost u pranje novca najviših srpskih funkcionera, pokazati tačnima, baš kao i ova vest o prevremenim izborima i privremenoj Vladi.


link




Браво за новинаре портала Direktno.rs! Још раније сам приметио да су новинари постали бољи "политичари" од политичара. Професионалне аналитичаре који дефилују по телевизијама годинама, а никада ништа нису погодили, да и не помињем!
 
Ako i raspiše vanredne parlamentarne 2022 on neće ništa promeniti oko medija ali ovo je njegov pokušaj da natera opoziciju da izadje i na njih jer su najavili izlazak na predsedničke izbore i verovatno beogradske. Biće potez na opoziciji da li će bojkotovati sve izbore ili će bojkotovati samo parlamentarne. Medjutim ako bojkotuju samo parlamentarne biće matirani od Vučića.
 




KAO ŠTO JE DIREKTNO NAJAVIO Vučić sprema prelaznu Vladu!

Pre nedelju dana "mali bljutavi tabloidni portal" Direktno.rs, kako nas naziva Kurir, objavio je da će Aleksandar Vučić formirati takozvanu prelaznu Vladu, jer nas najkasnije krajem sledeće godine očekuju vanredni parlamentarni izbori. Naveli smo i da će svoja mesta u Vladi zadržati Ana Brnabić, Nebojša Stefanović, da postoji šansa da u nju uđu i Šapić i Dačić.


Direktno.rs 14. 08. 2020. 17:35

Na naš tekst i tvrdnje nije reagovao skoro niko od političara iz vlasti, umnih analitičara, velikih portala i medija. Danas je Aleksandar Vučić svojom izjavom potvrdio da je Direktno.rs još jednom bio u pravu. I još jednom prvi objavio neku značajnu informaciju.



Vučić formira prelaznu VLADU!


- Formiraćemo neku vrstu koncentracione Vlade i imaćemo vanredne parlamentarne izbore 2022. godine - rekao je Vučić.

Nije rekao da parlament bez opozicije nije parlament i da kao takav ne može da postoji i da moraju biti održani novi izbori. Nije rekao da će ti parlamentarni biti spojeni sa beogradskim, kao što smo mi to napisali, ali će se to desiti.

Beogradski moraju biti održani najkasnije u februaru 2022, ali je realno da se pomere za pred kraj 2021. Naravno, zajedno sa parlamentarnim. U tom slučaju bi do predsedničkih ostalo šest meseci. Aleksandar Vučić nije glup da spaja predsedničke ni sa beogradskim, a kamoli parlamentarnim jer je to isuviše opasno. Čovek koji radi preko 500 istraživanja godišnje zna najviše o tom delu politike i sigurno neće pogrešiti.



Međunarodna istraga protiv srpskih čelnika zbog pranja para!


Našim čitaocima možemo da obećamo da će se i ostale informacije, poput one da FBI ispituje umešanost u pranje novca najviših srpskih funkcionera, pokazati tačnima, baš kao i ova vest o prevremenim izborima i privremenoj Vladi.

link




Браво за новинаре портала Direktno.rs! Још раније сам приметио да су новинари постали бољи "политичари" од политичара. Професионалне аналитичаре који дефилују по телевизијама годинама, а никада ништа нису погодили, да и не помињем!
Da l' so imalo pametan? Kakvi ste mufljuzi može da ima izbore svaki dan i ništa ne možete.
Razlog je jednostavan. Hoće da spoji beogradske i svoje izvore i da vodi kampanju i da lagano protutnji i kroz Beograd.
 
Вучић најавио прелазну Владу и ванредне изборе до годину и по дана!
Председник Србије Александар Вучић говорио је о два могућа модела формирања владе.
„Предложио бих два концепта. Један је проста коаилција са једном политичком партијом, не бих говорио којом. Друга је, због короне, економске кризе и ситуације на Косову, да кажемо за годину и по дана да идемо на парламентарне изборе, да буде нека концетрациона влада. Ја сам ближи првом“, каже.
https://srbin.info/politika/vucic-najavio-prelaznu-vladu-i-vanredne-izbore-do-godinu-i-po-dana/
Po ovome se vidi da je pod velikim pritiskom zapada da završi ono što im je obećao oko Kosova i Metohije.
Da li je ovo i kupovina vremena i način pravdanja?
Pa može i to da bude.
Vučić voli da laže jer tako i funkcioniše manipilacijom prema svima a zna i da miksuje kao teniser lopticom.

ne, po ovome se vidi da je jutros baba Milunka zavatila dve kofe vode iz bunar.............pod pritiskom zapada....razume se.
 
