комшија
Stara legenda
- Poruka
- 83.616
Počeo sastanak Borelja i Kurtija u Briselu, sledi susret sa Vučićem

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Albin (Aljbin) Kurti u Briselu 19. jula 2021.
prije jednog sata Ažurirano prije 24 minuta
Evropski šef diplomatije Josep Borell (Žozep Borelj) se u ponedeljak ujutro nešto iza 8 sati sastao sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem (Albin Kurti) u Briselu. Nakon što završi ovaj susret, prema najavi, Borelj će obaviti razgovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Nakon odvojenih susreta sledi zajednički, takozvani trilateralni susret između Evropske unije (EU), Srbije i Kosova, u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
Evropsku stranu će na sastanku osim Borelja predstavljati i specijalni predstavnik EU za dijalog, Miroslav Lajčak.
'Hitan sastanak' usred 'najozbiljnije krize od 2013. godine'
EU je u saopštenju ocenila da se radi o "hitnom sastanku" u okviru dijaloga Beograda i Prištine.
Naime, susret se odvija usred krize nastale zbog registarskih tablica koje izdaju srpski organi, a koje kosovska strana smatra nelegalnim.
Kosovske vlasti najavile su da će od 21. novembra početi sa naplatom kazni od 150 evra za vozače koji svoja vozila nisu preregistrovali na RKS (Republika Kosovo) tablice.
Kosovska policija je, međutim, u nedelju saopštila da će sa naplatom kazni početi od utorka 22. novembra.
Evropska unija smatra da se radi o "najozbiljnijoj krizi od 2013 godine".
Uoči sastanka šef evropske diplomatije Žozep Borelj (Josep Borrell) napisao je u postu na Tviteru da je zakazao "hitan sastanak" sa Vučićem i Kurtijem.
"Potrebna nam je deeskalacija situacije, (potrebno je) da prestanemo sa upravljanjem stalnim krizama i da umesto toga ostvarimo napredak u normalizaciji odnosa", naveo je Borelj u tvitu 20. novembra.
Održavanje sastanka je najavljeno u petak, 18. novembra, nakon što je Brisel u više navrata ukazao da strane treba da pronađu rešenje za izlazak iz krize pre roka koji su kosovske vlasti dale građanima da preregistruju vozila na RKS tablice pre nego što počnu sa naplatom novčanih kazni.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je dan uoči sastanka izjavio da nije optimista u vezi sa razgovorima u Briselu.
"Otići ću u Brisel. Ne mislim da bilo šta možemo da uradimo, ali idem da ne bih dao dovoljan razlog da Srbiju optuže da nije htela ništa da uradi", naveo je Vučić gostujući 20. novembra na televiziji Prva.
U saopštenju koje je izdala pres služba EU, ocenjuje se da je cilj susreta pronalazak rešenja za nastale tenzije između Kosova i Srbije.
"U fokusu hitnog sastanka biće pronalaženje izlaza iz aktuelne krize i izbegavanje bilo kakve dalje eskalacije i tenzija na terenu, sa akcentom na registarske tablice i povratak kosovskih Srba u kosovske institucije", navodi se u saopštenju EU od 20. novembra.
SAD se nadaju dogovoru Srbije i Kosova
Američki Stejt Department je u nedelju, 20. novembra saopštio da se Sjedinjene Američke Države (SAD) nadaju da će Srbija i Kosovo postići dogovor "u narednim danima uz podršku specijalnog predstavnika Evropske unije (EU)"."Aktivno podržavamo ove napore", navodi se u pisanom odgovoru Stejt Departmenta na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) o očekivanjima od sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Albina (Aljbina) Kurtija koji je zakazan za ponedeljak, 21. novembra.
"Sjedinjene Države su saglasne sa EU da su nedavni događaji zabrinjavajući i da su ugrozili važan napredak postignut u okviru dijaloga koji vodi Evropska unija", dodaje se u pisanoj izjavi Stejt Departmenta.
Ističe se i da "sve strane moraju preduzeti korake kako bi smanjile tenzije i osigurale mir i stabilnost".

Pročitajte i ovo:
SAD se nadaju dogovoru Srbije i Kosova u Briselu, potrebna deeskalacija poručio Borelj
"Akcije i retorika koji povećavaju mogućnost nasilja stavljaju u nepotrebnu opasnost nevine živote i živote pripadnika međunarodnih mirovnih snaga na terenu", naveo je Stejt Department.
Inače, situacija se dodatno zakomplikovala nakon što su 5. novembra pripadnici srpske zajednice na severu napustili kosovske institucije, protiveći se odluci Vladi Kosova o preregistraciji vozila.
Ove tablice su za Kosovo ilegalne, ali su do sada tolerisane u četiri opštine sa srpskom većinom na severu: Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.

Pročitajte i ovo:
Srbija plaća srpski bojkot na Kosovu
Kosovo i Srbija su u okviru dijaloga, 2011. i 2016. godine postigle dogovor o slobodi kretanja, što je podrazumevalo i preregistraciju registarskih tablica sa srpskih na kosovske.Iako su odluku o primeni dogovora smatrali legitimnom, predstavnici međunarodne zajednice su zatražili od zvanične Prištine da implementaciju odloži za deset meseci, što su kosovske vlasti odbile.
Razočaranje ovim postupkom su izrazili i predstavnici EU i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).