Вучић најавио прелазну Владу и ванредне изборе до годину и по дана!
Председник Србије Александар Вучић говорио је о два могућа модела формирања владе.
„Предложио бих два концепта. Један је проста коаилција са једном политичком партијом, не бих говорио којом. Друга је, због короне, економске кризе и ситуације на Косову, да кажемо за годину и по дана да идемо на парламентарне изборе, да буде нека концетрациона влада. Ја сам ближи првом“, каже.
https://srbin.info/politika/vucic-najavio-prelaznu-vladu-i-vanredne-izbore-do-godinu-i-po-dana/
Po ovome se vidi da je pod velikim pritiskom zapada da završi ono što im je obećao oko Kosova i Metohije.
Da li je ovo i kupovina vremena i način pravdanja?
Pa može i to da bude.
Vučić voli da laže jer tako i funkcioniše manipilacijom prema svima a zna i da miksuje kao teniser lopticom.

Vi Lazovcini *******oj verujete? Bilo sta sto kaze? :dash:
 
Vučić: Dva koncepta za vladu, ako bude koncentraciona - izbori kroz godinu i po

http://rs.n1info.com/Izbori-2020/a6...e-koncentraciona-izbori-kroz-godinu-i-po.html


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će Srpskoj naprednoj stranci, čiji je lider, predložiti dva koncepta za formiranje Vlade, od kojih je prvi prosta koalicija sa jednom partijom, a drugi neka vrsta koncentracione Vlade, pa da se za 1,5 godinu ide na nove parlamentarne izbore.


On je za televiziju Pink rekao da je bliži konceptu proste koalicije sa jednom partijom ali nije želeo da precizira o kojoj se stranci radi.


"Bliži sam tom konceptu ali ću još da merim. Drugi koncept se odnosi na neku vrstu koncentracione vlade i to zbog situacije oko Kosova i Metohije, drugog talasa korona virusa koji se očekuje na jesen i neophodnosti da se izborimo sa problemima koje stvara svetska ekonomska kriza", kazao je predsednik Srbije.


Naveo je i da se u vezi formiranja vlade ne bavi matematikom već politkom i da gleda šta će da se dešava u Evropi i svetu kako bi našao najbolje rešenje za Srbiju.


On je najavio da će svoj predlog obelodaniti uskoro.

Moguće dodatne mere pomoći nekim sektorima privrede

Predsednik Srbije kazao je da se razmatraju dodatne mere pomoći pojedinim sektorima privrede, kao što su ugostiteljstvo i hotelijerstvo, koji su najpogođeniji krizom koju je izazvala pandemija koronavirusa.


"Moramo da pomažemo hotelijerima u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima", rekao je.


On je najavio i da bi, ukolilo se nastavi povoljna epidemiološka situacija, od sledećeg vikenda moglo da se produži radno vreme ugostiteljskim objektima do jedan sat nakon ponoći, kako bi im se povećale mogućnosti za zaradu.


"Ja ih samo molim da plaćaju poreze, posebno PDV, da izdaju račune, jer su nam užasni rezultati koje sam video iz Poreske uprave, posebno kada su u pitanju pekare, ugostiteljski objekti, ali i samostalne trgovinske radnje", kazao je Vučić.


Podsetio je da su mala i srednja preduzeća dobila pomoć od države u iznosu po 1.150 evra po radniku za minimalnu zaradu u trajanju od pet meseci, istakavši da se ne vraća državi tako što se izbegava plaćanje poreza.


"Ekonomska situacija u Srbiji nije laka zbog virusa korona, ali je bolja nego drugde", kazao je on.


Vučić smatra da po svim trenutnim ekonomskim pokazateljima najbolju perspektivu od zemalja u regionu ima Srbija, pa Mađarska.

"Epidemija gotovo pod potpunom kontrolom"

Vučić je rekao da je epidemiološka situacija u zemlji gotovo pod potpunom kontrolom i da su zbog toga neke bolnice izašle iz kovid sistema. Komentarišući na TV Pink odluku Crne Gore da od sutra otvori granicu sa Srbijom, rekao je da više ne postoji razlog da bilo ko opet uvodi te mere.


Rekao je da je u Srbiji situacija oko kovid-19 sve bolja, dok je u isto vreme u Evropi sve lošija.


Govoreći o merama Srbije za druge države u vezi sa koronavirusom rekao je da je na prvom mestu zdravlje, ali i naveo da mora i da se vodi računa o tome ko je Srbiji uvodio mere jer su neki uvodili mere kada je situacija bila dobra, a neki ih nisu uvodili ni kada je bilo najlošija situacija.

O "rušenju Telekoma"

Vučić je rekao i da potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić "ruši" državnu kompaniju Telekom Srbija "koji pripada građanima" sa tezom "da je to kasa jedne političke partije".


Tepić je izjavila u četvrtak da Telekom Srbija usmerava veliku količinu novca kako bi omogućila vladajućojSrpskoj naprednoj stranci da uspostavi monopol nad telekomunikacijama u Srbiji i tako održi svoj rejting, a da ju je direktor za ljudske resurse u toj kompaniji napao u ponedeljak zbog toga što je dirnula u "najveću SNS kasu u zemlji".


"Telekom je akcionarsko društvo u kojem Srbija ima većinski udeo i kapital. Postavlja se pitanje, šta je posao političara u jednoj zemlji, da li je da razaraju državni kapital, ono što pripada građanima Srbije ili da ga pomažu", kazao je Vučić.


On je ocenio da političari "koji rade za tajkune" rade na rušenju Telekoma i izneo tvrdnje da je predsednik SSP Dragan Đilas od 2004. do 2012. godine od te državne kompanije uzeo 29,7 miliona evra na ime svoje dve firme.


"(Uzeli su novac) od tog Telekoma koga su svi čerupali i razarali, da ne postoji na tržištu. Da razvale Telekom kada ništa nije imao, gde ništa niste mogli da pronađete na Telekomovim kanalima", kazao je Vučić.


Rekao je da opozicija danas "ruši" Telekom zbog toga što nisu uspeli da kupe dve televizije sa nacionalnom pokrivenošću - TV Prvu i B92, sa ciljem da "na silu preuzmu političku vlast".


Naveo je da Telekom Srbija nastoji da se proširi na kosovsko tržište, da je pokušao da uđe na tržište Albanije, kao i da je prva kompanija u Crnoj Gori, a druga u Bosni i Hercegovini.
 
1597479546800.png





Мислим да Вучић неће смети себи дозволити луксуз још једних избора без опозиције

Треба нам јединство у наступу и фокусу према ауторитарном режиму Александра Вучића, али и већа слобода самосталног деловања, да се не би створио утисак лажног и неискреног јединства, или чак унификације

vukadinovic-referendum-u-makedon-700x394[1].jpg


09:41 15.08.2020.

Због чега сте сада одлучили да будете део Удружене опозиције, а нисте били део СЗС? Зашто вам је тај концепт ближи.


– СзС је пробио лед у смислу опозиционог удруживања у СНС Србији и мислим да треба учити на његовом примеру, и у смислу добрих и лоших страна. Треба нам јединство у наступу и фокусу према ауторитарном режиму Александра Вучића, али и већа слобода самосталног деловања, да се не би створио утисак лажног и неискреног јединства, или чак унификације реално постојећег плурализма опозиционих гласова. И мислим да би „Удружена опозиција Србије“ могла да донесе тј. обезбеди ту врсту равнотеже, које у СзС, чини се, није било. Али немам илузије да ће бити све глатко и слатко.


Немам никакве дилеме да је удружени наступ опозиције (целе, или бар њеног већинског дела) оно што страшно брине, нервира и плаши Александра Вучића и зато свих ових година све чини да до тог удруживања не дође. А ако дође, онда чини све да га што пре разбије и компромитује


У сваком случају, напади са којима је ово удруживање дочекано са свих страна, како режимских, тако и неких номинално опозиционих, мени су доказ да је реч о исправном путу (на којем ће, наравно бити много препрека и искушења). Али немам никакве дилеме да је удружени наступ опозиције (целе, или бар њеног већинског дела) оно што страшно брине, нервира и плаши Александра Вучића и зато свих ових година све чини да до тог удруживања не дође. А ако дође, онда чини све да га што пре разбије и компромитује – или лансира неке своје, наводно, „идеолошки чистије“ савезе.


Зар није у старту погрешна одлука да у УОС-у нема места за оне странке и покрете који су учествовали на изборима, а никада нису сарађивали са Вучићевим режимом? Искључивост никада није дала резултате?


Искрено говорећи, већ само учешће на “изборима” какви су били ови јунски ЈЕСТЕ нека врста сарадње са режимом. Но, слажем се то да искључивост није добра. И лично сам за што шире удруживање


– Искрено говорећи, већ само учешће на “изборима” какви су били ови јунски ЈЕСТЕ нека врста сарадње са режимом. Но, слажем се то да искључивост није добра. И лично сам за што шире удруживање. Али, исто тако, нема смисла ни да одмах на почетку на брод којег чекају тешке буре и искушења свесно укрцавате путнике за које знате да ће га потопити на првом искушењу. Или, ево, да оставимо метафоре: Ви имате нпр. људе из “Покрета слободна Србија” које је пре неколико месеци актуелно руководство ПСГ-а избацило из странке са најстрашнијим оптужбама да “шурују са Вучићем” (“узели паре”) и да “хоће да иду на изборе”. И ја сада треба од тих људи да тражим да се они сагласе да тај исти ПСГ, са истим тим руководством, постане члан Удружене опозиције Србије?!


Да ли ће то удружење имати бар неко формално руководство , како ће се одлучивати или ће сви бити слободни стрелци?


– Чак ни СзС, који је био чвршћа и хомогенија организација није имао никакво руководство,већ само технички председавајућег који се ротирао на месец дана. “Руководство” су сви оснивачи. Одлучиваће се консензусом, с тим да постоји и могућност “без-ветног” противљења, односно “конструктивне уздржаности” до једне трећине присутних.


Уколико УОС жели да има неке резултате на председничким изборима морала би до краја године да представи свог председничког кандидата ,али из УОС-а поручују да ће то учинити када се изборе за изборне и медијске услове. Да ли ви мислите да ће режим то да дозволи?


Не мислим да ће режим “дозволити” боље медијске и изборне услове, него мислим да ће на то бити принуђен што политичким притиском, што економском кризом која је пред нама


– Не мислим да ће режим “дозволити” боље медијске и изборне услове, него мислим да ће на то бити принуђен што политичким притиском, што економском кризом која је пред нама. Зато треба одлучно инсистирати на скупу конзистентни непрестано подсећати и домаћу и страну јавност да стање није нормално нити регуларно. Мислим да Вучић неће смети себи дозволити луксуз још једних избора без опозиције.


Какав треба да буде председнички кандидат УОС-а, који може да парира Вучићу и његово огромној популарности који има код грађана?


Све и свако ко се појави (било у СНС или у јавности), а учини се макар потенцијално опасним у смислу да би могао стећи неку озбиљнију популарност, аутоматски постаје предмет најстрашнијег медијског погрома и демонизације


– Пре свега, прича о некој енормној популарности Александра Вучића је помало мит. Са свим ресурсима којим располаже, право је чудо да тај рејтинг није и много већи. Но, разуме се, ових тридесетак одсто (од укупне популације) који га обожавају делује импресивно кад се упореди са “мртвим морем” које је Александар Вучић направио од српске политичке сцене. Све и свако ко се појави (било у СНС или у јавности), а учини се макар потенцијално опасним у смислу да би могао стећи неку озбиљнију популарност, аутоматски постаје предмет најстрашнијег медијског погрома и демонизације. Између осталог, и због тога не мислим да треба превише журити са лансирањем председничког кандидата – чак и да га има.


Како ће УОС задобити, односно вратити поверење грађана , када је добар део лидера тог удружења већ довољно анатемисан?


– То је тачно. Али то је, поред осталог, и цена политичке изложености и бивања у првим редовима борбе против једног оваквог режима. Но и то је само још разлог више за удруживање. Јер само удружено и солидарно можемо се како-тако супротставити кампањи блаћења, лажи и демонизације којој је изложен свако ко се уздигне или засмета. Искрено, бивало је периода када су опозициони прваци, по принципу “ух, добро је…није мене”, с олакшањем, па чак и злурадошћу гледали док им режимски медији черече колеге. Али то је рачун без крчмара и врло краткорочна калкулација. Јер, чим тамо заврше посао, или чим се мало уздигнете, истакнете или замерите одмах прелазе на вас – па се онда други радују вашој невољи.


Недавно вам је истекао мандат Скупштини Србије, и из садашње перспективе чини ли вам се да је опозиција бојкотом избора пропустила шансу да промени нешто, будући да смо добили готово једнопартијски парламент у коме се сви грабе да буду део власти?


– Одлуку о бојкоту сам донео после дужег размишљања о последицама и нисам се ни за тренутак покајао. И у оном прошлом сазиву сам се често осећао “као прасе у Техерану”. Али сам веровао да ипак има неког смисла, поставио сам нека важна питања и у лице Брнабићки и Вучићу саопштио неке ствари и истине. Али у овом би ме било искрено блам. Уосталом, све оно што се догађало пре, током и након овог јунског гласања (не бих то назвао “изборима”) само је потврдило исправност одлуке о бојкоту – ма колико и она сама била ризична и потенцијално деструктивна. За излазак на ове изборе напросто није било ни здравственог ни политичког оправдања. И сви који су, било из интереса или из наивности, на њих изашли неславно су пропали и избламирали се. Друга је ствар то што су можда неки у вези са бојкотом имали нереална очекивања, да ће он покренути некакву лавину, револуцију и слично.


Све оно што се догађало пре, током и након овог јунског гласања (не бих то назвао “изборима”) само је потврдило исправност одлуке о бојкоту


С друге стране, јурећи фамозних “50 одсто” излазности, Вучић се мало преиграо и потопио практично све који би му могли послужити за скупштинску симулацију “плурализма и демократичности”. Тако да сада има проблем на више страна. Фикуси су љути и незадовољни, а по европским медијским и политичким круговима су све гласније критике на рачун његове ауторитарности и парламента без опозиције.


Чини се да је јавна сцена очишћена од опозиције којој је сада уместо скупштинског хола остављена само могућност да се појави на платоу испред скупштине Србије и то ако је мирна и учтива?


Рекох већ, ови избори су били Рубикон и својеврсно политичко чистилиште. Они који су, упркос свему, на њих изашли – подавили су се


– Рекох већ, ови избори су били Рубикон и својеврсно политичко чистилиште. Они који су, упркос свему, на њих изашли – подавили су се. А они који су изборе бојкотовали тек ће морати да докажу исправност своје одлуке, односно да покажу да умеју да пливају и да се боре у неповољним и ванпарламентарним околностима.







Да ли је режиму коначно успело да потпуно обесмисли парламент?


– Јесте. У то више нема никакве сумње. И не само парламент него практично све институције, од владе и државне управе до правосуђа. Ипак, мислим да ни једна институција није тако темељно и тако транспарентно обесмишљена и уништена попут скупштине. На страну што ни део опозиционе јавности и странака често није имао довољно слуха ни свести о значају те институције. Надам се да ће сада, кад смо добили скупштину без опозиције (као и опозицију без скупштине) сви мало боље схватити зашто то није добро ни за кога и зашто нам је скупштина потребна. И зашто у вишемиленијумској политичкој историји још није пронађен бољи (или мање лош) облик владавине од парламентарне демократије. Разуме се, не у овом нашем, актуелном, карикатуралном облику.


Због чега се тако дуго чека бар на избор првог човека скупштине,ако се зна да је СНС листа освојила двотрећинску већину?


Вучић напросто обожава да све држи у нерешеном, ванредном и ве-де стању. Па и стога продужава овај интеррегнум, индиректно показујући да му, односно Србији никаква друга институција поред њега није ни потребна


– Вучић тим бесмисленим одуговлачењем, с једне стране, мало “купује време” и мучи коалиционе партнере и потенцијалне кандидате из својих редова. Мислим да ужива у томе да их држи у неизвесности и гледа како се међусобно боре и утркују у манифестацијама верности и лојалности. Али има и један други, потенцијално још малигнији разлог. Вучић напросто обожава да све држи у нерешеном, ванредном и ве-де стању. Па и стога продужава овај интеррегнум, индиректно показујући да му, односно Србији никаква друга институција поред њега није ни потребна.


Каквог премијера можемо очекивати и да ли је “доручак на трави у јајинцима“, порука да ће премијерка бити иста?


– И пре јајиначког “доручка на трави” било је јасно да Ана Брнабић до даљњег остаје ту где јесте (опет намерно избегавам да употребим реч “премијер” или “председник владе”). Препоручила се за то и истакла својом бескрајном послушношћу “шефу” и ароганцијом према критикама и опозицији.
 

Back
Top